Sign in to follow this  
tracky

Sfat alegere MTB 1500 ron

Recommended Posts

Salut . De ceva timp ma gandesc sa-mi cumpar o bicicleta pe care o voi folosi 75% prin oras (Iasi) si 25% drumuri neasfaltate(padure , poteci etc.).

Bugetul ar fi in jurul a 1500 ron. Singurul lucru pe care il vreau este sa aiba cel putin suspensie fata , frane pe disc si 24 de viteze. Si sa nu fie foarte foarte grea , ca sa pot urca Copoul cu ea :)

Mentionez ca am inaltimea de 1.72 si 74 de kg.

Sunt un necunoscator in tainele ciclismului chiar daca am avut 10-15 biciclete pana la varsta facultatii.

Astept recomandarile voastre, si daca sunt unii utilizatori din Iasi , sa-mi recomande magazine convenabile.

Mersi.

O zi buna,

Marius.

De ce vrei musai suspensii şi frâne pe disc dacă o foloseşti 75% pe asfalt? Întreb şi eu aşa....

De ce vrei musai suspensii şi frâne pe disc dacă o foloseşti 75% pe asfalt? Întreb şi eu aşa....

Sunt de acord cu Radu:

• si piticului meu (de pe creier) i-au trebuit frane pe disc, si le-a cumparat (cu tot cu bicicleta noua), dar daca ar fi sa mai fac odata alegerea as lua v-brake. Cu disc ai mai multa bataie de cap, bleeding la hidraulice, dai jos roata trebuie sa reglezi franele din nou, ai aproape 1kg in plus pe bicileta etc.
  • eu cand merg in oras am blocat suspensia, deci intr-adevar pentru oras iesi mai bine cu furca rigida, fara intretinere si cu 1-1,5kg mai usoara.

Dan

pentru ca nu vreau sa ma doara incheieturile si presupun ca sunt mai bune pe disc. drumurile prin iasi nu sunt foarte bune in perioada asta si in urmatorii ani :)

LE: Daca spui ca sunt mai usor de intretinut franele normale , atunci frane normale sa fie . Dar in privinta suspensie , am eu piticii mei .

Nici nu sunt genul care merge 100 de km pe saptamana . Daca reusesc sa ies de 2 ori pe saptamana cate 10-20 de km e bine..

Cu franele pe disc te complici. Pentru oras v-brake-urile sunt arhisuficiente. 

Pentru banii pe care vrei sa-i dai pe bicla, e mult sa vrei si suspensie spate. Adica daca vrei sa-ti cumperi o bicicleta de calitate si sa fie noua. Daca vrei SH, poti sa vrei si suspensie spate, dar si acolo gasesti destul de greu.

Nici în Cluj nu sunt drumurile ca în palma, dar tot merg cu furca blocata pentru ca este mai eficient și încă nu mi-am rupt încheieturile.

Dacă piticul spune ca îți trebuie disc/suspensie du-te și ia-ți, dar dacă vreo sa asculți sfaturi atunci asculta.

Încă o chestie apropo de suspensie: furcile cu suspensie care vin stock pe bicicleta oricum nu amortizează denivelările/gropile fine de pe drum, asa ca dacă vrei suspensie ar trebui sa iei o furca de genul Recon/Reba care doar furca costa de la 1100 Ron.

Am facut Iasul in lung si-n lat cu furca rigida si n-am avut nimic. O pereche de manusi cu gel si o pereche de mansoane mai bune te acopera pe partea de dureri la incheieturi.

E clar ca nu ai experienta si de asta e bine ca ai cerut sfatul altora. La distanta pe care ai de gand sa o parcurgi, eu  m-as uita spre un SH in strare foarte buna.

