fba

Explozie la umflat camera

Recommended Posts

salut,

am si eu nevoie de un sfat - am o cursiera si am incercat sa schimb camera

am am scos camera veche, am umflat-o un pic pe cea noua, am montat-o si am inceput sa umflu

pe la 4.5 bar a explodat in zona valvei

am peticit-o, am pus-o la loc, si am inceput sa umflu mult mai incet - pt ca m-am gandit ca pompa baga f mult deodata ...

pe la 4.5 bar a explodat din nou - de data asta crapata pe o portiune de 5 cm diametral opus valvei

ce gresesc?

cauciucul e un maxxis rouler - tine pana la 9 bar

camera e (era) schwalbe extra light (65g) SV20

pompa e un sks - tine pana la 12 bar

multumesc anticipat

nu cred că greşeşti nimic, era camera proastă. Pune una nouă şi umflă până la 8 bar.

Si nu mai lua extra light,sunt foarte subtiri !

buna dimineata,

pana la urma se pare ca a reusit sa puna camera baiatul

nu din prima, nu din a doua

dar a treia camera a fost cu noroc

cred ca ideea este ca aceste camere sunt mult mai sensibile si trebuie umblat ca si cu un ou cu ele (34 ron - normal)

sa fie perfect drepte - adica sa nu fie rasucite

sa nu faca cute

valva iar e o zona sensbila - trebuie procedat cu multa grija

in rest nimic special

va multumesc!

Va recomand sa NU care cumva sa va cumparati camere din Decathlon ( ptr cursiera ) ptr ca veti innebuni de nervi ! 

Pretul atrage : 14 ron/2 bucati...dar calitatea este una ORDINARA !!! Doua pene in doua zile si asta ptr ca am ales sa folosesc camere din Decathlon. eu am gresit, eu am de platit, cum s-ar spune.

Sunt ultimele gunoaie de camere si plesnesc in cate doua - trei locuri, culmea ! Asta ca sa stiti...

• Upvote 1

Va recomand sa NU care cumva sa va cumparati camere din Decathlon ( ptr cursiera ) ptr ca veti innebuni de nervi ! 

Pretul atrage : 14 ron/2 bucati...dar calitatea este una ORDINARA !!! Doua pene in doua zile si asta ptr ca am ales sa folosesc camere din Decathlon. eu am gresit, eu am de platit, cum s-ar spune.

Sunt ultimele gunoaie de camere si plesnesc in cate doua - trei locuri, culmea ! Asta ca sa stiti...

Am trecut si eu anul trecut printr-o experienta asemanatoare, am facut 3 pene in 20 km cu aceste camere.

Sunt curios daca i s-a intamplat cuiva sa-i faca explozie o camera asa din nimic. Seara am umflat rotile cu o pompa de mana maxim 120 psi , nu stiu exact ce presiune, in niste anvelope Schwalbe 28*1,5 cu aceeasi marca de camere care acceptau balon pana la 1,75. Dupa 8 -9 ore asa din nimic camera a explodat in bucati practic era sfasiata si cauciucul a sarit de pe janta. A patit cineva asa ceva ? Sunt camerele de vina sau presiunea prea mare ca sa stiu daca imi cumpar o pompa cu manometru sau alte camere. Pe camere scrie Light dar nu sunt mai subtiri decat unele de cursiera.

Eu am patit sa-mi taie camera protectia de janta care era deplasata intr-o parte iar muchia aceea ascutita a taiat camera pe vreo 3-4 cm. Nu am rulat deloc cu ea, era o camera noua, facusem o pana,  am umflat-o apoi duceam bicicleta la boxa si dintr-odata poc si fasssss. PS: - 26*2.0; nici eu nu aveam manometru pe pompa deci nu stiu presiunea.

