ciclism

Concursuri de ciclism – când afacerile iau locul pasiunii!

Recommended Posts

Concurs de ciclism!!! – Câtă lume simte andrenalina, câți dintre noi simt oare cum crește pulsul doar la gândul participării la evenimentul preferat? În ultimii ani concursurile de ciclism au luat un avânt încredibil. 2, 3, uneori chiar 4 evenimente în același weekend, în diferite zone ale țării. O adevărată explozie de concursuri de ciclism [...]

Citește articolul în întregime

Antireclama ;)) e dragut conceptul ala de concurs, sa le vedem si pe celelalte.

Acum cativa ani un domn (prost) mi-a spus ca nu are importanta afacerea pe care o face organizatorul, important e sa se simta oamenii bine.

Intr-adevar, ambalajul frumos, platforma online e bine facuta si usor de folosit, iar inainte de eveniment comunicarea publicului cu organizatorul a fost destul de buna. Toata aura din jurul proiectului era totusi de "prea bun ca sa fie adevarat" - putini organizatori cu experienta implicati, afiliere cu FRC...

Nu am participat la concurs din doua motive:

- nu stiam cum e organizarea si voiam sa vad de pe margine cum se deruleaza "episodul pilot"

- nu vreau sa dau bani ca sa ma invart 3-4 ore prin padurea Baneasa. Asta pot face absolut oricand, gratis, si de obicei aleg sa o fac doar daca nu am alternativa.

Citind acest articol imi dau seama ca retinerile mele au fost totusi fondate si unele temeri pe care le aveam s-au adeverit.

Insa...

...nu sunt de acord cu a folosi parerea si experientele a doi participanti (si mai ales sunt circumspect oricand vine vorba de "citate mot-a-mot din organizator", scoase din context) pentru a trage concluzii despre intregul eveniment. Daca ne uitam pe acest forum la orice topic despre ORICE competitie, consacrata sau nu, bine organizata sau nu, in Bucuresti, in Sibiu sau pe Valea Prahovei, gasim cel putin 2 postari per competitie cu experiente neplacute. Oameni care s-au accidentat si nu au primit ajutor, sau s-au accidentat din greseala organizatorilor, sau nu le-a placut aroma batonului energizant din pachetul de start etc. Lucrurile astea se intampla, povestile sunt aici pe forum si nu mi se pare corect sa aratam cu degetul catre "ceilalti" ca si cum "la noi" nu se intampla. Iar discutiile despre partea financiara a afacerii nu stiu cat de sanatoase sunt, in situatia in care detaliile acestea sunt complet opace pentru (eventualul) participant, indiferent de ce "inside info" are ciclism.ro si mai ales luand in calcul discutiile eterne si absolut penibile care se poarta pe aceleasi baze nefondate, legat de ce si cat castiga organizatorul, din nou, la ORICE competitie MTB cu topic pe forumul acesta.

Sunt de acord insa cu a incuraja amatorii sa isi aleaga singuri evenimentele la care participa. Suntem adulti, ar trebui sa fim constienti de ce se poate intampla in timpul unei competitii, ne asumam deciziile.

• Upvote 1

Antireclama ;)) e dragut conceptul ala de concurs, sa le vedem si pe celelalte.

Acum cativa ani un domn (prost) mi-a spus ca nu are importanta afacerea pe care o face organizatorul, important e sa se simta oamenii bine.

Daca la final toata lumea e fericită care e problema?

• Upvote 2

Eu am participat. Pentru mine nu a fost asa rau poate si pentru ca nu am plecat cu asteptari exagerate si nici nu am timp sa stau la tombola sau la alte briz-briz-uri care fac dintr-o cursa un eveniment si pentru insotitori.

Mi-a placut traseul, Razvan Juganaru a scos tot ce-a putut din peticul de padure Baneasa. Mia placut ca s-a dat start diferentiat in functie de distanta parcursa.

Nu mi-a placut finisul, care a fost complet anost si off-putting dezagreabil.

