Rubyca

2013.06.23 - Brașov XCM - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

P.S. Dupa cazatura asta am decis sa nu-mi iau niciodata spd-uri. Nu vreau sa ma gandesc ce pateam daca nu zburam de pe bicicleta.

Cand vrei sa zbori , incearca un redbull .

Lasand gluma la o parte , sunt alternative pentru cei speriati de spd . Poti lua niste pedale shimano pe care sa le reglezi la minim , poti lua placute de all mountain(care se decupleaza in orice pozitie ai ridica calcaiul) si stai linistit , cand e sa zbori peste bicla pedalele sunt ultima ta grija(n-am auzit pe cineva pana acum , ca dupa cazatura sa fi fost inca clipsat) .

• Upvote 1

Știam ca e greu  traseul de la tura lungă ,mai ales când am văzut ca ultima urcare a fost prelungită până la cer...  și încă puțin...

Un traseu marca Tudy care te toacă mm cu mm .Am savurat coborările tehnice ,atat cat am mai putut obosit de urcarile grele.  Poate data viitoare o sa pot mai mult...

Amicului  A_mic  sa-i zic ca am salivat la digestiv ,insa conștiința nu și nu ... Și mulțam ca nu ma injurat cu voce tare cand am inceput sa bântui de la 5 dimineață ,insă ce sa faci coane : vârsta ,insomnia ... 

Am cazut pe spate cu bicicleta in cârcă  pe coborărea abrupta care a facut-o doar Logi pe bicla... La final am vazut si de ce am cazut : sa rupt (smults) un crampon de la călcâiul  șutierilor,  iar plasticul ala aluneca ca gheața...Mi-am rupt  tărtița in mine , dar nu prea era timp de alintături ...

• Upvote 3

Tot respectul pentru constiinta ta, prietene... Admir capacitatea unora de a face sacrificii, si pe a ta in mod special.

Eu insa, mai boem, mi-am permis sa ma joc: de-asta am venit! Asa e cand te-apuci de concursuri la 52+... 

Si eu multam ca nu m-ai injurat cand a mea participa la facerea zamei cu perisoare si zama de varza (io dormeam! :D )

Super concurs in care am avut de toate : de la crampe pe urcare pana la o mica cazatura pe coborare, dar si un mic zambet obosit la final dupa 69km. :X

Evident am mai invatat ceva despre cum se urca si mai ales despre cum se coboara.

Traseul a fost marcat impecabil iar  voluntarii veseli si motivanti au fost in spiritul competiei.

Bravo organizatorilor , totul a fost impecabil !

ps

Multulmesc lui Tudy , care nu m-a lasat sa urc Postavaru cu un singur bidon de apa.

Bravo pentru un concurs ca la carte, multumiri Ovidiu, Tudy & Co. si tuturor voluntarilor.. Ioana, asteptam cu rabdare pozeleee :-))

Da, marcajul a fost foarte bun. Mi s-a parut ca la intrarea pe traverseul spre partia Lupului nu era, dar ieri am fost sa imi caut ciclocomputerul prin urzici si am vazut ca benzile erau f multe acolo. Nu credeam ca am fost chiar asa mort de nu le-am vazut, nu am vazut nici poteca prin iarba, eu am ajuns prin urzici unde mi-am luat o tranta in ele de si acum am bube. Oboseala e smechera mare

Dupa primele doua cazaturi prin Poiana pe radacinile umede am zis ca-mi dau drumul pe asfalt inapoi spre Piata Sfatului. Am injurat, m-am recules la propriu din covorul de ace de brad, si mi-am zis ca trebuie sa termin. Satisfactia a fost maxima la final cand am mai prins curaj pe coborari si am lasat roata sa mearga. Un traseu tehnic dar extrem de frumos, pe care il apreciezi abia la final. Felicitari!

