Recommended Posts

Va salut, revin cu o intrebare... mi-am achizitionat un cric CUBE si habar n-am cum sa-l montez. Imi poate da cineva o idee de motaj? Bicla este un CUBE Acid 2012.

Multumesc!!

Cricurile de bicicleta ar trebui sa fie interzise prin lege.

Acestea fiind spuse, baga si tu o poza, ca-s multe tipuri de cric.

• Upvote 2

Astea  sunt fotografiile...

Din curiozitate... de ce ar trebui interzise?

Merci!!

post-13930-0-25847800-1366813395_thumb.jpg

post-13930-0-50390300-1366813506_thumb.jpg

post-13930-0-49699500-1366813621_thumb.jpg

Pare ceva special, pentru cadre specifice. Dupa forma, eu zic ca ar trebui sa se potriveasca cu gaura de la dropout-ul stang.

Tot din curiozitate: ce vrei sa faci cu cricul? Parchezi bicla in mijlocul trotuarului?

• Upvote 1

Am revenit pentru altii care vor sa-si monteze un cric CUBE si la fel ca si mine nu stiu pe unde vine .... in poza se vede unde trebuie motat.In plus roata din spate trebuie data jos.

Atentie, cricurile CUBE sunt doar pentru bicicletele CUBE!

Ca si impresii...sunt foarte multumit de el, arata destul de bine bicicleta cu el este foarte bine inchegat, iti face impresia ca este un cric de motor. Dupa ciclocomputer este cea mai buna investitie pe bicla.

@fercov, nu ma pricep la termeni tehnici, insa cred ca acolo ii era locul.

O seara placuta!!

post-13930-0-76169300-1366834783_thumb.jpg

post-13930-0-77067600-1366834909_thumb.jpg

post-13930-0-37910300-1366835035_thumb.jpg

post-13930-0-69449100-1366835145_thumb.jpg

Cricurile de bicicleta ar trebui sa fie interzise prin lege.

Numai cricurile? Ar trebui interzise farurile, dinamurile, aparatorile, portbagajele, soneriile, pedalele non-SPD, ... 

Pe linga MTB-uri si cursiere mai exista si alte biciclete unde lipsa cricului nu e numai "FAIL" ci "CATASTROPHIC ERROR" X_X . 

• Upvote 4

As zice ca PREZENTA cricului este fail sau catastrophic error. Pe bune intreb: la ce foloseste cricul pe o bicicleta? In mediul in care traiesc eu, gasesc mereu ceva de care sa sprijin bicla. Si ceva de care sa o leg cu antifurt. Pentru cei cu cric pe bicicleta ar trebui sa se fabrice si un sistem de blocare a ghidonului, ca la motociclete :))

Lasa ca e bun pentru zonele mai urbane ca sa zic asa. E mai confortabil sa lasi bicicleta in cric, nu ai peste tot un loc unde sa o pui rezemata fara sa o zgarii.

Eu nu am mai folosit cric de la inceputul anului si acuma nu-i simt lipsa dar e mai comod cu el prin oras.

Numai cricurile? 

Doar cricurile, daca s-ar scoate pedalele flat in ilegalitate ar trebui sa ma fac dizident :P

Eu pana acum nu am fost intr-o situatie in care sa spun "DOAMNE SFINTE daca as avea acum un cric, viata mea ar fi cu 200% mai buna si am avea pace pe Pamant". Nici cu bagaje, nici fara. Si imi imaginez ca daca as fi singur in desert, astfel incat sa nu pot sa sprijin bicicleta de un copac, cladire, stalp sau alta bicicleta, as avea probleme mai mari decat faptul ca trebuie sa las bicicleta pe o parte, in nisip, cand ma dau jos de pe ea. Cum ar fi, spre exemplu, faptul ca sunt singur in desert cu o bicicleta si cel mai probabil cu o rezerva limitata de apa.

La final as vrea doar sa adaug ca in postul initial glumeam, sunt un adept al democratiei si cred ca toata lumea are dreptul la libera exprimare si la a-si cumpara orice componenta de bicicleta doreste. Mai putin aparatori, evident, alea sunt lucrul diavolului.