Nu am de obicei treaba cu premiile, nu pot comenta aici. Nici referitor la taxa si sponsorizari, nu cunosc deloc meandrele acestui business.

Banuiesc ca Ovidiu stie ce spune in articolul sau si cred ca pe undeva are dreptate. Am simtit un soi de "gap" intre organizatori si participanti (nu era spirit de comunitate acolo), poate se rezolva pe viitor. Pe de alta parte, multi participanti sunt dilii si cred ca voi stiti asta cel mai bine, dupa Brasov XCM si Geiger erati exasperati de nesimtirea unora. 

Edited by Traveller
Mai usor cu romgleza, va rog! Multumesc!

Să ne înțelegem, dacă sunt probleme de marcaj, de concurenți care înjură organizatorii, de nemulțumiri legate de premii, eu nu mă apuc să postez articole pe ciclism.ro.

Totuși, să nu ai salvare la sosire după o anumită oră mi se pare inadmisibil. Să nu mai vorbim de plecatul ălora cu cronometrajul (aici nu am scris prea mult pentru că imediat sărea unu că am un interes).

Noi vorbim aici de niște indivizi care vor să organizeze 15 concursuri. Că niște bucureșteni o iau în freză nu este problema mea, voi sunteți obișnuiți să își bată joc cineva de voi pe față (vezi concursuri la Comana, vezi primarul Oprescu), ideea este că ăștia o să apară prin țară cu aceeași organizare de doi lei și când lași un om în vârf de munte fără voluntari este cam nasol.

Mai vorbim noi și o să îmi spuneți dacă mă înșel sau nu. Din păcate istoria a confirmat că atunci când îmi dau cu părerea despre un eveniment cam am dreptate.

• Upvote 9

Ar trebui sa citim clar conditiile de participare cand ne inscriem.

Doamne Fereste sa fie vreu accident si sa nu fie salvare, ca o sa inceapa si la noi sa fie cu datu in judecata, si se merge chiar la cazuri penale.

E pacat ca se strang samsarii si la ciclism. Totusi nu ne obliga nimeni sa ne inscriem si sa le platim taxa.

Sunt paduri destule unde sa ne dam si fara numar pe ghidon.

Cineva a sesizat ca fenomenul se extinde si exista o masa de biciclisti ultra-incepatori in plina expansiune. Cel mai probabil, ei s-ar putea sa nu fie la curent cu nuantele sesizate corect de nubciclist si ivarulz. Adica vin sa participe la ceea ce cred ca ar fi o plimbare organizata in aer liber, deoarece nu au un grup cu care sa iasa la ture de capul lor sau li se pare "prea periculos". E vorba de o lipsa de cultura biciclistica, lipsa care in Romania cere timp spre a fi corectata si compensata. 

Sunt de acord insa cu a incuraja amatorii sa isi aleaga singuri evenimentele la care participa. Suntem adulti, ar trebui sa fim constienti de ce se poate intampla in timpul unei competitii, ne asumam deciziile.

Totusi nu ne obliga nimeni sa ne inscriem si sa le platim taxa.

Sunt paduri destule unde sa ne dam si fara numar pe ghidon.

Să ne înțelegem, dacă sunt probleme de marcaj, de concurenți care înjură organizatorii, de nemulțumiri legate de premii, eu nu mă apuc să postez articole pe ciclism.ro.

Totuși, să nu ai salvare la sosire după o anumită oră mi se pare inadmisibil. Să nu mai vorbim de plecatul ălora cu cronometrajul (aici nu am scris prea mult pentru că imediat sărea unu că am un interes).

Noi vorbim aici de niște indivizi care vor să organizeze 15 concursuri. Că niște bucureșteni o iau în freză nu este problema mea, voi sunteți obișnuiți să își bată joc cineva de voi pe față (vezi concursuri la Comana, vezi primarul Oprescu), ideea este că ăștia o să apară prin țară cu aceeași organizare de doi lei și când lași un om în vârf de munte fără voluntari este cam nasol.

