Rubyca

2013.06.23 - Brașov XCM - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Mutat de curand in Brasov n-am avut timp sa bat traseele din jur, insa tura scurta mi s-a parut senzationala (propbabil si cea lunga la fel), foarte multe portiuni tehnice (iarba uda, radacini, bolovanisuri, noroi, poteci inguste, portiuni de panta mare, carat bicicleta in brate, cazut in cap pe o portiune penibil de usoara).

Marcaj excelent + arbitrii si voluntari dedicati.

Punctul de alimentare bine pus (mi se cam terminase apa).

Tabara de baza ok (s-au cam stricat compresoarele).

Oricum au venit participanti bine pregatiti chiar si pe tura scurta ceea ce spune multe despre niveul competitiei.

Bravo Procycling!

Mosu,loc 16 din 53 la +40 (ce imi place ca sunt cu 20 ani mai tinar...) 95 din 249 la general  dar  multumirea  cea mare a fost timpul, sub 3 h pe care nu cred ca o sa-l mai pot repeta decit in conditii de "  URSU UAI !". Camera  video cistigata la tombola a fost cireasa de pe tort, am maritat-o instant si am asigurat bugetul ptr urmatoarele concursuri ( nevasta nu stie...)   ps. poanta zilei: la masa,la una din multele terase , unde am servit cite ceva , printre altii si dl. Florescu de la Bikexpert, apare o cersetoare care zice printre  multe alte vorbe, ca dumnealui ar fi FIUL MEU, ca avem ochii la fel si stie ea...va dati seama cam ce atmosfera a fost.

Mi-a placut foarte mult traseu , urcari ciclabile , coborari pe single trail , pietre , radacini , nu am gasit celebrele santuri de masini pe traseu .

Foarte buna treaba cu spary-ul , vedeai repede orice piatra/radacina fara sa mai fi foarte atent la traseu .

Poate nu am fost eu atent , insa am vazut doar un fotograf la baza primei coborari , cand intrai pe sosea .

Tot traseul am depasit oameni pe urcare , tot traseul m-au depasit pe coborare , ca la final sa ies pe ultimul loc (am facut 2 ore pe ultima coborare) .

Greu de explicat prieteniilor cand te intreaba ce ai facut la maraton si tu le spui ca ai iesit pe ultimul loc , nu au idee cat de greu e sa faci si treaba asta :)) .

• Upvote 3

Mi-a placut foarte mult traseu , urcari ciclabile , coborari pe single trail , pietre , radacini , nu am gasit celebrele santuri de masini pe traseu .

Foarte buna treaba cu spary-ul , vedeai repede orice piatra/radacina fara sa mai fi foarte atent la traseu .

Poate nu am fost eu atent , insa am vazut doar un fotograf la baza primei coborari , cand intrai pe sosea .

Tot traseul am depasit oameni pe urcare , tot traseul m-au depasit pe coborare , ca la final sa ies pe ultimul loc (am facut 2 ore pe ultima coborare) .

Greu de explicat prieteniilor cand te intreaba ce ai facut la maraton si tu le spui ca ai iesit pe ultimul loc , nu au idee cat de greu e sa faci si treaba asta :)) .

Ai dreptate cu prietenii. Pentru ei conteaza sa iesi cel putin pe podium, nu conteaza cu cine concurezi sau cat e de greu concursul :))

Deci parerile sunt impartite referitor la diferenta de nivel. Acum daca intr-adevar este 1400m satisfactia este si mai mare. Mie mi-e greu sa cred ca tura lunga a avut 3000m, poate cineva de la traseul lung ne poate confirma. Oricum, trasee ca la carte, organizare ca la carte. Simti pe deplin ca ai fost la un concurs de MTB.

totusi, legat de altimetre, eu as avea incredere mai mare in aparatele dedicate outdoor (gps, ceas, ciclocomp, etc) decat in smartfoane, chiar si numai pt ca cele din urma nu prea au ce cauta pe un traseu de xc, mai ales in conditii de concurs :P. ele, smartfoanele, se bazeaza in calcularea altitudinii exclusiv pe senzorii gps, nu pe barometru, ceea ce, evident, duce la erori mari.

