Rubyca

2013.06.08 - Cupa Max Ausnit - Lugoj

Recommended Posts

Nu pot sa cred ca citesc aici  :))

Ogar,In Thassos nu au fost 'profesionisti' si nu te-a 'furat nimeni ca in codru' la start,ce ai facut,care a fost clasarea ta ?Si care a fost clasarea ta si aici ?

Akka,lasa vrajeala si pune 'burta pe pedale' ca ti-o iei tare da la conu Fane,pe toate partile.pe plat si pe deal.Pun ramasag ca te cafteste si daca Iti da avans   >:)

In spatele oricarei clasari bune si o forma fizica buna sta foarte multa munca,nu  o buna pozitionare la start.Iar cine sta 

pe grila de start In fata sa o faca pe merit.Ca sa stai In prima linie trebuie mai Intai sa poti sa mergi ca cei de acolo

Startul,ca sa nu mai suferiti

1003281_10151613799107964_558971914_n.jp

Lasand la o parte gluma si sarind peste rautati si frustrari

Se pare ca tocmai s-a  urcat un pas urias In lumea concursurilor din RO.Nu credeam sa asist atat de curand la un concurs de sosea privat atat de bine organizat si de o

asemenea anvergura

• Upvote 7

Nu pot sa cred ca citesc aici  :))

Ogar,In Thassos nu au fost 'profesionisti' si nu te-a 'furat nimeni ca in codru' la start,ce ai facut,care a fost clasarea ta ?Si care a fost clasarea ta si aici ?

Imi pare sincer rau ca s-a inteles asta, nu asta a fost intentia mea, sa spun ca ma "furat" cineva, imi cunosc limitele, nu m-as compara in veci cu ciclisti cu vechime ca tine de exemplu, pentru care am un respect deosebit, ai aratat deschidere in dialog cu colegii mei si pentru noi a insemnat mult!

Ba din contra,te poti compara cu oricine daca te antrenezi Indeajuns,nimeni nu are trei oua  ;)

Pe Fane 445 Il cunosc foarte bine si stiu cat munceste pt a fi Intr-o forma fizica buna.Nu se cade sa acuzam cu atata usurinta,mai ales ca acel

'avantaj' nu este real

Ne vedem la King Of The Mountain si povestim la o bere  

• Upvote 2

Ba din contra,te poti compara cu oricine daca te antrenezi Indeajuns,nimeni nu are trei oua  ;)

Pe Fane 445 Il cunosc foarte bine si stiu cat munceste pt a fi Intr-o forma fizica buna.Nu se cade sa acuzam cu atata usurinta,mai ales ca acel

'avantaj' nu este real

Ne vedem la King Of The Mountain si povestim la o bere  

In cele relatate mai sus vreau sa se inteleaga foarte clar, nu aduc in discutie si nu pun la indoiala calitatile evidente pe care le au ciclisti la care anul trecut, in Turul Sibiului, ma uitam cum urcau Transul intr-un ritm pe care eu numai cu un scuter l-as putea atinge, si pe care i-am aplaudat frenetic, si anume Fane 445 si Basso! Eu de ciclism m-am apucat destul de tarziu, insa in grupul nostru sunt cativa tineri care incepand din acest an au inceput sa mearga la competitii pentru amatori si pentru care incerc sa gasesc niste raspunsuri, nu pentru mine ca eu am o varsta, pentru ei pun aceste intrebari! Sportul pe care eu l-am practicat in tinerete, la nivel profesionist, a fost fotbalul, si acolo stiu clar ca indiferent de valoarea echipelor partida incepe de la 0-0 si mingea este pozitionata la mijlocul terenului, ca dupa asta scorul devine 5-0 pentru unii este alta treaba!

• Upvote 2

In spatele oricarei clasari bune si o forma fizica buna sta foarte multa munca,nu  o buna pozitionare la start.Iar cine sta 

pe grila de start In fata sa o faca pe merit.Ca sa stai In prima linie trebuie mai Intai sa poti sa mergi ca cei de acolo

"grila de start" =))

Pe scurt: muritorilor, voi astia care faceti ciclism de 1 an sau o zi stati in spate ca eu am muncit sa ajung aici. Patetic. Discutia era despre partile bune si partile proaste ale cursei. Daca tot ai o forma fizica buna si esti liber sa te compari cu oricine vrei, cum ne spui noua de ce nu te duci sa te compari cu altii undeva prin Turul Frantei pana nu se termina inscrierile si apoi vii si ne povestesti cum a fost pe grila de start.

Revenind strict la cursa daca timpul pierdut la start nu conteaza atunci de ce mai aveam cipuri de cronometrare cu precizia de o zecime de secunda cand puteam fi numarati ca oile cand intra in tarc in punctele de control

si la sosire. Da pentru mine nu a contat faptul ca am luat un start cu intarziere sau ca am oprit sa-mi umplu bidoanele cu apa sau sa admir peisajul dar daca eram de top 5 sau chiar 10 o secunda pierduta putea sa faca diferenta. Ca sa nu mai zic de echipele care au mers la plasa in spatele dubitelor desi in regulament este interzis.