Mai vorbim noi și o să îmi spuneți dacă mă înșel sau nu. Din păcate istoria a confirmat că atunci când îmi dau cu părerea despre un eveniment cam am dreptate.

Nu neg experienta nasoala a unora si intr-adevar e groaznic sa plece salvarea, voluntarii sau presul de cronometrare inainte sa termini. Daca eu m-am simtit cam aiurea la finis, imi inchipui ce-a fost pe respectivii. Eu am relatat doar experienta mea, in calitate de participant mediu, fara prea multe pretentii, bucurestean cum spui tu. Dar nu ti-o iau in nume de rau.

Daca Comana strange 2-300 de oameni intr-o padure care, apropo, tocmai a fost defrisata jumate, astia de la MGM 500 in mizeria de padure Baneasa, iti dai seama ce "foame" e in Bucuresti. S-au inmultit bicicletele, loc de pedalat nu prea ai, trasee amenajate mai deloc, in jurul orasului sate de tigani rapitori. Parerea mea e ca Triada de anul trecut a adunat o parte din publicul asta via Targoviste si imi pare tare rau ca ati fost nevoiti sa renuntati la cursa asta. Sper ca in anii viitori sa puteti extinde numarul de curse. Cred ca ne dorim cu totii o organizare uniforma si predictibila a curselor si voi ati fost primii care ati reusit asta. Sunt fericit ca am o familie misto si vin cu mine la cursele din tara, facand mereu cate o minivacanta din asta. Dar trebuie sa recunosc ca la un moment dat devine scump si ii putem intelege pe bucurestenii care se bucura de un traseu marcat si cronometrat la botul calului.

• Upvote 3

Bai ce e asta?

Suntem noi, sibienii sau alte "rase pure" si restul, pleava ?! Din postura de administrator ?!

Pai daca interesele la nivelul asta sunt atat de MESCHINE (fac "gura" nu fiindca ma intereaza cei care tocmai au fost afectati de nereguli ci doar cei de la mine din oras sau din alte orase unde oamenii nu sunt obisnuiti sa "si-o ia in freza", daca vin organizatorii aia in 3-5-10 ani si pe aici) ce pretentii sa ai de la altii?

Nu ma astept la unitate intre biciclisti, stiu cat de rar gasesti asta, dar macar sa vezi mai departe de "Că niște bucureșteni o iau în freză nu este problema mea" am pretentia de la administratorul unui site de profil. Si nu orice site. Altfel, fa prietene site-ul ciclisminsibiusialteoraseundenuneoluaminfrezadelaoprescu.ro si punct.

• Upvote 1

Daca e administrator nu are voie sa-si exprime parerea? Daca nu e problema lui :)).

Oricum ce am citit la faza cu respectivul ce a cazut langa linia de sosire mi-a lasat o impresie foarte amara.

@emill

Acum tu înțelegi ce vrei, eu postez ce gândesc.

Nu am spus că sibienii sunt miezul din dodoașcă și bucureștenii niște fraieri. Am spus că la 2 milioane de locuitori sigur o să se găsească tot timpul niște fraieri și nu mă pot agita eu prea mult pentru ei. Prin "bucureșteni" mă refer la cei care locuiesc în București, fie ei și din Sibiu sau altă zonă a țării. Poate că totuși ai dreptate și nu trebuia să fac referire la "bucureșteni".

Până la urmă nu cred că mă poți contrazice când afirm că deși afacerile serioase se fac în București și țepele adevărate tot acolo se dau. Și pe Oprescu l-au votat 54% din cei care au votat, pe locul doi fiind Prigoană. Asta cam arată nivelul votanților din zona voastră.

Apropo, nici cu ai noștri nu mă laud :)

Cred ca Ovidiu a vrut sa creeze ceea ce se numeste in termeni fotbalistici "un soc la echipa" :)

• Upvote 4

O afacere care pe mine ma avantajeaza.

Astept sa se implice si sufletistii in organizarea unui campionat in care sa atraga cat mai multi sponsori si ciclisti, si sa demonstreze ca se poate mai bine. 

