ciclism

Concursuri de ciclism – când afacerile iau locul pasiunii!

Recommended Posts

Prima oara e mai greu intotdeauna. Eu imi amintesc maratonul de la Cimpulung, unde ai fost si tu la prima organizare, si nu a iesit chiar bine.

Nu cred ca e chiar ok sa o ardem ca formatori de opinie si donatori de sfaturi dezinteresate  cat timp suntem implicati in organizarea de evenimente pe acelasi segment. 

Edi, ne cunoastem de ceva timp. Imi pare rau ca ma confunzi 'INTENTIONAT' cu organizarea acelui maraton (fara nici o legatura cu postul meu despre Savin) , dar sincer da-mi voie sa-ti spun din nou ca nu am avut nici o legatura cu acel maraton de la Campulung. WarpSoft nu a organizat nici un fel de competitive in afara de XCO-urile de la Pitesti si singura competitive pe care am sprijinit-o logistic in masura posibilitatilor noastre este 3 Munti. In resti nu am avut nici un fel de colaborare sau participare la organizare cu nici un fel de competitie de ciclism din Romania.

Puteai mai simplu sa spui ca esti deranjat de remarca mea in conditiile in care MGP face concurs cu Savin si prietenul tau este in aceeasi situatie. Asocierea ai facut-o tu banuiesc.

Oricum ma bucur ca ne redevem si pe forum.

P.S. Despre ce ai mai scris si nu am raspuns mai sus am un singur raspuns : 'No Comment'

Chiar asa, cu toate neregulile si problemele prezente la acest concurs (de unele lovindu-ma si eu, ca participant), parerea mea e ca prin acest articol ciclism.ro a coborat la un nou nivel.  Sunt curios cat de jos se poate ajunge...

A explicat @puterfixer mai sus, si iti doresc din toata inima sa nu ai ghinionul vreodata sa mergi la un concurs unde sa ai un accident si organizatorul sa nu ofere asistenta medicala in caz de accident.

Si vorbesc din perspectiva unui sportiv amator participant la tot ce inseamna competitie de ciclism din Romania, pus in situatia de a apela de 3 ori in ultimii 5 ani la 112, cu timp de interventie de peste 2 ore, tinand cont de zona in care ma aflam. Detalii despre toate aceste incidente sunt expuse pe acest forum, cu subiect si predicat, nu vorbesc 'din amintiri'. Si una din aceste amintiri am expus-o mai sus :)

P.S. @Ovidiu, mai tii minte ce mi-au luat-o in freza cand am scris ce am scris la mitingul ala al Bucurestenilor ? Ma mir ca nu-ti cere nimeni ban pe forum, ca eu am avut destule cereri :))

Adica noi, bucurestenii, ne-am luat-o-n freza de la tine, zici???

Esti chiar de tot rasul!

Cica-i o vorba cum ca trebuie sa-ti si mearga mintea ca sa realizezi ca esti prost!

Tu nefiind prost, inseamna ca doar nu-ti merge mintea....

• Upvote 3

Adica noi, bucurestenii, ne-am luat-o-n freza de la tine, zici???

Esti chiar de tot rasul!

Cica-i o vorba cum ca trebuie sa-ti si mearga mintea ca sa realizezi ca esti prost!

Tu nefiind prost, inseamna ca doar nu-ti merge mintea....

Mi-am luat-o in freza,ca sa traduc GRAMATICAL, inseamna pt. orice om normal cu o minima cunostinta a limbii romane ca EU MI-AM LUAT-O IN FREZA , ca am scris ce am scris ( daca nu ma insel un ban de 7 zile).

P.S. Nu ma mir ca de fapt discutia referitoare la articol, era de asteptat, se reduce intr-un final la Comana, MGP si acei participant din cadrul mitingului mentionat mai sus fara de care am avut o reactie.

Mi-am luat-o in freza,ca sa traduc GRAMATICAL, inseamna pt. orice om normal cu o minima cunostinta a limbii romane ca EU MI-AM LUAT-O IN FREZA , ca am scris ce am scris ( daca nu ma insel un ban de 7 zile).

