Rubyca

2013.06.16 - Vidraru Bike Challenge

Recommended Posts

Vidraru Bike Challenge -  înseamnă mișcare în natură, vitalitate, încredere, prietenie!

Cu asta am enunțat esențialul. Dar pentru cei cărora le plac detaliile …. putem completa: Vidraru Bike este o competiție de mountain bike din seria Adventuremania care va avea loc în data de 16 iunie 2013.

Competiție MTB cu un traseu foarte spectaculos ce urcă din zona barajului Vidraru pe una dintre culmile sudice ale munților Făgăraș.

O parte din drum se află în zona de gol alpin, ceea ce se traduce într-o excelentă vizibilitate de jur-împrejur – către vârfurile Călțun, Lespezi, Negoiu la nord și Vânătoarea lui Buteanu, Arpașu Mic, Râiosu, Piscul Negru la est.

Informații și detalii pe site-ul concursului  www.adventuremania.ro și pe facebook.com/Adventuremania.ro .

• Upvote 1

In sfarsit se popularizeaza forestierele din sudul Masivului Fagaras.

Din postura unuia care-a umblat destul de mult in zona respectiva, ma astept la un concurs superb !

Eu sunt cam indecis între curse. Semi maratonul mi se pare prea scurt şi maratonul prea lung :).

• Upvote 2

@kathar: "superb" - asa credem si noi. Mai exact - suntem convinsi. Si zona mai are potential - insa e mai greu de organizat concursuri (e mai greu de dus alimente si organizat puncte de control la altitudine mai mare; e mai greu de gasit o baza - jos)... dar nu imposibil :)  Acum - speram ca "popularea" sa nu devina, intr-un stil autohton, echivalent cu "murdarirea".

@Crocodilul: semi-maratonul are totusi ceva diferenta de nivel. Apoi - cui ii pare prea usor- il poate combina cu o tura pe alt traseu de bike din zona - de exemplu sambata pe 15 iunie.

Sau - se poate iesi si la tropait in creasta Fagarasului (sa ma ierte Zeul Ciclismului ca propovaduiesc si alte sporturi pe un forum velo! :) ) - ori la o plimbare superbul canion al vaii lui Stan - pe care traseul de semi-maraton practic il inconjoara. Google "valea lui stan" si vezi!  ;)

• Upvote 1

Eu sunt cam indecis între curse. Semi maratonul mi se pare prea scurt şi maratonul prea lung :).

Iti spun sincer ca nu e putin deloc.E cam distanta optima de alergat pentru amatori.O sa tragi din greu chiar si pe distanta asta "mica".

@Crocodilul. Poate ajuta o perspectiva asupra traseului. Ambele arata foarte bine, traseul de maraton pare foarte spectaculos, insa nu stiu care-i limita de timp, altfel ar merita si pentru o plimbare cu beneficiul unor statii de alimentare pe parcurs :)

903952_640215405995896_1978306490_o.jpg

Multumesc, nu vazusem. Eu ma refeream la Maraton, dar acu vad ca e limita de 9h, suficient si aici. 
In cat va asteptati sa parcurga in medie grosul lumii cei 90km de la maraton

Pai in general cam la toate maratoanele de MTB se pune limita corespunzatoare pentru o medie de 10 km/h, exceptie mai fac turele mai scurte unde se doreste sa fie atrasi incepatori si turele foarte grele, cu mult carat de bicicleta in spate, unde se mai ajusteaza. Un MTB-ist "de weekend" ar trebui sa tina un 12-13 km/h pe un maraton, unul de top ar trebui sa se duca spre o medie de 20. Asta din ce am constatat eu personal la un maraton de dificultate medie - cum cred ca e si asta.

• Upvote 1

Impresia asta am avut-o si eu cand am vazut distantele si diferentele de nivel. Parca nu ai bate atata drum pana la vidraru pentru 50km insa cei 90km sunt destul de dificili. Mi-e foarte greu sa ma hotarasc.

