Rubyca

2013.06.07-09 - Bike 3 Mountains - Crai, Bucegi, Leaota - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Tinand cont de prognoza meteo, eu mi-as face griji despre cum ma imbrac, si nu de vesnica si eterna discutie despre caucioace :)

si tinand cont de prognoza ar fi ideal ca organizatorii sa ne pregateasca pe la punctele de realimentare niste ceaiuri fierbinti (pt noi si pt ei ). si oricum eu sper ca prognozarii sa se mai si insele. poate vreti sa va aduc "agheazma"?

Pai prognoza e incalzire puternica a vremii, de ce sa ne incalzim si mai mult? Bine, asezonat cu ceva ploaie, dar aia e altceva... N-o sa se "ridice" la nivelul IBO 2011.

• Upvote 1

Se anunta ploaie si furtuna. Unde incalzire? Sper sa nu fie cazul totusi, decid pe joi.

Moise ,roger roger? :) Sa nu ploua pe muntele nostru...

Moise ,roger roger? :) Sa nu ploua pe muntele nostru...

Nu era cumva "Sfantu' Ilie" ala responsabilu' cu astea ?...

In alta ordine de idei asta e cel mai fain video pe care l-am vazut despre ce sa-ti iei in tura de bitza pe munte:

Poate fi util celor ce vin pentru prima data la 3M (ca mine ;) ). Cu observatia ca in loc de banda izolatoare eu am "power tape" (banda ranforsata cu ceva fibra) infasurata pe ghidon sau pe pipa.

• Upvote 2

Lista scurta, ca nu mergem la razboi:

- bani

- mobil pus in punga (ploaie, cazut in apa,etc)

- 2 camere de rezerva (depinde ce cauciucuri susceptibile la pana v-ati luat)

- multitool cu presa de lant

- powerlink

- pompa/cartuse dioxid

- pelerina ploaie

- aia cu pastile cu bandaje personal n-o folosesc, daca cazi, doar urli cat te tin rinichii, va induce un exces de  adrenlina, si keep racing.

- ulei de lant wet lube (se aplica pe lant inainte, se aplica pe lant dupa trecerea prin rau) - data trecuta am mers cu lantul scartaind pe ultima urcare, si s-a si blocat o data, noroc ca n-am tras de el sa rup deraiorul.

- ceva geluri/batoane

- simt de orientare

- apa in camel, si un bidon pe bicicleta cu concentrat de isotonic. Se bea apa intre puncte, si cand mai simti nevoia, o gura de isotonic.

Cam atat zic eu.

Pentru cei care au mai discutat cu Luci au idee daca se mai organizeaza transport de la Cheile Gradistei spre Stoenesti, ca sa stim si noi cum ne organizam pentru vineri :)

- aia cu pastile cu bandaje personal n-o folosesc, daca cazi, doar urli cat te tin rinichii, va induce un exces de  adrenlina, si keep racing.

Confirm.

Am vazut ceva asemanator, in Rambo2, dupa ce-si scoate un glont cu cutitul din burta, Stallone urla ca oaia injunghiata vreo 5 minute, dup-aia se-ntoarce la treaba lui, de caftit vietnamezi.

p-aceeasi tema.

Misto, la Moeciu tocmai a nins, dar cum bine zice Lucian la munte nu avem vreme rea ci o "altfel de vreme".

Hai ca pana la urma am  aflat, se va organiza transport dupa ce termina ultima echipa prima etapa :)

Cei care isi lasa masinile la Stoenesti isi pot face un bagaj cu haine de schimb pe care organizatorul il va transporta la Chei

Dar in cazul in care vremea e buna, are cineva idee pe unde se intra in valea Cheii dinspre complex, cu iesire in Podul Dambovitei? Se poate continua oare tot pe vale cu bicla pana in Dragoslavele? Oricum, intre ele e un mic deal asfaltat, apoi din Dragoslavele mai sunt sub 5 km pana la masini. Deci practic ar fi o coborare placuta de la complex pana in DN, un delusor de trecut si un mic forestier. Eu unul mi-as face recuperarea dupa tura pe-acolo inapoi dupa masini, daca stie cineva pe unde e drumul. Stiu ca parca anul trecut s-au ratacit unii si au coborat in Podul Dambovitei, deci se poate.

in Valea Cheii se poate intra chiar urmand traseul din ziua 2: dupa coborarea prin paraul bolovanos, la intersectia cu forestierul din Fundatica, in loc sa urmezi traseul pe forestier spre dreapta, faci stanga si cobori pe Valea Urdii pana in Valea Cheii, cam la 14km (daca-mi aduc bine aminte) de Podul Dambovitei.

Poti sa treci si din Valea Cheii in Valea Ghimbavului prin curmatura Ghimbavului, si urmezi drumul forestier pana in Dragoslavele (mai treci peste saua Prislopului). Pe varianta asta ai 2 urcari destul de consistente, desi nu foarte lungi.