Reciteste ce-ai scris mai sus...

"mi-au luat-o in freza"  e departe de "mi-am luat-o in freza"...parerea mea!

• Upvote 2

Reciteste ce-ai scris mai sus...

"mi-au luat-o in freza"  e departe de "mi-am luat-o in freza"...parerea mea!

Corect, o greseala de scriere, se poate deduce din context. Am o problema cu editorul forumului expusa deja la rubrica de probleme. Dar verbul este corect. Stiu ca esti avocat, dar las-o balta te rog. La mine nu da cu virgula, crede-ma.

E departe si pe tastatura, nu numai ca sens.

Discutia degenereaza oricum, inevitabil. Nu am nimic cu bucurestenii get-beget pentru ca nu-i gasesc suna rau, oricum ai da-o. Si, in orice caz, mamele au cratima.

• Upvote 2

@irriducibil

Eu sincer ma asteptam de la tine, avocat fiind, sa ne explici despre numele Trofeul Chindiei, 'Imprumutat de MPG' sau ceva de genul, ca nu mai retin formularea.

P.S. Functia de autocorrect este o functie automata a unui editor de text (Word, OpenOffice etc ) prin care el iti corecteaza automat cuvantul, proprozitia sau fraza in functie de programatorii lui. http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4304-probleme-forum-ciclismro/page-33#entry594186

@irriducibil

Eu sincer ma asteptam de la tine, avocat fiind, sa ne explici despre numele Trofeul Chindiei, 'Imprumutat de MPG' sau ceva de genul, ca nu mai retin formularea.

P.S. Functia de autocorrect este o functie automata a unui editor de text (Word, OpenOffice etc ) prin care el iti corecteaza automat cuvantul, proprozitia sau fraza in functie de propramatorii lui. http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4304-probleme-forum-ciclismro/page-33#entry594186

Parerea mea este ca Ovidiu are dreptate cu ce-a semnalat in articol!

Poate ca nu ar fi trebuit sa fie el acela care-o face, fiind atat de implicat in fenomen!

Suna tendentios si subiectiv, plus ca nu e etic sa publice acel mesaj privat...

Dar cand ai dreptate, mergi pana la capat si-ti asumi si carcotelile carcotasilor!

• Upvote 3

A explicat @puterfixer mai sus, si iti doresc din toata inima sa nu ai ghinionul vreodata sa mergi la un concurs unde sa ai un accident si organizatorul sa nu ofere asistenta medicala in caz de accident.

Si vorbesc din perspectiva unui sportiv amator participant la tot ce inseamna competitie de ciclism din Romania, pus in situatia de a apela de 3 ori in ultimii 5 ani la 112, cu timp de interventie de peste 2 ore, tinand cont de zona in care ma aflam. Detalii despre toate aceste incidente sunt expuse pe acest forum, cu subiect si predicat, nu vorbesc 'din amintiri'. Si una din aceste amintiri am expus-o mai sus :)

Iti dau dreptate Viorel! Ideea e doar ca astfel de necazuri se pot intampla la orice concurs, iar cazuri am vazut destule (fiind vorba de tine, imi vine in minte acum cazul tragic de la Marvin 2012). Ilogica mi se pare inversunarea cu care este tratat acest caz particular, de catre un formator de opinii cum este ciclism.ro.  Impartialitate de Sibiu... :(

In principiu daca ai ceva de reprosat o reprosezi organizatorului, poate invata ceva si data viitoare nu mai greseste.  Feedback constructiv.  Daca nu invata, data viitoare il taxezi si nu mai participi.  Pana la urma a fost doar o prima editie...

Sa le luam pe rand.

1. @ irriducibil. Nu am publicat nici un mesaj privat. Am primit pe mail mesajele si am cerut expeditorilor acordul pentru a publica respectivele mail-uri.
2. Nu inteleg de ce atata agitatie. Am scris despre niste nereguli grave, absolut inadmisibile la un concurs de ciclism. Cand am facut cursul de arbitri mi s-a repetat obsesiv un lucru"nu exista salvare la start concursul se opreste". Am bagat la cap.
3. Publicarea unui articol pe ciclism.ro nu ii atinge prea mult pe organizatori. Majoritatea celor care intra aici stiu deja cu ce se mananca concursurile de ciclism.
4. @ jocky. Inversunare? Unde? Impartialitate de Sibiu? Sa ma agit si eu ca cei care se trag cu fundul de asfalt ca am folosit termenul "bucuresteni"?

