Trevizes

Giro 2013 (pariuri si comentarii)

Recommended Posts

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, nerazzurru, adi marinescu, dang: Cavendish/Nibali

liv4inter:Marcato/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, nerazzurru, adi marinescu, dang, Madalin96: Cavendish/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, nerazzurru, adi marinescu, dang, Madalin96: Cavendish/Nibali

crk: Pozzato/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, nerazzurru, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo: Cavendish/Nibali

crk: Pozzato/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, nerazzurru, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo: Cavendish / Nibali

liv4inter:Marcato  /Nibali

crk: Pozzato / Nibali

robert_11: Gatto / Nibali

Succes Cavendish. :)) N-am fost atent la inceput. Se castiga ceva la sfarsit de Il Giro de se merge in stilul asta pe favorit?

Succes Cavendish. :)) N-am fost atent la inceput. Se castiga ceva la sfarsit de Il Giro de se merge in stilul asta pe favorit?

Da? No fii atent!

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo: Cavendish / Nibali

liv4inter:Marcato  /Nibali

crk: Pozzato / Nibali

nerazzurru: Mezgec/ Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo, sole42: Cavendish / Nibali

liv4inter:Marcato /Nibali

crk: Pozzato / Nibali

Da? No fii atent!

Asta e ideea. Eu as fi schimbat regulamentul pe viitor. Cine pariaza pe favorit si nu castiga, sa i se scada din puncte. Altfel, luam ca oile pe Cavendish si luam toti punctaj maxim si terminam circul, sau mai bine nu se mai face concrusul, ca si asa luam toti Cavendish din oficiu cand e favorit.

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo, sole42: Cavendish / Nibali

crk: Pozzato / Nibali

darieteslui:Felline/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo, sole42: Cavendish / Nibali

crk: Pozzato / Nibali
robert_11: Gatto / Nibali

nerazzurru: Mezgec/ Nibali 

shinelikeme : Goss/Nibali

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo, sole42: Cavendish / Nibali

liv4inter,GeoVIP:Marcato /Nibali

Da? No fii atent!

Asta e ideea. Eu as fi schimbat regulamentul pe viitor. Cine pariaza pe favorit si nu castiga, sa i se scada din puncte. Altfel, luam ca oile pe Cavendish si luam toti punctaj maxim si terminam circul, sau mai bine nu se mai face concrusul, ca si asa luam toti Cavendish din oficiu cand e favorit.

Regulamentul nu se poate schimba din mers. Un sistem similar cotelor ar mari atractivitatea, dar cum calculele se fac de mana e greu de gestionat. Personal am citeva idei, una ar fi impartirea ciclistilor in categorii, fiecare aducand un factor de corectie la rezultatul de etapa.

In alta ordine de idei, daca ai paria pe bani ar fi culmea sa nu-l iei pe cavendish cand vezi ca e la cu totul si cu totul alt nivel decat sprinterii din acest Giro.

Din pacate tocmai am aflat ca minunatul Goss s-a retras ieri din cursa ( deh daca nu sunt la curent cu noutatile ). Asadar sa nu se ia in considerare pronosticul meu. Multumesc!

Regulamentul nu se poate schimba din mers. Un sistem similar cotelor ar mari atractivitatea, dar cum calculele se fac de mana e greu de gestionat. Personal am citeva idei, una ar fi impartirea ciclistilor in categorii, fiecare aducand un factor de corectie la rezultatul de etapa. In alta ordine de idei, daca ai paria pe bani ar fi culmea sa nu-l iei pe cavendish cand vezi ca e la cu totul si cu totul alt nivel decat sprinterii din acest Giro.

