Alexx

Radu Banciu & Radu Naum - pro si contra

Pro sau contra Banciu si Naum  

19 members have voted

1. 1. Pro sau contra Banciu si Naum

• Pro
      116
    • Contra
      32

Recommended Posts

r naum e prizabil

insa r banciu e infatuat si prea plin de bere.

pe langa insistenta cu care imi baga pe gat franceza de care e foarte mandru ( da' lasa-ma mai nene ca eu is anglofon si IN AFARA DE BRANZA DIN AIA PUTUROASA chiar nu vreau sa stiu nimic despre turnul eiffel) =ma mai sacaie si cu felul sententios si artificial al un tip care in viata lui nu s-a urcat pe o bicicleta

Absolut de acord!

Eu nu sunt nici pe departe un fan al transmisiilor cu ciclism, indiferent de ce fel, desi imi place mersul pe bicicleta. Insa am zis totusi sa incerc sa inteleg cu ce se ocupa probabil cea mai prestigioasa cursa din lume si am vrut sa o urmaresc. Doamne, e imposibil sa-i suporti pe snobii aia doi. Nici macar Naum nu mi se pare acceptabil. Vorbesc numai idiotenii, fara absolut nici o legatura cu ce se intampla pe ecran, si nici macar cu ciclismul in general. Insistenta cu care fac parada de franceza lor sforaitoare si variate cunostinte de cancan de doi lei este sub orice critica si nu face decat sa strice spectacolul sportiv.

Speram sa inteleg si eu mai multe despre competitia asta, insa daca o sa o fac nu o sa fie de la varianta romana a Eurosportului. Mare porcarie. Insa nu pare ca deranjeaza pe nimeni din interiorului susnumitului canal de sport, asa incat cred ca doritorii de ciclism din Romania vor avea dubiosul privilegiu de a avea parte in continuare de barfa si infatuarea ce tin la ei loc de comentariu sportiv.

doar n-ai vrea sa ne vorbeasca despre angrenaje, greutatea carboanelor, noile tehnologii etc. tanti Maria n-ar mai intelege nimic. E destul de greu sa fi comentator la o asemenea cursa, ar fi culmera acum sa faca pe plac tuturor. S-a mai discutat si cum sunt asa sunt, amuzanti sau idioti.

daca ar fi sa se voteze pro sau contra celor 2 radu eu as vota categoric PRO, si asta pt ca nu am chef sa ascult un comentariu plat si banal timp de 3-4 ore . Apreciez umorul si ironia celor doi, iar legat de faptul ca vorbesc cam mult in franceza pot spune ca nu ma deranjeaza foarte tare. Pun pariu ca toti astia care urlati jos cu franceza ati fi "in limba" dupa un comentariu cu profunde tente englezesti. Dar asa-i, fiecare cu ce ii place.

P.S. Mortala faza de la contratimp cand cancellara se apropia de finish:"da-i cu rusu de pamant!" :)

deci am ras la faza aia de numa. Au momente bune amandoi si momente mai proaste...e inevitabil, si eu as vota Pro.

Nu vreau greutati, angrenaje si carboane. Alea le gasesc aici pe forum. EU eram Tanti Maria, si incerc sa va spun ca nu mi-a placut si m-a facut sa-mi pierd interesul. Si daca se dadeau in spectacol in engleza in loc de franceza la fel de putin mi-ar fi placut.

Asa cum am spus, incercam sa inteleg ceva mai mult din manifestarea sportiva decat faptul ca dau unii la pedale multi km, atata tot. Nu am inteles nimic, asa ca l-am inchis dupa o vreme, ca mai ma si enervam.

Daca va place, foarte bine, vizionare placuta. Eu unul ori ma uit fara sonor, ori pe alt Eurosport, daca sunt acasa.

Numai bine! :)

aa, pai am inteles, deci nu stii de ce dau astia la pedale toata ziua si ce e cu tricourile alea colorate si minutele alea afisate pe ecran. Pai, pentru asta tre sa te uiti sa intelegi si tu ca noi toti, nu e greu. Eu m-am prins din '97

Cred ca ar trebui sa facem o petitie pt inlaturarea celor doi iar ca solutie as propune ca in locul lor sa fie o persoana care sa traduca live comentariul englezilor.

Ce credeti, facem petitia ?

Cred ca mai bine iti faci abonament pe site-ul englez al Eurosport...

aa, pai am inteles, deci nu stii de ce dau astia la pedale toata ziua si ce e cu tricourile alea colorate si minutele alea afisate pe ecran. Pai, pentru asta tre sa te uiti sa intelegi si tu ca noi toti, nu e greu. Eu m-am prins din '97

Tocmai de atunci te-ai prins? Sunt impresionat. Acum esti tu tanti Maria, sa inteleg? Uite ce e, aia sunt platiti ca sa furnizeze niste date despre sportivi, echipe, palmarese, organizatii, organizari, sponsori, noutati, etc., nu sa faca glume proaste si sa intruchipeze zicala 'prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul'. Daca vorbim de niste comentatori buni, ceea ce evident nu e cazul, fac in asa fel incat toate informatiile alea sa fie atractive. Daca o sa te mai uiti la alte sporturi, o sa intelegi ce spun. Pana atunci, succes cu numaratul secundelor pe ecran si in pauze poti sa admiri tricourile colorate.

