adrian06

Recomandare bicicleta

Recommended Posts

Difera si geometria cadrului, pozitia si inaltimea ghidonului, roti mai solide... Si altele.

Si rapoartele transmisiei sunt diferite, un ciclocross are in general pedalier dublu 46-36 si grup de pinioane mai mari, mai potrivite pentru offroad.

Oricum eu as recomanda sa nu te uiti pana nu ai banii ca poate dai peste ceva ce o sa-ti placa si o sa-ti faci mai mult rau daca nu poti sa cumperi.

Dan, se pare ca ai avut dreptate. Am gasit asta pe site-ul celor de la bikeservice http://www.bykeservice.com/biciclete-second-hand/bicicleta-sh-mtb-26-classic-verde.html#. Chiar daca nu-i cursiera, ciclocross, cum am precizat eu ca-mi doresc, imi place destul de mult si asta, chiar daca acolo scrie ca-i mtb.

Si totusi, pana la urma, cred ca genul asta de bicicleta este ceea ce imi trebuie mie. Adica, pt. deplasari scurte, si relaxare nu stiu daca este nevoie chiar de o cursiera

În general da. Trimit bicicletele în stare destul de bună. Cu menţiunea că unele componente sunt de duzină (şa, portbagaj, dinam, faruri, anvelope) şi dacă intenţionezi oricum să pui ceva ales de tine poţi să le ceri să nu le includă. Pe de altă parte, pentru oraş sunt ok (cu excepţia şeii, care e puţin probabil să se potrivească).

Mai uită-te prin oferta lor, s-ar putea să găseşti şi dotări un pic mai răsărite, un grup Exage, STX, poate chiar Alivio. Sau asta era singura cu cadrul de mărime potrivită?

Sincer, sa fiu nici nu am luat in calcul marimea cadrului (desi am inteles ca este important, si desigur ca o sa o fac cand cumpar bicicleta)

Pur si simplu, mi s-a parut interesant acest model

Salut,  asi avea si eu nevoie de niste pareri pentru bicicleta asta 

http://www.sprint-bike.ro/db/biciclete/sprint/apolon-26.html

o sa fie folosita in oras, si poate ,dar rar, la drumetii..

Ms de ajutor.

Furca SUNTOUR SF13-XCT- V4-DS- MLO 100, 26"x28.6x218mm, W/LOCK-OUT, TRAVEL 100mm Cuvete NECO, 846BK, 1-1/8" AHEAD Ax pedalier THUN CARTRIDGE MOD. ROCKY-ML 2.0, FOR MTB, 128K/123mm Ghidon PROMAX HB-3188 aluminiu Pipa ghidon PROMAX MA-47 (4-bolt CAP) aluminiu Frane SHIMANO MECH. DISK BRAKE, ROTOR DT 160A Angrenaj SUNTOUR CW13-XCT-T312PBSG, 22/32/42T, 170mm Pedale XERAMA SP-940 PP Schimbator fata SHIMANO ALTUS FD-M190A-6 Schimbator spate SHIMANO ACERA RD-M360-L Manete schimbator SHIMANO ST-EF51, 2 FINGER Pinioane SHIMANO ALTUS, CASSETTE SPROCKET, CS-HG31, 8-SPEED Nr. Viteze 24 Lant KMC Z-51 silver Jante DUBLA ALUMINIU 26"*32H Butuc Fata QUANDO KT-MD7F, ALL, QR, 32H, BLACK Butuc spate QUANDO KT-MR5R, 32H, FOR DISC, ALL, QR, CASSETTE Cauciucuri KENDA KOYOTE 26*2.10, K901F /K902R Sa ACTIVE FM-3252 Tija sa ZOOM, SP-56, ALUMINIU Greutate 15 KG Cadru ALUMINIU 6061 Producator SPRINT