Rubyca

2013.06.08 - Cupa Max Ausnit - Lugoj

Recommended Posts

Amator sunt si eu insa 88 km in 4 ore cred ca e la indemana oricarui amator. Asta inseamna medie 22 km/h

Mai mult ca sigur primii vor sosi cu o medie de 33-35

Mai amator de atat este mersul in parc unde scoti medie 15-17

Ai facut vreodata traseul ? Ai bicicleta de sosea?

Din pacate nu am o bicicleta de sosea, este un city bike cu roti de 28, schimbator in butuc, 3 viteze si 90 kg. Pe acest traseu am fost in excursie cu bicicleta, asa ca il cunosc. In unele portiuni asfaltul nu este prea bun si un lucru-i cert; urci si urci. Oricum saptamana asta incerc sa-l fac sa vad ce timp scot si o sa-ti transmit.

Buna, Hmirceah!

Iti reamintesc: unicul tip de bicicleta permis in competitie este cursiera.

Apropo de incadrarea in timpul limita, este foarte corect ce spune rapsohigh83.

Acest timp limita a fost calculat in asa fel incat sa permita si celor fara prea multa pregatire sa termine cursa.

As dori sa mai adaug ca aceasta competitie nu "se vrea exclusivita", si se adreseaza tuturor ciclistilor: legitimati sau nelegitimat (profesionisti/amatori)

Categoriile acestei editii nu includ o tura de hobby, tocmai de aceea se considera ca ciclistii care vor alerga pe traseu vor avea o minima pregatire.

Va multumesc frumos pentru intelegere si spor la pedalat!

Buna rapsohigh83!

Am citit ca ai dori sa treci intr-o tura de recunoastere!

Apropo de cazare iti propun sa te orientezi si catre localitatea Nadrag  (undeva dupa jumatatea traseului), vei avea liniste si un peisaj deosebit!

Uite aici un contact valabil pentru cazare in Nadrag, la pensiune: Mihnea Vasile 0768 883 263 (spune-i ca ai primit contactul din partea organizatorilor concursului de ciclism Cupa ,, Max Ausnit").

Pe site-ul oficial al competitiei vei gasi in curand o lista de cazari in Lugoj si imprejurimi.

www.concordialugoj.ro

Va multumim frumos si spor la pedalat!

Cred ca o sa vin si eu, sper sa imi ajunga cele 4h sa termin traseul, e primul concurs :) 

Am un angrenaj de viteza .. 39/27 cel mai mic raport, si am observat ca urc mai greu .. o sa ma straduiesc :)   

A fost careva in recunoastere ? In ce conditii se prezinta drumul? Ceva dificultati pe traseu ? Panta maxima eventual..

.cris. nu te teme,nu urci pe Transalpina,probabil sunt ceva dealuri de urcat

@rapsohigh83  nu imi e jena sa termin ultimul, dar as vrea sa ma incadrez in timp, daca tot vin  :)  

Am facut de curand o tura prin dobrogea, de 150km,  cu ceva urcari, si mi-a iesit cam 21kmh media :)  in conditiile in care am coborat si cu 65kmh, dar am si mers pe langa ea cateva bucati pe urcare. Probabil ca in conditii de concurs as putea sa merg mai bine.

Am vazut ca anul trecut a fost un traseu mult mai mic, foarte multa lume era cu MTB-uri  : 

era si cineva cu un copil in spate :)  

Citand pe Cupa Max Ausnit " unicul tip de bicicleta permis in competitie este cursiera "

In concluzie nu va mai fii nimeni cu MTB

Anul trecut traseul a avut in jur de 15-20 km ( asa am inteles ) iar castigator a iesit Robert Gustav de la Merida NoMad . Are in jur de 40-45 ani 

Sunt uimit de premiile asa mari pe care le ofera organizatorul. Probabil este un sponsor puternic ce doreste atragerea a cat mai multor ciclisti la acest concurs

Va salut din nou !

Prezenta altor tipuri de biciclete in editia trecuta se datoreaza faptului ca a existat o categorie Hobby, iar concurentii inscrisi la aceasta au facut doar o tura din traseul propus de 15.7 km.

