Recommended Posts

Buna,

Cautam ciclisti interesati de a face o tura prin Asia de Sud Est in luna Octombrie sau Noiembrie 2013.

Plecarea cu avionul catre Bangkok sau Hanoi, in functie de pret, dupa care o tura circulara de ~ 2000 de km prin Thailanda, Birmania, Vietnam,Cambodia.

Datorita starii drumurilor, este necesara bicicleta Ciclocros sau MTB cu roti fara crampoane.

Spor la pedalat :)

Dan

@ axter

Interesant propunere de tura.

Insa si mai interesant ar fi daca ai mai adauga niste detalii de genul:

- cum se ajuge la punctul de plecare in tura, avand in vedere faptul ca nu exista o cursa directa din RO catre Bangkok / Hanoi (daca ma insel, imi cer scuze)?

- aproximativ cam cat ar costa transportul aerian (cu tot cu bicicleta)?

- care ar fi bugetul aproximativ al unei ture de aprox. 2000 km prin Asia de Sud-Est?

- in linii mari ce ar fi de vazut pe acolo?

- orice mai consideri necesar?

Bafta la planificare.

@ axter

Interesant propunere de tura.

Insa si mai interesant ar fi daca ai mai adauga niste detalii de genul:

- cum se ajuge la punctul de plecare in tura, avand in vedere faptul ca nu exista o cursa directa din RO catre Bangkok / Hanoi (daca ma insel, imi cer scuze)?

- aproximativ cam cat ar costa transportul aerian (cu tot cu bicicleta)?

- care ar fi bugetul aproximativ al unei ture de aprox. 2000 km prin Asia de Sud-Est?

- in linii mari ce ar fi de vazut pe acolo?

- orice mai consideri necesar?

Bafta la planificare.

Cursele nu sunt directe ci se schimba intr-un hub, deobicei care este cel mai ieftin.

Pentru plecare din Bucuresti exista Turkish Airlines cu schimbare la Istanbul, foarte generosi cu echipamentele sportive (eu am adus 32 de kg din Maldive incluse in bilet), Qatar cu schimbare la Doha, cu care am sa plec pe 6 Mai, dar care ofera un infim 10 KG extra pentru echipamente sportive, dar se poate achizitiona un bagaj extra cu 120 USD, etc

Ptr preturi la avion recomand www.skyscanner.ro. In general pretul din Bucuresti catre BKK e intre 700 si 800 de euro, iar din Budapesta si Londra e 600 - 650.

Din cauza ca Bucurestiul nu este foarte frecventat, preturile sunt mai mari. De accea pe site-ul de mai sus, se pot vedea toate variantele posibile.

La 2000 de KM in mod super relaxat sunt necesare 3 saptamini iar cu preturile din Asia de Sud Est inseamna aproximativ 10 dolari pe zi pe mincare si 10-15 pentru cazare daca se alege varianta cu pensiune. Deci un minim necesar de 1500 de Euro in varianta cu pensiune. In varianta cu cort si doar mincare , care in anumite locuri e foarte ieftina se poate ajunge sub 1000 de Euro cu plecare din Budapesta.

De vazut ar fi: Bangkok, Pattaya, toata coasta Thailandei si Cambodiei, Phnom Penh, Ho Chi Min si bineinteles "countryside" in Vietnam

O sa revin cu fotografii din zona, ca eu am sa fiu in zona pina in Noiembrie.

Pentru plecare din Bucuresti exista Turkish Airlines cu schimbare la Istanbul, foarte generosi cu echipamentele sportive (eu am adus 32 de kg din Maldive incluse in bilet),

Frumos din partea lor.

Nu degeaba Turkish Airlines a fost declarata "Cea mai buna companie aeriana din Europa" in 2012 si 2011.

Multumesc pentru detalii.