acum nu stiu daca garminul 800 are barometru (nu vad sa scrie undeva de asa ceva)... daca n-are, atunci as merge pe valoarea data de ceasu meu (si de al lui Silviu), care, intamplator (sau nu) sunt singurele 2 valori f apropiate. mai tre sa spun ca ceasul mi l-am comparat de mai multe ori cu un garmin 60 csx care este super precis si din pct de vedere al afisarii altitudinii si-mi arata cu +/- 10 m fata de garmin.

asadar o ascensiune verticala de cca. 950 m nu-i f mult, tinand cont ca is insirati pe o distanta de 39 km, insa ei sunt concentrati in doar 2 zone, din care prima are o dificultate crescatoare, storcandu-te (e greu cand mergi la intensitate maxima sa vezi ca trebuie sa depui acelasi efort in conditii din ce in ce mai grele). daca, pe langa asta, punem in calcul si conditiile dificile ale solului + capcanele (pietre si radacini) destul de dese, cred ca e destul de clar de ce ni s-a parut un traseu mai obositor ca Geiger-ul (cel putin ca cel din 2012).

• Upvote 1

Ce mi-a placut:

- organizare foarte exacta (inscriere, start, marcajul traseului, mancare, spalat bicicleta)

- voluntarii de nota 10 (toti zambeau si incurajau)

- punctele de alimentare perfect amplasate (tura scurta)

- traseul mai dificil decat ma asteptam

- foarte multi fotografi

Ce s-ar putea imbunatati:

- cum bine observa santino88, inainte de start nu am auzit mai nimic din sedinta tehnica, desi ma aflam in al 2-lea rand al celor care nu au participat sambata. toti vorbeau in jur si nu puteam distinge mare lucru.

- un numar de telefon pt situatii de urgenta (daca era in pachet sau afisat pe site, my bad).

Multumiri tuturor care au contribuit la Brasov XCM!

@@ovidiu: te admir pentru stoicismul cu care lupti impotriva badaranilor

Numarul de urgenta este printat pe numarul de concurs. 

Deci parerile sunt impartite referitor la diferenta de nivel. Acum daca intr-adevar este 1400m satisfactia este si mai mare. Mie mi-e greu sa cred ca tura lunga a avut 3000m .

Si eu sunt curios cat a avut exact , dar cred totusi ca se aproprie bine de 3000 , as spune 2800 ... asa ca un pronostic :D .

Oricum , daca te iei dupa grafice si nu consideri ca sunt la alta scara , toate turele par la fel de grele .

Am inteles ca Lucian Logigan , a fost singurul care a coborat pe coborarea aia abrupta de dupa punctu de alimentare 3 , sper ca apar poze ca am ramas mut cand am auzit ca a ajuns pe bicla pana jos :D .

Pentru ProCycling: traseul a fost superb si organizarea foarte exacta. Am vrut sa-i spun lui Ulysse pe traseu, dar nu mai aveam suflu

plecarea prin poarta schei a fost foarte buna, in loc sa inconjuram stadionul

treaba cu sedita tehnica a fost un bonus placut

asistenta tehnica la punctele de alimentare, o idee excelenta

Ati reusit sa promovati concursul ca unul profi si dificil. Cred ca asta a daunat la nr de concurenti, dar poate a ajutat la trierea lor? Nu stiu, dar parca toti am fost mai in vana decat anul trecut, in conditii de teren mai dificile. 

Faptul ca apa de la final a fost pe spongi nu a contat deloc pe langa faptul ca la PA-uri a fost suficienta. acolo conteaza

@@aleteo garmin edge 800 are barometru. in fine, nu are asa de mare importanta ce dif de nivel a fost, dar clar nu au fost 1400.

Cred ca in multe privinte a fost unul din cele mai "profesioniste" concursuri de care am avut parte in ultimii ani. Locul de start pare realmente proiectat pentru un concurs: tribune, sala pt sedinta tehnica, parcare, toalete, spatiu. (Nu-mi aduc aminte cand si unde am mai avut asa conditii ca sa depanam impresii, ironii, mistouri si alte chestii grele pe care se bazeaza orice sedinta post-concurs). Plecarea pe asfalt a intins in mod ideal plutonul, forestierul a fost superb chiar daca plouase foarte tare in noptile precedente, punctele de alimentare asezate ideal, oameni amabili si cu glumele la ei(o mentiune speciala pentru Fery care a incurajat-o pe sotia mea spunandu-i ca are cea mai rapida coborare...pe langa bicicleta!). Coborarea a fost senzationala: nu cred ca cine iubeste MTB-ul ar putea sa-i gaseasca vreun cusur. Are de toate, din plin. Nu am auzit sa fi fost vreun accident grav, ceea ce spune enorm si despre grija organizatorilor, dar si despre nivelul tehnic destul de ridicat (cred eu) al participantilor. Ca si la alte concursuri organizate de cei care participa activ in acest gen de competitii, oamenii se straduiesc sa ofere tot ceea ce si-ar dori sa primeasca in alte concursuri, si asta nu poate decat sa ne bucure pe noi toti ceilalti...martorii independenti ai "fenomenului". Bravo si multumim ProCycling !

