DorianSb

Vreau Bicicleta 29er si nu mă pot decide.

Recommended Posts

Vezi ca este in marketplace o merida care iti vine la fix.

Te-ai uitat la Canyon? Eu sunt la a 2-a bicicleta de la Canyon, de-aia ii recomand ;) Daca limita e fix 1000 de euro, este un model Yellowstone la 800: https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/series/yellowstone-al-29.html

Din cate stiu, Bike Discount nu livreaza direct in Romania, insa am auzit ca s-ar putea rezolva prin Atlassib cu livrarea. Ar fi Radon-ul asta cu dotari bune la 999: http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/ZR-Race-29er-6-0-SRAM_id_21697_.htm

Problema, din punctul meu de vedere, la Radon dar si la Canyon (modelul ieftin) e ca folosesc 3 foi pedaliere in loc de 2... Nu prea sunt situatii in care sa folosesti foaia mare decat daca mergi mult pe plat. Sfatul meu e sa incerci sa iei ceva cu 2x10, de genul 38/24...

In afara de faptul ca 29er si bicla de cyclocross au cercuri cu acelasi diametru ce alte asemanari mai vedeti intre cele doua tipuri de biciclete, ca sa justifice prezenta unui topic 29er pe un subforum cyclocross?

S-a mutat topicul la MTB. Se poate folosi si de catre alti doritori ce vor sa-si ia pentru prima data un 29er.

In aceeasi dilema sunt si eu. Am de ales intre un Scott Scale 970 sau Cube Attention. Ce ma sfatuiti?

Jur că nu înţeleg ceva: se rup în figuri să pună schimbător spate XT, şi toate celelalte componente sunt de toată jalea - mai ales furca şi roţile, care mie mi se par mult mai importante decât schimbătorul spate....

cu asta sa ia ochii la fraieri, pai e diferenta de cativa zeci de euro, dar are omu XT pe spate, asa de la un XCR pana la un FOX e diferente de o bicicleta, nu crezi?

cu asta sa ia ochii la fraieri, pai e diferenta de cativa zeci de euro, dar are omu XT pe spate, asa de la un XCR pana la un FOX e diferente de o bicicleta, nu crezi?

Da, dar până la un Recon de exemplu, ar fi poate 50 de euro, şi ar fi cu totul altă mâncare de peşte.

Sa mentinem linia topicului...

deci, cum a observat si Radu, foarte slabe la nivelul dotarilor cele 2 biciclete.

XCR intuiesc ca ar fi putin mai buna insa decat XC28. Bratele macar sunt de 30 .

Am dat cele doua linkuri dintr-un considerent. Doar de la acel magazin pot lua. Deci orice alta varianta pica.

Cube-ul, strict pentru culori. În rest nu mă trage aţa spre niciuna din ele.

Incredibil. Eu intreb care din cele doua, tu imi zici niciuna... 

Cube-ul, strict pentru culori. În rest nu mă trage aţa spre niciuna din ele.

Incredibil. Eu intreb care din cele doua, tu imi zici niciuna... 

Ţi-am dat şi argumente :) Nu te supăra pe mine, dar efectiv nu e niciuna mai bună decât cealaltă.

• Upvote 1

Echiparile sunt aproape identice, cu diferenta ca Scott-ul are greutatea declarata cu 1 kg sub Cube si are anvelope mai performante (si mai usoare). In plus, am auzit lucruri bune despre cadrele Scott. Daca te uiti si la diferenta de pret, cred ca dintre cele doua modele ar trebui sa alegi Scott-ul.

Totusi, va trebui sa ai in vedere un upgrade de frane, furca si roti (in ordinea asta) pe termen mediu. Franele probabil mai devreme, depinde de ce trasee abordezi (nu cred ca fac fata la coborari abrupte la munte).

Ţi-am dat şi argumente :) Nu te supăra pe mine, dar efectiv nu e niciuna mai bună decât cealaltă.

Nu ma supar, tare. :)) Insa daca cineva iti da de ales intre o rosie si un castravete, tu zici ca alegi varza? Trebuie sa ma decid care din cele doua vor ajunge la mine. Nu exista varianta niciuna sau alta. Ci una din cele doua. E simplu.

Scott zic si eu. Diferenta majora e la cadru si implicit la greutate, ca dotarile sunt cam egale. Si oricum, daca e prima ta bicicleta nivelul de dotare e foarte ok. Avantajul la Scott e ca ar suporta mai bine niste upgradeuri . 

Cel care mi-a zis de Scott, mi-a zis ca cadrul de Scott acestui model de Scott, este mai sportiv fata de cel de pe Cube, modelul Attention in jos, care sunt mai de plimbare romantica. Acum ca m-o fi mintit sa-si vanda marfa sau chiar asa a fost... n-am de unde sa stiu.

Cel care mi-a zis de Scott, mi-a zis ca cadrul de Scott acestui model de Scott, este mai sportiv fata de cel de pe Cube, modelul Attention in jos, care sunt mai de plimbare romantica. Acum ca m-o fi mintit sa-si vanda marfa sau chiar asa a fost... n-am de unde sa stiu.

Aspect e echivalentul romantic la Attention, de la Scott.

Scale e mai sportiv.

Poti merge romantic pe un cadru sportiv dar nu poti merge sportiv pe un cadru romantic, dupa cum zicea nemuritorul Gambeta...

• Upvote 2

Mai mergi pe ce ai o bucată și ia-ți bicicletă cu banii jos, fără Card Dezavantaj. 

ia-ți bicicletă cu banii jos, fără Card Dezavantaj. 

Sunt curios de ce spui asta. Mie mi se pare un instrument foarte bun, evident, daca il folosesti corect.