Rubyca

2013.05.26 - Road Grand Prix - Cluj

Recommended Posts

Road Grand Prix  este un turneu de concursuri de ciclism de șosea desfășurate în diverse orașe ale țării.
Ne dorim ca RoadGrandPrix să relanseze ciclismul de șosea în România prin participarea cât mai multor cicliști, amatori sau profesioniști, de toate vârstele și cu toate tipurile de biciclete.

Evenimentele deja stabilite sunt:
   26.05.2013  Road Grand Prix Cluj
   07.07 Road Grand Prix Ploiesti 1
   04.08 Road Grand Prix Ploiesti 2

Sportivii profesioniști sunt și ei invitați să participe, însa vor avea un tratament special prin lungimea traseului și prin crearea unei categorii separate de cele ale amatorilor. Se va creea o categorie specială numită “ELITE OPEN”, unde sunt obligați să se înscrie toți sportivii legitimați peste 17 ani inclusiv, dar la care se vor putea înscrie și amatorii care au transformat acest hobby (bicicleta) în ceva mai serios și “realizează” că a se întrece cu profesioniștii înseamnă o provocare mai mare decât un rezultat mai bun cu cei ce au biciclete de oraș.

Ciclismul de sosea TREBUIE să revină acolo unde ii este locul: în inimile oamenilor. Criteriile din centrul marilor orașe, sperăm să nu facă altceva decât să mobilizeze cât mai multă lume să meargă pe doua roți nemotorizate, de la mic la mare, de la tânăr la… mai puțin tânăr (nimeni nu este bătrân pe bicicletă), de la Tohan-uri la Cannondale-uri.

Mai multe informații găsiți pe site-ul concursului http://www.roadgrandprix.ro/.
  • Upvote 1

Eu as zice ceva de acest "maret" traseu de concurs, da' ma abtin. Din ciclul sa scoatem ciclismul romanesc din parcare de la Dragon. Pana si baietii de la Zalau au reusit sa faca un concurs grandios de-a dreptul prin comparatie. Chiar nu se poate face un concurs de sosea in tara asta? Din pacate, exista deja precedentul Emmedue, deci se poate si nu exista scuze.

• Upvote 1

Eu ma inscriu si platesc taxa desi nu cred ca voi ajunge in zona. Dar orice initiativa de a sustine ciclismul de sosea trebuie sustinuta.

1.7 km pe trei stradute inghesuite eu l-as numi mai mult ciclism de trotuar decat ciclism de sosea - doamne fereste sa fie mai mult de 50 de oameni ca o sa zboare oglinzile la masinile parcate pe-acolo. Chiar si pentru un circuit in oras, e infim. Aveau la doi pasi strada Republicii, Bisericii Ortodoxe, Pasteur, puteau sa urce concursul pana in Zorilor pe undeva, sa-l coboare, sa scoata acolo un 5-6 km pe tura macar. Mie mi se pare din ciclul hai sa facem si noi un concus si doar pentru ca un nume mare al ciclismului romanesc e implicat in organizare nu inseamna ca trebuie sa laudam orice prostie, trebuie sa avem un pic de coloana vertebrala daca vrem ca ciclismul romanesc sa evolueze. Deocamdata, de la putinele concursuri de sosea reusite de pana acum, e un mare pas inapoi si niste tricouri desenate pe calculator si postate regulat pe feisbuci mie cel putin nu-mi excita imaginatia.

• Upvote 3

Horatiu, pana la urma sunt bune si concursurile astea pe strazi, decat nimic. Asa popularizezi sportul, in orase si nu in afara lor. Ciclismul in general e un sport care prinde greu la romani pt. ca nu poti sa stai pe un scaun 90 de minute, sa mananci seminte si sa bei bere. Pentru masele de oameni inca e de neinteles si absurd sa paralizezi circulatia pe un drum judetean ca sa treaca niste baieti pe biciclete.

Cel mai trist e faptul ca sunt din ce in ce mai putin concursuri de sosea comparativ cu cele de mtb si ca Federatia nu face mai nimic in sensul asta.

