Rubyca

2013.06.16 - Vidraru Bike Challenge

Recommended Posts

Aceeaşi problemă am avut-o şi eu cu marcajele pe coborâre. La cum veneam lansat, micile săgeţi nu-mi săreau în ochi, de câteva ori sătenii mi-au zis direcţia corectă.

Asta mi-a înregistrat mie endomondo: http://www.endomondo.com/workouts/203927622/3088370

Consider că m-am dat destul de tare pe coborâre dar nu pot să afirm că a fost de dificultate foarte mare. Poate doar zona cu canalele făcute de apă unde dacă intrai lansat o cam beleai :).

Frumos traseu, coborarea a fost cam scurta, urcarea cam lunga pentru plamanii mei :) neaparat de facut tura lunga la anul, chiar daca voi termina ultimul :))

Nu am avut probleme cu marcajul, singurele probleme mi-au pus bolovanii miscatori de pe coborare (aproape de sat), chiar am avut si o mica cazatura, dar asa doar sa fie cursa cu detoate.

Pentru organizatori toata stima si felicitarile mele, concurs organizat ca la carte!

PS. Sper ca fata care a cazut sa fie in regula, tocmai urca salvarea dupa ea.

Adevarul e ca si un olimpic care iese de la teza de mate zice ca a fost banal de simpla si va lua 10 fara probleme. 

OK, zi-mi tu alt maraton pe munte de peste 70 km mai usor ca asta. Cititi si voi ce scrie cineva inainte sa comentati aiurea, am zis ca e cel mai usor traseu lung, nu ca e usor, ca se poate face de cine are cateva maratoane scurte terminate si vrea sa vada cum e unul lung.

• Upvote 1

Traseu lung destul de dificil, organizare buna, traseu insemnat ok. Din nefericire dupa aprox 60 de km nu prea am mai putut sta in sa. Bucla de sus, din jurul varfului, ar trebui facuta in sens invers. La balta cea mare a trecut cineva prin ea? Mie mi-a ajuns apa pana la butuc, dar am trecut. Eu m-am dat peste cap la un sant facut de apa pe ultima coborare inainte de asfalt, nu am mai apucat sa franez suficient ... :)

Nu va inflamati. Mie, participant la tura scurta, nu mi s-a parut foarte greu, marcajele le-am observat (pentru ca sigur nu am alergat foarte repede ca sa le ratez). Ce am castigat pe urcare (observ ca la al 3lea maraton in 3 ani ma tin picioarele), am pierdut pe coborare (carcel, nesiguranta pe pietrele miscatoare, 3 faze unde era sa ma pravalesc rau de tot, acomodarea cu bicicleta). Am facut si putin pushbike ssi putin pe langa bike, la vale.

Este parerea mea, si nu o spun cu superioritate. Acelasi gen de discutii au fost si in legatura cu celebrul traseu lung de la Geiger. Dupa cateva editii, lumea a inceput sa isi dea seama de ce este nevoie ca sa il termine, si s-a conformat.Cine a stiut ca poate s-a dus, cine nu, nu. Cam asa trebuie privit orice traseu care se duce spre 90 de km si 2500 m diferenta de nivel. Ii apreciez pe toti cei care l-au terminat, sincer. Dar nu as vrea sa se iste discutii privind dificultatea, atata vreme cat noi nu suntem pregatiti. Din comparatia cu olimpicul tot ce inteleg este ca si eu pot invata mate la fel de mult si de bine ca el, daca vreau. In ultimii 3 ani am terminat de doua ori maratonul de la Garana in patru labe si la limita timpului, asa ca inteleg ce inseamna sa iti fie greu. Da' m-am dus acasa si am mai dat 3 pedale in plus la antrenament. Nu as vrea ca cineva sa se simta jignit de comentariile mele, este doar parerea mea, bucurati-va de sportul asta, si o sa vedeti ca la anul nu o sa vi se mai para asa greu. Numai bine

• Upvote 5

Hai sa va zic eu si marele "secret al succesului" pe traseul lung si pe alte trasee asemanatoare. Cei care au umblat cat de cat pe munte cu MTB-ul la viata lor stiu din proprie experienta ca orice coborare pe un picior de munte implica o gramada de urcari mici si abrupte pe parcurs, unele chiar foarte abrupte, necesitand push-bike, ajungandu-se chiar la sentimentul ca desi practic cobori, impresia e ca mai mult urci. Odata ce stii chestia asta cand pleci in acea asa-zisa coborare lunga de pe profil, intalnirea cu aceste pante nu mai are efectul demoralizator pe care il are daca te iau prin surprindere. Si la Vidraru aceste contra-pante au fost inclusiv dupa km 80 si dupa parerea mea au facut diferenta si i-au terminat fizic si mai ales psihic pe multi concurenti.

