fba

Explozie la umflat camera

Recommended Posts

Pentru ca nu am gasit un topic mai bun, il voi dezgropa pe acesta.

Am avut in repetate randuri o problema cu combinatia Schwalbe Marathon Racer 35-622 (cu o latime reala de 30 mm) si o pereche de jante Mavic Aksium S. Mai exact, am patit de 3 ori sa-mi sara cauciucul de pe janta o data umflat, lucru care a dus la explozia camerei. Am patit-o de doua ori pe roata spate - o data in mers, alta data imediat dupa ce am umflat cauciucul si am presupus automat ca e din cauza jantei si a presiunii prea ridicate (aveam in jur de 70 psi in el).

De atunci am scazut presiunea in ele pana la 50-60 psi si am inlocuit roata spate (nu din cauza asta, din alte motive). Timp de cateva luni nu am avut probleme, dar am patit-o din nou, de data asta la roata fata. Inspectand mai atent cauciucul, am descoperit ca exact in zona in care acesta a sarit de pe janta, buza care trebuie sa se agate pe janta era roasa - in anumite locuri se vedea tesatura de sub cauciuc. Intre timp am permutat de cateva ori cauciucurile intre ele, deci e foarte posibil ca acelasi cauciuc care acum a explodat sa fi fost pe spate in celelalte doua situatii (aparute la scurt timp una dupa cealalta). Poza urmatoare identifica zona cu probleme:

G8vX7iD.jpg

Am decis sa inlocuiesc ambele cauciucuri cu o pereche de Schwalbe Marathon Supreme 32-622 (care, aparent, ar trebui sa aiba cam aceeasi latime efectiva de in jur de 30 mm). Ce nu inteleg e urmatorul lucru: ce ar fi putut cauza uzura respectiva? Discutam de un defect de fabricatie, montare gresita sau alte cauze? Nu am mai patit niciodata asa ceva si am folosit tot felul de cauciucuri pe jante Aksium mai vechi, de origini si diametre diferite.

Mi-am amintit si de postul asta, unde cauciucul cu pricina a fost tot un Schwalbe Marathon Racer.

Pfuu, imi pare rau sa aud pataniile tale. Eu de atunci am pus multe mii de km in cauciucurile alea pe care le utilizez si astazi fara sa mai fi avut probleme, dar am schimbat jantele. Cea spate de la momentul pataniei a pleznit si ea la vreo cateva luni de la incidentul respectiv. Presiunea o las mereu cu 0.5bar mai mica decat limita maxima indicata. Nu am semne de asa uzura cum vad in pozele tale.

In cazul asta foarte probabil sa fi fost un defect de fabricatie in cazul meu. Sper sa am mai mult noroc cu Marathon Supreme.

Se poate sa fie cauzat genul ala de uzura de jante sau la montare/demontare?

@@pinkbike: am incercat sa caut un cauciuc similar de la alt producator dar n-am prea gasit nimic disponibil prin magazinele online (bike-components, bike24, bike-discount). Cauciuc similar = slick, foldable, cu balon de 32-35, cu greutate de ~400 g (nu mai mult).

Daca schwalbe e singurul sub 400 ce iti spune asta despre durabilitate? :))

Pai nu am avut alte motive sa ma plang de ea, suprafata de rulare pare sa reziste foarte bine. Plus ca Schwalbe Marathon (ca linie, fie el si Racer) cica e sinonim cu durabilitatea fiind folosit si recomandat de cicloturisti din intreaga lume.

incearca si Conti Sportcontact e pe la 480 versiunea pe sarma.

Nu vreau pe sarma (chit ca la alea pe sarma e mult mai putin probabil sa sara de pe janta cum a facut asta). Era perfect daca avea o versiune foldable in schimb... Sau daca se facea Continental GP4000s in marime 32...

Oricum, Marathon Supreme sunt deja pe drum. Asta e, daca ma mai ard si cu ele nu mai cumpar Schwalbe nici cadou pentru dusmani.

Va recomand sa NU care cumva sa va cumparati camere din Decathlon ( ptr cursiera ) ptr ca veti innebuni de nervi ! 

Pretul atrage : 14 ron/2 bucati...dar calitatea este una ORDINARA !!! Doua pene in doua zile si asta ptr ca am ales sa folosesc camere din Decathlon. eu am gresit, eu am de platit, cum s-ar spune.