Nu am publicat absolut nimic despre dedesupturile afacerii, pe care le cam cunosc. Hai sa vedem ce se intample in viitor si asa cum am mai spus, sa lasam timpul sa confirme sau nu cele spuse de mine.

Si eu am participat si pot sa spun ca primul lucru are mi-a placut a fost ca am putut plati cu cardul direct pe site, fara transfer bancar sau alte nebunii.Pentru unii conteaza si asta. Eu am mai participat la multe concursuri dar nu am avut posibilitatea asta.

Traseul a fost marcat perfect, au fost anul trecut editii ale unor concursuri cu traditie si au fost si acolo probleme.

Faza cu ambulanta ,nu am stiut de ea si ma bucur ca nu am avut nevoie.

Din cate am inteles cei de la nivelul 3-4 care soseau chiar inainte sa plece cei de la 1-2, au fost opriti si nu i-au lasat sa treaca de linia de sosire pana nu plecau ei.

A fost o faza naspa dar repet: am fost la concursuri unde se tinea prima editie si au fost tot felul de probleme de genul asta.

Faptul ca unii au avut probleme cu acea doamna care organiza sau ce facea ea, nu pot sa comentez pentru ca nici nu stiam ca exista pana nu am citit despre ea pe site.

Pana la urma avem cateva concursuri aici in curtea noastra, usurele e adevarat dar pentru sanatatea noastra si pentru placerea noastra a celor care nu au pretentii de podium e perfect. Aici intra si Baneasa, Cernica, Comana, Prima Evadare....de toate suntem la o aruncatura de bat si e pacat sa nu mergem,

Legat de taxa, suma platita e exact ca si la alte concursuri din tara , nu mi se pare nici mult nici putin.

Eu am participat la nivelul 3 si sincer nu m-am lovit de nici o problema si nici nu am vazut ceva dubios, am terminat, m-am bucurat si gata...

Un singur comentariu am si eu de rau sa zic asa: in momentul in care am ajuns , dupa finish pe margine era un domn pe la 40+ ani care statea pe jos si nu se putea ridica din cauza crampelor musculare si nu il baga nimeni in seama: a mers tatal meu si i-a luat apa, saruri, banane si ciocolata de la pct de alim si i-a dat. Dupa 5 min si-a revenit dar nu a venit nimeni sa intrebe daca e ok sau poate are un AVC sau IM....

Eu zic ca ne putem forma o parere concreta dupa inca 2-3 concursuri, sa treaca si cel de la Targoviste unde am fost anul trecut si era parte din Triada.....Noi cei care nu ii cunoastem pe oamenii ca organizeaza asta, ne putem da cu parerea doar legat de organizare si traseu si atmosfera....

• Upvote 1

In primul rand va rog sa discutati pe topic, si consecintele unor astfel de organizatori care se amesteca in ceva ce se mananca cu alta lingura.

Vio si Irri!

Daca va mai impartiti scatoalce in direct, va altoiesc pe amandoi.

Ovidiu este printre cei putini indreptatiti sa comenteze o organizare de concurs MTB. Punct.

Ca si mie imi spune bucurestean/mitic tampit in 98% din situatiiile cand sunt tampit, nu are legatura cu situatia in sine. Poate sa-mi spuna si curva proasta, o sa se sesizeze curvele? Important e sensul si subiectul celor discutate.

Eu mi-am exprimat inca dinainte pe topicul cu pasii spre normalitate, si in cateva postari pe FB si nu mai revin si aici ca nu tin slujbe saptamanele la biserica.

Si oricum pe extrem de larga majoritate nu afecteaza parerile mele. Cei care au ceva de inteles din ce spun si comentez eu se pare ca deja au facut-o sau o fac.

