Rubyca

2013.06.16 - Vidraru Bike Challenge

Recommended Posts

Pentru prima experienta de concurs a fost ok, mi-am dat seama cam de ce sunt in stare, stiu cam unde trebuie sa mai lucrez A fost prima "tura" de peste 40-50 de km in care am mers 95% din timp la 80-90 % din efortul maxim de care sunt in stare. 

Asadar, sa nu se faca mai usor concursul, ci sa ne antrenam mai mult, nu? :D

Felicitari pt reusita!

Bafta! :)

Ce s-a întâmplat pe traseu nu are legătură cu clasamentul. Ordinea celor care au trecut de finish este corectă. Dacă ai o reclamație nu o faci pe forum, trimiți un mail organizatorului.

4 nu poate fi 40 pentru că numărul 40 a pierdut cip-ul. Conform regulamentului NO CHIP-NO TIME, adică 40 nu apare în clasament.

Ovidiu sunt de acord cu tine atata timp cat organizatorul nu a verificat listele de la CP. Ar fi fost totusi normal sa o faca inainte sa puna rezultatele on-line.

Acum cand spui ca 40 a fost descalificat inseamna ca au aparut 2 persoane in plus.

Din poze ii suspectez pe 4 si 72 care nu apar in poze pe Vf. Marginea.

O sa trimit si un e-mail organizatorului cu toate ca am vazut ca sunt activi aici pe forum.

Lucruri interesante

Concurentii de la 19-29 ani au avut o intarziere de aproape 40 de minute fata de cei de la 30-39 si +40. Deci varsta si experienta primeaza in fata tineretii la maraton.

Asta am observat si eu la majoritatea concursurilor. Dn pacate generatia tanara care ar trebuie sa umple podiumul nu prea este atrasa de sportul asta.

Asta am observat si eu la majoritatea concursurilor. Dn pacate generatia tanara care ar trebuie sa umple podiumul nu prea este atrasa de sportul asta.

Un motiv important pentru care cred ca sunt mai multi ciclisti buni la 30+ ani este costul destul de mare pe care il presupune acest sport. O bicicleta buna, deplasari, geluri si alte minuni costa destul de mult si sunt investitii mai greu de facut la 18 ani. 

• Upvote 3

Asadar, sa nu se faca mai usor concursul, ci sa ne antrenam mai mult, nu? :D

Nici prin gand nu mi-a trecut sa zic asa ceva. Traseul nu a fost greu, am fost eu insuficeint antrenat sa scot timp mai bun. Am facut trasee si mai grele dar in ritm de tura nu de concurs. In conditii de concurs si 30 de km pot fi considerati "greu" pentru cineva neantrenat. 

Mersi fain.

Ovidiu sunt de acord cu tine atata timp cat organizatorul nu a verificat listele de la CP. Ar fi fost totusi normal sa o faca inainte sa puna rezultatele on-line.

Toata lumea vrea sa isi stie locul in secunda 2 de dupa trecerea liniei de sosire. Hartiile pe care observatorii de pe traseu au notat ordinea in care concurentii au trecut prin punctele de control au ajuns la baza dupa vreo 20000 de secunde de la terminarea timpului limita de 9 ore al traseului lung...

Daca nu le-ar fi pus online ar fi sarit lumea cu gura pe ei ca de ce nu le dau rezultate. Acu' nu e bine ca de ce le-au pus atat de repede ;))

Tocmai pt situatia in care te afli tu acum s-a inventat contestatia si s-au infiintat puncte de control pe traseu, ca sa fie bine, sa nu fie rau ;)

• Upvote 3

Ce mi-a placut

Traseul semimaraton, organizatorii, voluntarii, ca am reusit sa termin prima cursa pe munte.

Ce nu mi-a placut

• Masinile din ultimul km care claxonau concurentii si ii fortau sa stea cat mai pe margine
  • Ar fi fost bune niste banane la finish sau ceva de mancare, era doar apa, lamaie, izotonic si sucuri Santal amare. La paste nu stiu cati au mai ramas.
  • Ca am facut pana si mi-a luat cam mult sa o rezolv.

Am sosit printre ultimii la traseul lung si vreau sa le multumesc in mod deosebit celor care ne-au asteptat si ne-au incurajat in punctele de alimentare si la sosire. M-as hazarda chiar sa spun ca a fost una din cele mai "insufletite" sosiri de care am avut parte la vreun concurs, desi trecusera 9 ore de la start. O mentiune speciala pentru baiatul care ne-a asteptat inainte de coborarea finala: cat entuziasm sa ai ca sa mai poti incuraja pe cineva dupa aproape 9 ore? 