Salutare.

S-a cunoscut ca organizarea a fost facuta de practicanti de MTB cu un nivel de pasiune ridicat :). Nu am gasit nimic care sa arate contrariul.

Traseul scurt solicitant avand cateva zone cu potential ridicat de cazaturi, mai ales datorita conditiilor (noroi + radacini). De pe tot traseul scurt, am remarcat un singur punct 'surpriza' pe ultima coborare, unde sansa de cazatura era mare: doi bolovani uriasi pe single trail, pozitionati transversal ca doua tzate :), pe care nu ii puteai ocoli decat prin stanga pe marginea rapei. Apoi in 2-3 m un sant. Obstacolul se putea observa foarte tarziu, deoarece era dupa o curba intr-o zona de coborare in viteza. Cand am ajuns, am franat cat am putut si am ocolit pe stanga, insa santul l-am luat cu ceva viteza. Norocul + furca care a lucrat exemplar au facut sa raman pe bicla. In schimb la 20 m dupa obstacol, un concurent inca se resimtea din cazatura.

Nivelul participantilor mi s-a parut peste medie. De obicei, plec ultimul si la sfarsit vad cati am putut depasi :). Pana acum reuseam sa depasesc jumatate dintre concurenti (la concursuri gen MARVIN), insa aici abia la locul 170(din 250) am ajuns.

Felicitari organizatorilor si voluntarilor. A fost un eveniment pe cinste!!!

PS:

La mine Garminul Vista HCx (barometru) a aratat 1070m.

• Upvote 1

De pe tot traseul scurt, am remarcat un singur punct 'surpriza' pe ultima coborare, unde sansa de cazatura era mare: doi bolovani uriasi pe single trail, pozitionati transversal ca doua tzate :), pe care nu ii puteai ocoli decat prin stanga pe marginea rapei. Apoi in 2-3 m un sant. Obstacolul se putea observa foarte tarziu, deoarece era dupa o curba intr-o zona de coborare in viteza. Cand am ajuns, am franat cat am putut si am ocolit pe stanga, insa santul l-am luat cu ceva viteza. Norocul + furca care a lucrat exemplar au facut sa raman pe bicla.

Dupa ce am trecut de locul cu pricina m-am uitat la inelul rosu de la furca si era in capat de tot. Nu stiu cum de am ramas pe bike. In fata era o tanti turista care cred ca a auzit injuratura de moment :))

Si eu sunt curios cat a avut exact , dar cred totusi ca se aproprie bine de 3000 , as spune 2800 ... asa ca un pronostic :D .

Tura lunga a avut 3000 de metri diferenta de nivel, am masurat saptamana trecuta traseul fara urcare pe drumul vechi si a fost direrenta de 2750 de metri + 250 metri drumul vechi = 3000.

@@alex2000, ok, merg pe mana "garminelor" :), deci dif. de nivel de cca. 1100 m. de fapt, cred ca aproximativ acelasi lucru il indicau si picioarele mele :)

Super traseu, super organizare...pacat cu treaba aia la alinierea de start cu sedinta tehnica...oricum trierea s-a facut dupa primii km de urcare, nu prea a contat asezarea ca a fost destul loc pt depasire daca ai bulane; pe unele zone de coborare a fost cam la limita (a fost o zona aproape de final unde m-am dat jos...dar alunecam ca naiba, zici ca era sapun pe radacini)! Abia astept Paltinisul...pana atunci ne mai incalzim la Azuga; pe Strava am avut 1454m dif de nivel.

Multumiri organizatorilor,totul a fost reusit si cred ca va continua pana la finish-ul de la Sibiu.