• Upvote 1

Mi-a placut foarte mult traseul (scurt) si am pedalat cu placere fara sa fortez sau sa ma gandesc sa termin cat mai sus in clasament. La final am iesit undeva pe la jumatatea clasamentului, multumit ca am acumulat experienta pe astfel de trasee cu radacini si pietre ude.  Si cel mai important lucru, am terminat cursa fara evenimente neplacute.

Plusuri:

- traseul frumos, bine ales, cu peisaje frumoase, portiuni tehnice in urcare si coborare;

- marcajul facut ca la carte;

- voluntari de nota 10;

- concurenti mai bine pregatiti;

- punctul de alimentare a fost bine aprovizionat;

- spatiul de service de la punctul de alimentare;

- prestatia MC'ului;

Minusuri:

- site-ul incomplet si ambiguu in informatii ( "race office" suna cool, dar cred ca era mai bine daca puneati "sala de sport a liceului sportiv" eventual o harta, sa inteleaga tot blondu' si sa va scuteasca de intrebari);

- atitudinea nepotrivita a unor organizatori stresati ( delegati niste oameni mai relaxati care sa lucreze cu publicul );

- atmosfera inabusitoare din sala de sport la sedinta tehnica ( sedinta se putea face in aer liber);

- avantajul primit pt. prezenta la sedinta tehnica a fost egal cu 0 pt. ca pana la offroad imi ocupasem deja adevarata mea pozitie in pluton. Am spus ca este un minus pt. ca o astfel de masura nu face decat sa intarate spiritele. Cred ca se putea face inainte de start o recapitulare a sedintei tehnice;

- amenajarea zonei de start/sosire ( corturile blocau vizibilitatea celor aflati in tribune; era interesant daca treceam prin dreptul tribunei );

- zona de spalare a bicicletelor ( nu e ok sa spalam bicicletele pe trotuar, sa-i incurcam pe cei care vor sa-l foloseasca; nu stiu cum este in Brasov, dar in Bucuresti poti sa iei amenda pt. asta );

- accesul liber al turistilor pe unele portiuni rapide de traseu mi s-a parut cea mai mare abatere organizatorica;

As vrea sa semnalez atitudinea nepotrivita a unui concurent care a urlat la noi si a inceput sa injure sa-i facem loc fix cand eram pe o coborare periculoasa pe radacini. Probabil il recunoasteti: bluza portocalie TLD, casca Red Bull, bicla FS. Este cel care injura la finish nemultumit ca nu a terminat primul. 

Mi-as dori ca pe viitor astfel de badaranisme sa nu ramana nesanctionate.

Eu nu stiu ce am avut duminica dar ceva n-a mers bine.

Profitand ca-s la munte cu o zi inaintea concursului am facut aproape 100km cu 1,5km dif. de nivel ceea ce se pare ca a fost prea mult.

Credeam ca am plecat destul de bine dar pe urcare am avut o pana pe care am dovedit-o repede. Mi-am dat seama ca exista o problema cand la primul punct de alimentare il vad pe tataia Rock zambind catre mine. Zic in mintea mea " bravo lui ca a ajuns o data cu mine" dar pe alta parte mi-am dat seama cat de prost am mers eu....

In fine, au mai fost una doua coborari/urcari unde traseul a fost prea tehnic pentru mine si uite asa am ajuns cu putin peste patru ore la locul unde trebuia sa fi fost cu mult timp inainte....

La anul o sa fie cu totul altfel, pe cuvant de pionier....

• Upvote 3

Inseamna ca nu l-ai remarcat pe meserias la Cozia... din pacate cu cit devine mai popular sportul, se inmulteste corespunzator si numarul de trolli la start si pe trasee... care injura, care sar garduri, care arunca mizerii pe drum, care, care....

As vrea sa semnalez atitudinea nepotrivita a unui concurent care a urlat la noi si a inceput sa injure sa-i facem loc fix cand eram pe o coborare periculoasa pe radacini. Probabil il recunoasteti: bluza portocalie TLD, casca Red Bull, bicla FS. Este cel care injura la finish nemultumit ca nu a terminat primul. 

Mi-as dori ca pe viitor astfel de badaranisme sa nu ramana nesanctionate.

