mihaighimpu

Cadru aluminiu fisurat la head tube.

Recommended Posts

Salutare.

Astazi am constatat cu stupoare ca,cadrul bicicletei fiului meu este fisurat la head tube,partea superioara.Fisura se poate extinde,se mai poate face ceva,eventual se poate suda sau...adio mama cadru?

Atasez cateva poze cu impricinatul si fisura pacatoasa.

Multam anticipat pentru ceva sfaturi si pareri.

post-5683-0-41563200-1365179290_thumb.jpg

post-5683-0-43466500-1365179300_thumb.jpg

post-5683-0-40268000-1365179311_thumb.jpg

post-5683-0-17116000-1365179329_thumb.jpg

• Upvote 1

ii lasi cadrul tau si iti iei altul, sau faceti schimb de biciclete =))

acum serios, eu sunt ferm convins ca se poate suda de un mester priceput, chestia e sa-l gasesti. O intrebare si la MBZ ca e gospodar bun, daca nu, am vazut ca are relatii la fabrici.

Vezi sa nu fie doar lacul crapat ;)

De sudat se poate, cum sa nu. Stiu un baiat care a avut o problema asemanatoare, dar cu o crapatura mai mica, si care a rezolvat-o prin sudura.

M-am gandit si eu ca e lacul sau vopseaua. Dar din nefericire se pare ca nu este asa.

Cei care se pricep sa incerce sa il ajute.

De asta nu-mi plac mie cadrele cu headset integrat... 

Se poate suda si folosi dar lejer, adio offroad.

A fost cadrul prelucrat ori prost ori deloc pentru introducerea cuvetelor, zona a functionat in tensiune...

In cazuri din astea nici o reparatie nu va tine vesnic, dar in nici un caz nu il suda ca nu rezolvi nimic, cand il incalzesti se inmoaie metalul si crapa iar fix langa sudura.

O ultima salvare cu sanse decente de reusita ar fi sa iei si cadrul si cuveta la pila sau la smirghel pana cand poti presa cuveta cu mana, fara nici o scula. Astfel esti sigur ca nu mai ai nici o tensiune in cadru si crapatura nu va mai avansa. Dupa care lipesti cuveta definitiv si irevocabil in cadru, pe post de intaritura, cu un adeziv special de genu asta:

6CE2ODL.jpg

• Upvote 1

Îmi pare rău să aud asta. Dacă nu e un cadru scump, poate că ar fi mai simplu să îl înlocuiţi. Dacă nu, să intre în acţiune specialiştii.

O varianta mai tiganeasca ar fi un colier metalic strans in jurul buzei superioare a headtube-ului.

Sa auzim ce spune MBZ.

Daca verdictul este tot pesimist, cea mai buna solutie ar fi alt cadru.

O varianta mai tiganeasca ar fi un colier metalic strans in jurul buzei superioare a headtube-ului.

fisura aia se propaga, mai departe, deci nu e o solutie de viitor, eu unul sunt pentru o sudur fina, facuta de o mana mestesugita si fac pariu ca o sa tina mai bine ca cadrul nou, desi l-as schimba, ca are tasu bani  [-X

Are tasu bani, dar nu stiu care din voi doi e mai zgarcit. =))

Sudura cu argon, e cam scumpa dar rezolva problema.

Depinde cat de scump. Peste o anumita limita se poate discuta deja de inlocuirea cadrului.

Sub 100 de lei nu cred ca gasesti undeva sa sudezi cadrul cu argon. Eu stiu un service auto in Manasia care are un asemenea aparat (patronul zicea ca ar fi dat 1500 de euro pe el).

In jur de 100 de lei e ok. Sa nu fie mai mult. Pe la 400-500 de lei gaseste cadru.

Nu pot sa cred ca topicul asta exista, fiind vorba de un copil.

Si copii nu au voie sa se plimbe cu bicicleta? Sau sa o repare?

Btw, daca nu mă însel, a trecut de majorat.

Multumesc baieti pentru pareri si sfaturi.Sunt oripilat de faptul ca acest cadru a reusit  contraperformanta de a se fisura astfel,nefiind lovit,cazut cu el,ne...nimic.Dubios,al dracu' de dubios dar beleaua cand vine,nu te-ntreaba.Am vorbit telefonic cu Bogdan si prognoza pare a fi optimista.A propos de doctoru' in suduri.Oricum,voi tine seama de fiecare sugestie sau varianta.

@Muttley:nu prea inteleg ce vrei sa spui,de fapt nu inteleg deloc,fiul meu implineste maine-poimaine 19 ani,deci nu mai este un copil,merge cot la cot cu noi,poate mai abitir,este vorba despre un Cube Reaction care a fost cat a fost,ca si lovele vorbind si mai mult decat atat,up-gradat de mine cu diferite piese.Deci,la urma urmei,care-i problema ca am cerut pareri si sfaturi de la membrii forumisti?

Cred ca m-am prins eu, se referea la siguranță copilului, adică trebuie cadru nou nu reparații, sa nu pui copilul in pericol.

• Upvote 1

Salutare.

Astazi am constatat cu stupoare ca,cadrul bicicletei fiului meu este fisurat la head tube,partea superioara.Fisura se poate extinde,se mai poate face ceva,eventual se poate suda sau...adio mama cadru?

Atasez cateva poze cu impricinatul si fisura pacatoasa.

Multam anticipat pentru ceva sfaturi si pareri.

Fiind din aluminiu... alt cadru !

Fiind din aluminiu... alt cadru !

Ba din contra, fiind din aluminiu merita incercata varianta sudurii! E pacat sa nu incerce, mai ales ca nu e chiar orice cadru. Daca era din carbon atunci nu mai era nimic de facut. Sau daca era Dhs nu merita.

• Upvote 1

Daca era DHS ţi-l repara în 5 minute orice sudor şi costa o bere sau două. Clar merita!

• Upvote 2

Ba din contra, fiind din aluminiu merita incercata varianta sudurii! E pacat sa nu incerce, mai ales ca nu e chiar orice cadru. Daca era din carbon atunci nu mai era nimic de facut. Sau daca era Dhs nu se merita.

carbonul se repara mai usor decat alu

• Upvote 2

Sub 100 de lei nu cred ca gasesti undeva sa sudezi cadrul cu argon. Eu stiu un service auto in Manasia care are un asemenea aparat (patronul zicea ca ar fi dat 1500 de euro pe el).

De gasit... gasesti sa sudezi in argon si prin Bucuresti si sub 100 de lei cordonul de sudura sub 100 mm lungime. Sudorii priceputi la cadre de bicicleta de Al sunt mai rari. Iar in situatia data... fisura frontala superioara pe head tube + demontare si remontare cuvete directie+ curatare, polizare sudura+vopsire... si cadrul nu va arata ca nou cu toate cheltuielile aferente.

Apropos D-l. mihaighimpu nu apare vre-o fisura si pe partea inferioara a head tube inspre down tube ? Daca nu a aparut ... cred ca va aparea !