PS: Daca ar fi 8-9 evenimente pe an ca cel de la Emmedue de anul trecut , eu n-as mai avea nicio nemultumire. :D 

• Upvote 2

Macar bine ca nu o mai fac noaptea :) Nu ma prea incanta ideea.

Era super daca se urca Bisericii Ortodoxe si sa se coboare pe Pasteur.

E si asta un inceput.

Pt Maratonul Banca Transilvania au inchis tot centrul, dar acolo au bani si relatii multe.

Cu riscul sa fiu off-topic, de Emedue - cursa de sosea ce se mai aude? Se face au ba?

Cu riscul sa fiu off-topic, de Emedue - cursa de sosea ce se mai aude? Se face au ba?

din pacate, se pare ca nu. Sau in caz fericit, la toamna.

Ceea ce ar fi o mare pierdere pentru noi toti... sper sa se razgandeasca organizatorii, si macar cursa de sosea s-o mentina.

1.7 km pe trei stradute inghesuite eu l-as numi mai mult ciclism de trotuar decat ciclism de sosea - doamne fereste sa fie mai mult de 50 de oameni ca o sa zboare oglinzile la masinile parcate pe-acolo. Chiar si pentru un circuit in oras, e infim. Aveau la doi pasi strada Republicii, Bisericii Ortodoxe, Pasteur, puteau sa urce concursul pana in Zorilor pe undeva, sa-l coboare, sa scoata acolo un 5-6 km pe tura macar. Mie mi se pare din ciclul hai sa facem si noi un concus si doar pentru ca un nume mare al ciclismului romanesc e implicat in organizare nu inseamna ca trebuie sa laudam orice prostie, trebuie sa avem un pic de coloana vertebrala daca vrem ca ciclismul romanesc sa evolueze. Deocamdata, de la putinele concursuri de sosea reusite de pana acum, e un mare pas inapoi si niste tricouri desenate pe calculator si postate regulat pe feisbuci mie cel putin nu-mi excita imaginatia.

Horatiu gata! ne-am prins ca iti sunt antipatice criteriile, de aici incolo devii prostut.

Si la Ploiesti se putea imbunatati traseul, dar esti limitat de autoritati. Pe masura ce se vor populariza traseele poate or sa colaboreze mai mult primarii.

Mie mi se par grele ale dracu criteriile... cine e tare pe viraje si ataca ala castiga.

@Horațiu,

fără să încerc să te jignesc pot spune că bați câmpii cu grație.

De ce? Uite de asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Criterium

Și uite aici cum se desfășoară un Criterium

Apropo “batut câmpii cu gratie” [-O<

Spectacol anual din doua orasele bavareze (numele spectacolelor sint nemtesti-soade, dar na …):

Altstadtkriterium FFB 2011

Dachauer Bergkriterium 2012

"Bergkriterium" se organizeaza in centrul orasului pe Schloßberg (dealul castelului) – distanta 1,4 km.

Prin anii ´60 participau ciclisti ca Jacques Anquetil, Rudi Altig, Rolf Wolfshohl si Walter Godefroot la acest eveniment de “ciclism pe trotuar” – saraci ciumpalaci.    

sa revin in topic: eu ii urez mult succes lui Alex cu proiectul lui. E intradevar nevoie de mai multe concursuri de sosea, orice forma ar lua acestea, si trebuie sa le incurajam cu totii.

Insa trebuie sa recunoastem ca exista destul de multi ciclisti amatori (printre care se numara si Horatiu, si eu), care merg pe sosea din doar 2 motive:

1. pentru bucuria unor trasee speciale, in zone de deal sau munte, care ridica provocarile unor catarari dificile, lungi sau inlantuite, si peisaje pe masura;

2. pentru antrenament, cand vremea sau perioada anului nu permite iesiri off-road;

Cei ce corespund tiparului de mai sus nu se vor regasi in concursuri de genul criteriilor cu bucle nenumarate pe un traseu de cativa kilometri prin oras, pentru ca n-au nimic de demonstrat in competitii de acest gen. In mod sigur ei nu vor participa la Road Grand Prix, sau alte manifestari similare.