@@maximcatalin

Nu sunt organizator ci doar brasovean si as dori sa fac o remarca din acest punct de vedere: asa cum nu au fost inchise soselele, asa nu s-au putut inchide nici potecile turistice din jurul orasului pe unde localnicii aflati in weekend isi faceau tura sau plimbarea obisnuita. Acestia au fost atentionati de catre voluntari si arbitri, s-au pus si afise, dar nu se poate interzice. E drept ca unii au recunoscut ulterior ca a fost cea mai stresanta plimbare. Eu am dat nas in nas pe coborare inainte de Poiana Stechil de o pereche cu un catel negru. Cand m-au vazut au sarit din poteca iar catelul nu au avut timp sa-l ridice in brate,ci l-au saltat direct cu lesa. A fost foarte haios, chiar am apucat sa si rad pe faza asta.

Delimitarea si oferirea unui loc mai bun la start pentru cei ce au participat la sedinta tehnica a fost simbolica si este un mod de promovare a sedintei si de incurajare la participarea unei sesiuni de informari pretioase pentru concurenti. Adevarat este ca nu toata lumea si-a permis ca timp si bani sa vina cu o zi inainte, asa cum nici eu nu prea ma duc la curse din alte localitati. Ceea ce este insa de remarcat, este romanismul clasic deja si fara de care nu se poate trai in aceasta tara: "hai sa fentam ceva, daca putem!". Oare asa se intampla si la competitiile din alte tari??? Cred ca ar trebui sa ne revizuim atitudinea si totodata cei care au vazut concurentii care au sarit gardul, sau au trecut pe sub banda din plutonul din spate sa reactioneze asa cum este corect. Atata timp cat vor exista toleranta fata de fapte incorecte, vor exista si cei care sa nu respecte regulile.

• Upvote 3

Salutari

Am lasat cuiva pe traseu o pompa, avea nevoie mare si l-am ajutat..nu mai stiu exact nr lui de concurs sau alte detalii, pentru ca eram prea stresat sa-mi gasesc bucatile din lant ce tocmai imi sarisera prin iarba :) 

Daca e printre noi pe acest forum, sa-mi spuna doar daca mai am sanse sa o recuperez :) daca nu sa stiu sa-mi cumpar alta.

PS: era fix in zona ultimei urcari inainte de poienita unde se desparteau traseele pentru prima data (pe spinarea lunga)

@@maximcatalin

Nu sunt organizator ci doar brasovean si as dori sa fac o remarca din acest punct de vedere: asa cum nu au fost inchise soselele, asa nu s-au putut inchide nici potecile turistice din jurul orasului pe unde localnicii aflati in weekend isi faceau tura sau plimbarea obisnuita. Acestia au fost atentionati de catre voluntari si arbitri, s-au pus si afise, dar nu se poate interzice. E drept ca unii au recunoscut ulterior ca a fost cea mai stresanta plimbare. Eu am dat nas in nas pe coborare inainte de Poiana Stechil de o pereche cu un catel negru. Cand m-au vazut au sarit din poteca iar catelul nu au avut timp sa-l ridice in brate,ci l-au saltat direct cu lesa. A fost foarte haios, chiar am apucat sa si rad pe faza asta.

Delimitarea si oferirea unui loc mai bun la start pentru cei ce au participat la sedinta tehnica a fost simbolica si este un mod de promovare a sedintei si de incurajare la participarea unei sesiuni de informari pretioase pentru concurenti. Adevarat este ca nu toata lumea si-a permis ca timp si bani sa vina cu o zi inainte, asa cum nici eu nu prea ma duc la curse din alte localitati. Ceea ce este insa de remarcat, este romanismul clasic deja si fara de care nu se poate trai in aceasta tara: "hai sa fentam ceva, daca putem!". Oare asa se intampla si la competitiile din alte tari??? Cred ca ar trebui sa ne revizuim atitudinea si totodata cei care au vazut concurentii care au sarit gardul, sau au trecut pe sub banda din plutonul din spate sa reactioneze asa cum este corect. Atata timp cat vor exista toleranta fata de fapte incorecte, vor exista si cei care sa nu respecte regulile.