Personal nu-l cunosc pe Akka si nivelul lui de pregatire nu are legatura cu ce se discuta aici insa omul are dreptate despre ce inseamna un start "festiv" chiar daca eu folosesc termenul de start lansat.

Eu am venit la concurs mai mult din curiozitate insa apreciez lucrurile bine facute si pentru a multumi pe toata lumea nu cred ca-i greu; acum organizatorii stiu cel mai bine ce au de facut eu ma duc sa ma pregatesc intensiv....:D

• Upvote 6

Maaaama, nu-mi vine sa cred ca ultima postare, unde sunt scrise numai prostii, are atatea plusuri! Vad ca pe zi ce trece se inmultesc muritorii astia plini de talent care au de comentat cate ceva la fiecare cursa: ba ca ala a luat-o inainte, ba ca celalalt s-a tinut de masina, ba ca ailalti nu au fost fair play ca si-au protejat coechipierul , ba ca nu a fost ambulanta la sosire si tot asa!

• Upvote 3

Maaaama, nu-mi vine sa cred ca ultima postare, unde sunt scrise numai prostii, are atatea plusuri! Vad ca pe zi ce trece se inmultesc muritorii astia plini de talent care au de comentat cate ceva la fiecare cursa: ba ca ala a luat-o inainte, ba ca celalalt s-a tinut de masina, ba ca ailalti nu au fost fair play ca si-au protejat coechipierul , ba ca nu a fost ambulanta la sosire si tot asa!

Or mai fi si alte puncte de vedere pe lumea asta, mai bune mai putin bune, cred ca te grabesti  catalogand anumite opinii, sunt convins ca ai ceva experienta in competitii, poate ne ajuti si pe noi astia "muritorii plini de talent", cum spui tu, cu raspunsuri la intrebarile ridicate. 

Sincer ma asteptam sa primim raspunsuri din care sa invatam, as citi cu atentie opinii ale ciclistilor cu experienta pentru ca de la ei pot invata, daca gresim in expunerea anumitor situatii din cursa, ok, ajutati-ne sa intelegem!

• Upvote 3

Tura de la Lugoj a fost una foarte bine organizata si pe o distanta foarte mare fata de ce se poate organiza prin alte zone.

Diferenta a facut-o pregatirea fizica a fiecaruia dintre participanti. Se vede foarte clar diferenta intre 150km/saptamana si 1500 km/saptamana.

Un alt aspect important e trasul la trena. Ideal ar fi sa ai dinainte cativa oameni cu care sa colaborezi. Daca nu, incerci sa tragi de cei de pe traseu sa va ajutati. Daca mergi de unul singur sau tragi singur trena, s-ar putea sa ai un timp cu 10-25% mai mare la final.

Ce se vorbeste mai sus sunt detalii insignifiante.

Cipul e sa-ti urmareasca traseul si e o modalitate de a cunoaste pe cei care triseaza. Clasamentele in general, nu doar la ciclism nu se efectueaza dupa cip, ci dupa timpul de la care s-a dat startul pana la finish.

• Upvote 1

Tura de la Lugoj a fost una foarte bine organizata si pe o distanta foarte mare fata de ce se poate organiza prin alte zone.

Diferenta a facut-o pregatirea fizica a fiecaruia dintre participanti. Se vede foarte clar diferenta intre 150km/saptamana si 1500 km/saptamana.

Un alt aspect important e trasul la trena. Ideal ar fi sa ai dinainte cativa oameni cu care sa colaborezi. Daca nu, incerci sa tragi de cei de pe traseu sa va ajutati. Daca mergi de unul singur sau tragi singur trena, s-ar putea sa ai un timp cu 10-25% mai mare la final.

Ce se vorbeste mai sus sunt detalii insignifiante.

Cipul e sa-ti urmareasca traseul si e o modalitate de a cunoaste pe cei care triseaza. Clasamentele in general, nu doar la ciclism nu se efectueaza dupa cip, ci dupa timpul de la care s-a dat startul pana la finish.

Perfect, am mai aflat ceva foarte important, multumesc!

Topic inchis temporar. 

Topic redeschis. 

Postarea lui Sakura stearsa la cererea autorului.

Postarea lui Woops stearsa pentru formula de adresare nepermisa si avertisment verbal.

Orice lamurire aveti de facut o puteti face si pe un ton mai linistit si civilizat. 

Daca n-ai nimic impotriva celor care s-au tinut de masina, ori esti unul dintre ei ori... te las sa ne "luminezi"

Eu am avut in fata un "obosit" care s-a tinut de un nimibus, cu numere de ungaria, aprox. 2 km. Sunt sigur ca exista explicatie, nu???

