Rubyca

2013.06.08 - Cupa Max Ausnit - Lugoj

Recommended Posts

Trevizes cea mai buna solutie este cu trenul,face 7,40 h . 

Distanta de 500 km dintre Bucuresti si Lugoj sa-i sperie atat de tare pe ceilalti !? Altfel nu-mi explic lipsa de interes al celorlalti. 

Iti dau dreptate in privinta trenului. Sa stii ca eu m-am gandit si la avion, dar nu stiu decat de curse Tarom Bucuresti -Timisoara, low-cost nu sunt. 

Nu distanta e problema cat timpul si costurile. In plus, pentru bucuresteni cred ca multi sunt interesati de maratonul vinului in aceeasi zi.

variantele sunt:

a) tren noapte (obligatoriu la vag. dormit) / vineri + tren noapte/ sambata.  Cea mai scumpa dar se castiga duminica.

b) tren noapte / vineri + pensiune / sambata + tren / duminica (la alegere, de zi sau noapte). Trenul de zi, inseamna o zi pierduta in compartiment. 

c) tren zi / vineri + pensiune / sambata + tren / duminica. Probabil cea mai ieftina, dar consumatoare de timp si inaccesibila pentru cei care lucreaza vineri. 

Daca te duci in recunoastere traseului saptamana viitoare, spune-ne si cu ce te-ai dus si intors. 

Eu as incerca sa identific "prin zona" (a se intelege de la Ploiesti "in sus") un traseu echivalent ca distanta si diferenta de nivel.

Eu merg in recunoastere  sa stiu la ce ma inham,daca soseaua este in stare buna,ce dificultate au catararile,daca sunt ceva zone cu risc de accidentari etc etc

Totusi ce treaba are maratonul vinului ,un concurs de MTB, cu acest concurs?

Totusi ce treaba are maratonul vinului ,un concurs de MTB, cu acest concurs?

Pana cand ciclismul de sosea nu va prinde putin aripi eu zic ca are foarte multa treaba. Multi ciclisti care merg la Mtb ar alerga asa de fun si pe sosea. Daca concursul se suprapune cu un eveniment important de Mtb poti fi sigur ca multi vor merge la concursul de mtb, mai ales daca acel concurs este mai aproape de casa.

Va salut!

Ne bucuram ca va propuneti tura de recunoastere a traseului!

Dorim sa mentionam ca in unele curbe veti gasi nisip acum, dar intreaga suprafata a traseului va fi amenajaa, maturata inainte de cursa. Veti intampina de asemena o portiune de 400m neasfaltata dar practicabila. Pe harta afisata pe site-ul oficial puteti observa aceasta portiune si punctul tehnic situat chiar la finalul acesteia. Acest punct tehinc/service va pune la dispozitie unelte mecanice si ajutor din partea voluntarilor pentru a remedia posibilele defectiunile . Totusi, asa cum ati citit in regulament, va recomandam sa aveti si dumneavoastra o trusa  cu minimul de unelte mecanice, petice, camere pentru a remedia aceste defectiuni.

Va multumim !

Pana cand ciclismul de sosea nu va prinde putin aripi eu zic ca are foarte multa treaba. Multi ciclisti care merg la Mtb ar alerga asa de fun si pe sosea. Daca concursul se suprapune cu un eveniment important de Mtb poti fi sigur ca multi vor merge la concursul de mtb, mai ales daca acel concurs este mai aproape de casa.

Intr-adevar, ai dreptate in ceea ce-i priveste pe ciclistii mtb-isti, dar sunt multi ciclisti care fac numai sosea, cum suntem si noi, din Craiova, si cum sunt multi ciclisti si din Bucuresti, un concurs de genul asta fiind exact ceea ce asteptam, optiunile la nivel de sosea fiind foarte putine.

Dintre cei care au prins gustul pedalatului, chiar daca au inceput cu un mtb, pentru multi a doua bicicleta a fost o cursiera. Stiu cativa colegi care participa consecvent la prima evadare (oameni "de clasament 400-800") care au si cursiera. Daca s-ar fi realizat acel eveniment la deschiderea autostrazii A3, recordul de participanti de la prima evadare ar fi fost batut de 2-3 ori. Da, locatia conteaza. Exclusivismele gen mtb vs cursiera sunt doar apanajul unor oameni foarte pasionati. 

• Upvote 1

Sper sa pot merge si eu. Aflu zilele astea la job.

Pot merge si eu. Cred ca voi merge cu trenul.

Pot merge si eu. Cred ca voi merge cu trenul.