Nu stiu daca este bine postat aici,am gasit o bucata de disc(medalia de la final)in spalator,cine a uitat-o sa sune la 0744.511.774.Va multumesc!

S-a mai terminat un concurs frumos... Multe bile albe pentru organizatori si, in mod special pentru incapatanarea de care au dat dovada pentru separarea competitorilor dupa criteriul participarii la sedinta tehnica. A fost un punct esential in care eu si altii ca mine, am primit detalii importante de pe traseu. Regret sincer lipsa celor 7 ani de-acasa ai unor colegi care, tratand situatia cu un umor "de autobaza", s-au strecurat in fata, creind probleme organizatorilor si silindu-i pe acestia sa se aproape lupte cu ei. Pe cel putin unul dintre ei il cunosc bine, dar m-am rusinat de o asemenea cunostinta. 

S., imi va fi mult mai greu sa te salut si sa vorbesc cu tine dupa panarama pe care ai facut-o la start. Imi pare rau ca te-ai nascut direct in clasa intai a scolii generale... Si eu prost ca nu te-am citit de mai demult...

Suntem doar o mana de entuziasti si, uneori, avem un talent deosebit sa ne facem singuri de rahat!

[Ovidiu, chiar daca ai fost mai stressat zilele astea, si pe buna dreptate, iti admir daruirea si determinarea in a duce la capat cele promise!]

Pentru ca am incurcat datele din calendar, am ajuns cu o zi mai devreme, situatie care nu m-a deranjat, permitandu-mi sambata sa ma bucur de bucataria brasoveneasca, ca de altfel si de micile spectacole organizate in Piata Sfatului, udate din belsug cu bere. Am apucat sa dau o tura si pe traseu pana putin dincolo de Pietrele lui Solomon, dezmortindu-ma dupa doua saptamani in care acumulasem... 35 de km :D

Pentru ca am vorbit de micile sarbatori ce au loc in Piata Sfatului si in care primaria isi da acordul si, posibil, are si o contributie materiala, imi permit sa nu dau nota maxima implicarii primariei Brasov in organizarea evenimentului. Desi s-a simtit si mana lor, as fi asteptat mai mult interes in crearea unor conditii mai apropiate de cerintele unui concurs ce a adus in mod cert avantaje media si venituri orasului. Cred ca ar fi fost utila marcarea traseului de catre primarie in sensul inchiderii accesului turistilor in unele zone (cele de viteza si cele cu dificultati tehnice deosebite). Cele doua incidente pe care le-am avut cu turistii de pe traseu m-ar fi putut scoate cu usurinta din cursa, accidentat dimpreuna cu turista care si-a dorit sa ma atinga cu poseta, sau cu turistul ciclist caruia i-am strigat "dreapta" si... dreapta a facut...

Traseul a fost frumos si bine marcat, prezentandu-se in conditii mult mai bune decat m-as fi asteptat dupa ploaia de cu o zi inainte. Totodata, am sa remarc si ca a fost mai tehnic decat asteptarile mele. Din fericire, m-am descurcat ok, incheind competitia in conditii bune si ceva mai repede decat imi planificasem. Mi-am permis sa ma bucur si de punctele de alimentare amenajate, glucoza fiindu-mi de mare ajutor fizic, iar fetele de acolo - spiritual ;)

Catararile au fost in regula chiar daca am fost depasit la greu, revansandu-ma insa pe coborarile pe care le-am facut cu sanjele plin de adrenalina :). Pe ele m-am simtit chiar foarte bine, acumularile experientelor trecute fiindu-mi de mare ajutor.

O nota MARE pentru marcajele excelente ce nu mi-au permis sa pierd vremea balaurind prin paduri, iar oamenii plasati in punctele cheie, de mare ajutor. Ii deplang insa pe cei doi ce-si aveau locul in vecinatatea unei nunti tiganesti en plein air, cu boxe, pirande, manele si orchestra, care banuiesc ca "i-au facut cu capul". Am trecut in goana si nu-mi venea sa-mi cred urechilor ce auzeam: "da la nashu mare 500 de lei amenda si-un godin! Sa traiasca!"

Atmosfera de la start si sosire, deosebita din punctul de vedere al organizarii.

Imi face placere sa le multumesc organizatorilor principali ai evenimentului, si nu mai putin fizicului meu ca m-a dus pana la sfarsit!