Poate ne zici si ce timp ai avut sa vedem si noi cu cine avem onoarea, asta in cazul in care ai reusit sa termini cursa, evident :)

• Upvote 2

Baieti, din start trebuie sa va marturisesc ca aveam de gand sa va arunc niste vorbe dulci voua si mai ales celui care vrea sa imi inchida "ciocu" chiar cu riscul de a fi aruncat pentru a nu stiu cata oara in topicul pedepsitilor cu cateva zile de pauza. Insa in semn de respect pt. ceilalti care citesc circul asta pe care il faceti voi si mai ales pt. maestrul Trevi, care a revenit asupra deciziei de inchidere a topicului, incerc sa ma abtin desi cu greu reusesc.

In primul rand n-am participat pt. ca am un servici in ture, lucrez sambetele si duminicile, zilele si noptile. Daca participam in mod sigur terminam cursa (va asigur de asta) dar fara mari rezultate incat sa ma cac pe mine aici ca am fost atat de bun incat sa fiu furat de altii. Apoi nu trebuie sa dau explicatii nimanui, cu atat mai putin unor frustrati, asa cum sunteti voi. Pentru ca asta sunteti! De ce?

Pai mai baieti, in momentul in care incepeti sa aruncati cu rahat pe forum intr-unul din cei mai talentati sportivi care s-a ridicat dintre noi (muritorii de rand), a participat la zeci de curse de mtb si sosea cu rezultate, a reusit sa termine un Tur al Sibiului la finalul caruia ne-a lamurit cat de greu e la nivelul ala prin postarea aia la care toti i-am dat plusuri - eu zic ca sunteti mari frustrati!

Cand va luati de un om care - iarasi s-a ridicat dintre noi - si a terminat cateva Tururi ale Romaniei pe pozitii mai mult decat onorante si ii rastalmaciti vorbele, faceti misto de el si il trimiteti sa se compare cu aia din Turul Frantei , cred ca sunteti deja mari nesimtiti!

Eu recunosc, n-am realizat nimic pana acum cu bicicleta, in afara ca tocesc cateva cauciucuri si sparg cateva zeci de camere pe an. Nu particip la curse decat rar pt. ca am un servici care nu-mi permite sa plec cand vreau de acasa. Insa nu ma iau de altii care stiu ca sunt mult mai buni ca mine! Ba, da' voi ce-ati facut de n-ati ajuns mai departe de Cupa Max Ausnit?! A inceput Turul Romaniei, de ce nu sunteti niciunul acolo?!

PS: La Emmedue s-a intamplat exact la fel, s-a zis ca o sa fie start nu stiu de care, dar primii 10-15 din fata au luat-o la fuga din prima, nu am mai putut sa ii prindem . Dar parca nu s-a facut atata circ ca acum.

• Upvote 4

Ba, da' voi ce-ati facut de n-ati ajuns mai departe de Cupa Max Ausnit?! A inceput Turul Romaniei, de ce nu sunteti niciunul acolo?!

Eu sunt amator, ca mine 90% de pe forum si cand merg la un concurs cu grupe de varsta si grupa elite, separata de "muritorii de rand", vreau sa concurez cu "muritorii de rand".

Cupa max Ausnit a fost capabila sa ofere aceasta oportunitate ciclistilor amatori, restul... il sti si tu.

Credeam ca topicul acesta a 'murit' dar vad ca se mai tine inca..;) Eu sunt cel care sa zicem ca a aruncat paie pe foc..Dany86 tata si toti cei care nu ati inteles ce am vrut sa zic, inca o data explic:

Daca alegem sa ne tinem de niste reguli, atunci asa sa fie. Start tehnic e una, start festiv e alta! La cursa asta start festiv nu a mai fost..unii dintre amatorii care au apucat prin in fata cu profii s-au bucurat vazand ca in spate nu mai era nimeni la un moment dat (citeam asta pe blogul cuiva)..apoi situatia s-a mai schimbat, unii poate nu s-au mai tinut in fata,etc. Eu aici am atras atentia, asupra faptului ca vorbim una si facem alta..ca si la Emmedue,cum bine ai zis! Mai bine ar fi sa plece elitele, apoi restu' lumii la 5minute si gata! Muritorii cu muritorii , zeii cu zeii;)

Conteaza pt tine sau pt oricine ce am facut eu la aceasta cursa sau la oricare alta? Are legatura cu corectitudinea? Se pare ca pt Dany86 are..Nu am mers rau nici la cursa asta si poate nici la altele..nici fantastic nu am mers dar m-am chinuit cat am putut! Daca vrei sa intelegi , e ok, daca nu, tot ok:)) Bafta!

PS: macar la amatori sa fim fair-play, si sa dam o sansa tuturor. Daca ar fi dupa mine, cei mai tari sa plece ultimii, nu ar trebui sa fie o problema,nu?;)

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.