Ciclistii inscrisi la celelalte categorii de varsta sau elite s-au prezentat la competitie si au plecat la start, doar cu biciclete tip cursiera .

Robert Gustav a fost pe podium alaturi de Nadastean Bogdan si Rusinaru Titel (categoria de varsta 30+) - au parcurs 4 ture x 15.7 km.

Crista Daniel a scos cel mai bun timp finalizand cele 4 ture de traseu intr-un timp de 1h 47min, urmat de Bogdanescu Laurentiu(Pantani) si Almajan Alexandru, care au sosit in acelasi timp de 1h 49min.

Primul loc la categoria feminin a fost ocupat de Gyurka Zsuzsa-Nomand Merida , 3 ture de traseu intr-un timp de 1h 36min.

Aceste premii mari nu sunt menite sa atraga cat mai multi ciclisti in competitie, dar cu siguranta ele vor fi rasplata celor care se pregatesc.

Noi credem in ciclismul din Romania si tocmai din acest motiv dorim sa ii incurajam pe ciclistii "amatori" sa mearga inainte, rasplatindu-le perseverenta si munca!

Apropo de traseu, pe site-ul http://www.concordialugoj.ro poti gasi o harta a competitiei cu profilul traseului. Sunt cateva catarari, dar nu vor pune mari probleme daca va pregatit cat de putin. Spor la Pedalat!

• Upvote 1

Cineva intr-un post anterior sublinia faptul ca nu exista categorie de varsta 14-18 ani, m-am uitat pe site-ul competitiei si intr-adevar asa este, totusi cred ca ar trebui incurajata participarea la astfel de competitii si a juniorilor, mai ales ca sunt putine curse organizate pe sosea! Urez succes organizatorilor, echipa noastra SlatinaCyclingTeam va fi prezenta la start!

Salutare ! As dori sa ma inscriu si eu dar nu stiu exact in ce categorie ma incadrez. Am 29,5 ani.. Unde ma incadrez 18-29  sau 30-39?

La prima evadare am fost incadrat  la 30-39

- Încadrarea în categoria de vârstă se face în funcție de câți ani împlinește concurentul în 2013, indiferent de lună.

In urmatoare editie vom fi mai atenti la categorii si bineinteles va exista categorie de juniori, pentru aceasta editie insa nu vor mai aparea modificari.

Minorii se pot inscrie in competitie cu o declaratie din partea parintelui/tutorelui legal si vor fi obligati sa se prezinte cu acesta(+actul de identitate al tutorelui) la ridicarea pachetului de inscrieri. Acesti concureti vor alerga in categoria de 18-29 ani. Va multumim pentru intelegere!

Woops, salutare !

Anul 2013 minus anul nasterii tale te vor incadra la categoria 30-39ani.

Aceste categorii de varsta vor incadra concurentii in functie doar de anul nasterii indiiferent de luna sau zi.

Te asteptam pregatit la categoria masculin 30-39ani.

mai multe detalii pe http://www.concordialugoj.ro

Numai bine !

In urmatoare editie vom fi mai atenti la categorii si bineinteles va exista categorie de juniori, pentru aceasta editie insa nu vor mai aparea modificari.

Minorii se pot inscrie in competitie cu o declaratie din partea parintelui/tutorelui legal si vor fi obligati sa se prezinte cu acesta(+actul de identitate al tutorelui) la ridicarea pachetului de inscrieri. Acesti concureti vor alerga in categoria de 18-29 ani. Va multumim pentru intelegere!

Perfect! Declaratia o putem gasi  pe site? Multumesc!

Declaratia o veti gasi pe site pana la sfarsitul acestei saptamani!

Va dorim succes!

Declaratia pe propria raspundere a parintelui/tutorelui legal al concurentului se gaseste pe site-ul oficial al concursului sau poate fi completata la ridicarea pachetului de inscrierei sau in momentul inscrierii la fata locului.