Pertinente observatiile tale. Pozitionarea la start,simbolica intradevar,cuminte,m-am asezat mai pe la mijlocul plutonului fiindca stiu "duritatea " lui ovidiu fata de cei ce ingroasa obrazul,cine a avut bulan a putut recupera pozitiile pe urcarea lunga spre Poiana. In ce privesc turistii,strigam de la mare distanta nu linga ei,atentionam si ca din spate vine un grup numeros. Nu am avut probleme si cred ca nici altii. Mentiune ptr. Feri Sarosi si cuvintele frumoase la adresa mea,la coborirea dificila unde era el postat, "m-a iertat" de controlul antidoping...

Asa-i nea Rock, multumim lui Feri Sarosi care statea exact la o bucatica tricky inainte de Poiana Stechil si atentiona pe toata lumea sa abordeze cu grija, ba mai mult, daca te incumetai sa cobori pe bicla te indica pe partea stanga.

Acum,cu scuzele de rigoare,intreb si eu...ca Dorel,exista posibilitatea de a face la Triada mtb si categ. +50 ? Stiu ca o sa ziceti ca vreau sa trag spuza pe turta mea,dar nu e asa,cunosc destui concurenti trecuti de 50 ani(oricum,tot mai tineri decit mine) care nu vin decit la concursuri cu +50. Dupa cum ma cunoasteti,ma dau cu placere indiferent de categorie dar...ca trebuie sa fie si un dar,ne-ar mai baga si pe noi,mosii, lumea in seama si nici nu cred ca ar fi un efort financiar prea mare ptr. organizatori sa mai dea trei premii in plus. Am zis,nu am dat cu parul,deja surmont si prima evadare s-au decis dupa cei de la emmedue,au mai fost cei de la Babadag, Campina,deci se poate daca se vrea. Si ca sa vedeti ca nu bat campii,Bilal Constanta si FRC organizeaza in sept. un campionat al amatorilor in care nu numai ca exista categ. +50 dar au facut si categ. +60...ce ziceti de asta ?

• Upvote 4

Pentru ca v-au placut traseele trebuie sa subliniem, asa cum scrie si pe site, ca mare parte din meritele pentru traseele de la Brasov le revin prietenilor nostri de la mtbtours.ro/mountainguide.ro care cunosc cel mai bine zona si ne-au aratat cele mai frumoase poteci. Am avut de unde sa alegem.

Acum,cu scuzele de rigoare,intreb si eu...ca Dorel,exista posibilitatea de a face la Triada mtb si categ. +50 ? Stiu ca o sa ziceti ca vreau sa trag spuza pe turta mea,dar nu e asa,cunosc destui concurenti trecuti de 50 ani(oricum,tot mai tineri decit mine) care nu vin decit la concursuri cu +50. Dupa cum ma cunoasteti,ma dau cu placere indiferent de categorie dar...ca trebuie sa fie si un dar,ne-ar mai baga si pe noi,mosii, lumea in seama si nici nu cred ca ar fi un efort financiar prea mare ptr. organizatori sa mai dea trei premii in plus. Am zis,nu am dat cu parul,deja surmont si prima evadare s-au decis dupa cei de la emmedue,au mai fost cei de la Babadag, Campina,deci se poate daca se vrea. Si ca sa vedeti ca nu bat campii,Bilal Constanta si FRC organizeaza in sept. un campionat al amatorilor in care nu numai ca exista categ. +50 dar au facut si categ. +60...ce ziceti de asta ?

Imi permit sa subscriu, cu toata boemia mea...

Si baietii cu care am pedalat pe marea urcare, spre Drumul Rosu, pareau ca ar vrea sa dea un mare plus la domnisoara cu steagu' din varful partiei Bradu, stiu ei de ce...

Si eu ! Asupra mea a avut efectul unui gel energizant  B-) .