"pe pazitori cine-i pazeste" semnifica in acest cadru, ca niste oameni cu pertinenta in opinii si experienta, care si-au batut capul, au pus la bataie si avut personal si timp sa organizeze ceva in domeniu, si care de 5-6 ani batatoresc locul, se vad pusi pe acelasi sau chiar cu un palier mai jos de catre FRC prin avizarea trambitata. Si nu este limpede cine, cum, pe ce criterii a avizat acest organizator de mese festive si team buildinguri sa faca organizarea unei competitii MTB sub patronajul FRC. Competitii care insumeaza mai multe sesiuni/manse in diverse locuri.

Nu sunt frustrat de uzurpare, pentru ca oricum reteta e veche si nu mai ma implic in organizare la Geiger sau altundeva de cativa ani. Dar nici nu pot sta impasibil sa vad cum ni se da iar muie pe fata, de data asta fara castane in cap, ca au fost inlocuite cu mangaieri perfide pe crestet.

Cineva trebuie sa avalizeze acesti organizatori ca lumea de pe doua roti cu pedale sa nu isi rupa capul prosteste.

Spor!

• Upvote 4

Voi de ce nu ati organizat un campionat cu sau fara FRC?

Daca stiti asa bine cum se face, ce va opreste sa va uniti si sa mai organizati un alt campionat?

maximcatalin,

stii despre ce vorbesti?

http://dexonline.ro/definitie/campionat

Triada MTB a fost gandit ca un proiect pilot de campionat, cu punctaj unitar, cu acelasi unic organizator. 

Asta ca organizare si manifestare poate fi ca orice campionat organizat oficial de un for anume destinat sau privat cum este Formula 1 spre exemplu.

Tu cred ca vrei sa te bagi in seama doar.

Eu sunt 100% pentru articol. Am postat pe FB in grupul de ciclism pe care il am cu cativa prieteni, in care s-a adunat mai mutla lume:

Am fost intrebat ieri de ce nu particip la http://www.ridersclub.ro/ro/. Am scris ieri ca nivelul competitiei este prea scazut. Se pare ca nu asta este principala problema.

aaaa nivelul prea scazut pt tine dle Schurter? daca luai startul probabil castigai lejereanu.

E penibil sa cauti noduri in papura. Au plecat volunarii,grand frommage! n-ai marcaje? La Geiger erau voluntari si m-au trimis aiurea pe traseu, i didn't bitch about it!!!

Daca concursurile nu or sa fie bine organizate lumea nu o sa mai mearga, daca concursurile nu au valoare sportiva elitele nu or sa mai mearga!

• Upvote 3

Stii bine ce am vrut sa spun prin "campionat". Hai sa-i spunem asa: o serie de evenimente in care se acorda puncte participantilor pt. rezultatele obtinute in urma carora se stabileste un clasament.

Poate sa-mi raspunda cineva la intrebare?

Voi de ce nu ati organizat un "campionat" cu sau fara FRC?

Daca stiti asa bine cum se face, ce va opreste sa va uniti si sa mai organizati un alt "campionat"?

Mi se pare sau ati ramas pe dinafara cu buza umflata? Va e frica ca nu mai vine lumea la evenimentele voastre?

• Upvote 3

In primul rand va rog sa discutati pe topic, si consecintele unor astfel de organizatori care se amesteca in ceva ce se mananca cu alta lingura.

Vio si Irri!

Daca va mai impartiti scatoalce in direct, va altoiesc pe amandoi.

Spor!

MBZ,

Te-as ruga sa nu mi te mai adresezi astfel pe forum!

Nu-mi place!

Nu-s genul de persoana care sa se lase urecheat, altoit sau altceva!

Nici aici, nici in viata reala si nici in sens figurat!

Fiind tatic a 2 nazdravani, inteleg ca pt. tine poate este o expresie uzuala si inofensiva...

Dar nu si pt. mine!

Daca tu consideri ca e ceva in neregula cu ce-am scris, ma poti atentiona altfel...n-ar fi pt. prima oara, n-ai fi intr-o incurcatura...

