Sign in to follow this  
tracky

Sfat alegere MTB 1500 ron

Recommended Posts

Salutare tuturor

Dupa vreo... 25 ani fara bicicleta, de curand i-am luat fetitei un MTB de 24 (de la Hervis... ce sa-i faci, era cadou urgent, nu am stat sa caut pe net), care mi-a redeschis si mie apetitul. Si acum va cer sfatul pentru mine. Dupa ce i-am luat fetitei m-am uitat pe net si am vazut ca... nu-i asa simplu. Pentru mine pare mai greu decat daca mi-as lua o masina.

Mai intai, am 1.88 mm si 95 kg, lungimea piciorului 86 cm (deci bicicleta ar tb sa fie probabil 20-21" – 50-53 cm – L-XL)

In general voi merge prin oras, drumuri de tara sau pe drumuri usoare de munte, cel mai probabil forestiere (ca sa poata merge si copilul, dar nici eu nu m-as incumeta mai mult), dar... de perspectiva nu se stie.

Din punct de vedere financiar m-am gandit la 1500 ron pentru ca nu stiu cat ma va tine aceasta "pasiune" pe care inca nu am inceput-o... si nu as vrea sa investesc degeaba.

Primul pas l-am facut astazi trecand pe la Decathlon, unde am probat

Rockrider 5.2 (model nou) - 1299

Rockrider 5.3 - 1799

Rockrider 5.3 RR (29") care mi s-a parut uriasa, desi m-am simtit f bine pe ea.

Am trecut apoi pe la Hervis unde am vazut (nu am probat):

MTB X-Fact Kilimanjaro 3.1 Men – 1600 lei (reducere 20% inclusa)

MTB KTM Chicago Men – 1610 lei (reducere 30% inclusa)

Intrebari:

1. Chiar merita diferenta de bani dintre Rr5.2 si 5.3 (mie personal nu mi-au placut ghidoanele si culorile... una neagra si alta alba).

2. Care dintre cele enumerate mai sus ar fi cea mai indicata (ma gandesc ca cele de la Hervis sunt mai scumpe initial, dar cu reducere ajung tot pe acolo)

3. Fiind atat de mare eu ca dimensiuni credeti ca ar fi mai indicata cea de 29"? Ca si cadru ce credeti ca ar fi mai potrivit: 20 sau 21"?

4. Credeti ca Focus Highland Peak 2012 – 1499 lei (doar cadru de 50 cm zice pe site) este peste cele de mai sus? Asa in poza arata mai bine, la culori zic... dar nu am vazut-o in realitate

5. Altceva recomandari?

Va multumesc anticipat

Bine ai venit! :) Eu sper ca bicicleala sa devina si sa ramana o pasiune.

Intr-adevar, iti trebuie o bicicleta cu cadru de 20". Dar geometriile pot sa difere de la un constructor la altul, incat cel mai sigur este sa probezi : cand o incaleci, fiind vorba de MTB, trebuie sa ai intre corp si top-tube (bara superioara) vreo 5-8 cm.

Ca si raport pret-echipare, RR 5.3 si Big RR sunt cele mai rezonabile. Si da, cred ca ti-ar fi potrivit 29er-ul (cu aceeasi mentiune, alege cadrul de dimensiune potrivita). 

Highland Peak e urmatoarea pe lista, ar fi bunicica (in conditiile reducerii), cu marimea L e discutabil. Cred ca ar merge.

X Fact si KTM sunt slabute, un nu clar, daca iti poti permite mai mult.

• Upvote 1

la 1.93m eu nu m-am inteles bine cu mtb-uri cu roti de 26, chiar daca aveau cadre mari (20-22). In plus arat ciudat pe ele, par mici pentru mine.

Big RR 5.3 XL imi place foarte mult. Initial nu eram incantat de culori, acum mi pe par dragute. Nici nu vreau sa mai aud de 26er, acum ca am probat si experimentat 29er. Nici nu stiam ce pierd. Nu stiu altii cum sunt, dar la mine 29er functioneaza.