Sign in to follow this  
nicu86

2 Biciclete - maxim 1400 euro

Recommended Posts

Salutare,

As dori sa ma ajuti cu niste sfaturi in achizitionare a 2 biciclete.

Situatia e urmatoarea: locuim in Amsterdam, bicicleta v-a fi folosit in general la plimbari prin oras dar in weekend vrem sa facem curse mai lungi (mare parte din drum va fi pe pista de biciclete, insa daca gasim vreo portiune de padure, am vrea mai degraba sa mergem pe acolo).

Despre noi:
Eu am 1.82 si 85 kg, iar prietena 1,75 si 63 kg.

Singurul lucru care nu l-as vrea la bicicleta e sa aiba ghidon coarne de berbec, sau forma aia.

Ca buget, sa zicem maxim 700 euro .

Ce mi-ar place mie (ca forma) ar fi asta: http://www.unitednetworker.com/wp-content/uploads/2009/11/Honda_Trekking_Bike_Eddy_Merckx.jpg'>http://www.unitednetworker.com/wp-content/uploads/2009/11/Honda_Trekking_Bike_Eddy_Merckx.jpg

Va multumesc.

www.marktplaats.nl îți sugerez. La 350e iei Batavus sau alta bicicleta bună second hand in condiție tip top dacă nu te grăbești. Citybike nou chiar și din România nu găsești nu știu ce la banii ăștia.

Orice biciclete hibride/cross sunt excelente pentru ce vreţi voi. Nu căuta neapărat suspensie pe faţă pentru că nu-i necesară pentru ce-ai descris şi în acest buget nu va fi deloc de calitate (dacă iei bicicleta nouă, dacă e SH e posibil să găseşti ceva ok dar necesară tot nu e). Cu furcă fixă şi anvelope groase e fix acelaşi lucru dar mult mai durabil şi simplu de întreţinut.

Vezi că sunt lichidări de stocuri prin diverse magazine online în perioada asta. Uite o sugestie pentru prietenă. Mi-au mai sărit în ochi şi astea două dar nu ştiu dacă-s ok mărimile.

Scuze ... se pare ca am facut o mica greseala cand am scris suma maxima. 700 euro era pentru o singura bicicleta.

Deci bugetul pentru amandoua bicicletele e 1400 euro.

danfizesan - am incercat pe markplaats insa nu am gasit biciclete prea bune. Ce am gasit si imi placea mi se pareau prea scumpe pentrut SH si in plus nu erau nici prea bine intretinute.

wirespot - la aproximativ 700 euro sper sa aiba si suspensie fata (totusi as vrea sa aiba si optiune de lock). Iar bicla de dame ar fi mai faina daca ar avea si optiune de pus cos in fata :)

PS: am incercat sa dau edit la topic sa pun 1400 euro, dar nu reusesc. Nu cred ca am drepturi.

Poti solicita prin PM unui moderator schimbarea numelui discutiei.

tu vrei suspensie pe fata in Olanda. Esti glumet :))) sau ai fumat prea mult ;)

eu am intrat cu masina pe pista de biciclete si asta in afara orasului, unde vrei sa faci offroad?

Ok, dacă ai 700e pentru o bicicletă ți-aș recomanda un Focus Aruba 4.0 pe site la Maros bike, Pentru mers în Olanda ar fi excelenta. Am stat în Olanda 7 ani și știu cum este terenul, o cățărare de 15m diferența de nivel se numește "deal" la ei. Success.

Cos in fata poti pune la orice bicicleta. Cu el gata pus nu vin decat cele de oras, cele de trekking/cross au pe spate sau nu au. Pe de alta parte, cum se zicea mai sus, nici o bicicleta de oras n-ar fi rea. La 700 fiecare sunt alte posibilitati, dar eu personal tot n-as lua cu suspensie. In rest raman valabile link-urile pe care ti le-am dat, doar uita-te mai sus ca preturi si nu neaparat la reduceri.

Radon Trekking Confort 7.0 sau 6.0 Disc (pacat ca nu este 6.0 si fara disc) mi-i se par excelente pentru ce ai tu nevoie si vin complet echipate cu lumini, portbagaj etc la 15,5kg.

V-a multumesc pentru sugestii. Singura problema care o am e ca majoritatea bicicletelor care voi le-ati postat nu se gasesc decat in magazine online din Germania sau Anglia.

Diseara o sa incerc sa vad daca reusesc sa gasesc modele asemanatoare in magazinele din Amsterdam. Nu am prea multa experienta cu bicicletele si mie greu sa le cumpar fara sa le incerc. Deocamdata, achizitia online a bicicletei fara proba e exclusa.