Cat despre atras incepatori catre sportul pe 2 roti pe asfalt, mi-as dori din tot sufletul sa se intample acest lucru, desi sincer rar am vazut cazuri in care cineva sa inceapa sa mearga pe bicicleta cumparandu-si cursiera. Ca sa nu mai zic ca tacticile ce se folosesc de obicei intr-un criterium pot fi destul de frustrante si descurajante pentru cineva care nu e familiarizat cu asa ceva.

Deci eu salut initiativa lui Alex, insa trebuie sa fiu de acord si cu Horatiu, si sustin si eu mai degraba initiativele unor concursuri de asfalt in afara aglomerarilor urbane (gen Emmedue).

Nu sariti asa pe Horatiu, ca are dreptul sa se exprime. Poate au crescut pretentiile fata de anii 60 :)

Voi participa si eu la cursa, daca e permis pe cadru de mtb si slick-uri si laud initiativa.

Ar fi fost frumos totusi sa urcam un deal, ca avem destule prin oras, si nu sunt drumuri vitale pt circulatie, iar duminica traficul e relax oricum.

Și eu sunt din gașca celor care iubesc ciclismul de șosea și turele lungi. De aici până la a critica o chestie care se dorește un început în cursele de o zi este drum lung.

Le propun celor care își doresc curse de 100 de km în linie să organizeze măcar odată așa ceva. Sau mai bine, să obțină aprobările pentru închiderea drumului pe  durata trecerii cicliștilor (atenție nu spun pe durata cursei) și eu o să organizez concursul.

Hai să lăsăm fițele astea de fete mari. Eu mă bucur că există oameni care organizează curse de șosea.

Apropo, de 1 Mai cred că organizăm și noi o cursă de șosea la Sibiu :)

20 de km pentru început, că atât putem. În maxim 2 zile vin și detaliile!

Probabil baietii de la clujulpedaleaza se vor ocupa cu organizarea propriu zisa.

O sa discutam cu ei sa puna si un deal pe viitor.

Poate au crescut pretentiile fata de anii 60 :)

Pretentii crescute?

Trebuie sa faci catararea si coborirea pe piatra cubica pe Schloßberg in timp de ploaie ca sa-ti dai seama de pretentii.

Este una dintre cele mai importante si indragite curse din Bavaria si un spectacol pe cinste.

Chit ca astfel de evenimente ma intereseaza numai marginal consider cam nesimtita constatarea "doar pentru ca un nume mare al ciclismului romanesc e implicat in organizare nu inseamna ca trebuie sa laudam orice prostie".

Bai, succes cu organizarea, cum mai ziceam si pe Facebook, o sa ma si inscriu daca din intamplare sunt in Cluj atunci, dar sa ma duc pentru asta pana acolo e exagerat. Doar ca si asa, in oras, ma asteptam la mai mult de aia 1,7 km si ma asteptam sa se profite de faptul ca in Cluj exista atatea strazi abrupte care ar putea face concursul interesant, si nu departe ci la 100 m de actualul traseu. Mie ce-i acolo mi se pare potrivit pentru categoria 10-14 ani pe triciclete, atat.

Acuma e drept ca si proba de alergare de 100 m e foarte grea si nu sunt decat 100 m drepti pe plat, dar na, mie mi se pare doar ca nu s-a depus destul efort cu traseul, cu atat mai mult cat organizarea o face un nume greu nu ceva necunoscut, iar cei din primaria Cluj nu cred ca sunt chiar asa inchisi la minte.

, iar cei din primaria Cluj nu cred ca sunt chiar asa inchisi la minte.

Ai fi surprins - Cei de la Maratonul Internaţional au fost forţaţi să modifice traseul de două ori deja, pentru că "încurcă" - asta când un oraş ca Parisul paralizează complet centrul cu o asemenea ocazie.