• Upvote 2

Pentru cei cu cric pe bicicleta ar trebui sa se fabrice si un sistem de blocare a ghidonului, ca la motociclete :))

Presupus ca nu stiai ca exista asa ceva:

10_ADAC_Safety_Trekking_de_Luxe_Herren_D

n’lock Swiss

Ceva asemanator pentru a evita rasturnarea bicicletelor incarcate si dotate cu cric (intre timp cu conectie USB)

6.jpg

• Upvote 4

Am ramas paf, recunosc. Cu cric si blocator de ghidon o poti parca si in mijlocul parcarii de la Ateneu. Hotului ii va fi greu sa o puna pe umar sau in portbagajul masinii....

Hotului ii va fi greu sa o puna pe umar sau in portbagajul masinii....

Nu-I va fi greu - in parcarea de la Ateneu hotul care vede o bicicleta cu cric si “blocator de ghinion” e cultivat ciclistic, versat tehnic si stie ca cric nu-i mainstream, va fi interzis prin lege  si se monteaza numai la biciclete entry level si de duzina:

http://www.en.tout-terrain.de/bicycles/silkroad-silkroad-gt/

http://www.idworx-bikes.de/de/bikes/trekkingbikes.php

http://www.norwid.de/

http://www.koga.com/koga_uk/?linkServID=00000000000000000000000000000000001#4

Astfel de ciurucuri nu merita oboseala cu pusul pe umar sau in portbagaj.

• Upvote 1

Ați făcut praf topicul omului. A venit să pună o întrebare, i s-a răspuns în doi peri, omu ' și-a rezolvat până la urmă singur problema și au început comentariile...

Zice bine nubiciclist:  toata lumea are dreptul la libera exprimare si la a-si cumpara orice componenta de bicicleta doreste.

Acu'.. să zic...să nu zic...: nah, mi-am luat anu' trecut în toamnă apărători Top Peak ...

ozzyboy, dacă ție cricul îți folosește și simți c-ai făcut investiția bună, lasă-i pe cârcotașii ăștia ;) 

pinkbike: nu-i frumos ce-i frumos. e frumos ce-mi place mie.

• Upvote 1

Nu face nimic... chiar mi-a facut placere sa-i vad ca "i-a atras" subiectul cu cricul, chiar daca unii au fost pe langa subiect.

Pentru mine cricul este practic, probabil pentru faptul ca sunt doar un amator. Imi foloseste la cursele scurte prin oras cu pauze multe...  Iar ca sa o sprijin de gard, copac, sau sa o las pe trantita pe jos, nu prea ma lasa inima... fiecare cu stilul lui daca as putea sa zic asa.

Va doresc o seara placuta tuturor!!

Am vazut si pe forumuri straine discutii mult mai aprinse referitoare la utilitatea cricului. 

Eu personal nu concep sa am bicla fara cric. Si pe MTB imi pun, il dau jos doar daca merg la vreun concurs. Ce fac in oras? Rezem bicla de vitrine sau masini? Mai ales cand e incarcata cu 10-20kg de bagaje? Sau o las in mijlocul campului in noroi si mizerie?

Dupa portbagaj, consider cricul cel mai util accesoriu al bicicletei.

Acum e la moda sa ai doua cricuri :P

koga-miyata-world-traveller.jpg

Ultima data cand am verificat eram la sectiunea Biciclete de Munte... take this gay shit la cicloturism where it belongs :))

• Upvote 3

Și dacă ai cric pe bicla de munte e sacrilegiu, nu? sunt x grame în plus, arată și groaznic...

Și dacă ai cric pe bicla de munte e sacrilegiu, nu?

DA

nu cred ca exista alta dezbatere cu privire la biciclete pentru care raspunsul sa fie asa de unanim :))

Unanim pe un singur forum .

mtbr.

hahahaha.

Acu dacă tot mi-am luat aripi, crec-o să-mi iau și cric. 

Au.

Am uitat, io nu prea mă dau pe munte  - deci ar fi doar un semi-sacrilegiu. ;))

Cealalta jumatate a semi-sacrilegiului ar fi ca te dai cu bicicleta de munte in alte parti decat la munte. Jumate + jumate = sacrilegiu intreg.

Problema e că omul și-a luat bicicletă de munte CUBE ca să meargă cu ea numai prin oraș. Există alte biciclete CUBE mult mai potrivite pentru asta, vin chiar și cu cric (adică nu mai e nevoie să le cumperi cric CUBE care - atenție mare! - merge doar pe biciclete CUBE).

Deci  CUBE CUBE.