Vecinului meu de pensiune, canonit de mirosul de ciorba de perisoare cu zama de varza, multdistinsului Maus, ii transmit sa nu ma mai pacaleasca cu inscrierea la tura lunga unde la punctele de alimentare ar fi fost bere! Este o minciuna in falsh! Io nu voi merge la turele lungi pentru bere. Ca vara mera mai ghini spritzul!

Felicitari, Mausule! 

Daca ma ajuta oasele si ce-i pe ele, voi veni si la anu'!

• Upvote 1

Un concurs frumos ca de obicei, doar un minus am, arbitrul de jos din Cristian, care facea disperat cu mana concurentilor care veneau in viteza pe forestier sa vina spre el si sa iasa de pe drum. Eu n-am avut treaba, l-am vazut, ca am ochiu' format, dar unii s-au dus tot inainte, unul chiar in fata mea. Arbitrul ala trebuia sa stea efectiv acolo in drum, mai ales ca nu erau marcaje, parea ca e lasata treaba in mana lui. Aceiasi problema care am vazut-o si sapt. trecuta la Vidraru - alti organizatori. Arbitrii cu rol de dirijare ar trebui sa primeasca indicatii mai clare de la organizatori, mai ales daca in punctul lor se vine in coborare in viteza.

In rest au cam lipsit marcajele multa vreme intre Cristian si asfaltul din Rasnov, probabil le-au luat unii. Ramasesera ici-colo niste puncte portocalii pe radacini, dar rare. Era drum, iti dadeai seama pe unde vine, dar stateai si te intrebai daca totusi e pe acolo.... La un moment dat am vrut sa ma intorc, dar am dat chiar atunci de o banda.

Vreau sa-i felicit si pe cei ce s-au ocupat de traseu, tura lunga de anul asta a fost mult mai frumoasa decat anul trecut, toate schimbarile au fost spre bine: si eliminarea pasunilor alea de la trambuline, si inceperea marii urcari de la Pietrele lui Solomon, de unde se adunau un simbolic 1000 m, dar mai ales alegerea traseului de coborare din Ruia, o varianta care a fost mult mai placuta de biciclit, cu mult mai multe satisfactii...

Si baietii cu care am pedalat pe marea urcare, spre Drumul Rosu, pareau ca ar vrea sa dea un mare plus la domnisoara cu steagu' din varful partiei Bradu, stiu ei de ce...

• Upvote 1

De pe tot traseul scurt, am remarcat un singur punct 'surpriza' pe ultima coborare, unde sansa de cazatura era mare: doi bolovani uriasi pe single trail, pozitionati transversal ca doua tzate :), pe care nu ii puteai ocoli decat prin stanga pe marginea rapei. Apoi in 2-3 m un sant. Obstacolul se putea observa foarte tarziu, deoarece era dupa o curba intr-o zona de coborare in viteza. Cand am ajuns, am franat cat am putut si am ocolit pe stanga, insa santul l-am luat cu ceva viteza. Norocul + furca care a lucrat exemplar au facut sa raman pe bicla. In schimb la 20 m dupa obstacol, un concurent inca se resimtea din cazatura.

Cred ca cel care se resimtea eram eu. Am intrat prea tare acolo si n-am mai apucat sa vad cati bolovani si cum erau asezati, decat ca erau bolovani si am avut proasta inspiratie sa ridic roata fata, care a aterizat fix in sant, unde s-a oprit bicicleta, eu in acest moment nu eram decat un proiectil de 90 kg. M-am oprit cam la 3-4 metri de bicicleta in umarul drept, si cu o durere nasoala in mana stanga care oricum era scrantita. 

Bicicleta si-a luat-o mai rau, roata spate stramba si disc de frana spate indoit, motiv pentru care nu m-am mai putut baza pe frana spate si mi-am mai luat o cazatura ceva mai incolo... hehe. Mor de nervi ca n-am avut gopro-ul la mine, ar fi fost un filmulet pe cinste.

Eh, poate alta data.

P.S. Dupa cazatura asta am decis sa nu-mi iau niciodata spd-uri. Nu vreau sa ma gandesc ce pateam daca nu zburam de pe bicicleta.

Bai da unde mama lu' peste ati auzit voi ca daca aveti SPD-uri nu zburati de pe bicicleta ????

• Upvote 1