Trevizes

Giro 2013 (pariuri si comentarii)

Recommended Posts

liv4inter,darieteslui: Viviani/Nibali

adi marinescu, Trevizes, dang,razvanArad,GeoVIP, sole42: Cavendish / Nibali

nerazzurru: Mezgec/ Nibali

adi marinescu, Trevizes, dang,razvanArad,GeoVIP, sole42, Madalin96: Cavendish / Nibali

adi marinescu, Trevizes, dang,razvanArad,GeoVIP, sole42, Madalin96, Metall: Cavendish / Nibali

Draci am uitat sa mai pun azi pronostic

Poate careva sa faca clasamentul?/

Draci am uitat sa mai pun azi pronostic

Poate careva sa faca clasamentul?/

Esti il padrone la fel ca Nibali <:-P

Clasament final

1. FFlorin -115 pct

2. dang -109 pct

razvanArad -109 pct

3. sole42 -107 pct

4. Trevizes -105 pct

5. Madalin96 -104 pct

6. GeoVIP  -100 pct

7. Metall  -87 pct

8. adrianmarinescu -85 pct

9. Liv4inter  -76 pct

10.nerazzurru  -71 pct

11.crk -70 pct

12.robert_11 -57 pct

13.Fane Deraior -50 pct

14.Darieteslui  -45 pct

15.shinelikeme -39 pct

16.Rhadooo -33 pct

17.a_mic -21 pct

18.CristiC  -20 pct

19.Ibzk -1 pct

• Upvote 1

Pfaai daca nu mergeam ieri la tura si pariam poate acum eram si eu pe podium.

Felicitari FFlorin, dai o bere cand ne vedem :)

Madalin, merci de ajutor.

Mi-ar fi placut sa-l vad si pe Joachim Rodriguez si pe Moreno in turul asta, la ce pante au fost

felicitari FFlorin, precum si tuturor participantilor  precum si mii de multumiri celor care au calculat rezultatele la fiecare etapa :)

Rutierul italian al echipei Vini Fantini-Selle Italia, Danilo Di Luca, a fost depistat pozitiv cu eritropoetină la un test antidoping ce a avut loc înaintea ediţiei din acest an a Turului Italiei, informează cyclingweekly.co.uk.

Daca tot s-a renuntat la etapa eu zic sa continuam pronosticutrile cu cei care vor fi depistati pozitivi in zilele/saptamanile urmatoare.

Permiteti-mi sa incep eu.

1. Nibali

2. Visconti

N-am ghicit...deocamdata. Primul "castigator" este Santambrogio.

Un tampit.

Ce prostie. Te dopezi si termini pe locul 9. Macar daca o faci, fa-o bine si termina macar pe podium.

Di Luca e prea batran sa mai traga de el dar asta....

Bai astia chiar sunt inconstienti. [-X  L-)

Cand incepem pariurile pentru Le tour??

Asta incepe sambata si noi nu avem topicul facut.

Ii las pe cei mai priceputi sa faca topicul, eu pricepandu-ma doar la pronosticuri.

Succes tuturor

Fac topicul diseara.

Iar pentru pariuri as dori sa incercam o imbunatatire:

- Impartirea ciclistilor in "favoriti" si "ceilalti". Favoriti vor fi atat contratimpisti, puncheuri, sprinteri, cataratori si oameni de clasament general.

- parierea pe doi sportivi din care numai unul poate fi din grupa favoritilor (dar evident poate fi niciunul)

- ambii ciclisti puncteaza la fel conform schemei de pina acum 10,8,6,5,4,3,2,1 puncte pentru locurile 1,2,3,4,5,6,7,8 din fiecare etapa.

Astfel se va evita parierea doar pe Tony Martin, Froome, Cavendish, Contador, iar diferentele sa fie facute doar de lupta favoritilor. 

Dar va fi mai mult de calcul. 

Daca mai aveti idei, de genul, grupa favoritilor puncteaza cu un coeficient de reducere de 0.5, etc. ... incepeti sa le scrieti de acum chiar aici pe topicul de Giro.

Eu as merge pe a doua varianta cea cu 50% pt favoriti.

O varianta pe care o vad eu ar fi ca fiecare etapa sa aibe favoritii eliminati, astfel incat sa puncteze doar outsideri - asta pentru victoria de etapa.

Pentru general sa ramana ca acum.

Conditia este ca la inceputul turului sa fie deja facuta lista favoritilor pe cele 3 categorii: contratimpisti, sprinteri, cataratori.

In categoria puncheur e mai greu sa nominalizezi pe careva.

Practic, vor fi 3 pariuri pentru fiecare etapa: A. favorit x 0.5 (sau outsider x 1) -> [1..10p] ; B. outsider x 1 -> [1..10p] ;  C. clasament general -> 1p (oricare ciclist)

Puncheuri, Philippe Gilbert, Gasparotto, Cunego, Chavanel, Voeckler, Daniel Martin, Simon Gerrans ... si acestia vor fi favoriti la unele din etape

Practic, vor fi 3 pariuri pentru fiecare etapa: A. favorit x 0.5 (sau outsider x 1) -> [1..10p] ; B. outsider x 1 -> [1..10p] ;  C. clasament general -> 1p (oricare ciclist)

Puncheuri, Philippe Gilbert, Gasparotto, Cunego, Chavanel, Voeckler, Daniel Martin, Simon Gerrans ... si acestia vor fi favoriti la unele din etape

intrebarea care se pune e cine va sta sa isi manance nervii si timpul sa calculeze toate aceste lucruri....

eu cred ca trebuie sa fie cat mai simplu...

• Upvote 1

Mie imi place cum a gandit Trevizes treaba si imi convine. Cel putin 7 etape o sa fie calculate de catre mine, poate si mai multe. Cine da favoritul? O casa de pariuri, un site? Se va face o grupa cu favoriti, in functie de genul etapei, acum inainte de startul turului sau?

Favoritii ii dam odata pentru toata competitia, la inceput, poate in seara asta :) 

Bre, parc-ar depinde nu-stiu-ce de pariurile astea....Cre' ca nici nu mai imi esprim opinia, ca vad ca incepe sa fie competitie curata, fac icter dupe aia...ca n-am luat potu'

Desigur, e o parere, eu sunt din fire mai conservator.

Pai spuneti-va opiniile pe topicul nou creat si om vedea noi pina maine cum ramane.