Nu va face cinste sa postati articole ca acesta. 

Omul a publicat articolul la cererea telespectatorilor cum se zice, cel putin asa am inteles eu.

Știți care este cel mai important indicator pentru o fabrică serioasă? Nu producția zilnică, nu numărul de angajați, nu kilowații consumați, ci numărul de zile consecutive fără incidente de protecția muncii. Că viața omului e, în cele din urmă, cea mai importantă, să se ducă seara acasă cu toate degetele la mâini și amândoi ochii întregi în cap. Din motive de protecția muncii se oprește TOTUL dacă așa e nevoie.

N-am nici o problemă cu un organizator de evenimente care să facă un profit din activitatea asta. E frumos când ai pasiune, da' pasiunea nu-ți dă de mâncare la puradei. Ba mai mult, de regulă trebuie să cheltui ceva mai mult dacă vrei să obții ceva mai mult. O echipă de voluntari și un buget din donații face cu foarte mare greutate niște lucruri care, cu ceva bani în plus, se pot rezolva mai simplu.

Însă ca organizator ai această minimă obligație de a te pregăti pentru ce e mai rău - accidentarea cuiva. Nu poți să oferi garanții, că doar e concurs și oamenii își asumă niște riscuri mai mari decât în mod normal; de-asta le și ceri să dea cu semnătura că te absolvă de responsabilitatea consecințelor deciziilor LOR. Dar trebuie să fii pregătit, cu amenajarea traseului, cu arbitri în punctele cheie, cu cineva care să verifice că nu mai sunt concurenți rătăciți, și cu cât de multe ambulanțe crezi că e nevoie ca să ajungă în timp util la un accident.

Poate că majoritatea au plecat cu zâmbetul pe buze de la eveniment. Dar e suficient să existe O singură persoană care să fi avut nevoie de îngrijiri medicale de orice natură și de orice severitate și să nu le poată primi, pentru ca să pun sub semnul îndoielii capacitatea organizatorului de a fi în întregime responsabil pentru îndatoririle sale. Fiindcă nu poți pune în cârca concurenților faptul că 1) n-a fost anunțat vreun timp limită, 2) n-a fost verificată retragerea tuturor concurenților și 3) ambulanța nu a stat până când toți au ieșit din pădure.

Dacă era fabrică și un muncitor pleca acasă rănit, a doua zi era închisă și conducerea luată la trei păzește.

Dar e doar una din tot mai multele organizări proaste de evenimente cicliste, într-un oraș unde sunt tot mai mulți bicicliști ce nu știu detalii de-astea, și care mai au și memorie scurtă.

Articolul mi se pare un semnal de alarmă foarte corect. Mă tem, însă, că e nevoie de alte metode de a duce aceste gânduri la urechile celor predispuși să repete greșeala. Sigur, ar fi minunat ca FRC cu noua conducere să se sesizeze și să-și asume rolul de control, însă în cele din urmă dacă cei ce votează cu portofelul zic că e ok așa, la nivelul ăsta va rămâne.

• Upvote 1

Ovidiule, ai putea avea mai mult respect in ceea ce scrii... Esti administrator/moderator si trebuie sa te comporti ca atare.

Acest comentariu a fost "sub centura":

"Că niște bucureșteni o iau în freză nu este problema mea, voi sunteți obișnuiți să își bată joc cineva de voi pe față"

• Upvote 3

Romi, am dat un raspuns mai sus referitor la aceasta fraza!

Romi, am dat un raspuns mai sus referitor la aceasta fraza!

Da, l-am citit inainte de a comenta...dar nuantarea din motivatie nu exclude postarea ta initiala. Stai linistit, ne-am obisnuit cu genul asta de comentarii chiar daca Bucurestiul e plin de ardeleni, olteni si moldoveni...

