Rubyca

2013.06.09 - Maratonul Vinului - Urlați, Prahova - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Maratonul Vinului îşi anunţă data concursului pentru anul acesta – 9 iunie 2013.

Maratonul Vinului este un eveniment MTB cu plecare şi sosire în Urlaţi, Prahova. Acest eveniment este destinat tuturor celor pasionaţi de acest sport, amatori, sau semiprofesionişti şi include un eveniment pentru familii. 

La fel ca în anul 2012, la Maratonul Vinului – ediţia a III-a vor exista două trasee competitive, unul de 30 km şi unul de 55 km, şi un traseu Family de 10 km. Sunt aşteptaţi peste 400 de participanţi.

Prin acest eveniment organizatorii doresc să promoveze ciclismul ca si mod de petrecere a timpului liber.

La fel ca şi în primele două ediţii, profitul obţinut la Maratonul Vinului este donat unor organizaţii caritabile locale.

În aceşti doi ani Maratonul Vinului împreună cu partenerul său P&G Urlațau donat profiturile acestui maraton la Casa Rozei, o organizație neguvernamentală cu sediul în Urlaţi care se ocupă de persoane cu dizabilităţi fizice şi mintale.

Înscrierile se fac la începutul lunii mai pe site-ul concursului http://maratonulvinului.ro/.

Din pacate vine fix peste 3Munti, pacat, ca ambele concursuri sunt de exceptie. Trebuie sa aplicam principiul "muntele mai inalt castiga". E pacat, as da castig de cauza Marvin-ului aproape in fata la orice, dar totusi 3Munti e de departe cel mai frumos si mai alpin concurs de MTB din Romania.

Dar pentru cei care vor la 3Munti doar la o zi, e bine ca se poate ajunge la ambele.

• Upvote 1

poate anul asta scapam de cele 40 si ceva de grade, in aer cel putin. In sticla, e ok:)

Din pacate vine fix peste 3Munti, pacat, ca ambele concursuri sunt de exceptie. Trebuie sa aplicam principiul "muntele mai inalt castiga". E pacat, as da castig de cauza Marvin-ului aproape in fata la orice, dar totusi 3Munti e de departe cel mai frumos si mai alpin concurs de MTB din Romania.

Dar pentru cei care vor la 3Munti doar la o zi, e bine ca se poate ajunge la ambele.

Era de asteptat sa se intample acest lucru, este doar un inceput. Nu ma refer la Maratonul Vinului, fac o remarca generala.

Numarul de competitii private a crescut exponential in ultimul timp si deja era de asteptat ca anul acesta sa apara suprapuneri.

• Upvote 2

Era de asteptat sa se intample acest lucru, este doar un inceput. Nu ma refer la Maratonul Vinului, fac o remarca generala.

Numarul de competitii private a crescut exponential in ultimul timp si deja era de asteptat ca anul acesta sa apara suprapuneri.

E de bine... Fiecare isi alege competitia la care sa participe in functie de cat de antrenat este.

Normal ca se tot suprapun, au ajuns sa fie si 4-5 intr-un weekend, doar ca acum e pacat ca e vorba de doua din cele mai de valoare. Oricum, n-avem ce face, trebuie sa ne bucuram ca avem de unde alege, ca acu' 5-6 ani erau vreo 3 concursuri in total pe an. E un pas inainte.

• Upvote 1

Eu am facut o eroare,credeam ca etapa individuala de la trei munti e pe 8 iara pe 9 maratonul vinului si eram in dubiu la care sa merg. Acum m-am lamurit,se pare ca voi renunta la vin ptr crai...pacat,nu as fi vrut sa lipsesc de la nici unul dar anul asta  se vede treaba ca trebuie sa o fac.

• Upvote 1

ce te faci atunci cand 3Munti vine peste Marvin si amandoua fix peste concediul cu greu planificat de vreun an si ceva!?!? 

