Sign in to follow this  
dizzy

Inchiriat cursiera in Bucuresti

Recommended Posts

Salut,

Ma intereseaza sa stiu de un loc recomandat de unde sa pot inchiria o cursiera pt cateva zile in Bucuresti (carbon preferabil desi banuiesc ca pt cateva zile nu prea conteaza daca e din aluminiu sau otel). Am cautat pe Google si am dat de o singura locatie care pare sa aiba un singur model de cursiera, nu-mi inspira prea mare incredere.

Multumesc!

A inchiria o masina e ca si cum ai inchiria un frac sau un smoking (toxido)

A inchiria o motocicleta e ca si cum ai inchiria pantofi, bocanci sau cizme.

A inchiria o bicicleta e ca si cum ai inchiria o pereche de ciorapi sau de chiloti (tetra).

Bicicleta are un profund caracter personal. Orice vei gasi (daca vei gasi) de inchiriat, nu te va satisface. Mai de graba de imprumutat de la un prieten cu inaltime apropiata. Desi cred ca mai degraba isi va imprumuta nevasta :))

• Upvote 1

Cred ca topicul se refera la firmele care inchiriaza cursiere si nu la posibilele persoane private. Oriunde pe afara poti inchiria si o cursiera relativ in aceeasi masura ca un mtb, dar in general bicicleta de oras este cea mai usor de gasit. Daca ar fi fost la fel de popularizate de magazinele de specialitate, si "flota" de  cursiere de inchiriat si-ar fi facut simtita astazi prezenta si la noi, dar anii de-a randul, in Bucuresti, bicicleta a insemnat in proprotie de 95% mtb, pina si bicicleta de oras fiind considerata ceva rusinos, demodat, de " la sat".

• Upvote 4

Eu am inchiriat si eu o bicla o singura data si m-a satisfacut destul de bine, era un KTM hardtail cu furca ROck shox psilo cred, m-am dat pe ea la concurs, si a fost tare. Am dat in ea pe cataroaiele cele mai mari la coborari de ii depaseam pe aia cu fulluri de all mountain si n-a avut nimic, a fost ok, ar fi fost super daca ar fi fost si franele aerisite, ca trebuia sa le cam pompez pana opreau, la deal erea mai greuta, dar mi-am facut treaba cu ea. 

Sa vrei insa Carbon la inchiriere, e cam ... nu stiu cine ar avea asa ceva, nu cred ca nici pe afara nu inchiriaza cineva cursiere de carbon. Daca gasesti sa ne spui si noua poate ne ia si pe noi ameteala :D

Ca firma am vazut una la Cutitul de argint care inchiriaza bicle, la iesirea dintre parcul Tineretului si Carol. Nu m-am interesat ce bicle ca nu am de ce sa inchiriez bicle acasa.

Aventuria inchiriaza o cursiera HEAD aluminiu cu transmisie Shimano 105

Eu am inchiriat si eu o bicla o singura data si m-a satisfacut destul de bine, era un KTM hardtail cu furca ROck shox psilo cred, m-am dat pe ea la concurs, si a fost tare. Am dat in ea pe cataroaiele cele mai mari la coborari de ii depaseam pe aia cu fulluri de all mountain si n-a avut nimic, a fost ok, ar fi fost super daca ar fi fost si franele aerisite, ca trebuia sa le cam pompez pana opreau, la deal erea mai greuta, dar mi-am facut treaba cu ea. 

Sa vrei insa Carbon la inchiriere, e cam ... nu stiu cine ar avea asa ceva, nu cred ca nici pe afara nu inchiriaza cineva cursiere de carbon. Daca gasesti sa ne spui si noua poate ne ia si pe noi ameteala :D

Ca firma am vazut una la Cutitul de argint care inchiriaza bicle, la iesirea dintre parcul Tineretului si Carol. Nu m-am interesat ce bicle ca nu am de ce sa inchiriez bicle acasa.

Aici (California de nord) se inchireaza cu carbon fara probleme (ma astept sa fie cel mai inchiriat tip pt ca nu e diferenta enorma la pret). Aproape toate bilke shop-urile inchiriaza (si apoi vand din flota dupa un an/doi, e o metoda buna de a lua ceva bun si ieftin, daca ai incredere ca nu a cazut cu ea).

Examplu (astia nu au decat pe carbon pt cursiera din cate vad):

http://www.chainreactioncycles.us/bike-rentals.html

Astia la fel, nu au decat pe carbon pt cursiera (jur ca nu le-am ales, sunt primele 2 pe care le-am gasit):

http://menlovelobicycles.com/articles/rental-information-pg61.htm

Cred ca e cumva logic sa ofere doar pe carbon. Pt inchiriat nu e eficient sa ai foarte multe tipuri si daca tot ai cursiera mai bine ai una high-end (in felul asta iti permiti sa ceri mai mult si e avantajos si pt client, da niste bani dar macar se plimba cu ceva frumos).

Aventuria inchiriaza o cursiera HEAD aluminiu cu transmisie Shimano 105

Perfect, thanks! Pt o zi sau doua cat am nevoie nu o sa conteze prea mult din ce e, incercam sa evit pt ca am mai avut aluminiu si e mult mai putin comfortabil peste damburi (desi asta depinde mult si de presiunea cauciucurilor, scaun, stil de mers, etc).

Oricum, sper sa ne vedem pe drum! :)

Faina treaba ,tare as vrea macar sa inchiriez si eu o scula de carbon de top si sa fac o plimbarica de 100-200km .Insa deocamdata mai avem de asteptat macar niste piste adevarate sa se faca ,nu de alta dar sunt foarte multi si la noi care folosesc bicicletele in toate scopurile 

sanatate 

Pei in opinia mea e si normal sa fie asa cand in loc de sosea asfaltata ai ulitze cu gropi. Bucurestiul iarna si primavara e pulbere la capitolul asfalt. Pana acum (mai exact din 2008 pana in prezent) am indoit 2 cercuri la capitolul roti de cursiera in gropile din oras. Apoi dupa ce se asfalteaza/peticesc gropile raman capacele de canal ce nu sunt aduse la nivel cu soseaua, capacele de gaze ce nu sunt la nivel cu soseaua, baltile ce se formeaza dupa ploi si ocupa benzi intregi si multe alte obstacole ce sunt adecvate  cu precadere unui mtb.

dar anii de-a randul, in Bucuresti, bicicleta a insemnat in proprotie de 95% mtb, pina si bicicleta de oras fiind considerata ceva rusinos, demodat, de " la sat".

Sunt si eu in situatia asta...bine mai exact un prieten. Se antreneaza pt iron man si l-a lasat gioarsa lui. De unde se poate inchiria ceva decent atat ca performante dar mai ales ca banii? Pentru un buget mai strans...

Bună. Dacă tot e topic cât de cât curent, știe cineva o locație (firmă sau persoană fizică) care închiriază bicicletă de șosea în Brașov sau împrejurimi? Vă mulțumesc anticipat.

Mersi Traveller - toate rezultatele de calitate sunt în Bucuresti, întrebam sperând ca cineva să aibă cunoștințe despre disponibilitatea în in zona Brasov. Se pare ca numai MTB se închiriază in BV. Muțumesc