Din pacate nu stiu multe despre Adventuremania, dar un lucru e sigur, de mult nu am mai vazut atat de multe "fete luminoase" si atata bunavointa sincera intr-un singur loc, grup...spuneti-i cum vreti voi.

• Upvote 1

Din pacate nu stiu multe despre Adventuremania, dar un lucru e sigur, de mult nu am mai vazut atat de multe "fete luminoase" si atata bunavointa sincera intr-un singur loc, grup...spuneti-i cum vreti voi.

Asta e pentru ca sunt cu totii oameni de munte de zeci de ani, oameni de cea mai buna calitate, nu agarici de oras care au descoperit MTB-ul cand s-au imbatat in Tineretului si nu au mai nimerit aleea.   :)  Incet, oamenii au sa aleaga evenimentele de calitate facute de oameni de calitate.

• Upvote 3

Sincere felicitari organizatorilor..care dupa bucla de la ultimu punct de alimentare ne incurajau ca "traseul tot coboara de acum incolo":))...cine se uita pe profilu traseului isi dadea seama ca probabil era sa ne mai creasca moralu:)..multumesc si donsoarei care m-a doctorisit cu un ibpruofen..de mi-au disparut durerile de pe la genunchi..si am reusit sa termin maratonu...chiar si in 8 ore..dupa ce ma saturasem si de urcat si de coborat..imi era dor de un pic de asfalt...si de finish..finish la care oamenii inca asteptau si la care Horatiu m-a felicitat si ii transmit ca atunci cand am trecut eu pe la bradul ala rasturnat se facuse deja loc de trecut cate doi:))..acum daca tu ajungi printre primii pe acolo:))..tb sa faci partie..:D! A fost cum trebuia sa ne asteptam sa fie..ne mai antrenam si avem grija in primu rand sa ajungem cu bine la final:) 

UrsP2Roti...nu ti-am intins picioru degeaba pe acolo, ai dat o bere:))..pe care o returnez cu prima ocazie:)..Bafta tuturor in aventurile urmatoare:)!

O mentiune speciala pentru baiatul care ne-a asteptat inainte de coborarea finala: cat entuziasm sa ai ca sa mai poti incuraja pe cineva dupa aproape 9 ore?

12 ore ;)

Si ca sa-ti raspund la intrebare: atat de mult entuziasm cat as vrea sa primesc si eu la concursurile la care merg :)

Din pacate, tu ai trecut la final cand rabdarea mea era la pamant si nu te-am putut ovationa asa cum am facut-o cu ceilalti :P

Am fost la tura lunga.

Ce mi-a placut:

- sedinta tehnica "printata" in pachet,

- solutia de marcare cu vopsea in loc de clasicele benzi care se fura/muta cateodata;

- locatia aleasa pt. start cu multiple posibilitati de cazare in zona;

- voluntarii si amplasarea punctelor de alimentare pe traseu;

Ce nu mi-a placut:

- nu s-a insistat un pic la sedinta tehnica si pe portiunea de "coborare" catre Curmatura Runcurelei - obstacole, profil up/down; s-a vorbit de noroiul de pe a doua urcare care a fost perfect ciclabil;

- asezarea la start - s-a vorbit la sedinta tehnica ca vor fi delimitate zonele elite/tura lunga/tura scurta; s-a facut doar un anunt tardiv cu 5 minute inainte de start cad era deja inghesuiala si nici cine ar fi vrut nu s-ar fi putut misca; parerea mea e ca ar fi trebuit delimitat un culoar pe lateral pentru cei care vin de la incalzire sa intre in coloana conform cu tura la care participa

- masinile parcate in curba cu linie continua inainte de sosire - asta nu stiu daca tine neaparat de organizatori cat de politie si de nesimtirea unora.

Ce nu mi-a placut:

- nu s-a insistat un pic la sedinta tehnica si pe portiunea de "coborare" catre Curmatura Runcurelei - obstacole, profil up/down

Obstacole? Adica acea balta mare?

Ce nu mi-a placut:

- nu s-a insistat un pic la sedinta tehnica si pe portiunea de "coborare" catre Curmatura Runcurelei - obstacole, profil up/down;

Obstacole: cred ca se refera la un molid proaspat cazut in drum - care nu era acolo cand am facut marcarea. Voluntarii care au urcat in punctele de alimentare / control superioare au avut la ei materiale pentru marcare - dar drumul lor nu a trecut pe la acel molid.

