muntos

Ce fac gresit ?

Recommended Posts

Salutare,

nu stiu ce anume fac gresit dar traiesc cu impresia ca ceva fac gresit, sau mai bine zis ca as putea sa fac ceva mai bine. Sau poate nu e ceva gresit si trebuie doar mai mult antrenament...

Sunt incepator in competitiile de Cross Country si XCO si nu prea am rupt gura targului pana acum (am cam avut si de fiecare data ceva probleme "tehnice") dar din punct de vedere fizic simt ca am cam dat tot ce pot. Ma intreb daca nu cumva nu am cadenta corecta, nu respir cum trebuie, etc...

Ma uit datele inregistrate si nu stiu sa le interpretez, ce anume as putea afla si ce as putea imbunatati ?

Apreciez orice sfat, parere.

post-7035-0-08528000-1366115702_thumb.png

post-7035-0-89212700-1366115675_thumb.png

Ţucu-ţi sufletu ce puls ai. Ai puls mediu 180 cu 18km/h pe plat? Ai tras plugul după tine sau ce naiba?

• Upvote 7

Cred ca sunt emotiile concursului :) . Sunt curios daca iti simteai pulsul in gat

Ţucu-ţi sufletu ce puls ai. Ai puls mediu 180 cu 18km/h pe plat? Ai tras plugul după tine sau ce naiba?

Erau multe portiuni cu pamant/namol unde chiar simteam ca am iesit la arat.. :)

Faptul în sine că poţi să mergi 2 ore cu puls 180 mediu e remarcabil.

Probabil că lipsurile tale sunt la putere brută. Pe la sală mai dai? Faci forţă pentru picioare?

Salut,

Ce a intrebat Radu vroiam sa te intreb si eu. Ai pulsul unui hamster si probabil forta unuia.

Descriene ce fel de antrenament faci. Este posibil sa te fi axat prea mult pe cardio si forta a ramas la coada.

Numai bine,

Matei

Faptul în sine că poţi să mergi 2 ore cu puls 180 mediu e remarcabil.

Probabil că lipsurile tale sunt la putere brută. Pe la sală mai dai? Faci forţă pentru picioare?

Sala fac de peste 10 ani fara interuperi mai mari de 2-3 saptamani...in plus ore de cycling (de tipul asta de ore m-am apucat in ultimele 3-4 luni special pentru concursuri) si fotbal minim o data pe saptamana.

Picioare n-am mai facut forta in ultimul timp deoarece nu reuseam sa ma recuperez pentru fotbal si restul.

Tocmai dat fiind ca sunt activ dpdv sportiv si rezultatele nu sunt cele mai stralucite m-a pus pe ganduri... :(

Salut,

Ce a intrebat Radu vroiam sa te intreb si eu. Ai pulsul unui hamster si probabil forta unuia.

Descriene ce fel de antrenament faci. Este posibil sa te fi axat prea mult pe cardio si forta a ramas la coada.

Numai bine,

Matei

Ah nu, din contra, la forta stau f bine (nu vreau sa dau exemple sa nu se considere lauda), ma gandeam poate ca am dezvoltat mult prea multe fibre cu contractie rapida in comparatie cu cele cu contractie lenta dat fiind ca toata viata m-am antrenat in regim de forta la sala...

La sala merg de 3 ori pe saptamana pentru antrenamentele de forta (unde lucrez toate grupele mai putin picioarele), la care se aduga 1-2 antrenamente de cycling si o zi fotbal. Inainte de concursuri nu mai fac cardio cu cel putin 3-4 zile inainte.

De unde cadenta maxima de 144? si de ce cadenta medie de 100? Eu inteleg ca e vorba de o cadenta ceva cam exagerata.

Am si eu o intrebare. Cum sa fac sa imi cresc forta bruta?

Nu cumva impingi la niste rapoarte prea mici fata de terenul respectiv, tocmai pentru "te simti in stare" de cardio?

De unde cadenta maxima de 144? si de ce cadenta medie de 100? Eu inteleg ca e vorba de o cadenta ceva cam exagerata.

Am si eu o intrebare. Cum sa fac sa imi cresc forta bruta?

Pai habar n-am, care ar trebui sa fie cadenta medie ? 144 nu stiu, cred ca au fost niste portiuni mai mlastinoase in care am pedalat foarte repede ca sa nu ma dezechilibrez...

Nu cumva impingi la niste rapoarte prea mici fata de terenul respectiv, tocmai pentru "te simti in stare" de cardio?

.... posibil... ?

Dacă ai forţă, coboară cadenţa la 90 şi treci pe un raport mai mare! Creşte viteza, foloseşte forţa aia, nu pedala, vorba lui locke, ca un hamster.

• Upvote 1

Bine ar fi sa iesi la ture cu altii care ar putea sa te sfatuiasca, sa te corecteze in timp ce mergi.

Încerc să-mi găsesc parteneri de antrenament dar momentan nu știu pe nimeni

Discretia e buna. Eu o inteleg dar ar fi in folosul tau sa stim din ce oras esti.

Din București, nu e secret :rolleyes:

Ca tot omul m-am uitat la profilul tau si acolo n-am vazut decat localitate RO.

Acum lucrurile se pot clarifica. Sunt destui in Bucuresti cu care sa te potrivesti la o tura.

Sala de forță nu are treaba cu șoseaua.Ciclismul practicat frecvent in timp mareste capacitatea inimii. Un puls mare poate insemna o inima mica care se chinuie sa  pompeze debitul cerut .In timp,  capacitatea ei creste si scade pulsul atât cel de repaos cat si cel maxim.Cand zic in timp ,ma refer la ani ,nu la 2 luni...Performantele in ciclism vin dupa ani de munca ,nu peste noapte.Insă odata dobândite niste veleități ,râmân la purtător. 

• Upvote 4

Ce mi se pare anormal e "lejeritatea" de a tine un HRmed=179 in conditiile in care are HRmax=188.

S-ar impune un consult cardiologic cu proba de efort!?

De discutat cu medicul de familie!?

Is si eu curios de corasonu' meu cand merg prin macadame si fortez. Din pacate nu am ceas cardio sa ma pot ghida :(. Oricum pulsul la repaus este de intre 50-60 min.

Voi sunteţi tinerei, puteţi :)

200 n-ar trebui să fie o tragedie pentru un om sănătos, mai ales dacă face şi sport. Cu atât mai puţin 180.

• Upvote 1