Cred ca ar trebui sa facem o petitie pt inlaturarea celor doi iar ca solutie as propune ca in locul lor sa fie o persoana care sa traduca live comentariul englezilor.

Nu tin neaparat sa am traducere live de la englezi, s-ar putea sa existe pe undeva si niste romani capabili sa fie originali fara sa o dea in prost gust. In lipsa lor insa, da, sunt de acord. In mod cert sunt de acord cu inlaturarea alora doi :mrgreen:

bai atata scandal cu radu banciu si radu naum de zici ca ei or omorat-o pe elodia!:shock: eu zic sa le facem proces public dupa care sa ii spanzuram, evident pentru lipsa de bun gust :roll:

Si dupaia, conform petitiei, angajam un tip care sa traduca live comentariu din engleza(hai ca asta chiar ii tare :))!

Domnule Alexx, nu esti tu in masura sa-i judeci pe cei doi, tu un nimnea'n drum care se uita la tur de ieri. Cei doi te baga in buzunar cand e vorba de cultura sportiva asa ca ciocu mic. Ei comenteaza live turul de multi ani si o fac foarte bine. Ofera informatii despre echipe, interviuri, palmaresul rutierilor etc. Etapa are 200 de km si sincer glumele lor sunt foarte la obiect si au o ironie fina de are sunt siguri ca nu te prinzi. Vorbasc franceza deoarece e LeTour si nu turul armeniei. Da pe mut si ai scapat; telecomanda e la tine nu la ei. Cand le vei ajunge macar la glezne in materie de cunostinte despre ciclism atunci sa te aud comentand, pana atunci mai uita-te si tu 2 etape ca se pare ca esti total pe langa. Hai ca poate pana se termina turul te prinzi si tu cum e cu evadatii si cu trena. Sprintul te prinzi de el la anu ca doar in fiecare an e turu.

BogdanB , ei vorbesc si in Il Giro in franceza si in timpul lui Vuelta:mrgreen: Nu asta ar fi motivul parerea mea. De multe ori spun in franceza ce nu ar putea sa spuna in romana . Pentru mine cel putin , decat sa aud un fost ciclist care nu stie sa lege doua cuvinte dar sa stie ce sunt pantofii cu placute sau ce este un angrenaj compact , ii prefer pe cei doi cu mare drag . Imi place mult si modul in care se documenteaza inainte de orice etapa , stiu absolut orice despre clasamente, ciclisti , localitati prin care trece etapa ,personalitati. Banciu a citit in franceza (si nu numai)mai mult decat toti profesorii mei de la facultate la un loc :-( Si eu sunt PRO :)

V-am facut un topic separat pentru cei doi Radu.

BogdanB, Alexx si jacsu, lasati-o mai incet cu aruncatul complimentelor ;-), puteti contra o parere si in alte moduri.

Si daca tot am postat, sincer imi plac cei doi. Pentru mine reprezinta sarea si piperul Tururilor, un fel de relaxare dupa serviciu. Tin bine minte ca in turul trecut unul din ei spunea ca se poate dormi foarte bine pe comentariul lor. Sa fiu verde de nu au dreptate ;-).

In fond, Radu & Radu se afla in situatia lui Mircea Badea. Si respectivul a iscat o serie de discutii pro si contra, chiar si o petitie care are impresionantul numar de 100 de semnaturi.

Cu totul PRO pentru cei doi. Sincer sunt doua motive pentru care imi place sa ii ascult comentand turul :

1. Trebuie sa vorbesti foarte mult pe parcursul orelor cat tine o etapa - ei reusesc sa o faca cu toate glumele si ironiile fine pe care le fac - daca ar vorbi despre biciclete si echipe toata etapa sigur nu m-as mai uita

2. Dupa cum mai zicea cineva, daca vreau sa trag un pui de somn - turul frantei cu cei 2R este reteta perfecta, ma linistetest comentariul lor si ma relaxeaza.

P>S> De cand cu munca nu prea mai prind decat finalurile de etapa sau nici macar alea - GO GO GO 2R

P>S>P>S> I-am auzit comentand un meci de fotbal din Anglia - la astea as fi CONTRA pentru ca se cam credeau tot in Le Tour si erau putin pe langa

cele mai idioate comentarii, asa as putea sa cataloghez prestatia celor doi . cateodata baietii astia incep sa bata campii de ma intreb ce au consumat inainte sa intre in emisie. sunt de acord cu propunerea pentru traducerea comentariului din limba engleza.

da creizy, intradevar poti sa dormi fara griji ,atat de plictisitori sunt .

da creizi, intradevar poti sa dormi fara griji, atat de plictisitori sunt .

De fapt:

Pentru mine reprezinta sarea si piperul Tururilor, un fel de relaxare dupa serviciu.

Fiecare cu parerea lui ;-).