Mentionam ca inscrierile online se incheie joi, 6 iunie 2013 ora 23.00, iar inscrierile la fata locului se vor desfasura doar vineri, 7 iunie 2013, intre orele 9.oo-19.oo.

In ziua competitiei sambata, 8 iunie 2013 se mai pot ridica doar pachetele de inscrieri online intre orele 8.oo-9.oo.

Va recomandam inscrierile online!

Va multumim !

Deci, cineva din Bucuresti spre Lugoj care vrea sa ma insoteasca pe tren/la pensiunea de cazare?

Pai la concurs vreau si eu sa merg iar week-end ul urmator as vrea sa fac o recunoastere a traseului ( in week end ) Interesat ?

Hopaaa, acuma am vazut ca s-a schimbat timpul limita la 4 ore.

Daca la 5 ore jumate nu-mi faceam mari probleme, acuma chiar ca e un challenge sa termin in timpul alocat :)

Dar tot o sa merg, chiar daca inca n-am mai mult de 200 si un pic de km facuti pe cursiera si urcarile imi lipsesc aproape cu desavarsire - nici nu stiu bine cat ma ajuta bicicleta la urcari.

Obiectiv principal -  terminarea in 4 ore

Obiectiv secundar - luarea de contact cu cursele pe sosea, pt a prinde ceva experienta, utila in cursele viitoare

Si inca un motiv sa merg: cum sa ratez asa cursa interesanta? :)

E si pacat sa lipsesti de la cursa avand in vedere ca se desfasoara la 60 km de Timisoara

Nu timpul limita mi se pare o constrangere care sa te determine sa renunti la participare, cat (pentru noi, cei din Bucuresti) distanta pina la Lugoj. Nu cred ca are mare importanta daca esti in timpul limita 3:59:59 versus DNF. 

Fiind pus sambata dimineata, ramane doar optiunea de deplasare vineri noaptea cu trenul pentru cei care lucreaza. Cursele de autocar pe timp de zi, sunt mai ieftine, probabil ca nu platesti cine stie ce pentru transportul bicicletei, dar inseamna 10 ore :)

Vezi, de aia mi-ar parea rau sa nu merg, in conditiile in care fac o ora cu masina pana acolo :)

Va salut ! Timpul limina nu va pune probleme nimanui, iar urcarile sunt de accesibile, ce sa mai zicem de coborarile bine-venite!

E adevarat ca distanta intre Lugoj si Bucuresti e cam obositoare, totusi cred ca va merita !

Va asteptam la competitie si va recomandam inscrierile online, dat fiind faptul ca inscrierile la fata locului se vor desfasura doar in ziua precedenta cursei, vineri, 7 iunie intre orele 9.00-19.00, iar la ora 19.30 sunteti invitati la briefing/sedinta tehnica.

In dimineata zilei de sambata 8 iunie, veti putea doar ridica pachetele de inscriere intre ora 8.oo - 9.oo, iar apoi la 10.30 se va da startul competitiei!

In cazul in care veti ajunge sambata la o ora foarte matinala sunteti bineveniti la parcarea AO Truck Stop unde puteti servi micul-dejun si unde puteti petrece timpul intr-o spatiu confortabil cu acces la internet/toaleta/dushuri pana la inceperea programului.

Trevizes cea mai buna solutie este cu trenul,face 7,40 h . Cu autocarul mi se pare mult mai obositor,asta in cazul in care nu poti merge cu autoturismul personal

Dupa o scurta analiza doar Elucid si-a manifestat intentia de a merge la concurs ( membrii ciclism.ro ).

Distanta de 500 km dintre Bucuresti si Lugoj sa-i sperie atat de tare pe ceilalti !? Altfel nu-mi explic lipsa de interes al celorlalti. Ne plangem ca nu avem concursuri de sosea si cand se naste unul,pauza

Pe aceasta cale mai fac un apel pentru cei care vor sa mearga la concurs si sunt din Bucuresti sa ne organizam in vederea deplasarii/cazarii in zona

So,cine mai merge din Bucuresti ?

Guest
This topic is now closed to further replies.