d@n

Cablul de frana !

Recommended Posts

Cablul de frana la o semicursiera se poate rupe asa, brusc, cand vrea muschii lui ... ?

Context, mamaie. Din ce secol era, de unde l-ai cumpărat, cât de tare ai tras de el...

Astea fiind zise, chiar și cablurile "bune" pot avea defecte. Nu ai la ce să te aștepți de la unul de bazar.

Iti recomand cablurile in spirala ,sunt cele mai bune 

sanatate 

Am vazut destul de multe cabluri rupte, chiar si dupa cateva zile de folosire. In 90% din cazuri ruptura se produce chiar sub bila. In 9% din cazuri se rupe in locul unde este prins de frana sau schimbator si doar 1% se rupe din alte parti din cauze de rugina sau frecare de muchii ascutite.

Emil, tu ai vazut si cabluri NEspiralate??? Eu chiar nu am vazut.

Nu reusesc sa ma exprim eu ca lumea si asta numai din cauza lui ATTILA :)) Ma refeream la faptul ca sunt cabluri cu spirala in forma  dreapta si sunt foarte proaste si cele in forma de spirala rotunda care foarte rar se rup .[ca forma arcurilor]

Sanatate

Salut. Un cablu bun de regula vine din serii unde se fac testari pe esantioane (1 din 1000 este fortat pina la rupere) si daca nu se comporta corect, tot esantionul e reciclat. Avind in vedere ca e o componenta ieftina dar critica, cred ca se justifica un cablu bun, in acest sens tind sa tin cu Jagwire... Evident Shimano, si mai recent cablurile teflonate acoperite sunt de regula de foarte buna calitate. Toate orbiteaza in jurul a 2-3 euro.

Ruptura apare la bila/capat, uneori se farimiteaza capatul, alteori iese pur si simplu... N-am auzit nici eu sa se rupa in cimp daca nu a fost lovit sau frint rau inainte (impact, sau chiar o chestie triviala cum ar fi agatatul de clanta cind intrii in casa... Nu se rupe dar face o pensa, care cuiseaza greu)..

O fibra individuala e destul de zdravana in sine :)

Eu am rupt anu asta de 2 ori un cablu de schmbator, de la cursiera, cablul schimbatorului fata. Cei drept, nu-l prea folosesc, stau pe placa  mare de 50 majoritatea timpului prin oras, rar trec pe 34, doar daca am de urcat mult, am impresia ca se oxideaza cablul ca sta nemiscat(+apa+noroi... ca nu am camasa la el.) si cand dau sa schimb, efectiv pusca cablul. Apai, nu ma complic cu cabluri de 10-20 de lei, deala de 2 lei de la rusi bun ii...

Nu dau 20 de lei pe un cablu, veci.

Cablul de frana poate era "putred" ori blocat in camasa ori nu ti's buni sabotii de trebuie sa tragi pre tare de maneta.Pune saboti mai moi sau mai scumpi.

1- Cablul s'a  rupt sus la ghidon unde era para. .

2- Da sabotii sant vechi..., duri...

3- Cablul era chinezesc, din Obor... !   Am luat altul, de la magazin cu 10 lei, mai bun. Vanzatorul , spunea ca nu se mai fabrica asa ceva decat in China, ca nu'si mai pierde nimeni timpul  cu fabricarea de  cabluri, iar  producatorii  mari de biciclete  tot de acolo se aprovizioneaza !!!

Se fabrica in China,dar cel de 10 lei este clar mai calitativ decat ala din Obor.Chiar acum o ora am inlocuit si eu cablul la frana fata,cel vechi mai tinea chiar daca avea 2 ani,era la fel ca asta,l-am schimbat preventiv sa nu ma trezesc ca se rupe cand mi-e lumea mai draga,avand in vedere ca am Avid BB7.

Diferenta intre un cablu ieftin si nou este placarea lui, adica, ala ieftin ii zincat, celalalt ii inox. Cam asta-i diferenta.

ref. la cablurile de frana, am ceva nelamuriri .

* exista cabluri frana pe 2 dimensiuni fata/spate sau se cumpara un cablu care ulterior se ajusteaza dupa nevoie ?

* din ce observ anumite cabluri se comercializeaza cu ambele capete inchise de plumbi .In cazul in care este prea lung si necesita o scurtare ce rost au cei 2 plumbi din moment ce unul se pierde ? (atasat)

* o recomandare pentru o SSP ,cablu (fata/spate dupa caz) teflonat + camasa se poate ? ca brand ma refer.

multumesc,

post-8420-0-02566300-1385373899_thumb.jpg

Capetele acelea difera pentru ca unul este pt mtb si unul pentru cursiere

In poza pusa de tine este un cablu universal care poate fi folosit si la mtb si la cursiere.

Ca brand eu recomand jagwire.

• Upvote 1

Se fabrica in China,dar cel de 10 lei este clar mai calitativ decat ala din Obor.Chiar acum o ora am inlocuit si eu cablul la frana fata,cel vechi mai tinea chiar daca avea 2 ani,era la fel ca asta,l-am schimbat preventiv sa nu ma trezesc ca se rupe cand mi-e lumea mai draga,avand in vedere ca am Avid BB7.

:) Eu zic ca la v-brake -uri tine minim 2 ani un cablu cu o camasa de calitate...la disc, mai ales ca nu iti trebuie forta...cred ca il schimbi doar ca nu ai ce face. :)

Poate sa tina si 20 de ani!

Daca e sa se rupa, se rupe ori de sub bila ori din locul unde este strans de surubul franei. Si asta doar daca e desfacut si strans de mai multe ori.