Pentru cei care nu-i vor pe cei 2 Radu: poate va surade varianta Vlad Enachescu+Emil Gradinescu?

Comentariul e bun, ofera si statistici, glume si cam tot ce vrei. Nu le au cu tehnica si nici nu au pretentii de asa ceva.

Daca vreti comentariu de "profesionist" incercati sa urmariti o cursa pe cycling.tv Aia "profesionistii" nu ma pot tine treaz. Englezii sunt mult prea seci.

sal. m-am uitat la ciclim si pe net si pe eurosport si am constata ca m-am plictisit de moarte atunci cand comentatorii englezi vorbeau ca la o inmormantare si nu anuntau decat timpi intermediari cinei omu din imagine si cam atat (plictiseala totala), in schimb turul italiei pe raisport (internet) comentat live direct de pe motoare la fata locului (imagini mai palpitante mai dinamice decat ce se vedea in direct pe eurosport, imagini de la cameramanii de pe motoare), iar comentatorii aia de pe motoare chiar "traiau" toate evenimentele turului, comentarii stufoase si detaliate - foarte placut de ascultat;

in ceea ce-i priveste pe 2 x radu eu zic ca isi fac treaba f bine in sensul ca ne dau destule informatii despre ce se intampla acolo dar nici nu ne lasa sa ne plictisim - ca totusi sunt 4 ore cateodata - dc vb. numai despre cursa in 4 ore tampesti; asa k e bine sa vb. despre tot felul de tampenii, lucruri serioase, evenimente, glume etc. - concluzie: sunt buni pt. comentat ciclism; am auzit ca multi oameni care nu au legatura cu ciclismul pun pe eurosport sa doarma de amiaza cand e turul - cica se adoarme repede si placut in comentariul celor doi

Daca stai in Italia de ce te intereseaza comentariul in limba romana ?

Am un argument pro (subiectiv, cum altfel?): datorita lor ma uit la ciclism; acum citiva ani am nimerit pe Eurosport si am ramas datorita lor. Nu e mult insa au cistigat un om pentru ciclism datorita comentariului! Au charmul;-) lor si daca nu rezonezi la el e clar ca nu au cum sa-ti placa. Separat nu-mi plac!Impreuna realizeaza ceva care combina fericit si informatii seci tehnice si ironii plus savuroase comentarii culinare (implicit si culturale).Nu cred ca sufera comparatie si nici nu are rost vreuna.

Daca stai in Italia de ce te intereseaza comentariul in limba romana ?

ăăăăăă.... pt ca sunt roman ? ;-)

Comentariile lor sunt pt "Tanti Maria" dintr-un motiv simplu si anume ca n-au facut ciclism, nu au experienta si este intr-adevar greu sa vorbesti non-stop 3-4 ore zilnic despre ceva la care nu te pricepi dar iti place sa urmaresti la tv.

E adevarat compenseaza acest vital neajuns cu o buna doza de cultura generala dar din pacate cu aroganta si glumele lor proaste lipsite de bun simt cred ca au depasit masura si ii fac de nesuportat pt din ce in ce mai multa lume.

Nu stiu cati din voi l-au prins pe Topescu care indiferent de sportul pe care-l comenta venea cu niste amanunte si o abordare care te facea sa te uiti si la patinaj artistic pt doua ore fara sa te plictisesti.

Nu prea iţi dau dreptate, la turul Franţei nu se uită numai cei care practică ciclismul ci şi cei care poate nici nu ştiu să meargă pe bicicletă. Ce ar fi să vorbeşti unui astfel de telespectator despre STI-uri , hollowtech-uri s.a.m.d. Eu unul is sătul, mă informez destul pe internet despre astea, chiar m-aş plictisi.

Mulţi dintre comentatorii de fotbal de exemplu, n-au practicat în viaţa lor acest sport, nu trebuie să fi fost sportiv ca să comentezi. Ba mai mult au fost unii fotbalişti care au încercat această meserie de comentator sportiv şi a ieşit dezastru :cry: (vezi Craioveanu , Mutu si alţii ...)

Eu zic că işi fac treaba destul de bine :-P

la turul Franţei nu se uită numai cei care practică ciclismul ci şi cei care poate nici nu ştiu să meargă pe bicicletă. Ce ar fi să vorbeşti unui astfel de telespectator despre STI-uri , hollowtech-uri s.a.m.d. :-P

ar fi exact asa cum reusesc cei care comenteaza sumo si/sau snooker pe eurosport si (cu un pic de rezerva formula1 pe tvr) ai avea de toate fara sa trebuiasca sa-ti pui chilotii aia caraghiosi si unu cu evantai sa urle la tine

zabriskie mare adevar graiesti ..dar vad ca nu ai cu cine sa discuti ,asta e nivelul unora care gusta glumele de doi lei ale acestor asa zisi comentatori...glume nesarate ,bascalie si caterinca de doi...nu am auzit si odata sa prezinte si ei bicicletele pe care alearga baietii aia , ce mai e nou in domeniu,nimic.....apropo ,topescu cred ca e singurul comentator adevarat pe care l-a avut romanica noastra. multa bafta