Eu impreuna cu cativa prieteni vom fi prezenti , chiar daca distanta pana acolo este considerabila, vrem ca  prin prezenta noastra in concurs sa incurajam organizarea unor astfel de competitii, suntem " obligati" sa facem ceva pentru dezvoltarea acestora! Apropo, cineva intr-un post anterior spunea ca e posibil sa nu se mai tina concursul Emmedue, ar fi pacat, anul trecut a fost pentru prima data cand am participat si mi-a placut foarte mult!

Incep sa fie din ce in ce mai multi ciclisti amatori care gandesc si care sunt dispusi ca si Ogar sa se "sacrifice" pentru a ajuta astfel de evenimente sa se dezvolte. Un alt eveniment pentru care o sa ma sacrific este cel de la Lugoj unde se pare ca traseul este foarte fain si cu catarari asa cum isi doresc si viseaza unii la toate competiile de sosea pentru amatori chiar daca este un critterium.

Pai daca tot mergeti pana acolo, sa ziceti sa va recomand niste trasee super faine de cursiera de facut we ala, ca e pacat sa bateti drumul pana la Cluj si sa nu vedeti ce are zona de oferit. Va sugerez sambata sa faceti traseul Cluj - Gilau - Capusul Mare - Rasca - Belis - Poiana Horii - inapoi la Belis - Huedin - Capusul Mare - Aghires - Baciu - Cluj, iar duminica de incalzire Cluj - Feleac - Valcele - centura de est - Sannicoara - Cluj. Ambele sunt de vis. Ar mai fi urcarea la Marisel, dar aia dupa parerea mea nu mai e practicabila cu cursiera, eu mi-am facut praf un cauciuc pe-acolo si m-am intors cu el lipit pe interior cu power-tape.

• Upvote 1

Pai daca tot mergeti pana acolo, sa ziceti sa va recomand niste trasee super faine de cursiera de facut we ala, ca e pacat sa bateti drumul pana la Cluj si sa nu vedeti ce are zona de oferit. Va sugerez sambata sa faceti traseul Cluj - Gilau - Capusul Mare - Rasca - Belis - Poiana Horii - inapoi la Belis - Huedin - Capusul Mare - Aghires - Baciu - Cluj, iar duminica de incalzire Cluj - Feleac - Valcele - centura de est - Sannicoara - Cluj. Ambele sunt de vis. Ar mai fi urcarea la Marisel, dar aia dupa parerea mea nu mai e practicabila cu cursiera, eu mi-am facut praf un cauciuc pe-acolo si m-am intors cu el lipit pe interior cu power-tape.

Perfect! O idee foarte buna, multumesc!

Buna ziua, imi doresc sa particip, dar nu am masina personala, iar cu trenul e crima . Daca pleaca cineva din Craiova sau Slatina/Severin acolo il rog sa ma ia cu el/ei . Evident impart cheltuielile. Daca nu are suport de bicla in plus, imi iau unul standard.

Cu deosebit respect,

Vasile Lucian BUJOR

0747 62 68 84

Am vazut traseul, e dezamagitor, o straduta are 2 m latime pe piatra cubica iar standa dreapta sunt sapate santuri. Se poate vedea fenomenalul traseu

.

Daca cineva pica acolo se blocheaza tot plutonul, parerea mea e ca nu-i fericit ales traseul.

Rog organizatorii sa renunte la stradutele pietonale pe care se lucreaza si sunt foarte ingueste, mi se par periculoase. Daca traseul nu se modifica, probabil eu voi participa la Cluj-ul pedaleaza etapa de noapte in schimb.

Nu de alta, sunt 3 concursuri de sosea in Romania pentru amatori pe an, eu nu cred ca ar trebuii sa fie asa.

Numa bine.

Traseul e super tehnic si cam periculos zic eu. Sper sa nu existe incidente

Confirm spusele lui Bogdan.

Guest
This topic is now closed to further replies.