Recommended Posts

cand ajung la bicla, fac poza. Insa nu prea inteleg cum ar trebui modificat unghiul? 

Dar acum, din poza ta, parca inteleg, sa imi zici daca e asa: se micsoreaza unghiul astfel incat ghidonul va veni mai sus putin si mai aproape de sa.

Ms

@f0rest spune-ne 1. dimensiunea pipei si unghiul acesteia, 2. latimea umerilor tai si ce lungime are ghidonul tau, 3. daca e ghidon drept sau cu rise.

sau mai bine pune ceva poze. 

Daca simti ca stai prea in maini, fie cobori seaua, daca poti fara sa flectezi genunchiul prea mult, fie inalti ghidonul.

Ca sa inalti ghidonul poti folosi una sau mai multe din urmatoarele variante:

1. Folosesti o pipa mai scurta si cu unghi mai mare, astfel incat ghidonul sa fie mai aproape de tine si mai inalt. De preferat sa modifici doar unghiul nu si lungimea pipei.

2. Folosesti un ghidon de MTB mai ingust. Pierzi putin la controlul directiei dar apropiind bratele, ajungi sa stai mai ridicat.

3. Daca e un ghidon drept, folosesti unul cu rise, astfel incat sprijinul palmelor este mai inalt.

O poza cu bicla din profil ne-ar ajuta. Sau măcar un link cu modelul in cauză.

Dacă simți că stau prea întins, probabil o pipă mai scurtă te-ar ajuta.

Un ghidon mai scurt nu (nu aplicăm logica de la cursiere). Un ghidon mai înalt, poate. Dar trebuie inceput cu pipa.

Poate sunt prea lungi în raport cu o utilizare inadecvată, cum ar fi în oraș, unde se simte când îl ai de la 700 in sus.  Sau pentru copii și femei mici. 

Altfel, e de bine.

:)

• Upvote 1

On 7/27/2018 at 4:40 PM, f0rest said:

Salut,

Sunt nou pe forum, vad ca ultima discutie a fost din 2013, dar intrebarile mele au leagatura cu acest subiect si scriu aici in speranta ca mai vede cineva :)

Am un MTB Omega cu roti de 27.5 si cadru de 19 inch.

Inaltimea mea e 1.78. Mi se pare ca pozitia e un pic incomoda, in sensul ca ma intind destul de mult cu mainile pe ghidon, posibil ca e putin mare cadrul de 19 pt inaltimea mea. Asa cum am vazut si din tabelele cu recomandari de pe net, conform carora mi-ar trebui cadru de 17-18 inch.

Ce pot face totusi sa folosesc in conditii bune cadrul de 19? 

Eu ma gandesc ca daca ridic un pic ghidonul, ar fi mai bine, nu as mai simti ca stau in maini.

Ce ziceti? Cum pot sa il ridic? Am vaz ca sunt niste prelungitoare cu pret intre 50-100 lei.

Nu am inteles cum as putea inclina pipa? Ce unghi ar fi mai bun?

10x

Cadrul banuiesti ca iti este mare dar tu vrei sa ridici ghidonul? La un cadru care este usor mare trebuie sa cobori ghidonul si sa muti saua mai in fata. Ideea cu prelungitor de tija in situatia ta nu are ceva logica pe care eu sa o vad. De asemenea imi e greu sa inteleg cum de ai senzatia ca stai in miini la un cadru usor mare? In general senzatia asta apare la bicicletele unde exista un drop maricel intre sa si ghidon, am dubii ca este situatia la tine. Pune o poza cu setupul actual si eventual una cu cu tine pe bicicleta.