Rubyca

2013.05.26 - Road Grand Prix - Cluj

Recommended Posts

Le-am scris de traseu pe site-ul Road Grand Prix si se pare ca se vor indeparta o parte din obstacolele de pe traseu, citat din raspuns:

"stim de lucrari si de stalpii de pe traseu. avem asigurari de la Primarie ca lucrarile se vor termina pana atunci si ca stalpii vor fi scosi.

Traseul este gandit in primul rand pentru amatori si da, siguranta pe traseu este pe primul loc la noi."
  • Upvote 1

Un weekend plin, concursuri care mi-au placut mult, orase in care miscarea sportiva e tot mai apreciata: Cluj - Etapa de noapte Echipa Clujul Pedaleaza, Road Grand Prix -Alex Ciocan si Targu-Mures - Primavara pe 2 roti - Klosz Peter .

http://www.unpicdetimpliber.ro/2013/05/trei-cuvinte-cheie-primavara-noaptea-si-road.html

Eu consider ca, ciclistilor de sosea nu ar trebui sa le fie frica de viraje, pavaje sau mai stiu eu ce...Am participat la concurs si am si asistat la cursa elitelor, unde era inghesuiala mare si din ce am vazut eu nu a cazut nimeni, nici nu a incurcat prea mult la start, cel putin nu mai mult decat la cursele de mtb...Eu il apreciez pe dl. Alex Ciocan pentru ce a reusit si consider ca este o persoana care evolueaza pe plan personal cat si in proiectele lui, si urmatoarele concursuri vor fi mai reusite si traseele mai "spectaculoase". Afirmatiile de genul "eu nu vin ca e periculos, inghesuiala, pavaje si bla-bla" sunt fie scuze fie frustrari fie doar gustul si placerea fiecaruia...a fost un concurs frumos, reusit si pe viitor cred eu cu tarie si mai evoluat si bine pus la punct. Felicitari dl-e Ciocan si tutur participantilor si desigur invingatorilor...

Să împărtăşesc ce am trăit şi eu la Road Grand Prix Cluj 26 Mai 2013: 

Ajuns cu o zi înainte de concurs, sâmbătă dimineaţa...cu speranţa de a face o cursă bună dar mai ales fără accidente sau probleme tehnice, mecanice, :)) (o să vedeţi mai încolo de ce râd), seara pe la ora 19 plec spre Piaţa Unirii din Manastur unde am dormit, ajung fără să mă rătăcesc, fiind prima oară în Cluj constat că este un oraş în care te orientezi uşor datorită indicatoarelor. Mă înscriu, îmi iau numerele şi plasa pe care era imprimată sigla RoadGrandPrix de la o doamnă tânără, drăguţă şi cu părul creţ :D, spun doamna ptr. că eu am 18 ani şi nu îmi permit altcumva :)), şi încerc să fac o recunoaştere, drumul fiind închis circulaţiei datorită cursei de noapte dar şi datorită concertului pe care l-a susţinut Loreen :-&, fapt care a atras puhoi de admiratori care au blocat drumurile şi am fost nevoit sa fac recunoaşterea la o viteză de ~ 10 km/h ...Mă întorc "acasă" în Manastur lângă McDonalds, îmi pregătesc echipamentul, mânc mult orez şi mă culc înainte de a se termina măcar prima repriză din finală UCL, am sacrificat vizionatul meciului :( pentru a fi în formă a doua zi dar, ce să-i faci? "riscurile meseriei"...

