Sign in to follow this  
trackster61

Mircea Mihailescu

Recommended Posts

daca pagina cat de cat actualizata, se pare ca da:

MIHAILESCU, MIRCEA (1922), n. la Bistrita – Nasaud.

Intra in aria sportului ca gazetar sportiv, colaborator la ”Gazeta sporturilor” la rubrica ciclism, avand ca mester pe redactorul Emil lencec, mare iubitor si practicant al sportului cu pedale. In 1942, a castigat pe velodromul ”Vasile Canarache” campionatul gazetarilor, cu un timp egal cu cel al seniorilor consacrati. Dupa acest concurs, sub indrumarea lui E. Iencec, a inceput activitatea ciclista organizata la clubul sindicalist ”Dumitru Leonida”, apoi la ”Velo Club Roman”, la ”Metropola – Gaz si Electricitate”. In 1949, se transfera la sectia de ciclism a nou infiintatului Club ”Dinamo”, cucerind ultimul sau titlu de campion national, din cele 5, de-a lungul anilor pe velodrom (4 in proba de viteza – marea sa specialitate), fiind si primul din impresionanta serie de campioni ai Clubului ”Dinamo”. Anul imediat urmator a insemnat retragerea sa din activitatea competitionala, in urma unui accident. De mentionat si participarea in probele de sosea, fiind si campion al Capitalei in proba de fond. Dupa o scurta cariera de asistent farmacist, se reintoarce la vechea sa dragoste – ciclismul, ca antrenor la Clubul ”Dinamo”, unde a obtinut, in peste 30 de ani, mari succese cu elevii si elevele sale, care au avut rezultate de valoare mondiala. A cucerit ca antrenor 184 de titluri de campion national la velodrom, dintre care 33 in probele de viteza. Rezultatele mari obtinute ca antrenor si in arena internationala intre 1953-1985 au fost: 3 locuri II la Festivalul Tineretului si Studentilor – Bucuresti (1953); locul III la 1 km start de pe loc la JMU Budapesta (1954); locul II la fete la Festivalul Tineretului si Studentilor – Moscova (1957); locul II individual si pe echipe in Turul Serbiei (1966), cu echipa nationala de juniori, unde au participat cele mai puternice echipe de seniori din Franta, Italia, Polonia, Iugoslavia, Cehoslovacia, si locul I pe natiuni la Balcaniada de pista – Turcia, in 1985. Organizatoric, a infiintat grupa de pista, grupa de fete si grupa de juniori la CS ”Dinamo”, grupa de pista la Clubul ”Flacara Rosie** (actualmente ”Olimpia”) si sediul de ciclism de la CSS nr. 1. In cei 55 de ani de acivitate sportiva, a primit numeroase medalii si distinctii. Este arbitru de ciclism categoria I din 1951, a activat voluntar ca presedinte al Colegiului de Antrenori al FR Ciclism si ca vicepresedite al Comisiei de Ciclism a municipiului Bucuresti. Antrenor emerit.

As dori sa aflu daca antrenorul de ciclism de velodrom, domnul Mircea Mihailescu, mai este in viata?

Nu cred k mai traieste

R.I.P.>>>K a crescut multe generatii d copii ce au devenit apoi buni ciclisti

La fel si Gheorghe Neagoe

[quote=CIPO">

R.I.P.>>>K a crescut multe generatii d copii ce au devenit apoi buni ciclisti

Nu cred k (ca) mai traieste

R.I.P.>>>K (ca) a crescut multe generatii d (de) copii ce ? au devenit apoi buni ciclisti

FYI

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?p=32018

"Nea Mircea" a fost si antrenorul meu pe pista velodromului Dinamo intre 1972 si 1978.

El m-a antrenat ca sa fiu campion national la juniori mici si mari la viteza si la 500 m start de pe loc.

Am numai amintiri placute... 

Si eu as vrea sa am vesti despre el.

De asemenea asi vrea sa am vesti si de la toti ceilalti colegi: Leibner, Ionita, Rosac (cu care cîntam "o casuta de pamânt..."), Simion Romica,...

Numai bine la toti,

Adrian N.