Eu am avut mari probleme cu camerele in zona valvelor. Dupa zeci de camere pierdute mi-am dat seama ca taloanele de janta au gaura valvei prea larga si la o presiune mare aceasta e impinsa inspre exterior si se loveste de marginile ascutite ale jantei, taindu-se pur si simplu. Singura solutie pe care am gasit-o a fost sa pun cate doua taloane pe janta. Prima o sucesc putin si ii dau o gaura foarte subtire, cat sa intre valva. Folosesc taloane mai vechi. A doua, o pun normal si folosesc Ritchey din aia galbena, mi se pare cea mai buna. Acum nu mai am probleme cu penele in jurul valvei. Probabil ca n-are nicio legatura cu problema pt. care a fost deschis subiectul dar m-am gandit ca poate ii este cuiva de ajutor. :D

Explozii la roata se produc, din experienta mea, din doua mari motive:

1. Camera prea subtire. Desi promit presiuni mari camerele astea scumpe si ultrausoare sunt tare proaste. Am patit si eu cu o camera Maxxis pe care am dat aproape 40 de lei. Cauciucul era nou, Continental GP 4000S. Camera a rezistat in roata cam 1 ora, fara sa ma urc pe ea. 

2. Camera si cauciucul asezate prost pe janta. De doua ori am facut greseala sa nu fiu atent si am stricat 2 camere nou noute. Cand va apucati de umflat roata nu o faceti din prima la presiune maxima. Bagati 2,3 bari si verificati centimetru cu centimetru sa nu cumva sa fi iesit o bucatica de camera. Acolo sigur va exploda daca nu o asezati cum trebuie si daca sariti de 5 bari cu presiunea.

Camere de la Decathlon sunt cele mai mari catastrofe si din cauza lor am avut cele mai mari si sacaitoare probleme pe sosea, departe de casa. Eu am scris de experienta mea cu ele si aici: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6267-problema-camere-btwin-de-la-dechatlon/

Editare ulterioara: Cu camerele din Decathlon faceam o pana la maxim 30 de km. Am renuntat la ele prin martie anul asta si pana acum, in 11.000 de kilometri am facut doar 2 pene! :)

A mea a bubuit pur si simplu camera e facut bucati nu-mi pot da seama ce s-a intamplat. La cursiera am patit si eu sa am fondul de janta deplasat, am inteles ca anvelopele trebuie lubrifiate ca sa alunece pe fond cand se umfla ca sa nu traga fondul intr-o parte asa cum se intampla pe unele jenti si camera sa se taie in muchia gaurilor de spite dar taietura era minima 2-3mm maxim, acum e bucati. Camerele si cauciucurile sunt noi cand ajung acasa o sa trec si modelul aici. In teorie o camera nu are voie sa faca explozie atat timp cat e sustinuta de peretii exteriori solizi chiar daca depasesti presiunea recomandata pentru rulaj care nu e tot una cu presiunea la care rezista o anvelopa mai ales cand este in repaus.

Am folosit si inca  mai folosesc ( nu stiu exact ce am pe roti acum  ) camere din decathlon ,din alea ieftine si nu am avut absolut nicio problema

Conteaza si calitatea "gumelor",acolo nu fac rabat si le iau pe cele mai bune . Bineinteles dau cu pudra de talc pe camere inainte

Eu am avut probleme la inceputul verii cu camerele continental de 99g. Dupa ce mi-am gasit bicicleta in rastel cu rotiile pe janta (aveam impresia ca fac colegii de lucru glume proaste), dupa 2 pene in mijlocul turei si inca una acasa dupa ce schimbasem camera (a inceput sa fasaie dupa 2 min), le-am aruncat naibii dupa ce am investigat si tras niste concluzii:

- daca nu erau aranjate cum trebuie se taiau

-daca nu foloseai un fond de janta cu muchii prietenoase se taiau

-lichidul antipana (Joe) dizolva camera

-orice peforatie asupra camerei se marea

Am mai avut probleme si cun set de maxxis care mi-au cedat la imbinarea valvei.

Acum am pe spate un Joe cu lichid antipana si pe fata un BBB de 130g umpluta si asta cu lichid. Din iunie si pana in prezent n-am mai avut probleme si chiar si cand am facut pene, lichidul si-a facut treaba si rotile s-au stabilizat la 1,5 bari.

In alta ordine de idei, din primavara trec pe tubeless si sper sa fie mai ok si mai sigur ptr mine

PS. Este vb de camere de mtb 26". 

La mine a fost cam asa. Din motive necunoscute anvelopa CX Comp a sarit de pe janta urmand explozia camerei. Cauciucul nu a iesit asa usor pentru ca s-au rupt bugati destul de lungi pana la sarma anvelopei.