Am si eu o intrebare/remarca, despre cei care n-au fost la sedinta tehnica si au trecut de banda. Voi concurentii ce ati facut ? Scrieti pe forum fara nume diverse aluzii ? De ce nu le spuneti public ?

La fata locului de ce nu ati luat atitudine ? Am fost acolo si singurul care incerca sa faca fata situatiei nesimtitilor a fost Ovidiu. Nu am vazut nici un concurent care sa-i puna o piedica unuia si sa-i zica in fata pleaca de aici ca locul tau este in alta parte. Am ramas socat sa vad oameni maturi de 30-40 de ani strigand la 'tati' ca i-a intrat unul in fata trecand de banda.

• Upvote 1

Un concurs placut si bine organizat, traseul dupa cum il stiam foarte placut cu organizatori implicati si receptivi la parerile concurentilor.

Eu unul am apreciat foarte mult faptul ca nu am mai vazut asa multe ambalaje de geluri pe jos precum alte dati, dar nu pot sa inteleg de ce dupa ce terminau multi participanti nici macar nu se mai uitau pe unde mergeau si pur si simplu ii incomodau pe cei care inca terminau. Eu cand am intrat pe poarta a trebuit sa fac slalom printre concurenti care terminasera si nu aveau nici o jena sa stea de vorba fix in bucla de intrare pe zgura, apoi l-am rugat pe Ovidiu sa trimita pe cineva acolo si s-a mai fluidizat putin zona dar cu destul de multa insistenta. Cred ca ar fi util in ghid al bunelor maniere la un concurs de MTB ;), s-au mai de efect poate un topic al rusinii cu pozele respectivilor si asa poate se mai rezolva ceva.

Mai jos cateva poze facute de noi duminica :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.590674817620902.1073741852.284677011554019&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.590752677613116.1073741853.284677011554019&type=3

• Upvote 1

Eu nu stiu ce am avut duminica dar ceva n-a mers bine.

Profitand ca-s la munte cu o zi inaintea concursului am facut aproape 100km cu 1,5km dif. de nivel ceea ce se pare ca a fost prea mult.

Credeam ca am plecat destul de bine dar pe urcare am avut o pana pe care am dovedit-o repede. Mi-am dat seama ca exista o problema cand la primul punct de alimentare il vad pe tataia Rock zambind catre mine. Zic in mintea mea " bravo lui ca a ajuns o data cu mine" dar pe alta parte mi-am dat seama cat de prost am mers eu....

In fine, au mai fost una doua coborari/urcari unde traseul a fost prea tehnic pentru mine si uite asa am ajuns cu putin peste patru ore la locul unde trebuia sa fi fost cu mult timp inainte....

La anul o sa fie cu totul altfel, pe cuvant de pionier....

ba eu daca l-as fi vazut ca vine odata cu mine as fi zis ca am mers excelent. Dar imi dau si eu cuvantul de pionier ca o sa merg mai bine la anul:)
  • Upvote 1

Inseamna ca nu l-ai remarcat pe meserias la Cozia... din pacate cu cit devine mai popular sportul, se inmulteste corespunzator si numarul de trolli la start si pe trasee... care injura, care sar garduri, care arunca mizerii pe drum, care, care....

inseamna ca "meseriasul" asta nu s-a intalnit inca cu cine trebuia pe trasee >:) Era linistit mintenas!

Pentru mine se pare ca tura lunga a fost cam prea mult de data asta.

O combinatie de factori m-a facut sa abandanez la PA2. Ajunsesem acolo dupa 3 ore si aveam suficient timp, zic eu, s-a ma incadrez in limitele de timp.

Concursul asta m-a facut sa imi dau seama ca mai am mult de invatat. Am fost la ceva maratoane si as spune ca au fost cele mai grele coborari de pana acum, si din cate am inteles cele care au urmat erau si mai dificile.

Cineva a spus ca e chiar mai greu decat tura lunga de la Geiger. 

Felicitari organizatorilor pentru eveniment. Revin la anul !

• Upvote 1