muntos

Ce fac gresit ?

Recommended Posts

Sala de forță nu are treaba cu șoseaua

Antrenamentul cu greutati poate fi benefic la un moment dat, in special pt mtb si sprinteri.

http://www.cyclingnews.com/news/photos/gallery-argos-shimano-hit-the-gym-ahead-of-team-presentation/248511

http://www.corbisimages.com/images/Corbis-42-23364495.jpg?size=67&uid=7eadea34-890c-4150-935f-1aeb404032f0

@Muntos, sunt curios pe ce se bazeaza cei ce ti-au recomandat sa reduci cadenta, fix ca un motor trebuie sa invarti!

Parerea mea: antreneaza-te in zona aerobica. Cu rabdare, cum zice si Maus, cu timpul o sa-ti creasca capacitatea de efort si o sa reusesti viteze mult mai mari la puls mai mic.

Ca un mic ghid despre zone si tipul antrenamentelor recomandate:

http://www.bikeradar.com/fitness/article/heart-rate-monitor-training-for-cyclists-28838/

Iti recomand si cartea lui Phil Maffetone - The big book of endurance training (sau asa ceva)

Phil, care a antrenat o multime de oameni printre care multiplul castigator de Iron Man Kona Hawai, are o alta formula pe care o aplica pt a afla limita aerobica, si recomanda ca in primul rand sa-ti construiesti o buna baza aerobica - asta inseamna un minim de 4 luni de antrenament in limita aerobica, adisa sa nu treci de valoarea data de formula respectiva.

Daca o sa citesti in carte e explicat, pe larg

La repezeala (la ora asta) pot sa-mi amintesc ca era:

180 - varsta + CoefSanatateAntrenament

unde CoefSanatateAntrenament poate fi 10, 5, 0, -5 sau -10 in functie de sanatatea personala si de gradul de antrenament.

-10 daca esti cu o boala cronica sau dupa o operatie, -5 daca ai avut minim 3 raceli in ultimul an, 5 daca esti sanatos si antrenat si 10 daca esti sanatos si cu antrenamente sustinute facute pe o perioada mai lunga de timp

Azi am incercat sa scad cadenta, am avut o medie de 84/min, am muncit mai mult picioarele, dar din pacate HR avg n-a scazut, din contra...

E cazul sa ma duc la doctor pentru consult :) ?

Ma apuc sa citez recomandarile lui Metall, pare singura optiune viabila :)

data3m.png

data4.png

e bun oricum un ekg,ca sa stii ca esti in regula cu sanatatea. in rest chillax, te vei adapta tu.

Daca vrei sa citesti cartea, te descurci cu engleza si ai rabdare ca e cam lunguta, ti-o pot da in format ePub

Daca nu, ia macar ideile principale ce ti le-am extras acolo si aplica-le :)

Salut,

Is curios cum te simti la un antrenament cu medie HRM de 180. Mai exact cum respiri ? greu/gafait, profund cu inspiratie pe nas si expiratie pe gura sau doar pe nas ?

Picioarele cum le simti? Le simti obosite, ard sau nu au nici o treaba?

Daca e prima varianta cu respiratie grea/gafaita si picioarele ard, eu zic ca e treaba de eficienta si trebuie sa faci antrenamente care sa creasca eficienta (la HR mai mic) daca nu si respiri normal ma astept sa ai HR max undeva la 220, ceea ce ar trebuii sa poti confirma(un sprint la o cursa ar trebuii sa fie de ajuns).

In alta ordine de idei, ai incercat sa vezi daca belt-ul citeste pulsul corect?

Numa bine.

La 180 e cam gafait, respirat cam pe gura doar, picioarele sunt aproximativ ok.

Azi am facut o sesiune de antrenament (din pacate pe asfalt..) incercand sa tin pulsul sub 160 cu exceptia pantelor abrupte, am reusit un 151 avg, mergand pe un raport mai mare sa simt si picioarele lucrand mai mult.

Presupun ca te-ai apucat de curand de mersul cu bicicleta si esti printre putinii care si-au permis la inceput un HRM. Cand zic de curand, ma refer la o perioada mai mica de un an.

Eu m-as axa pe volum in faza initiala, si nu pe intensitate. Adica as lasa-o mai moale cu avs HR 180 daca ai max 200.

La inceput trebuie sa fie cel mai usor cu progresatul, nu trebuie sa tragi tare si o sa vezi ca poti face distanta mai mare, sau aceias distanta in timp mai scurt, etc.

Numa bine si spor la pedalat!

• Upvote 1

la 182 cm si 82 kg mi se pare ciudat sa ai un puls atat de mare...esti complet neantrenat, fumezi mult inainte sa iesi sau bei 2-3 cafele pe zi ?

cam cati km ai pedalat pana acum anul asta ?

daca nu interfereaza cu nimic aparatul, parerea mea e ca esti foarte obosit cand iesi,  incearca sa te odihnesti cateva zile

si masoara-ti pulsul dimineata cand te trezesti macar 2-3 luni sa stii ce se intampla.

un puls mare dimineata iti sugereaza sa te odihnesti in ziua aia

Asta pot sa o confirm eu. De cand cand m-am apucat de sala si am crescut greutatile la antrenamentul picioarelor pot spune ca sprintez mult mai usor.