A doua zi, oarecum fresh, halesc o papară şi nişte pâine cu gem, beau o cafea strong and long :)) şi plec spre start...unde mă încălzesc făcând tura copiilor vreo 25-30 min, fiind mai accesibilă, evitând astfel pavajele şi cruţând rotile ieftine ale cursierei mele la fel de ieftine :P...(după cursă fiind foarte descentrate). Luăm startul şi un tânăr rutier de 17 ani pe care l-am văzut puternic dinainte de start ataca şi se desprinde. În acest moment încercam să mă organizez cu un băiat care arată mai mult a căţărător decât a rutier de plat, duce trena 50 de metri după care trec eu şi văd că nu se ţine, o iau la goană după lider şi îl prind spre finalul primei ture...nu apucăm să schimbăm 2 cuvinte, cred că i-am spus: "Hai să ne organizăm că ne desprindem bine de tot de ei" , că intrăm pe pavate şi mi se dă deraiorul de pinioane peste cap...panicat mă dau jos de pe "cal" şi slava Domnului am rezolvat problema sub 10 secunde, doar că până îmi bag din nou picioarele în spd-uri pe pavajele alea care te "masau" fără menajamente, băiatu` care îmi era partener de evadare s-a desprins la 200 de metri şi desprins a rămas, însă nici pe mine nu m-a prins nimeni. Aşa singur parcurg cele 14 ture rămase, pe un traseu palpitant şi destul de dificil datorită pavajelor, care însă te răsplătea cu un fals plat în coborâre când ieşeai din secţiunea "Roubaix" :))....Cu 6 ture rămase simt că mă apucă o crampă la gamba dreaptă, îl rog din mers pe dl Ciocan să-mi pregătească un izotonic, eu aveam numai apa în bidon, la următoarea trecere nu mai era acolo, marturisindu-mi la final că l-a băut ptr. că a uitat cui trebuia să îl dea. Uitându-mă în spate nu văd pe nimeni şi am lăsat-o mai moale, ştiind că dacă mă iau crampele nu mai termin cursa.Singurul regret pe care il am e ca nu mi-am putut compara sprintul cu colegul de evadare, poate data viitoare fra`...:D 

Finish pe locul 2 la categoria mea de 15-18 ani, premierea făcută în ploaie, însă e prima oară când pot spune că nu îmi pare rău că m-a plouat, deoarece eram pe primul podium din viaţa mea la o competiţie sportivă. 

Abia aştept următoarea cursă de genul şi desigur şi alte competiţii de şosea
  • Upvote 8

Bravo Andrei !! :) Sunt mandru de tine :)) :* @};-

Dar iarasi crampe ?!!? Ti-am zis sa iei magneziu ,uoff

• Upvote 1

Multumesc, Am luat si magneziu si potasiu si calciu si pe deasupra, si sodiu, dar de la isostar si nu-mi priise la stomac, si am zis ca mai bine nu ma indop cu ele. Data viitoare, EPO sa fiu sigur :))

A fost f fain, desi am tras o cazatura destul de urata, la curba la dreapta de la cinema Victoria.

Lipsa mea de experienta pe asfalt si slickuri si-a spus cuvantul.

Dupa ce a venit ploaia luam virajele cu aceeasi viteza, si am raschetat serios asfaltul dupa ce a alunecat fata pe piatra cubica.

Pana atunci ieseam mai bine din viraje decat cursierele din zona mea de clasament.

Am terminat pe locul 36 la 19-39 dupa o pauza de lins rani de cca 3-4 minute si mers ca un mosh pe ultimele 2 ture.

Daca ma uit in clasament cred ca as fi fost in primii 20, pt mine o mare surpriza.

Oricum, felicitari organizatorilor si as participa din nou la un asemenea eveniment.

Cei care credeau ca nu este interesanta o cursa de sosea organizata in oras s-au inselat, daca nu au fost duminica la Cluj nu ar trebui sa  rateze urmatoarea editie! Un traseu tehnic,cu viraje stranse, dar in care se intra tare, pavatele au facut toti "banii", portiunile de plat unde se mergea "full gas" la capatul carora trebuia sa franezi destul de tare pentru a te putea incadra pe viraj, altfel erau sanse mari sa intri in ceva masini, un fals plat in urcare la care pe final s-a adaugat si un vant de fata, dupa care urmau pavatele, din cauza carora multe roti si la ora asta cred ca stau blocate in saboti! Felicitari lui Alex Ciocan pentru initiativa, ii doresc succes in desfasurarea urmatoarelor editii!

• Upvote 1

confirm, a fost foarte, foarte fain, cred ca unii si-au facut griji degeaba, s-a mers bine si la start si pe piatra cubica.

Cei care credeau ca nu este interesanta o cursa de sosea organizata in oras s-au inselat, daca nu au fost duminica la Cluj nu ar trebui sa  rateze urmatoarea editie! Un traseu tehnic,cu viraje stranse, dar in care se intra tare, pavatele au facut toti "banii", portiunile de plat unde se mergea "full gas" la capatul carora trebuia sa franezi destul de tare pentru a te putea incadra pe viraj, altfel erau sanse mari sa intri in ceva masini, un fals plat in urcare la care pe final s-a adaugat si un vant de fata, dupa care urmau pavatele, din cauza carora multe roti si la ora asta cred ca stau blocate in saboti! Felicitari lui Alex Ciocan pentru initiativa, ii doresc succes in desfasurarea urmatoarelor editii!