E un traseu foarte frumos, eu am mai fost in zona, insa nu prea poti sa-l consideri traseu de recuperare, pentru ca sunt niste kilometri buni pe-acolo, plus vreo 2 urcari considerabile, desi nu foarte lungi. Eu parca nu m-as incumeta la el stiind ca ma asteapta inca 2 zile de concurs, dar mai discutam ;)

[edit]: hai c-am facut si o socoteala pt Horatiu, din Cheile Gradistei pana in Stoenesti sunt 37km, si ~1000m dif de nivel de urcat, conform GEarth (altitudinea e posibil sa fie umflata cu vreo 2-300m).

Cum naiba sa fie 1000 m de urcat? Din complex pana in Podul Dambovitei practic cobori (ma rog, ai doua dealuri de 10 m), din Podul Dambovitei spre Dragoslavele e un deal mic de trecut, poate 200 m, iar din Dragoslavele pana in Stoienesti numai cobori.

Am desenat si eu ruta si mie imi da 130 m de urcat.

http://www.bikemap.net/en/route/2163783-test

din Valea Cheii pana-n Valea Ghimbavului ai curmatura Ghimbavului (aici parca era si ceva push-bike, dar nu-mi aduc aminte, ca eu am facut asta in sens invers), din Valea Ghimbavului pana-n Dragoslavele ai saua Prislopului.

Mai strangi vreo 100m si din Cheile Gradistei pana-n valea Urdei.

eu dupa ochi as zice ca vreo 500m tot strangi, dar google earth-ul crede ceva mai mult. Iti dau un track pe mail.

O sa va dea Vali in cursul serii treaseul cel mai corespunzator de mers. El cunoaste foarte bine zona.

din Valea Cheii pana-n Valea Ghimbavului ai curmatura Ghimbavului (aici parca era si ceva push-bike, dar nu-mi aduc aminte, ca eu am facut asta in sens invers), din Valea Ghimbavului pana-n Dragoslavele ai saua Prislopului.

Mai strangi vreo 100m si din Cheile Gradistei pana-n valea Urdei.

eu dupa ochi as zice ca vreo 500m tot strangi, dar google earth-ul crede ceva mai mult. Iti dau un track pe mail.

Eu nu inteleg despre ce vorbesti, din Podul Dambovitei e drum national. Valea Cheii iese in Podul Dambovitei.  Traseul de care zic eu e peste 50% pe asfalt, ai asfalt toata Fundatica si din Podul Dambovitei pan a in Stoienesti, exceptand fix 3 km inainte de destinatie pe langa pastravaria aia mare.

Ai intrebat mai devreme daca se poate continua traseul pe Valea Dambovitei. Traseul enuntat de Khatar e o variant la DN, insa nu urmeaza exact firul apei intrucat traverseaza niste chei destul de inguste. Insa, clar, cea mai simpla variant e sa vi pe Valea Cheii pana in Podul Dambovitei, apoi pe DN73 si DJ 725. Din Dagoslavele pana in Stoenesti drumul este asfaltat cam pe 2/3 din lungime, insa este destul de bun.

Ideea era daca poti sa continui pe altundeva ca sa eviti sa mai urci si dealu' dintre Podu Dambovitei si Rucar, nu ca sa urci un deal mai mare, sa ajungi cat mai repede si mai usor la masini, ma gandeam ca se poate continua cumva pana in Rucar pe firul Dambovitei. Da' ideea e clara, daca-i vremea buna, eu asa fac. Daca mai vine cineva, si mai bine. In 2 ore lejere ar trebui sa fim acolo. Anul trecut eu am gasit o fata draguta care s-a oferit sa-mi duca masina pana in Moieciu, nu fara peripetii din relatarile lui Vio  =))

Prognoza e in continua imbunatatire la Fundata:

983743_673791979302836_1187614341_n.jpg

Anul trecut eu am gasit o fata draguta care s-a oferit sa-mi duca masina pana in Moieciu, nu fara peripetii din relatarile lui Vio  =))

Hai nu fii rautacios, ar trebui sa-i multumesti fetei ca te-a ajutat. Mai conteaza cum ? :)

Se poate ajunge pe Valea Cheii din Fundatica pe un drum forestier de 300 m pe linga rezervoarele de apa cel mai usor sau coborire  din  Fundatica catre Valea Urdii - Stinga Valea Cheii . prima varianta este cu mult mai accesibila . este forestier destul de bun (bineinteles cu noroiul din dotare) De al Podul Dimbovitii nu este varianta pe linga  apa asa ca nu va mai ginditi ca scutiti Posada care este singurul obstacol intre voi si masini. O sa explic eu mai pe intelesul tuturor care vor sa mearga pe aceasta varianta inainte de start in M1. Pina atunci sa ne pregatim si sa ne rugam la Dumnezeu sa amine ploaia pina dupa ce vom ajunge cu toti la Cheile Gradistei in siguranta

Da, pe langa rezervoarele de apa stiu si eu ca s-au pierdut cei de anul trecut, in loc sa faca dreapta au facut stanga pe marcajul de EcoMaraton.

La prognoza lui preda_0 pe Leaota anunta 13 grade vineri, la peste 2100 m, eu zic ca nu putem numi asta frig.