Din principiu nu modific un articol daca cuiva nu ii convine punctul meu de vedere. Discutii din astea cu ce jignit sunt eu ca ma faci ardelean molcom sau oltean prost au mai tot fost. Nu am nimic cu bucurestenii pentru ca nu sunt sigur ca mai gasesc un om care sa fie bucurestean get beget. Ideea mea ramane aceeasi, ca la 2.000.000+ masa de oameni care pot fi fraieriti este direct proportionala.

Adica are balta peste, adica se dau tepe si se vor mai da si la urmatoarele curse din zona.

Stai sa vezi spectacol la Cernica. Se intalneste dracu cu masa si o sa iasa spectacol!

• Upvote 1

Mai simpatic mi s-ar parea un articol

Cele 10 porunci catre organizatorul de concursuri de la 20 la 3000 de participanti

1. Asigura interventie ambulanta/echipaj specializat pe teren in timp util in caz de accidente pe toata duarata concursului

2. Mentine toti arbitrii si marcajele in teren pe toata durata concursului. Specifica inaintea competitiei timpul limita in caz ca exista.

3. Fa premierea dupa ce trec toti concurentii sau dupa timpul limita.

etc

Vorbe putine si la obiect. Cat timp respecti un standard, esti liber sa faci ce vrei.

Promovarea consumerismului, marketingul agresiv, minciuna, nesimtirea sunt bolile secolului 21.  Deriva din democratie :)

Te murdaresti pe maini prea mult daca nu tratezi cu profesionalism problemele astea mai delicate.

Eu ii astept sa faca prima competitie la Munte. Prima e in colaborare cu Savin :)

P.S. @Ovidiu, mai tii minte ce mi-au luat-o in freza cand am scris ce am scris la mitingul ala al Bucurestenilor ? Ma mir ca nu-ti cere nimeni ban pe forum, ca eu am avut destule cereri :))

Eu ii astept sa faca prima competitie la Munte. Prima e in colaborare cu Savin :)

Prima oara e mai greu intotdeauna. Eu imi amintesc maratonul de la Cimpulung, unde ai fost si tu la prima organizare, si nu a iesit chiar bine.

Nu cred ca e chiar ok sa o ardem ca formatori de opinie si donatori de sfaturi dezinteresate  cat timp suntem implicati in organizarea de evenimente pe acelasi segment. 

• Upvote 4

Eu sunt 100% pentru articol. Am postat pe FB in grupul de ciclism pe care il am cu cativa prieteni, in care s-a adunat mai mutla lume:

Am fost intrebat ieri de ce nu particip la http://www.ridersclub.ro/ro/. Am scris ieri ca nivelul competitiei este prea scazut. Se pare ca nu asta este principala problema.
Mai sunt motive:

- pentru ca miroase de la o posta a organizare a unor oameni care nu au legatura cu ciclismul (avizul FRC nu inseamna nimic, si niste fatuci pe post de voluntari iar nu inseamna nimic).Voluntarii la competitiile serioase stau in varf de munte in soare cu apa si energizantul pana cand e competitia gata, nu in padure la umbra si pleaca dupa 4 ore.
- pentru ca daca la o competitie nu vezi decat 2 rideri de top (cei de la Giant), cand la competitiile agreeate in lumea cicilismului sunt minim 4-5 echipe cu 3-4 rideri de top, iar spune ceva. Iti spune ca cineva stie mai mult decat tine niste motive serioase pe care nu se participa.
- pentru ca in afara de Prima Evadare, cursele de plat facute in jurul Bucurestiului aduna cele mai multe interese financiare si oameni de fara idee de ceea ce inseamna ciclismul. E un castig facil, resurse aproape de Buc.
- Pentru ca in calendarul competitional anual sunt maxim 25-30 competitii, si baietii de la Riders Club au organizat ei inca 15. Fkin Lol!
  • Upvote 2

Chiar asa, cu toate neregulile si problemele prezente la acest concurs (de unele lovindu-ma si eu, ca participant), parerea mea e ca prin acest articol ciclism.ro a coborat la un nou nivel.  Sunt curios cat de jos se poate ajunge...

• Upvote 3