Ia si suna la anunturile de mai jos, fa o tura si vezi cum te simti, apoi negociaza la sange, daca simti ca pretul nu e corect mai intreaba aici, si cu siguranta gasesti ceva satisfacator.

http://www.निषिद्ध/bicicleta-trek-9815487.html

http://www.निषिद्ध/bicicleta-allroad-jensen-9815327.html

http://www.निषिद्ध/biciclete-9488847.html

In ultimul anunt e si un rockrider 6.0 (bicla gri).Sa nu faci prostia sa cumperi asa ceva,chiar daca are suspensie spate si alte lucruri.Chestia aia e o adevarata caramida,e chiar mai grea decat bicicleta mea (peste 15 kg) si macar daca avea piese bune dar furca e ca una rigida,aia pe spate trebuie sa sari pe ea ca sa o misti putin...

din cele pe care mi le-ai aratat mai sus as alege rockrider cea alba.

nu vreau diametrul mai mare de 26"pt ca sunt destul de mic de statura.am vazut ceva cross sau kross? care sunt mai bune? am vazut in jurul sumei de 15 mil.vreoparere ceva ?

multumesc pt reply.

ok..si care e mai buna ? m-am uitat pe site la KROSS si am vazut cateva modele frumoase in 14-16 mil

Bicicletele alea sunt niste glume proaste.Inafara de furca si schimbator spate au aceleasi piese ca rich-ul meu.(ma refer la modelele Hexagon X3 si X2) :)).

am inteles..astept cateva recomandari pt o bicicleta noua . Inclusiv as vrea sa stiu pentru inaltimea si greutatea mea ce marime mi-ar trebui ? cadru de 16-17 ?

Multumesc.

Ai aceeasi inaltime ca a mea deci un 16 e perfect.

Noua in bugetul tau e mai complicat, dar incercam.

B'twin Riverside 1 - ieftina si potrivita pentru ce vrei tu sa faci cu ea - 700 lei

zoom_400PX_asset_69851170.jpg

B'twin Riverside 3 - fata de precedenta are 8 pinioane pe caseta, nu 7 pe filet (deci mai usor de inlocuit, cu toate a grupurile de 7 se mai gasesc inca); insa are si suspensia care e minima, furca aia mai mult incurca prin greutate decat sa amortizeze; totusi de luat in calcul, fiind vreo 1400 lei 

zoom_400PX_asset_69851896.jpg

Atunci mergi pe Rockrider 5.2, e 1300 de lei si un MTB nou mai bine echipat la banii astia nu prea cred ca mai gasesti. 

zoom_400PX_asset_75810777.jpg\

mersi.

despre focus highland peak 2012 ce parere aveti ? in comparatie cu cea de sus ?

Focus highland peak ar merita in detrimentul rockrider 5.2 numai daca prinzi reducerea de mai jos:

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-highland-peak-2012-rosu-alb.html

Daca ai bani de rockrider 5.3, care e 1800 lei, atunci e mai buna. insa eu am tinut cont de limita de 1500 de lei. Plus ca iti mai iei si o casca, manusi, lumini (ca mergi si prin oras).

Focus highland peak ar merita in detrimentul rockrider 5.2 numai daca prinzi reducerea de mai jos:

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-highland-peak-2012-rosu-alb.html

Mama ce s-a scumpit, este drept ca iarna trebuie cumparate bicicletele, Highland Peak am luat sotiei in Ianuarie cu 1222 RON.

Are culori foarte frumoase, culorile drapelului francez!

Aia e bicla de copii din anunt! Sper sa nu ma insel!

Cauta un model 2011-2012 second in banii astia in orasul tau! Incearca sa mergi sa o cumperi cu cineva care a rulat biciclete cateva mii bune de km in ultimii ani ca sa stie cum sta treaba cu piesele uzate! Din experienta mea majoritatea biclelor entry-level sh din Romania sunt foarte putin uzate... omu isi ia bicla de 2000 ron, merge 500-1000km cu ea in parc, vede ca vecinu are bicla de 1000e asa ca o scoate la vanzare (scuze de remarca!). Cauta un Cube, Focus, Merida, Univega sh - sunt modele foarte raspandite in Romania!