Sunt ultimele gunoaie de camere si plesnesc in cate doua - trei locuri, culmea ! Asta ca sa stiti...

Si mie mi s-a intamplat la 3 camere (de cursiera) noi din Dechatlon, dracu' mai ia porcarii d-alea.

Pur si simplu au facut explozie la 6 atm, desi cauciucurile duc 8 atm. A patra s-a desumflat pe timpul noptii, nici macar nu mi-am batut capul sa vad ce a patit!

Cu alte camere (cst, rubena) n-am avut probleme, si aceleasi caucioace Maxxis Detonator 23C

7 lei dai, 7 lei arunci! (defapt 14 lei, ca-s la set de 2)

@@majikstone, mi-a sarit si mie Schwalbe Durano de pe janta in timp ce umflam, iar camera mi-a bubuit in nas. Ghinionul fu sa fiu intr-un hol ermetic, cu usa-nchisa, astfel incat cateva minute bune am auzit doar tiuiala.

Morala - cauciucul care intra PREA usor pe janta, cum fu si cazu' astuia, il dai frumusel jos si-i gasesti alta utilizare, de preferat umplerea tomberonului. Dup-aia cauti unu' care sa intre normal (relativ greu).

Edit: da, din amintiri, si Marathonu' intra dubios de usor pe janta. Dar il aveam pe 26', deci n-am depasit 4 bari niciodata, asa ca n-a sarit.

Parerea mea-i c-asa-s ele din fasa. Largi si proaste.

Se poate sa fie cauzat genul ala de uzura de jante sau la montare/demontare?

Despre jante nu stiu ce sa zic, putin probabil sa fie vinovate pentru uzura respectiva. Mai degraba ai putea sa le suspectezi ca fiind usor la limita cu 15C ca latime pentru balonul de 32, dar putin probabil si asta pentru ca eu pun cramponate de 2.25"pe 17C  latime la janta fata si nu am avut probleme pana acum, ce-i drept si presiunea e sensibil mai mica in acest caz.

Operatiunea de demontare/montare ale mele au vazut-o foarte des, cel putin pana anul trecut de cand am rarit foarte tare iesirile la padure si implicit si schimbul anvelopelor cu cele cramponate.

Eu cred ca ai fost ghinionist si ai nimerit un lot cu probleme. 

@@majikstone, mi-a sarit si mie Schwalbe Durano de pe janta in timp ce umflam, iar camera mi-a bubuit in nas. Ghinionul fu sa fiu intr-un hol ermetic, cu usa-nchisa, astfel incat cateva minute bune am auzit doar tiuiala.

Am patit si eu treaba asta o data, m-am temut serios pentru integritatea unuia dintre timpanele mele dupa episod. Mi-a trecut...

Eu cred ca ai fost ghinionist si ai nimerit un lot cu probleme. 

Sper si eu. Si sper sa am mai mult succes cu Supreme.

Edit: da, din amintiri, si Marathonu' intra dubios de usor pe janta. Dar il aveam pe 26', deci n-am depasit 4 bari niciodata, asa ca n-a sarit.

Parerea mea-i c-asa-s ele din fasa. Largi si proaste.

Exista vreo legatura intre marimea rotii si presiunea de umflare? Eu am tot pe 26,am 3.9 bar maxim si am gasit cauciuc cu 4.5 bar.

Cauciucurile de MTB necesita presiuni mici de umflare - 3 - 3.5 atm (chiar foarte mici daca sunt tubeless - sub 2 atm).

Cu cat scazi balonul cu atat trebuie sa cresti presiunea (ex la un balon 1.6 mergi la 5 sau chiar 6 atm) 

Iar la cursiera, unde balonul e maxim 1 (25 mm) deja ajungi la (si la unii producatori depasesti) 10 atm.

Mi-au venit Supremeurile, le-am montat. Au aproape aceeasi latime reala ca Racer (29 mm la Supreme de 32 fata de 31 mm la Racer de 35), dar par mai rigide ca material si au intrat considerabil mai greu pe janta. Racer le puteam monta cu mainile goale fara emotii, la Supreme am avut nevoie de leviere. Sa speram ca nu voi mai posta din nou pe topicul asta.

Sa speram ca nu voi mai posta din nou pe topicul asta.

