Sign in to follow this  
nick58

Bicicleta Cross

Recommended Posts

Sincer, tinand cont ca doar un cadru decent de MTB full susp costa vreo 2000-2500 ron eu unul nu m-as uita la bicicleta aia.

Cu un buget de 1000 ron iti poti lua un mtb hard tail, sh, cu componente low-end (sau ceva mai sus dar cu ceva uzura pe ele).

Deci, chiar daca doare ce iti spun, uita de linkul ala.

Are un prieten una asemanatoare si e o adevarata petarda: scartaie din toate incheieturile,baiatul crezand ca e un adevarat mtb s-a dat prin padure mai hardcore si s-au descentrat rotile,scartaie suspensia si abia amortizeaza,e foarte grea (aprox. 17 kg).Chiar nu merita sa te uiti la asa ceva.

Din cate stiu, bicicletele Cross sunt fabricate in Bulgaria (mai exista un brand Kross in Polonia-mult mai reusite...).

Din patriotism local, daca nu din alt motiv, as alege ceva din gama Impulse de la DHS (daca-i musai sa fie noua si sub 1000 lei)

Eu insa, cand am fost in situatia ta, am ales un hardtail second hand.

Bine ai venit.

Daca ne mai dai detalii de genul a cat de intens va fi folosita bicicleta si pe ce tip de terenuri, vei primi si alte pareri utile.

O voi folosi 75% pe asfalt si restul pe teren putin accidentat. Chestia cu scartitul chiar m-ar enerva.  Am impresia ca va trebuii sa ma reorientez.

Bugetul este de 1000ron, iar bicicleta sa nu fie s.h. Eu am 1,85 si 81kg.

Va multumesc pt. ajutor!

Uită de full suspension (oricum bugetul ar trebui să fie MUUUULT mai mare pentru un FS bun). Un hardtail cinstit sh te-ar coafa cel mai bine, eu zic să te mai gândeşti la chestia asta.

Un DHS asemnănător am avut si eu acum vreo 3 ani şi ajunsese să scârţăie din toate încheieturile după vreo lună, a trebuit să comprim la maxim arcul spate. Nici duşmanilor nu le-aş mai recomanda aşa ceva :).

Mai degrabă un Rockrider din Dechatlon hardtail dacă vrei ceva nou...

Dar pt. un buget de 2000ron, alocat pt. fiica-mea, ce recomandati? Are 1,75 si 55 Kg.iar bicicleta sa nu fie s.h

Va multumesc,

Este cam scump Scott-ul acela, exact aceeași echipare și cu 300 Ron mai ieftin este Focus Highlander Peak de la Maros. Soția mea are 1.65 și 50kg și este foarte bună mărimea S, deci fiicei tale probabil ii trebui mărimea M.

Pentru ture pe 75% asfalt nu e necesara o bicicleta dedicata turelor de munte, adica Mtb. Nu ca ar fi o mare greseala un Mtb.

Dar exista biciclete mult mai eficiente pentru oras. Cum ar fi: http://www.bikesale.com/kona-dew-asphalt-commuter-bike-2012-blue.aspx

Adica roti cu diametrul de 28', nu de 26' ca la Mtb, furca fixa dar posibilitatea de montare a unui cauciuc cu balonaj maricel pentru amortizare, simplitate de intretinere (furca fixa, frane V), o foaie mai mare (48 dinti fata de 42 la Mtb), si dece nu greutatea mai redusa.

Salut si bine ai venit!

Din ce motiv vrei ca bicicleta sa nu fie s.h.?

Intreb deoarece, inafara de "consumabile" (cauciucuri, lant, saboti/placute frana, cabluri, etc.) ce trebuie inlocuite in general la achizitionarea unei biciclete s.h. (daca nu au fost inlocuite de catre vanzator in prealabil), daca piesele sunt servisate si intretinute cum trebuie bicicleta va merge ca una noua.

Singura diferenta notabila ce poate fi intre una noua si una s.h. este aspectul fizic.

Si daca motivul nu este strict cel estetic nu vad de ce nu ai lua si aceasta varianta in considerare.

Mumai bine,

Matei

Rezon, dar ar fi bine ca lucrurile noi sa fie si bune. Altfel regreti ca dai o poala de bani pe un lucru care incepe nou, daca incepe sa scartaie si sa mearga prost.

Mai pun aici (am mai pus si in alte parti) linkul catre o bicicleta noua in buget apropiat de 1000 de lei, pe care si din punct de vedere calitativ o putem considera cel putin decenta.

http://www.provelo.ro/index.php/neuzer-courier-dt-28/

De la Kross ce s-ar compara la pret cu neuzerul sugerat mai sus este doar Evado 1.0,care este slab echipata, are o furca de 2 lei, prefer fixa de pe Neuzer, măcar are cu 1,5kg mai puțin, apoi Neuzer are 8 pinioane pe spate și sunt cel mai probabil pe caseta, pe când Kross are 7 și probabil pinioane pe filet. Kross este și cu aprox 100 Ron mai scumpă.

Exact de aceea am recomandat-o si eu - un cross cinstit cu furca rigida si macar 8 pinoane pe caseta la un pret bun. Ar mai merge si un trekking second-hand, dar trebuie rabdare si un pic de noroc ca sa-l gasesti.

Trebuie sa iei in calcul ca la bicicletele astea de cross cu suspensie fatza, furca e de calitate minima, cursa furcii este 63 mm (deci prea mica) si in plus furca in sine e prea grea.

Si eu remarcasem acel courier dt dar din pacate nu se mai gaseste, stocurile fiind 0 pe la importator. Din ce am inteles de la un distribuitor local, a fost inlocuit cu x2 care e ceva mai greu si are furca cu suspensie.

Dar pt. un buget de 2000ron, alocat pt. fiica-mea, ce recomandati? Are 1,75 si 55 Kg.iar bicicleta sa nu fie s.h

Va multumesc,

De ce sa nu fie sh?eu am 7500 km cu o bikla luata sh la care se mai adauga 3-4.000 facuti de fostul proprietar.

Fara joc in butuci,pedale....Am schimbat doar lantul si pinioanele.

La fel, X4-le are 7 pinioane pe filet, și furca de 2 lei de care vorbeam înainte. Mai bine Neuzeurul dacă îl găsești pe stoc.

La niste plimbari in parc si restul pe asfalt, cred ca X4 si F3 sunt ok, poate chiar prea mult.

Pentru asa ceva într-adevăr sunt super ok, dar nu merita sa dai 1600. Sunt biciclete second care arata brici, adică chiar foarte bine și le ie la 800.

Pt. F3 chiar peste 2300 ron, dar sunt noi. E bine ca sunt ok pt. ce vreau sa fac eu cu ele.