Am cumva vreo sansa sa insotesc pe cineva, vreun grup? Imi dati si mie un semn daca DA, va rog? Multumesc.

Daca merg cu masina sunt sanse sa am 2 locuri disponibile pentru deplasarea in Lugoj . Plecare vineri dimineata la 9,30 si intoarcere duminica dupa masa

Voi confirma in cursul zilei de astazi daca am locurile vacante sau se vor ocupa.

Daca merg cu masina sunt sanse sa am 2 locuri disponibile pentru deplasarea in Lugoj . Plecare vineri dimineata la 9,30 si intoarcere duminica dupa masa

Voi confirma in cursul zilei de astazi daca am locurile vacante sau se vor ocupa.

Daca ramane un loc, eu sunt interesat.

Confirma participarea si Slatina Cycling Team, asadar ne vedem maine la start. Mult succes.

Ne spune si noua cineva care a ajuns deja care e starea vremii in Lugoj?...ca la Brasov ploua descurajator de tare, dar nu ne dam batuti si o sa fim si noi prezenti

Super-cursa, organizare excelenta intr-o zona foarte pitoreasca, pacat de tronsonul neasfaltat si de ultima coborare care a fost cam proasta, dar per ansamblu a fost o cursa reusita si vom reveni cu placere si anii urmatori.

eu am vazut niste poze cu concurentii mergand pe langa niste tiruri. Sper ca am vazut eu prost.... 

Nu vreau sa creez vreun flame, dar circulatia nu a fost oprita pe respectiva portiune de drum? 

dsc_00542.jpg?w=1000&h=

Acea poza este de la incalzire pe centura orasului cand circulatia inca nu a fost oprita.Dupa start traficul a fost oprit in intersectii si partial pe liniile drepte.Cand treceau rutierii,masinile erau trase pe dreapta,metoda folosita la toate competitiile de sosea din Romania.

Totul a fost bine,Shine...

• Upvote 5

Cursa frumoasa, organizare buna, drum 80% bun! Felicitari organizatorilor si celor care au participat. Usor usor se va ridica si ciclismul de sosea si la noi;)

Un punct in minus,din pacate, a fost la start. Am 'impresia' ca unii care au alergat la categoriile de amatori pe varste au stat la start cu elitele..doar asa, sa ia putin avant inca de la inceput..Se simte cineva?! 445, tu ai stat dupa fete la categoria 18-29 sau cu elitele? Daca ai stat unde trebuie, e ok, daca nu, tragi si tu singur concluziile de rigoare..

Bafta!

• Upvote 2

Nu inteleg ce vrei sa zici...mai pe direct,te rog.

Daca insinuezi ca as fi trisat bagandu-ma in fata,cred ca te inseli.Am plecat din spatele celor de la Elite dupa indicatiile primite de la microfon.Apoi am plecat chiar am mai tarziu pt ca lumea s-a ingramadit prin poarta de start,nu am avut cum sa ma pun in sa.Toate acestea nu conteaza,nu e vb de Prima Evadare unde  locul la start e important.La sosea,cu start festiv si start tehnic din mers nu mai are sens nici o discutie de acest gen.

94155710151613798852964.jpg

Categoria Elite nu se vede in poza pt ca era in partea stanga din spate a fotografului.

• Upvote 1

Lasa frate abureala asta cu start festiv si start tehnic..aia poate in Turul Frantei, la noi, e cu totul altfel! S-a plecat si gata,nu mi s-a parut sa fie nici un start festiv..sau ca la Emedue anul trecut, neutralizare pe coborarea aia,nu?:)) Revenind, trebuia sa stai dupa fete, asa cum s-a spus la inceputul cursei. Au mai fost si alti 'amatori' care s-au considerat prea buni ca sa plece din spate cu grupa lor de varsta si au zis ca putin avant cu elitele nu ar strica..Nu ma cert cu tine sau cu altcineva dar degeaba castigam curse daca nu suntem fair-play, se duce naibii toata frumusetea competitiei!

PS: poate altfel decurgeau lucrurile daca plecau elitele si restul lumii la 2-3 minute..ne alergam noi intre noi,caineste asa:)

Salutare!

• Upvote 4

Akka,eu apreciez activitatea ta pe acest forum mai ales in zona ciclismului de sosea.Vreau sa cred ca stii sa deosebesti o cursa offroad de una de sosea.

Startul festiv a avut loc.Un km s-a mers in spatele masinii tehnice pana s-a virat stanga pe sub pod,unde arbitrul FRC a fluturat steagul,semn ca intrecerea "pe bune" a inceput.