Pentru mine coborarea a fost de vis, am depasit vre-o 10 concurenti pe ea, pacat ca nu aveam ciclocomputer sa vad ce viteza am. Singura problema a fost ca am facut pana pe ea, aveam o bicicleta cross cu ambele gume Maxxis Larsen tocite, mai aveau crampoane doar pe laterale. Dupa ce am rezolvat pana am mai reusit sa depasesc 6-7 concurenti prin Arefu si ultimul km de asfalt.

Pentru prima mea cursa pe munte sunt multumit de rezultat, am ratat de putin prima suta, daca nu faceam pana eram in primii 90. Am depasit peste 100 de concurenti si foarte putini m-au mai depasit dupa ce am iesit din ultimul tunel. Daca mai slabesc 10 kg pana la anu' poate o sa ma incumet si la maraton.

Cat de dezolant a fost finisul pentru ultimii 5 la maraton, cati oameni ii mai asteptau la start? Cate fete au fost pe podium la maraton?

Finisul nu a fost deloc dezolant pt ultimii 5 de la maraton, ba chiar le-a placut foarte mult. Au ramas cu gura cascata cand au vazut ca sunt asteptati, ovationati din tot sufletul si toti rarunchii si chiar medaliati pt performanta lor. Sunt sigur ca au plecat acasa extrem de fericiti, cu amintiri frumoase in ciuda tuturor problemelor pe care le-au avut si cu dorinta de a repeta experienta la anul. Stiu asta pt ca am fost acolo si am vazut cu ochii mei.

Dintre fetele de la maraton mi se pare ca doar una singura a ajuns in termenul limita de 9 ore. Inainte de coborarea spre Arefu am stat un pic de vorba cu ea si era vesela si incantata de traseu. Era si frumoasa, de altfel :P Urmatoarele fete nu s-au incadrat in termenul de 9 ore, dar important e ca n-au abandonat si au terminat TOT traseul. Una dintre fete era de fapt o doamna pe la 40 si ceva de ani, ai carei copii participasera la proba de semi-maraton.

• Upvote 1

Din comparatia cu olimpicul tot ce inteleg este ca si eu pot invata mate la fel de mult si de bine ca el, daca vreau.

Este posibil sa ajungi la performanta unui olimpic, dar sunt foarte putini care reusesc asta. Pentru el o teza e un fleac, pentru trei sferturi de clasa poate sa fie foarte dificila. Sau sa-ti mai dau un exemplu, am jucat acu 2 ani tenis de masa la zilele unui municipiu, oameni antrenati, valorosi, nu profesionisti, dar buni amatori. Am reusit sa ies vicecampion la prima mea participare (si ultima) la o asemenea competitie. Pentru mine a fost simplu, pot spune ca erau slabi competitorii, dar nu erau, am prins eu o zi foarte buna.

Horatiu s-a antrenat mult sa ajunga la performantele actuale, dar cu siguranta mai are mult de lucrat ca sa fie constant pe un podium. Pentru unii rezultatele sunt foarte importante, isi dedica mult timp si bani pentru imbunatatirea lor, dar nu toti sunt asa, unii mai vin si de placere, vor sa traiasca o aventura, vor sa vada daca reusesc sa termine o asemenea cursa, daca fac fata unui concurs sau vin cu prietenii din spirit de turma.

Castigatorii maratoanelor merita respect, dar pentru mine felicitarile cele mai mari sunt pentru ultimii care termina dupa 8-9 ore, aia sunt oamenii care au suferit cel mai mult ca sa termine cursa, nu castigatorii care ne spun la final cat de usoara a fost. Oricat de buni sunt castigatorii de la noi, in tarile din jurul nostru sunt mediocrii, in occident sunt deja penibili.

