Rubyca

2013.06.16 - Vidraru Bike Challenge

Recommended Posts

Una singura.

LE A fost Mihai mai rapid :)

Din cate stiu eu, exista 1 punct de alimentare aproape de jumatatea traseului, acolo unde maratonul se desparte de semi-maraton.

E la fix pus punctul ala de alimentare. Se vede ca baietii au gandit bine traseul!

O sa vedeti.

De sambata ma duc eu, momentan sunt singur in masina. Intentionez sa ajung in zona pe la ora 20.00, sa-mi ridic pachetul, adica as pleca pe la 16-17. Personal ma gandesc sa dorm in masina. Mai pot lua inca 4 persoane cu biciclete.

Din pacate pentru mine nu e o optiune sa vin de sambata, se ridica niste probleme logistice :P

PS: Eu sunt in continuare in cautare de transport pana si de la, in cazul in care lumea nu mai posteaza pe aici oferte pentru ca s-au gandit ca deja mi-am rezolvat :D Urc stacheta si dau si o bere fara alcool, pe langa bonurile de masa :P

Mie mi se pare foarte obositoare treaba cu plecatu' la 5 dimineata de-acasa, eu prefer sa merg de sambata, chiar si singur. Dar momentan suntem 3, daca te razgandesti mai avem loc si pentru tine. Eu personal dorm in masina.

Salutare, avem o camera dubla/tripla disponibila la hotelul Posada, situat f aproape de start in cazul in care va intereseaza please let me know: doina.titei@gmail.com

http://posadavidraru.ro/

Nubciclist o sa mearga cu mine duminica.

Mai avem un loc pt. o persoana daca nu-l deranjeaza sa punem bicicleta in portbagaj cu rotile scoase.

Salutare, avem o camera dubla/tripla disponibila la hotelul Posada, situat f aproape de start in cazul in care va intereseaza please let me know: doina.titei@gmail.com

http://posadavidraru.ro/

Era o idee, da' e la mama naibii. De ce v-ati cazat atat de departe?

6 km nu e chiar la mama naibii :)

Ni s-a recomandat acolo, cica sunt conditiile misto.

Prima impresie:

Imi pare rau ca nu m-am bagat la tura lunga.

De acum incolo la orice concurs, daca tura scurta mi se pare prea scurta, ma bag la aia lunga, oricat de lunga ar fi.

Am zis.

In rest toate bune: marcaj ok, fete saritoare la alimentare, atmosfera placuta la finish.

Ce mai, inca un concurs super reusit.

Cu ajutorul colegului maximcatalin am ajuns la concurs astazi (desi imi cam pierdusem sperantele). Si imi pare bine ca am participat, ar fi fost pacat sa-l ratez.

Parerea mea e ca iti poti da seama, ca participant, ca ai fost la un concurs bine organizat, atunci cand nu prea iti aduci aminte sa fi avut mare lucru de-a face cu organizatorul -si asta pentru ca mult mai usor retii partile negative, care nu au mers cum trebuie, fata de cele pozitive, care decurg normal si fara greutate.

Acesta a fost, pentru mine, un concurs organizat ca la carte. Ridicarea pachetului de start si startul au fost fara probleme; traseul (scurt) frumos, solicitant, atat cu urcari lungi si constante, cat si cu urcari tehnice, iar coborarile interesante (desi nu tocmai pe gustul meu); la punctul de alimentare lumea era foarte saritoare si bine organizata si tin sa le multumesc pentru tot ajutorul; la finish atmosfera placuta si, cel mai important, inca o medalie de participare la colectie :D 

Singurele sugestii pe care le am ar fi: mutarea startului mai aproape de sfarsitul coborarii (de unde se ridicau pachetele) - bucata aceea de asfalt are mai mult sens la inceput, pt incalzire, decat are la sfarsit, cand oricum nu mai ai energie si pentru un fals plat cu vant din fata; si optiunea unui al treilea traseu intermediar, deoarece cel scurt e cam scurt si cel lung e cam lung :) (nu e doar parerea mea, am mai discutat chestia asta si cu altii)