8bari nu cred dar o sa verific de indata ce-mi gasesc un manometru prin magazinele din Bucuresti(in care nu au decat ce nu se vinde nu ce este trecut pe site)ce poate pompa mea de mana :D Da e cauciucul de mai sus la care nu ai nevoie de leviere ca sa-l scoti sau sa-l pui pe janta. Puteau sa-l faca si ei cu 1mm mai mic in diametru ca te poti trezi cu pana si prin gropile de pe sosea.

Salut,

Am strans de anul trecut 3 camera cu intepaturi de spini. Una din ele are doua gauri. Se merita puse doua petice pe o camera sau mai bine o arunc? Peticele sunt marca BBB (10 lei 6 bucati - autoadezive). Nu stiu cat sunt de bune pentru ca un petic care l-am pus s-a dezlipit pe margini (n doua locuri). Daca nu iese aerul din camera pot sa incerc sa folosesc asa camera? Sau sa pun altul?

Camerele sunt Maxxis 26 x 1.9 / 2.125 si un CTS made in china de aceleasi dimensiuni.

Multumesc

Ia nişte seturi de petice cu adeziv. Eu folosesc TipTop şi sunt mulţumit de ele. Alea autoadezive nu sunt grozave.

Două găuri nu sunt motiv de aruncat camera.

• Upvote 1

Va salut. . Va rog, cine imi poate recomanda  o camera pe care sa o montez intr-o anvelopa 700x20C, pe care o umflu la 11 atmosfere, cu risc cat mai mic sa-mi "pocneasca" fara motiv.

Am cumparat doua camere la 14 lei si ceva perechea, am montat o camera, am umflat la 11 atmosfere si fara sa ma urc pe bicicleta, dupa aproximativ 2,3 minute,  "fasss"   in urma aparitiiei unei "taieturi" de  vreo 3 - 4 mm.. Am montat a doua camera, dupa aproximativ 2 ore, fara sa ma urc pe bicicleta, "fass" tot in urma unei pleznituri de vreo 3-4 mm, intr-o alta zona fata de prima camera.

daca ai acces doar la camere proaste, iti recomand sa folosesti talc si sa umfli intai la 7 si sa lasi vreo 2-3 ore pana bagi mai mult

Multumesc pentru sfat. Am cumparat la nimereala, m-am aruncat la " oferta" :)  si am spus hai sa vad cum va face fatza si in loc sa faca fatza a facut "fass".

Ma ingrijorati.

Eu nu cumpar camere Decatlon ci camere Btwin de la Decatlon (alea doua la legatura) atat pentru roti de 28 dar cu balonaj de 43 cat si pentru rotile de 26.

E adevarat ca nu am nevoie sa depasesc 60 PSI pe nici una din roti, ceea ce e un avantaj si am facut mii de km cu astfel de camere.

Am avut probleme datorita pozitionarii proaste a patului de janta (deplasare laterala) sau datorita rezistentei slabe a patului de janta care intra in gaurile de spite, motiv pentru care pe gentile de 28 am pus mai multe straturi de powertape in loc de pat de janta.

O sa fiu atent si pregatit pentru ca intentionez sa abordez mult mai serios ciclismul de anduranta.

Va salut. . Va rog, cine imi poate recomanda  o camera pe care sa o montez intr-o anvelopa 700x20C, pe care o umflu la 11 atmosfere, cu risc cat mai mic sa-mi "pocneasca" fara motiv.

Am cumparat doua camere la 14 lei si ceva perechea, am montat o camera, am umflat la 11 atmosfere si fara sa ma urc pe bicicleta, dupa aproximativ 2,3 minute,  "fasss"   in urma aparitiiei unei "taieturi" de  vreo 3 - 4 mm.. Am montat a doua camera, dupa aproximativ 2 ore, fara sa ma urc pe bicicleta, "fass" tot in urma unei pleznituri de vreo 3-4 mm, intr-o alta zona fata de prima camera.

Eu v-am zis ca alea nu sunt camere de pus in cursiera! http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6267-problema-camere-btwin-de-la-dechatlon/

CST sau Rubena, 14-16 lei bucata. Groase, rezistente, putin cam grele dar rezista fara probleme la 9, 10 bari. Chiar si 11 (cred...) daca ai cauciucuri care sa permita presiunea asta.

Ma ingrijorati.
Eu nu cumpar camere Decatlon ci camere Btwin de la Decatlon (alea doua la legatura) atat pentru roti de 28 dar cu balonaj de 43 cat si pentru rotile de 26.

De ele vorbim. Celebrele camere la oferta, produs albastru.