• Upvote 1

Eu am terminat primul meu maraton de 100 km in 13 ore si daca stau sa ma gandesc imi aduc aminte si acum cursa pas cu pas, la Baia Mare. Spre deosebire de altii, din pacate destul de multi, care comenteaza pe la colturi cand vin unii dupa 8-9 ore de pe traseu chestii de genul "ce naiba s-au bagat si astia la tura lunga", eu personal ii inteleg foarte bine. Pot sa spun ca de la inceput am insistat sa merg doar la turele lungi, chiar daca 3-4 ani de concursuri am luptat mai mult sa le termin. Din punctul meu de vedere toti care doresc sa se autodepaseasca au respectul meu. 

Cat despre antrenamente, eu din pacate nu consider ca ma antrenez. Am 6-7 ani de cand merg la concursuri, in primii ani nu ratam niciunul ca erau putine, acum ma duc aproape saptamanal, ca nu mai ai cum sa mergi la toate, probabil s-au adunat peste 100 de maratoane. Prost sa fii si n-ai cum sa nu ajungi sa mergi cat de cat acceptabil dupa atatia ani. Abia astept sa imi permita timpul sa ma si antrenez cum trebuie.

Urmatoarele fete nu s-au incadrat in termenul de 9 ore, dar important e ca n-au abandonat si au terminat TOT traseul. Una dintre fete era de fapt o doamna pe la 40 si ceva de ani, ai carei copii participasera la proba de semi-maraton.

Pot sa confirm ca a doua si a treia fata care au terminat, desi premierea avusese loc deja, au fost primite cum trebuie si cel putin a doua am vazut cu ochii mei ca a fost urcata pe podium si premiata.

• Upvote 3

Alooo, ia mai terminati cu comentariile si iesiti si dati pedale! Sau daca sunteti la scarbiciu, puneti mana de desenati trasee ptr weekend! 

Eu am fost la tura scurta si mi-a placut ff mult (mai putin ultima parte :P). Am pierdut vreo 40 locuri pe coborare (terminat pe 156) si singura parte buna a fost ca am reusit sa nu cad. Am mers dupa un baiat de la Doncafe care ii invita pe toti sa-l depaseasca si cand i-am zis ca n-am depasit pe nimeni pe coborare si ca nu intentionez sa-l depasesc m-a intrebat cati copii am acasa:) 

Mi-a placut mult prima parte, am avut satisfactia de a depasi destul de multa lume si de a urca extrem de putin pe langa bicicleta. Am avut si satisfactia sa ajut pe un pusti care rupsese lantul si n-avea presa. Parca am putut cumva sa ma revansez fata de cei ce m-au ajutat cu o problema similara la Marvin. Mi-a mai placut si ca am reusit sa cuplez cu un weekend mai lung si sa urc prima oara pe transfagarasan cu bicla (piscul negru-balea)

Am regretul ca n-am mers la tura lunga (sotia a protestat ca ar fi stat prea mult timp singura cu copiii - s-a prins ca as fi facut 9-10 ore pe traseu) si mai am un regret ca am reusit cumva sa fac sa-mi dispara inregistrarea de pe endomondo (varianta Android). Are cineva vreo idee cum se poate recupera?

Ar fi frumos daca la concursuri de genul acesta la care se urca ff mult si apoi este o coborare ff lunga ar fi postati si niste clasamente intermediare dupa urcare:)

Organizarea ff buna, n-am avut probleme cu marcajul. Singura mica observatie este ca ar fi frumos ca pastele sa fi fost la finish. Nu stiu cand s-au dat ca a trebuit sa plec la vreo 20 min dupa cursa:(

Pastele s-au dat in jurul orei 16:00 :)

Fotografii din Punctul de Control de sub Vf. Marginea, punctul de altitudine maxima atins de tura lunga.

Toti cei 69 de concurenti care au ajuns la noi se regasesc in galeriile de mai jos.

Va multumim pentru prezenta alaturi de noi !

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151627034299088.1073741828.815664087&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151627096034088.1073741829.815664087&type=1

• Upvote 3

Am si eu o mica problema cu clasamentul de la marathon. Nu schimba nimic pe podium dar ar fi fairplay sa aflu ce s-a intamplat. Practic s-a strecurat un concurent in fata mea in clasament fata de ce mi s-a spus la punctele de alimentare.

Din aceasta cauza si din pozele de mai sus deduc ca exista un concurent care nu a facut curba de pe creasta si apare totusi in clasament.

