Rubyca

2013.06.08 - Cupa Max Ausnit - Lugoj

Recommended Posts

În anul 2013 Cupa “Max Ausnit” își propune să fie un concurs internațional de ciclism de șosea, care se va desfășura în data de 8 iunie 2013 pe dealurile limitrofe ale orașului Lugoj unde sperăm să își facă prezența concurenți veniți din toate zonele țării și din țările învecinate.

Obiectivul principal al concursului este acela de a promova și încuraja activitățile sportive și anume mersul pe bicicletă și nu în ultimul rând dragostea pentru natura cunoașterea frumuseților peisajului local.
Concurenții pot să își pună la încercare abilitățile sportive, pe traseul nou stabilit pentru a doua ediție a acestei competiții, un traseu de 88 km lungime.

La acest concurs NU se percepe taxa de participare.

Descriere Traseu 
- lungime traseu: 88 km,
- diferența de nivel: 800 m,
- timp limita: 5 si 1/2 ore
Harta online: http://www.bikemap.net/route/2002866
START: centura Lugojului şi continuă pe următoarele sectoare de drum: DN68A Lugoj-km 9(Hanul Ana Lugojana), DJ 681C Juresti, Barna, drum comunal DC125 Barna-Poganesti, DJ 681C, DN 68A, DC122, DJ681A, DJ681, DJ 680, Centura Lugojului. Traseul concursului va trece prin localitaţiile: Lugoj, Jureşti, Bârna, Pogăneşti, Săceni, Surducu Mic, Fârdea, Hăuzeşti, Crivina, Criciova, Cireşu, Măguri, Tapia, Lugoj.

Înscrieri și detalii www.concordialugoj.ro.

Parerea mea de junior e ca ar trebui sa fie si o categorie 14-18 ani sau una care sa permita si celor sub 18 ani sa participe.In rest cred ca o sa fie un concurs pe cinste cu un traseu foarte frumos.

• Upvote 3

Foarte frumoasa initiativa si traseul pare super interesant. Pacat ca sunt 500 de km intre Bucuresti si Lugoj dar o sa fac tot posibilul sa fiu acolo :) Merita incurajate astfel de initiative.

Va asteptam sa participati la competitie !

Va puteti caza la pensiunea din apropierea locului de start, sau chiar puteti campa intr-un spatiu special amenajat in parcarea locului de inscriere.

Apropo de stabilirea unei categorii de varsta pentru participanti sunt 18 ani vom reveni cu detalii.

Va asteptam sa pedalati la Cupa Max Ausnit editia a II-a !!!

pentru inscrieri www.concordialugoj.ro

E o problema cu categoriile de varsta:

apar categoriile 18-35 si +35, dar si 18-29, 30-39 si +40.

categoriile sunt Elite ; Masculin 18-29ani , 30-39ani, +40ani si Feminin.

ne cerem scuze pentru intarzierea modificarilor de pe site-uri.

inscrierile se pot face pe www.concordialugoj.ro

tot acolo veti gasi categoriile corecte precum si distanta corecta a traseului de 88km cu diferenta de nivel 800m.

Ceva detalii despre catarari? Lungime, panta medie , panta maxima?

Daca pana pe 1 mai nu posteaza nimeni profilul, o sa-l pun eu dupa ce dau o tura pe acolo.

Multumim Bita! Vom incerca sa revenim si noi cu aceste detalii. Va asteptam la tura si inainte, iar daca vei avea nevoie de cazare va putem indruma. ne puteti apela oricand la contactele de pe site www.concordialugoj.ro

Daca pana pe 1 mai nu posteaza nimeni profilul, o sa-l pun eu dupa ce dau o tura pe acolo.

salutare, eu vin pe 1 mai pe la resita, poate ne auzim sa si vedem sa dam impreuna o tura de recunoastre....? ce zici?

eu aş fi curios dacă merge cineva doar aşa, să termine traseul. cum n-am decât vreo 150 de km pe cuexistă până acum, aş merge, dar fără mari pretentii

eu aş fi curios dacă merge cineva doar aşa, să termine traseul

Da, o sa fim mai multi care participam din dorinta de a termina traseul in special in limita de timp.

+1, intentionez sa ajung la cursa si sa termin traseul in timpul limita; la fel am doar ~150 km pana acum plus ce mai adun pana in iunie.

mi se pare frumos sa vii la o cursa, chiar daca nu esti axat pe ideea de podium... este farmecul ciclismului  si apoi, participand cat mai multi incurajam cursele de SOSEA.

• Upvote 1

Va asteptam cu drag ! Aceasta cursa de sosea asa cum spuneti si voi mai sus nu inseamna doar podium,ci in primul rand incurajeaza ciclismul din Romania! 

Noi credem in voi si dorim sa va oferim placerea de a pedala si in competitii de sosea, aici in tara noastra!

www.concordialugoj.ro - fara taxa de inscriere

• Upvote 1

mi se pare frumos sa vii la o cursa, chiar daca nu esti axat pe ideea de podium... este farmecul ciclismului  si apoi, participand cat mai multi incurajam cursele de SOSEA

Corect

m-as baga si eu, vine cineva cu masina din bucuresti si ma poate lua si pe mine?

in caz ca da un mesaj pe privat va rog, mersi

Caut si eu pe cineva cu care sa merg din Bucuresti, cu trenul sau masina (nu am masina).

Mai sunt aproape 3 saptamani pana la concurs. Cine este din Bucuresti si doreste sa mergem intr-o recunoastere a traseului ?

Ma gandeam la week-end ul 25-26 mai sau 1-2 iunie . Poate gasim o masina,impartim costurile de deplasare si eventual cazare in zona

Sunt dispus sa merg si cu trenul.

Ma gandeam sa particip si eu, sunt amator si ma dau cu bicicleta din placere, dar cand vad ca au redus timpul limlta de la 5 ore 1/2 la 4 ore, nu cred ca ma incadrez.Poate se vrea un concurs mai exclusivist pentru ciclistii de performanta.

Guest
This topic is now closed to further replies.