Chiar daca nu iti mai explodeaza camera, mai posteaza sa ne povestesti cat de drept s-au asezat pe janta :))

• Upvote 2

@@pinkbike : daca alea Racer se asezau cam aiurea, astea Supreme chiar se aseaza destul de bine, banda aia reflectorizanta e destul de paralela cu janta. Racer erau cam varza (si) la capitolul asta, recunosc, oricat ma chinuiam nu se alinia niciodata banda cu janta. Si banda era bine montata pe cauciuc, era paralela cu linia cauciucului. N-am folosit niciodata apa cu sapun sau alte minuni, stiu ca ajuta si alea.

Am fost si eu in raza catorva explozii de camera. Cel mai epic moment a fost atunci cand bagam aer intr-o roata cu o mana iar cu cealalta tineam cauciucul. Ei bine, a explodat camera exact sub palma mea de mi-a trecut bucati de cauciuc printre degete.

Tot cu Schwalbe Marathon am avut si eu probleme, nu se asezau bine pe jante mai late. Mi-a explodat o camera pe spate la un tandem. Noroc ca era in teste si s-a intamplat doar la 1 km de casa. Intrau si ieseau foarte lejer de pe janta chiar si un copil le putea scoate cu mana goala.

Nu stiu daca in astfel de cazuri cauciucurile sau jantele sunt de vina. Tin minte ca am cumparat odata 4 jante Remerex Dragon de 26", toate noi si din acelasi lot. Le-am pus una langa alta si am observat diferente mari intre ele. Doua erau la fel, un era cu 1mm mai mare iar cealalta era cu 2mm mai mare pe diametru.

Sunt curios daca i s-a intamplat cuiva sa-i faca explozie o camera asa din nimic. Seara am umflat rotile cu o pompa de mana maxim 120 psi , nu stiu exact ce presiune, in niste anvelope Schwalbe 28*1,5 cu aceeasi marca de camere care acceptau balon pana la 1,75. Dupa 8 -9 ore asa din nimic camera a explodat in bucati practic era sfasiata si cauciucul a sarit de pe janta. A patit cineva asa ceva ? Sunt camerele de vina sau presiunea prea mare ca sa stiu daca imi cumpar o pompa cu manometru sau alte camere. Pe camere scrie Light dar nu sunt mai subtiri decat unele de cursiera.

Eu veneam cu bicla spre casa cei drept aveam cauciucul destul de tocit si mergand cu ea au cedat panzele in el si am facut explozie (dand la o parte ca am rupt frana aripa si rupt cablu la schimbatorul de pe fata)

Daca vrei sa mai tragi de cauciuc, cu cat e mai vechi/tocit, nu mai bagati atata presiune in el ca nou. Unii sustin sa nu umfli cauciucul la maximul permis niciodata (cat scrie pe el), ca asta ar fi principala cauza a deteriorarii mai rapide. Nici eu nu bag maxim, cam o atm mai putin. Asta ajuta si sa nu se mai toceasca doar pe coama. Si atentie la probabilitatea mai mare, cu vechimea, a aparitiei hurducaturilor ritmice in mers, semn ca a aparut o galma. Imediat opriti si daca se confirma, mai dati drumul la presiune si vira spre casa. 

Mda. Se da: un idiot entuziast. Prea entuziast. O pompă (Merida) destul de buna. O anvelopă Schwalbe. O cameră naiba știe dee care, de la Decathlon, d'aia cu zeama anti-pana în ea din fabrica.

Urmarea? Stropi de zeama pe orice. Perete, canapea, tv, parchet, geam, între dinții mei. Așa că vă recomand să nu luați așa ceva din Decathlon.

• Upvote 2

Apropo de cazul asta :Atentie la cele din Decathlon(camere,anvelope,cam ce e cu termen de valabilitate) de obicei sunt vechi si nu mai au caracteristicile din fabrica.

Ar trebui sa faca astia si camere antiexplozie,doamne fereste sa explodeze in multime,te iau aia direct :P

Ma refeream la obiectele cu pret redus de la Decathlon

Despre alea cu pret redus din Decathlon nu stiu tare multe, dar am tot folosit camerele "mai rasarite" din Decathlon (alea ambalate frumos in cutii de carton) in ultimii ani si nu am avut nici cea mai mica umbra de problema cu ele. Discut de modelul de trekking/cross (700C * 28-42 mm parca) fara zeama in el si cu valva Presta. Umflate pana pe la 60-70 psi in mod curent, nici o emotie.