Rog fotograful sa reconfirme ca a pozat primii 20 de concurenti ca sa nu acuz degeaba. Deasemenea se poate verifica pe lista de la CP Vf. Marginea

.

Este vorba de numarul 72 care nu apare in poze.

Daca este adevarat ce banuiesc eu rog sa fie scos din clasament...

Si ar mai fi o mica greseala care se deduce din poze; 4 este de fapt 40.

La mine se potriveste: la PA3 prima trecere eram al 24-lea si am mai depasit doar un concurent pana la final. locul 20 la general cu cei 3 de la elite cam asa iese. Cel putin asa cred.  

Singura problema (mica de altfel) cu marcajul a fost la mine pe urcarea de dupa PA3 spre varf . am inceput urcarea prin stanga pe drumul cu bolovani il loc sa merg prin dreapta pe drumul cu iarba. Cand am ajuns aproape sus un concurent care cobara m-a atenntionat si a trebuit sa cobor si sa urc din nou prin dreapa. In rest pentru mine a fost perfect, termeni de comparatie nu am fiind si primul concurs la care particip. 

felicitari organizatorilor. 

Urcarea/Coborarea oficiala si marcata corespunzator era pe drumul cu bolovani. Au fost concurenti atat inaintea mea cat si dupa mine care au ales calea usoara si au "scurtat" binisor traseul pe acolo avantajul fiind clar la coborare....

Lucruri interesante

Sunt curios cum au reusit sa termine locul 2 si 3 la maraton elite in acelasi timp, stiu ca au mai incercat si masinile de formula 1 si nu au reusit.

La maraton masculin vad ca intre primele doua locuri e o diferenta de 0:00.8, au vrut sa termine impreuna sau chiar a fost pe bune?

Primii doi concurentii de la +40 au fost mai rapizi decat cei de la 30-39 ani

Concurentii de la 19-29 ani au avut o intarziere de aproape 40 de minute fata de cei de la 30-39 si +40. Deci varsta si experienta primeaza in fata tineretii la maraton.

O singura fata a terminat maratonul in timpul regulamentar de 9 ore. S-a completat podiumul pana la urma?

Am si eu o mica problema cu clasamentul de la marathon. Nu schimba nimic pe podium dar ar fi fairplay sa aflu ce s-a intamplat. Practic s-a strecurat un concurent in fata mea in clasament fata de ce mi s-a spus la punctele de alimentare.

Din aceasta cauza si din pozele de mai sus deduc ca exista un concurent care nu a facut curba de pe creasta si apare totusi in clasament.

Rog fotograful sa reconfirme ca a pozat primii 20 de concurenti ca sa nu acuz degeaba. Deasemenea se poate verifica pe lista de la CP Vf. Marginea

.

Este vorba de numarul 72 care nu apare in poze.

Daca este adevarat ce banuiesc eu rog sa fie scos din clasament...

Si ar mai fi o mica greseala care se deduce din poze; 4 este de fapt 40.

Ce s-a întâmplat pe traseu nu are legătură cu clasamentul. Ordinea celor care au trecut de finish este corectă. Dacă ai o reclamație nu o faci pe forum, trimiți un mail organizatorului.

4 nu poate fi 40 pentru că numărul 40 a pierdut cip-ul. Conform regulamentului NO CHIP-NO TIME, adică 40 nu apare în clasament.

@Musashi

Nu au terminat în același timp. Roșioru avea  o sutime în față. Pentru că au trecut de mână, fără să se lupte, am discutat cu organizatorul și le-am alocat același timp.

La Maraton masculin a fost sprint. Maus l-a devansat pe Robike chiar înainte de sosire.

Dupa coborarea de la PA3 era un drum nisipos in usoara urcare si apoi erau doua marcaje unul usor la dreapta pe drum cu iarba si unul drept inainte pe drum cu bolovani si fagase de ploaie. acolo eu am urcat inainte mai putin de  1km pana cand un concurent care cobora m-a atentionat ca ala e drumul de coborare si se urca pe dreapta. am coborat si am urcat pe drumul din dreapta cu iarba. Din cate retin  drumul cu bolovani iesea doar cu cateva zeci de metri in stanga drumului cu iarba. 

O singura fata a terminat maratonul in timpul regulamentar de 9 ore. S-a completat podiumul pana la urma?