Categoric, nu-l putem modifica din mers. Insa nu mi se pare fun, cand cavendish are 1.67 ca va castiga etapa sa se mearga pe mana lui, asa de parca viata noastra ar depinde de asta. Adica trebuie gandit un sistem in care eu daca prind un rutier (cota 6.00-7.00) care iese pe 2, sa iau mai multe puncte de cel care a pus pe Cavendish si a castigat. La fel nu e corect sa nu se scada nimic daca nu se nimereste castigatorul. Eu propun sa facem exact ca la pariuri, e cel mai simplu si cel mai cinstit. Fiecare participant, primeste 100 de puncte la inceput de sezon. Cotele pt fiecare etapa se vor lua de la o anumita casa de pariuri (bwin sau bet365). Se va paria maxim 10 unitati / pariu. Se face bilantul dupa fiecaer etapa, iar la sfarsit de concurs se trage linie si cine are cel mai bilant castiga. Deasemeena putem gandi sa "premiem" la sfarsit de etapa si pe cei care termin in primii 10, sau cei care primesc bonificatie, etc. Sunt multe variante prin care putem invia acest concurs si sa-l facem mai atractiv. De ex, eu daca pariez pe Y, si castiga etapa inca printr-o evadare de succes sa primesc X puncte, daca castiga printr-un sprint de final sa primesc mai multe puncte. Impreuna, cu idei din parte tuturor, poate iesi un concrus frumos, animat. Asa, pare cam sec. Toti pe Cavendish.

Nu e mai simplu pariul sa fie considerat 1 unitate care inmultita cu cota sa dea castigul final ?

Oricum , cu cat il facem mai atractiv , cu atat va trebui cineva sa munceasca mai mult pentru a se ocupa de clasament .

Sistemul de acum este unul simplu, pentru distractie. Abia daca il legam de cote si sisteme consacrate de pariuri mi se pare ca il facem "de parca viata noastra ar depinde de asta".

Site-urile de pariuri ofera cote orientate pe eveniment singular, in care castigatorul ia totul, noi totusi am gandit o "competitie" de cursa lunga, in care se cumuleaza evenimentele, nu mergem pe "tunuri", de aceea puncte primesc primele opt locuri, iar daca ai mers pe favoritul nr.2 si a venit si el cu primii nu ai pierdut mult in clasamentul general. Nu ar merge nici sa-l iei pe Tamouridis la cota gigant si sa-ti iasa pleasca si sa strangi 50 puncte dupa care nimeni nu te mai poate ajunge, ala e barbut.

O alta idee simpla ar fi alegerea a doi- trei ciclisti la fiecare etapa, obligatoriu din categorii diferite, astfel incat sa ai mai multe optiuni, un om de cg, un atacant care sa fie lasat de favoriti sa se lupte la etapa si un " joker" adica un om din, de ex., evadare, una care sa reuseasca nesperat, ales bineinteles inainte de inceperea etapei.

Optiunile sunt multe, trebuie doar puse cap la cap si vedem ce iese.

Altfel, luam ca oile pe Cavendish si luam toti punctaj maxim si terminam circul, sau mai bine nu se mai face concrusul, ca si asa luam toti Cavendish din oficiu cand e favorit.

Deocamdata "oile" au dat fail :)) .

Etapa de azi e tocmai un contra-argument la teoria cu moartea concursului prin parierea pe favoritul nr.1. 

Pe de alta parte nu pot sa nu ma gandesc ca daca nu ma incapatanam sa nu pun pe Cavendish de 2 ori si pe Wiggo la contratimp doar pt ca erau marii favoriti, as fi avut fix 27 de puncte in plus la clasament :)

razvanArad , CristiC FFlorin, Trevizes, adi marinescu, dang, Madalin96, Rhadooo, sole42: Cavendish / Nibali – 1p
liv4inter,GeoVIP:Marcato /Nibali – 1 p
crk: Pozzato / Nibali – 6 p
robert_11: Gatto / Nibali – 1 p
nerazzurru: Mezgec/ Nibali – 7 p

darieteslui:Felline/Nibali - 2 p

shinelikeme : Goss/Nibali  - 1 p :)

1. FFlorin -93 pct

2. dang -91 pct

3. Madalin96 -82 pct

4. Trevizes -77 pct

5. razvanArad -76 pct

6. sole42 -74 pct