Salut,

De 1 mai si sambata pe 4 am purces la recunoasteri pe traseul concursului (cu Florin & Ovidiu).  Ne temeam sa nu ramana multa zapada pe sus, ca in alti ani – dar valul de caldura venit odata cu luna aprilie a rezolvat “problema”. Traseul de semimaraton era deja complet uscat; existau doua trunchiuri de copaci cazute in drumul forestier la urcusul din Curmatura Runcurelei catre Magureaua – dar nu e asta o problema – mai ales ca bustenii “dispar” (din pacate) si din padure, daramite de pe drum. Pe traseul de maraton, in punctul cel mai inalt – se mai gaseau cateva pete de zapada. Chiar si varfurile fagarasene de peste 2000 de metri nu mai erau acoperite ca alta data – desi in iarna a nins mult ( a fost un sezon de ski tare bun icon_wink.gif ). Alt lucru bun e ca exista semnal de celular pe aproape toata culmea Podeanu – Stiubeaua – Magureaua – iar punctele de control amplasate in zone neacoperite pot fi usor conectate prin statii radio. Pe scurt – concursul ar fi putut avea loc si week-end-ul trecut (4-5 mai) fara probleme; cele cateva petice de zapada de pe drum eventual ar fi adaugat un pic de inedit. Am pus "noutatile" si in site, si un filmulet pe youtube: 

La secunda 17 apare Vf. Negoiu, intre zapezi. La fel - la secunda 73 - cand nu mai era foarte departe. Se vede si un culoar inca schiabil dinspre stanga, dinspre Vf. Lespezi. Dand repede un google cu "ski lespezi fagaras" am surpriza sa regasesc ca prim articol textul unui "Senior" al ciclism.ro :)

Pana pe 16 iunie mai e putin!!  icon_smile.gif

• Upvote 3

Ultima recunoastere inainte de start!

Sambata 25.05 va invitam la o recunoastere - facem traseul de semi-maraton si o parte din cel de maraton - inclusiv vizitarea punctului cel mai important - nodul din Curmatura Runcurelei.

Rendez-vous la ora 10, la terasa pensiunii "La Cetate" (5 km in aval de barajul Vidraru, 2 km in amonte de Capataneni). La nevoie, ne sincronizam pe tel. 0755 096 821.

BTW...

#1- Verificati valabilitatea acestui anunt in site si vineri dupa-amiaza (daca vremea ne joaca feste este posibil sa lasam recunoasterea pentru duminica 26.05).

#2- am fost si WE trecut in zona - am prins o vreme perfecta :) asa ca am mai facut niste filmari; le punem acusica pe net...

Et voila!

compilatia de filmulete din week-end-ul trecut, insistand pe coborarea spre Arefu:

:)

• Upvote 7

Coborarea este spectaculoasa cu multe surprize dupa cum se vede...

Da; traseul merita facut si in afara de concurs - sa ai timp sa te uiti in jur...

Surprize - da - dar nu mai multe decat pe forestierele "normale"; trebuie doza obisnuita de atentie & anticipare.

Aoleo cum e coborarea aia =p~

M-am excitat :D

• Upvote 1

Yep! am mai dres si sambata 25.05 o ultima recunoastere; baietii s-au dat cu atata veselie ca au reusit doua snakebite-uri :D ... ca tot scapasem fara nici o pana in turele precedente.

Ceva locuri de cazare in zona pentru cei care vin de vineri/sambata ?

Salut,

in zona sunt foarte multe posibilitati de cazare, am publicat liste aici:

http://adventuremania.ro/cazare/

Discutasem cu doua unitati hoteliere si pentru reduceri (Pensiunea Dracula si Hotelul Posada Vidraru) - intre timp am aflat ca Pensiunea Dracula, desi mare, s-a ocupat 100%.

Aici sunt liste pre-selectate cu pensiuni din zona:

http://www.infopensiuni.ro/cazare-arefu/pensiuni-arefu/#

http://www.turistinfo.ro/arefu/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-arefu.html

Mai sus in munte sunt si prietenii nostri de la Conacul Ursului (de aici se iese repejor catre Capra si chiar Balea - daca s-a topit zapada).

Pentru pasionatii de camping - sunt si multe locuri de cort (e un camping langa START). Prea langa drum - dupa gustul meu - dar rezolva problema :)

@UrsP2Roti : snakes au mai ramas; acum sa vedem daca si musca!  :) 

Ideea cu camerele face sens. Recent, la tura de bicla din "Fara Asfalt" strig catre alt ciclist "bineee!" - la care el, dezabuzat, raspunde "mersi, dupa trei pene..." :)

Ar mai fi de considerat sa-ti torni lichid anti-pana in camere - dar asta iti face bicla ceva mai grea - si e de urcat :)

la conacul ursului nu mai sunt locuri deja:(

mai este si piscul negru dar si el este destul de departe

vezi ca sunt zeci de alte pensiuni la link-urile de mai sus (chiar in satele Capataneni si Arefu - la cativa km de START).

"La cetate" este departe de start ? Am vazut ca este cam in drum.