Scrie mai sus despre asta, chiar deasupra postarii tale, plus ca exista site: http://adventuremania.ro/rezultate/#2

Dintre fetele de la maraton mi se pare ca doar una singura a ajuns in termenul limita de 9 ore. Inainte de coborarea spre Arefu am stat un pic de vorba cu ea si era vesela si incantata de traseu. Era si frumoasa, de altfel :P Urmatoarele fete nu s-au incadrat in termenul de 9 ore, dar important e ca n-au abandonat si au terminat TOT traseul. Una dintre fete era de fapt o doamna pe la 40 si ceva de ani, ai carei copii participasera la proba de semi-maraton.

Dupa coborarea de la PA3 era un drum nisipos in usoara urcare si apoi erau doua marcaje unul usor la dreapta pe drum cu iarba si unul drept inainte pe drum cu bolovani si fagase de ploaie. acolo eu am urcat inainte mai putin de  1km pana cand un concurent care cobora m-a atentionat ca ala e drumul de coborare si se urca pe dreapta. am coborat si am urcat pe drumul din dreapta cu iarba. Din cate retin  drumul cu bolovani iesea doar cu cateva zeci de metri in stanga drumului cu iarba. 

Printre marcajele alea erau si niste sageti care aratau foarte clar in dreapta. Oricum, nu era mare diferenta in ce directie faceai chestia aia, mai ales dupa completarea podiumului. E greu de zis care directie era mai usoara, in dreapta era mai mult de urcat cu panta mai mica, in stanga in directia gresita era mai abrupt si mai scurt. Depinde de fiecare pe ce s-ar fi simtit mai bine. 

Dupa ce le-am urcat pe amadoua pot sa spun ca prin dreapta era mai usor. Nu cu mult, dar mai usor. Oricum nu asta e important am pierdut max 5 min. acolo. 

Oricum daca o sa mai particip pe la alte concursuri trec pe tubless, pe prima coborare am facut o pana(snakebite) si dupa ce am reparat-o am marit presiunea mai mult decat am  vrut de frica altor pene. Pentru prima experienta de concurs a fost ok, mi-am dat seama cam de ce sunt in stare, stiu cam unde trebuie sa mai lucrez A fost prima "tura" de peste 40-50 de km in care am mers 95% din timp la 80-90 % din efortul maxim de care sunt in stare. 

Fotografii din Punctul de Control de sub Vf. Marginea, punctul de altitudine maxima atins de tura lunga.

Toti cei 69 de concurenti care au ajuns la noi se regasesc in galeriile de mai jos.

Va multumim pentru prezenta alaturi de noi !

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151627034299088.1073741828.815664087&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151627096034088.1073741829.815664087&type=1

Multumiri Oana Doru si Serban ca au stat peste noapte pe creasta si ca ne=au facut pozele astea. Si pentru incurajari. Si lui Sorinescu la fel :)

La mine dupa vreo 50 de km au incepur carceii si mergea doar pe foaie mica sau pe jos dupa un pic de stretching. Am cam tras de mine pentru planul de a face tura lunga ca sa vad traseui pe care il facusem ... 90km-2500 diferenta, nu merge la pas de plimbare, chiar si plimbarea cere efort  :o

Data viitoare iau mai multe   vita-mine-rale   la mine si  le iau si cu o zi inainte de concurs. Si nuci+seminte la fel.

Marcajele in intersectii ar fi mers mai bune, chiar daca ai plan sa lasi om sau oameni acolo, sunt si ei tot oameni si mai pleaca. Bradul la fel, ma intrebam daca sa o iau inapoi sa verific semnele ca nu mai paream a fi pe traseu enimore.

Saritori la CP uri, mereu mi a umplut cineva bidonul. Tot ceream minerale ca nu aveam destule la mine, dar de unde atata. Multumesc baiatului cu 2 bidoane la spate ca mi a dat din mineralele lui ( 23 Mateescu Daniel ), si multumesc lui nr 20 Stan George ca mi a intins piciorul cand aveam crampe la brad. Am depasit ceva lume si asta mi-a dat o satisfactie, data viitoare promit ca nu ma mai prinde startul prin spatele  cortului hahaindu-ma cu prietenii  ~O)  poate ies cu 5-10 pozitii mai bine.  [-O<

Am stiut ca e un concus care nu trebuie ratat si ca merita facuta tura lunga, si asa a fost.

E P I C !