Din postura de membru al echipei de organizare - multumesc mult celor care ne-au apreciat eforturile -  in numele tuturor celor care "au pus umarul".

Am fost foarte atenti si la critici - multumim pentru feedback!

• Upvote 1

Nu ma refer neaparat la unul anume balta mare sau copacul, nu era nimic chiar deosebit de greu.

Bucata aceea de traseu a fost naspa in general: balti de noroi din ala imputit, crengi pe jos, noroi grav imediat dupa stana...

Daca as fi stiut dinainte as fi dozat altfel efortul per total.

Pe mine m-a demoralizat rau bucata aceea, mai ales ca volutarul de la PA3 ne spunea: Mai aveti un pic de urcat apoi blana la vale... 

Blana aia a fost cam aspra .. :))

Ce mi-a placut

Traseul semimaraton, organizatorii, voluntarii, ca am reusit sa termin prima cursa pe munte.

Ce nu mi-a placut

• Masinile din ultimul km care claxonau concurentii si ii fortau sa stea cat mai pe margine
  • Ar fi fost bune niste banane la finish sau ceva de mancare, era doar apa, lamaie, izotonic si sucuri Santal amare. La paste nu stiu cati au mai ramas.
  • Ca am facut pana si mi-a luat cam mult sa o rezolv.

Banane la finish: au fost chiar multe; dar probabil a fost supra-consum intruct oamenii nu au mai avut rabdare pana la paste. A fost respectat programul anuntat dar acum cred  ca e mai bine ca pastele sa fie servite gradual, pe masura ce vin concurenti de pe traseu.

Acum cand spui ca 40 a fost descalificat inseamna ca au aparut 2 persoane in plus.

Din poze ii suspectez pe 4 si 72 care nu apar in poze pe Vf. Marginea.

O sa trimit si un e-mail organizatorului cu toate ca am vazut ca sunt activi aici pe forum.

Am observat ca ceva nu este 100% in regula atunci seara - cand verificam daca nu au ramas concurenti pe munte (comparand listele trimise de CP). Dar asa cum au spus si altii - era presiune sa afisam rezultatele asa ca nu am stat sa dezlegam puzzle-uri la momentul respectiv - cu atat mai mult cu cat nu era vorba de partea superioara a clasamentului. Revenim.

Tibi, te rog sa nu o iei ca un repros, era mai mult o sugestie. Eu consider ca a fost un concurs nemaipomenit cu o organizare foarte buna pe traseu si sigur ne vedem la anul.

@@MTBR: Nu am luat sugestia ca fiind ceva "urat" :) 

De logistica de pe traseu - in cele din urma s-a ocupat aproape exclusiv Florin - am sa-i atrag atentia asupra post-ului tau :)

Merci!

Bucata aceea de traseu a fost naspa in general: balti de noroi din ala imputit, crengi pe jos, noroi grav imediat dupa stana...

Asa-i la munte! Mai exact, asa-i la munte in Romania unde se fura lemne. Noroiul de pe acolo e din cauza lor, a hotilor.

Cand am marcat traseul am curatat pe jos p'acolo, dar cum asa-i la munte, curatenia nu s-a putut pastra.

off,

singurul lucru 'negativ' legat de concursul asta a fost legat de privelistile dezolante cu dealuri complet defrisate si copaci taiati in nestire....

Practic la orice concurs am vazut asa ceva dar aici parca era prea mult....

Si o sa fie si mai dezolant la anul daca reusesc sa intre astia cu MHC-urile pe Topolog si Topologel.

as vrea sa mai apreciez pozele si sa multumesc fotografilor. Nu am mai avut nicaieri poze asa frumoase. Foarte bine alese locurile si foarte multe poze facute si foarte frumoase.

as vrea sa mai apreciez pozele si sa multumesc fotografilor. Nu am mai avut nicaieri poze asa frumoase. Foarte bine alese locurile si foarte multe poze facute si foarte frumoase.

Exact despre asta am intrat si eu acum sa postez, dupa ce m-am regasit in doua seturi de poze foarte frumoase.

+ multumiri voluntarilor de la PA, de la finish si celor care ne incurajau la ultima urcare. Cred ca datorita incurajarilor au iesit toti asa bine in poze :P