Am raspuns mesajului lui Viorel, fiindca in forma aceea, inca necontestata de autor, era (din nou) unul jignitor!

Pt. bucuresteni!

Stiu, tu nu te simti jignit cand cineva iti spune bucurestean mitic sau nu stiu cum!

La fel cum si om bun a spus ca nu s-a simtit jignit de Viorel...

De inteles, as spune eu, din moment ce tu (din cate stiu eu, iar daca gresesc, imi cer scuze) nu esti nascut in Bucuresti iar om bun este constantean!

Hai sa ne respectam cu totii, indiferent de locurile de bastina! Iar daca avem pareri proaste despre oamenii din anumite zone ale tarii, sa le tinem pt. noi sau pt. cercul nostru de prieteni si sa n-o aruncam public!

Cat priveste concursul impricinat, observatile lui Ovidiu sunt pertinente, cum am mai spus...

Insa daca ne-am uita in trecut la alte concursuri, am descoperi ca nu e nici primul si poate nici ultimul concurs cu probleme de organizare.

Chiar si in cele in care a fost implicat Ovidiu in organizare au existat critici mai mult sau mai putin intemeiate!

Ideal ar fi ca el sa ramana la fel de obiectiv cu toate concursurile ce sufera de carente in organizare...

Se stie cat de implicat este el in fenomen...de asta am spus ca poate nu era persoana cea mai indicata sa-si critice astfel, hai sa-i zicem, "concurenta"...chiar daca are dreptate, nu este "fair", nu prea se face...mesajul poate parea subiectiv si tendentios in ochii multora!

Da, lipsa unei ambulante este de neconceput astazi, insa au mai fost cazuri, nu e unicul!

In cazul asta, eu cred ca organizatorul a considerat ca o ambulanta ar fi venit la locul actiunii in 5-7 minute (concursul desfasurandu-se practic in oras)...daca era pe undeva pe la munte, atunci era de neinteles!

In fine, sper ca timpul sa vorbeasca in locul nostru si toata lumea sa fie multumita!

• Upvote 3

Eu am fost la concurs sambata si nu stiu de unde si pana unde se spune ca nu era ambulanta la start?

Apoi, pentru nivelurile 1 si 2 timpul de terminare a fost de 4 ore ! Pai scuza-ma in 4 ore si cu bicicleta in mana ajungeam la finish, mai ales ca vorbim de un traseu pe ture si ca cei care s-au inscris la aceste categori se presupune ca ori sunt pro ori au f multa experienta si o conditie fizica buna. Ce trebuia sa fi facut organizatorii sa amane festivitatea, tombola si concertul pana termina si ultimul ?Eventual sa ne apuce noaptea pe acolo..

Si ma indoiesc ca a ramas vreun participant pe traseu in plata domnului, poate dupa o anumita ora au plecat oamenii de la punctele intermediare dar ATV-urile au patrulat tot traseul dupa.

Si care e problema apoi ca a fost organizat de niste "amatori" care n-au experienta in a organiza astfel de evenimente ? Ne-am nascut toti invatati sau ar trebui automat sa apeleze la "batrani" ?

• Upvote 1

I see the bad moon arising
I see trouble on the way

(CCR – Bad Moon Rising / April 1969)

;)  :-SS

• Upvote 3

Dezbaterea este interesantă dar unele argumente sunt amuzante.

@irriducibil

Nu cred că a fost un singur concurs cu probleme de organizare pe care eu să le ascund sub preș. Nimeni nu este perfect și un concurs organizat perfect 4 ani la rând poate da greș pentru că un om uită să mute un marcaj (vezi Geiger în 2012).

Am scris când au fost probleme și la alte curse și mi-am exprimat punctul de vedere.

Repet, la nici o cursă nu a lipsit ambulanța, de la început până la sfârșit.

La absolut toate concursurile se anunță timpul limită și se așteaptă măcar o jumătate de oră după acel timp limită dacă mai sunt concurenți pe traseu (la Geiger în 2009 am așteptat după nebunul de Leonte până la ora 22.00, pe noapte, în ploaie). 