Nu e nevoie de vreo comparatie cu Turul Frantei,dar organizatorul asa a dorit,asa a intocmit.

Trebuia sa stau dupa fete?Si ce am facut?Doar am si postat fotografia cu locul unde de unde am plecat in cursa.Nu este clar ca nu m-am ingramadit si se observa ca nu sunt langa nici un elite?In fata mea erau inca 30-40 de rutieri.Prima categ.era Elite.Esti de acord?A doua categ.care urma dupa Elite,potrivit indicatiilor organizatorului,era Feminin.Apoi categ.mea,19-30 ani.E drept ca in fata mea nu am zarit nici o fata si poate de aici pleaca indignarea ta fata de mine,dar fetele si-au ales,cred,pozitionarea aleator in pluton.Ce vina am eu?Daca se considera acest lucru lipsa de fair play din partea mea,cum afirmi,eu imi cer scuze public fata de tine si de ceilalti competitori.As fi facut-o si la locul faptei daca veneai si ma "atentionai".Nu mi se parea nimic dificil in a pleca mai din spate.Valorile s-au cernut pe prima catarare,nu ai cum sa negi acest lucru,iar pozitia fiecaruia,inclusiv a ta,in clasamentul final a reflectat in mare nivelul de pregatire si de experienta in cursele de sosea raportat la profilul pe care s-a rulat la acea data.

Inca o data,nu a avut nici o relevanta locul de plecare pt.ca in acel km de start festiv,dinamica ciclistilor in pluton a fost agitata,amestecandu-se categoriile intre ele.Refuz sa cred ca tu iei in brate cliseul cu locul de plecare in cursa tot discutat si disputat pe alte topicuri.

Eu iti doresc succes pe mai departe si cand vom da ochii,mai lamurim si alte aspecte,daca mai vrei.

Salutare si tie!

• Upvote 9

Dar cam cu ce viteza ati mers voi la startul asta festiv daca eu cand abia am iesit pe poarta cei din fata erau deja pe la pod? Ma rog, o fi mers politia tare si elitele dupa ea la fel..Desi eu cred ca la un start festiv mai mult de 30kmh nu ar fi cazul..poate gresesc dar asa as zice! In fine, tu nu ai vazut pe nimeni 'nelalocul' lui la start? Poate mi s-a parut mie ca ar fi vreo neregula..asta este,ma inseala ochii:))

Bafta la pedalat si te astept daca e sa vii pe la Nationale..la Cluj, desi nu suntem la aceeasi categorie sunt curios sa vad cum 'o calci' la contratimp!;)

Ti-ai gasit de cine sa te iei... 445 e un ciclist foarte bun care poate tine pasul cu elitele, eu sigur nu pot si, din cate inteleg, nici tu. Eu daca vad un elite, nu incerc sa ma curat tinandu-ma dupa el, asa ca n-as avea ce cauta dupa el. In loc sa fii invidios, mai bine te-ai antrena :)

Am fost si eu la cateva curse de sosea, iar daca startul se da dupa cativa km de "festivitate" nu prea isi are rostul discutia. Cazi in derizoriu cu discutia asta nefondata.

Felicitari 445 pentru rezultat ;)

• Upvote 5

La o cursa atat de valonata nu cred ca are rost sa se ia in discutia pozitionarea la start, intucat diferentele s-au facut evident pe catarari. Daca era o cursa de plat probabil ca era important, dar asa rezultatele finale au fost influentate numai de pregatirea fiecaruia.

• Upvote 1

Si eu cred ca are sens o discutie despre start, fara sa am pretentia sa spun ca as fi putut fi mai sus in clasamentul final, insa amator fiind, merg sa concurez cu alti amatori, cred ca ar fi normal sa plecam cu sanse egale, si nu unul sa plece de pe loc la momentul T si altul la momentul T+, totusi exista un avantaj al celui pozitionat cel mai in fata la linia de start. Eu in momentul cand am intrat pe linia dreapta de dupa start, plutonul era intins pe toata distanta de pana la sensul giratoriu, si multi deja incepusera catararea, asa ca distanta pe care am avut-o fata de cei din fata , chiar daca traseul a fost valonat si relativ lung, a fost greu de remontat, mai ales ca in fata, la start, se pozitioneaza cei mai buni dintre amatori. 

In cursa pe sosea din Thassos, unde multi dintre ciclistii de pe acest forum au participat, startul s-a dat lansat, toti rutierii erau grupati si practic toti am plecat in acelas timp. Cei de la Elite nu intra in aceasta discutie, baieti aia sunt din alt film, si pentru asta ii felicit!

Guest
This topic is now closed to further replies.