• Upvote 1

Pina la urma, etapa individuala de la 3 munti este pe 8 iun,sambata, iara maratonul vinului,duminica 9 iunie. Asta da provocare, m-am inscris la 3 munti, au categ. + 50, cred ca o sa ma inscriu si la Urlati, ma gandesc ca Jan vrea sa-mi faca o surpriza infiintind si aici categ. +50. Am destui prieteni care nu vin decit la cele de  plus 50... ptr. mine nu prea a contat pina m-am invatat cu narav...

• Upvote 1

Nenea Rock hai ca ai devenit plictisitor cu categoria ta, ce-o sa faci cand ajungi la 80, o sa ceri categorie si acolo :-

• Upvote 5

Io încerc o recunoaștere a traseului lung de la Maratonul Vinului cu 1-2 weekenduri înainte de concurs. E și asta o variantă, fără înscrieri, fără cip și cu bananele la purtător. Bere găsim în sat.

Nenea Rock hai ca ai devenit plictisitor cu categoria ta, ce-o sa faci cand ajungi la 80, o sa ceri categorie si acolo :-

hai bre, tu crezi ca apuca 80? Mai crezi in bancuri cu duhu' padurii?

De ce nu ? Glumesc desigur. Adevarul ca mai vorbesc cu prieteni trecuti de 50 la telefon si-mi zic ca daca nu e categ. asta, nu vin  la concurs. Dupa cum ma cunoasteti,particip  la concursuri indiferent ca exista sau nu categoria asta,imi face o deosebita placere atmosfera concursurilor. Nu am vrut sa trag spuza pe turta mea cum se zice, doar am zis cum gandesc altii, apoi, am observat ca mai multi organizatori au inceput sa faca si categ. asta de virsta. Intepatura o iau ca un gest de prietenie, sa fiu eu sanatos si mai vedem ce va fi, pina una alta,dl. dr. Stroescu se da la 73, sper sa o pot face si eu,indiferent de categ de virsta. Toate cele bune !

De ce nu ? Glumesc desigur. Adevarul ca mai vorbesc cu prieteni trecuti de 50 la telefon si-mi zic ca daca nu e categ. asta, nu vin  la concurs. Dupa cum ma cunoasteti,particip  la concursuri indiferent ca exista sau nu categoria asta,imi face o deosebita placere atmosfera concursurilor. Nu am vrut sa trag spuza pe turta mea cum se zice, doar am zis cum gandesc altii, apoi, am observat ca mai multi organizatori au inceput sa faca si categ. asta de virsta. Intepatura o iau ca un gest de prietenie, sa fiu eu sanatos si mai vedem ce va fi, pina una alta,dl. dr. Stroescu se da la 73, sper sa o pot face si eu,indiferent de categ de virsta. Toate cele bune !

Eu cred ca  fiecare decada merita o categorie separata, cu conditia sa fie un numar minim de participanti (de exemplu 8-10) Si apoi si noi suntem parteneri la fel ca organizatorii in concursurile astea. Daca cerem, o sa se faca.

. Intepatura o iau ca un gest de prietenie,

pai asa si trebuie , a fost a gluma fireste.

da, intr-adevar era de asteptat sa se suprapuna competitii, dar speram ca cele care au devenit deja emblematice in calendar sa fie planificate in date diferite :( . Dar asa primesc sanse si cei nou intrati in arena competitiilor private si se vor remarca (sau nu) pentru ca anul viitor sa ne para rau de alte competitii ca se suprapun :)

Se poate sti care e traseul de plimbare pentru categoria Family ? Asa, ca idee... :)

Excelent, multumesc! Ultima data cand am vizitat situl vostru nu era acolo. Sper sa ajung cu pustiulache al meu, anu trecut am fost de capu meu si mi-a placut, desi m-am fiert in suc propriu :P.

E pacat, as da castig de cauza Marvin-ului aproape in fata la orice

Care-i faza cu Maratonu' asta? Ce-l face sa fie atat de apreciat?

Traseul, organizarea, pachetul de concurs consistent, cauza pentru care se face, atmosfera placuta din timpul concursului cu fete multe la punctele de alimentare, te mai alegi cu un vin bun din zona...

sa mai scriu ?