A fost un concurs frumos, dupa parerea mea e cel mai usor traseu de 80-100 km, aviz amatorilor care vor sa incerce categoria grea la anu', e un loc bun pentru prima tura lunga. Organizarea foarte buna, pe mine m-a amuzat momentul cu tombola electronica, m-am bucurat ca organizatorii au adoptat un marcaj minimal. Totusi, au fost probleme de marcaj dupa parerea mea, dar nimic grav. Celebrul brad rasturnat in drum unde trebuia marcata o ocolire, ca nu se vedea nimic, am pierdut acolo secunde multe sa ma gandesc ce sa fac si multi au spus ca au patit la fel, trebuia inventata o carare sa nu te dai jos. Intersectiile au fost marcate, dar deficitar dupa parerea mea. De exemplu a fost un loc unde se parasea un super drum forestier in coborare de mare viteza si se urca in stanga pe iarba, singurele marcaje erau un punctulet undeva in iarba si un X pe drum pe un bolovan. La faze din astea, cand se iese din drumul principal, se bareaza cu banda drumul respectiv. E drept ca erau arbitrii acolo, dar mie cel putin nu mi-au aratat pe unde sa o iau, la 30 km/h pe bolovani nu ai cum sa vezi un punctulet mic. Nu-i bai, ca drumul se termina la o stana si m-am intors, da' asa, ca idee, cand se iese de pe orice drum, mai ales in coborare, se bareaza cu banda, cu un copac, o creanga, ceva..... Nu a fost singura intersectie marcata deficitar, peste tot marcaje erau, dar de multe ori doar vopsea, Nu o zic ca o critica neaparat, mai mult ca o sugestie pentru data viitoare. Te descurci si asa, dar de multe ori trebuie sa incetinesti sa te uiti dupa semne si cand chiar vrei sa bagi tare e enervant.

optiunea unui al treilea traseu intermediar, deoarece cel scurt e cam scurt si cel lung e cam lung :) (nu e doar parerea mea, am mai discutat chestia asta si cu altii)

Traseul lung nu e lung, doar picioarele nu-s pregatite pt el :)

Au fost o groaza de oameni pt care acest traseu a fost nu doar lung, ci extrem de lung si de greu, dar cu toate astea n-am auzit injuraturi atunci cand i-am intrebat daca le-a placut. Au terminat ele fetele cu zambetul pe buze si ca niste panselute, asa ca nu stiu daca traseul lung e chiar atat de lung pe cat se crede.

A fost un concurs frumos, dupa parerea mea e cel mai usor traseu de 80-100 km, aviz amatorilor care vor sa incerce categoria grea la anu', e un loc bun pentru prima tura lunga. Organizarea foarte buna, pe mine m-a amuzat momentul cu tombola electronica, m-am bucurat ca organizatorii au adoptat un marcaj minimal. Totusi, au fost probleme de marcaj dupa parerea mea, dar nimic grav. Celebrul brad rasturnat in drum unde trebuia marcata o ocolire, ca nu se vedea nimic, am pierdut acolo secunde multe sa ma gandesc ce sa fac si multi au spus ca au patit la fel, trebuia inventata o carare sa nu te dai jos. Intersectiile au fost marcate, dar deficitar dupa parerea mea. De exemplu a fost un loc unde se parasea un super drum forestier in coborare de mare viteza si se urca in stanga pe iarba, singurele marcaje erau un punctulet undeva in iarba si un X pe drum pe un bolovan. La faze din astea, cand se iese din drumul principal, se bareaza cu banda drumul respectiv. E drept ca erau arbitrii acolo, dar mie cel putin nu mi-au aratat pe unde sa o iau, la 30 km/h pe bolovani nu ai cum sa vezi un punctulet mic. Nu-i bai, ca drumul se termina la o stana si m-am intors, da' asa, ca idee, cand se iese de pe orice drum, mai ales in coborare, se bareaza cu banda, cu un copac, o creanga, ceva..... Nu a fost singura intersectie marcata deficitar, peste tot marcaje erau, dar de multe ori doar vopsea, Nu o zic ca o critica neaparat, mai mult ca o sugestie pentru data viitoare. Te descurci si asa, dar de multe ori trebuie sa incetinesti sa te uiti dupa semne si cand chiar vrei sa bagi tare e enervant.

După ultima aventura ,am mers mai potolit,  iar pe ecranul gps harta a tronat la loc de cinste.

Bradul acela era cel mai simplu de sarit decat de ocolit...:)

Cum ai sarit dom'le bradu ala, ca avea 3 m inaltime, era intreg si cu crengi pe el, ca aia era nasol, ca nu se vedea ce e dupa el.  Daca mergi asa, mai la plimbare, nu conteaza, da' aveam si eu podiumul la vreo 4-5 minute in fata si na', tragi cat poti si iti pare rau de fiecare secunda, ca la MTB se pot intampla multe.

Da bine zici matale, pana la urma tot merita investit intr-un GPS, nu neaparat pentru concursuri din astea, dar pentru alea mai adventure gen 3Munti si Iron Bike e de aur.

A fost frumos, vremea prea buna chiar :). Nu stiu ce sa zic, daca e cel mai usor traseu lung, e mai usor de parcurs nefiind zone tehnice, dar fizic eu zic ca cere destul de mult. Legat de marcaj, mie mi s-a parut destul de clar. Acum 2 saptamani bradul acela nu era cazut, poate nici acum o saptamana cand s-a marcat traseul, o sageata pe el poate ca ar fi ajutat, dar sa fim seriosi, e de bun simt sa sti pe unde sa il ocolesti, era o banda agatata fix langa el, asa ca nu se punea problema gresirii traseului. Oricum, toata lumea a avut parte de el. Partea de asfalt de la sfarsit cred ca ar trebui sa ramana, nu cred ca are mai mult de 1,5 km. Daca sunt eu obosit, nu inseamna ca trebuie sa scoata organizatorii urcarile. La anul o sa fie vant de spate, promit :)

Marcajele mi s-au parut si mie putin cam simple, in rest numai de bine despre concurs.