Sunt lucruri care se acceptă și lucruri care sunt inacceptabile.

Aici se ascund lucrurile urâte sub preș, nimeni nu își asumă greșelile. Unul dintre cei care mi-au trimis mail a întrebat organizatorul care a fost termenul limită. I s-a răspuns că 4 ore și 15 minute (am râs). Când a spus că el a terminat în 4 ore și 5 minute s-a așternut liniștea.

A vorbit cineva cu Dan Sârdan înainte de a organiza în același loc cu Prima Evadare un concurs. Și asta cu o lună înainte? Păi să nu îi f..i cum îi prinzi?

Ideea este buna dar prost aplicată. Previzibil având în vedere persoanele implicate.

Eu nu am concurență pentru că de mai bine de doi ani am decis că nu mă mai ocup de organizarea unor concursuri de ciclism. Momentan fac doar evenimente la care nu se cere taxă de înscriere și pun umărul acolo unde mi se cere ajutorul.

Cronometrajul este altă poveste, nu am treabă cu o așa zisă concurență pentru că am calendarul full și cine lucrează cu mine nu este interesat să lucreze cu altcineva. Nu am condiționat niciodata sprijinul meu de o colaborare pe partea de cronometraj.

Concluzie (pentru că am alocat prea mult timp pentru povestea asta):

1. Sistemul oamenilor este o chestiune bună aplicată prost.

2. Sunt asociați cu indivizi care nu au experiență în organizarea de concursuri și probleme o să tot apară.

3. Voi scrie și pe viitor articole în care voi atrage atenția asupra carențelor în organizare, indiferent cine este organizator. La fel, voi lăuda evenimentele care se desfășoara bine. Despre evenimentele din seria asta nu voi mai scrie nimic, voi lăsa lumea să se convingă dacă am dreptate sau nu.

• Upvote 2

Fara suparare acum dar sunteti rauvoitori deja, cum puteti face niste afirmatii fara a verifica in prealabil ?

Inca o data, unde n-a fost ambulanta la start? E si aici un adevar, n-a fost o ambulanta, au fost 2 !

11657531156836936668123.jpg

55411753115358027032713.jpg
  • Upvote 1

Hai ca-i tare si asta cu cerutul parerii lui Sardan.

Pe langa faptul ca nu coincide decat o parte destul de mica a traseului, fapt conditionat de configuratia locului, nu cred ca persoana in cauza a cumparat padurea sau este titularul vreunei marci inregistrate.

Prin faptul ca a avut loc evenimentul ce face obiectul discutiei devine evident ca organizatorii au obtinut toate autorizatiile necesare.

Cum bine a remarcat cineva mai sus, toata treaba asta are un iz de lupta pe ciolan.

Nu vreau sa fac reclama competitiilor MPG fiindca pe mine nu m-au convins si nu as participa la cursele lor, dar mi se pare cam ciudat ca se tot subliniaza ideea ca sunt neavizati si incapabili de a duce la bun sfarsit acest proiect.

Din cate stiu eu au mai organizat evenimente sportive iar pentru cursele de mountainbike au cooptat cativa biciclisti care se pricep si cativa pasionati din localitatile pe unde vor mai ajunge.

• Upvote 9

Stimabililor, eu nu mă lupt să conving pe nimeni.

Exemplul cel mai clar că eu spun un lucru și fiecare înțelege ce vrea este @muntos.

@Edi

Nu au făcut nici o ilegalitate și nu au nevoie de acordul lui Dan, este vorba de bun simț. Sunt zeci de locuri unde poți organiza o cursă, nu te apuci să dai un start la un concurs exact cu o lună înainte de un alt eveniment, exact în același loc. Sau poate că anul viitor se apucă ăștia să facă și un Paris-Roubaix, că ce dracu, doar nu este marcă înregistrată

Na, poate am eu o problemă la mansardă și mă depășesc realitățile cotidiene.

Faza cu lupta pe ciolan denotă că tu nu prea ști cu cine vorbești și nu cunoști realitățile din ciclism.