@ Ogar adica daca nu erau pavate nu mai plateam 30 de lei? :P

Mi-a placut (din poze) de concurentul cu bicicleta pliabila.

@ Ogar adica daca nu erau pavate nu mai plateam 30 de lei? :P

Clar!  Cred ca am schimbat cateva cuvinte la premiere, langa standul celor de la Isostar, nu?

• Upvote 1

E bine ca incep lucrurile sa se miste si la sosea..o initiativa buna care sper sa aibe un trend ascendent!

Din pacate insa organizarea mai slaba ca la Night Race, clasamentul cam aiurea, o fi fost de la vantul ala, nu stiu..Eu am facut 18 tururi si figurez cu 17. De unde stiu? Am resetat computeru la start si la sfarsit aveam spre 29km , la 1,6km tura..ies vreo 18;)

Tovarasu' meu figureaza ca ar fi iesit ultimul,cu un singur tur facut. Eu am alergat cu el vreo 3..asta pana sa fac inca vreo 2 sa-l prind din urma:) Banuiesc ca din cauza vremii nefavorabile au fost problemele astea legate de cipuri,cronometrare etc..

La un traseu asa scurt nu poti da drumul la aproape 100 de insi, mai ales ca diferentele de putere erau notabile. Rezultatul:s-au ajuns unii pe altii, nu mai stiai ce si cum, a fost bulibaseala enorma! Daca erau macar 4-5km era altceva. Plus ca de obicei daca esti prins, abandonezi ca nu mai are rost sa alergi.  Ideea cu plecatul impreuna cu elitele nu prea e buna, e prea mare diferenta si iese haos..

Nu mi-a placut cubica dar asta nu este ceva de reprosat, ci doar tine de gustul fiecaruia..rotile descentrate si jocul de la furca recunosc ca nu m-au facut "fan" piatra cubica!

Una peste alta, e bine ca se face, multi sunt entuziasmati (si eu) dar nu inseamna ca nu trebuie incercat sa se faca cum trebuie!

Salutare !

Clar!  Cred ca am schimbat cateva cuvinte la premiere, langa standul celor de la Isostar, nu?

Da cred ca am povestit cu d-voastra...ne vedem la Lugoj nu?

Eu am facut 18 tururi si figurez cu 17. De unde stiu? Am resetat computeru la start si la sfarsit aveam spre 29km , la 1,6km tura..ies vreo 18;)

Tovarasu' meu figureaza ca ar fi iesit ultimul,cu un singur tur facut. Eu am alergat cu el vreo 3..asta pana sa fac inca vreo 2 sa-l prind din urma:) Banuiesc ca din cauza vremii nefavorabile au fost problemele astea legate de cipuri,cronometrare etc..

O tura avea 1,7km. http://app.strava.com/activities/56369662#1033368222 (mai precis 1.67km) si atunci ies 28.39km la 17 ture si 30,06 la 18 ture. Nu te-a depasit primul? Timpul lui final a fost 47.09, iar toti care au trecut dupa el trebuiau sa se opreasca vazand steagul cu patratele fluturand. E mai elocvent timpul in care ai parcurs distanta, poti calcula media pe tur. Prietenul ar trebui sa scrie un mail.

• Upvote 1

Sunt și timpi pe tur? Eu sunt curios cum se merge la vârful plutonului și care sunt diferențele între prima parte a cursei și final.

Felicitări lui Alex pentru ce a realizat!

Mereu e belea cu cifrele astea..:) Timpul luat de cip e bun, 49 minute, chiar m-am uitat la computer, media era aproape 35kmh iar nr de km aproape 29 parca tin minte..In fine, ce-a fost a fost, sa vedem ce va mai fi la Max Ausnit daca ajungem si pe acolo;) Si apoi la nationale, Ede zicea ca vrea tot la Cluj sa le faca si sa fie curse separate elite si amatori. Lucru care mi se pare corect! Sa vezi amatori tata ce o sa fie, iar la profi daca se aduna o mana de insi:) La RGP Cluj au fost 13 elite si amatori peste 70 doar la 19-39ani(parca asa era in clasament)

Numai bine!

Sunt și timpi pe tur? Eu sunt curios cum se merge la vârful plutonului și care sunt diferențele între prima parte a cursei și final.

Felicitări lui Alex pentru ce a realizat!

Sunt si timpi pe tur, poate vede commentul cine trebuie si pune timpii la cei de la elite :) care treceau ca randunelele pe langa mine. Alex a fost simpatic si relaxat si lumea i-a copiat atitudinea. 

Guest
This topic is now closed to further replies.