PS: - unele coborari prin arefu , mai ales cand veneai de pe asfalt cu 40 si intrai pe bolovanis trebuiau semnalizate, sageti mai mari tot prin arefu pentru intersectii.

A fost un traseu si o vreme pe cinste.

BRAVO organizatorilor.

A fost usor traseul lung dar pe coborari daca uitai sa apesi maneta de frana pe bolovanii aia traseul devenea destul de tehnic. Cred ca a fost singurul traseu in care simteam ca picioarele muncesc mai mult la coborare :)

Eu n-am avut probleme cu marcajele totusi as fi preferat sa fie un pic mai multe marcaje pe coborari pentru ca de cateva ori mi-am pus problema daca sunt pe drumul cel bun...

In rest organizare impecabila si oameni bienevoitori, singur ne vedem la anul.....

Au fost o groaza de oameni pt care acest traseu a fost nu doar lung, ci extrem de lung si de greu, dar cu toate astea n-am auzit injuraturi atunci cand i-am intrebat daca le-a placut.

Nu contest asta, spun doar ca diferenta de efort/timp intre trasee era foarte mare si ca si-ar fi avut locul si unul intermediar.

Daca sunt eu obosit, nu inseamna ca trebuie sa scoata organizatorii urcarile. 

Normal ca nu, dar in aceeasi idee, daca tu nu esti obosit, nu inseamna ca traseul trebuie sa se termine cu push-bike pentru restul lumii. Evident, aici sunt doua exagerari grosolane, dar cand am plecat eu de la finish inca veneau oameni de pe traseul scurt si urcau cu 5/ora, chiar era o fata care impingea la bicicleta. Eu cred ca sugestia e de bun simt si e deplasat sa o reduci la "vreau sa se elimine urcarile".

In fine, cursa a fost foarte frumoasa, acum eu unul sunt foarte curios sa vad pozele facute pe coborarea spre Arefu. Am vazut acolo vreo 4-5 fotografi care asteptau strategic in curbele mai periculoase :P

Se poate face un traseu intermediar, ala de 35 a fost ridicol de scurt dupa parerea mea, unde mai pui ca aproape jumate era pe asfalt. Se poate duce traseul pana jos in vale si se poate reveni, am eu un track pe niste poteci care dau in Salatruc din Arefu cu vreo 2-3 km mai jos pe vale decat iesea traseul lung, se poate folosi pentru urcare de exemplu. Ar iesi un 45-50, rezonabil pentru un traseu scurt.

Eu imi mentin parerea ca e cel mai usor traseu lung de la un concurs de MTB, celealalte fiind Geiger, Brasov, Maros, toate sunt mult mai tehnice, urcarea pana in varf la Vidraru e banala si accesibila oricui. Acuma normal ca daca tragi tare e greu, dar pentru cine vrea sa termine un traseu lung pentru prima data, e perfect.

Eu imi mentin parerea ca e cel mai usor traseu lung de la un concurs de MTB, celealalte fiind Geiger, Brasov, Maros, toate sunt mult mai tehnice, urcarea pana in varf la Vidraru e banala si accesibila oricui. Acuma normal ca daca tragi tare e greu, dar pentru cine vrea sa termine un traseu lung pentru prima data, e perfect.

Adevarul e ca si un olimpic care iese de la teza de mate zice ca a fost banal de simpla si va lua 10 fara probleme. Asa si cu ciclistii antrenati si experimentati, traseul lung a fost simplu, dar trebuie sa ti cont ca nu toti au pregatirea, echipamentul si timpul pe care il aloci tu pentru astfel de curse. Unii poate sunt la prima cursa, altii poate au mers doar pe plat si pe asfalt, altii poate termina semimaratonul asta ridicol in peste 5 ore.

Faza cu jumatate de semimaraton pe asfalt nu stiu de unde ai constatat-o, eu cred ca un sfert e mult. Au fost portiuni dupa punctul de alimentare in care cred ca majoritatea celor de la semimaraton faceau push-bike, coborarea a fost si ea destul de tehnica pentru niste amatori.

Eu cred ca tu te adresai defapt primilor 20 de la semimaraton, ei, da, cred ca puteau sa parcurga maratonul fara probleme si ar trebui sa treaca la anu la un alt nivel. Daca au fost oameni care stiau la ce se baga si au terminat maratonul dupa 9 ore, ce s-ar fi intamplat daca veneau masiv si alti oameni care dabia au putut sa faca semimaratonul?

Cat de dezolant a fost finisul pentru ultimii 5 la maraton, cati oameni ii mai asteptau la start? Cate fete au fost pe podium la maraton? Atat de usor a fost cel mai banal maraton al tau!

• Upvote 4