Alexx

Radu Banciu & Radu Naum - pro si contra

Pro sau contra Banciu si Naum  

19 members have voted

1. 1. Pro sau contra Banciu si Naum

• Pro
      116
    • Contra
      32

Recommended Posts

Pe Radu Naum, il stiu cum arata, dar are cumva cineva o poza cu Radu Banciu, ca pe Google n-am gasit nimic?...

Pe Radu Naum, il stiu cum arata, dar are cumva cineva o poza cu Radu Banciu, ca pe Google n-am gasit nimic?...

De ce, vrei sa-l dai in urmarire? :P Da, si eu am o vaga curiozitate in privinta asta, asa... fara un scop anume, da' poate-l intalnesc intr-o zi pe strada si nu stiu :-P

mi s-a părut penal faptul că unii dintre voi deja aţi stârnit polemici cu privire la faptul că unul e PRO şi altul CONTRA. Fiecare vine şi-şi spune părerea, îşi aduce argumentele, şi gusturile nu se discută

Lasand la o parte calificativul, care mi se pare complet deplasat, restul observatiei il gasesc de bun simt si sunt total de acord.;-)

am urmarit turul frantei pe eurosport si am ramas dezamagita cand am auzit comentariul aberant al celor doi domni care numai comentatori nu se puteau numi si anume in ultimele 20 de minute ale turului(atat am urmarit pe programul romanesc)in loc sa relateze informatii despre desfasurarea ultimilor kilometrii de tur vorbeau despre tot felul de aberatii si ambasade si despre cat de scumpa este viata in Paris(dupa expresia lor "pe chans elizee"..adica sansa elizei in loc de champ-elizee)am ami auzit expresiile"gaina beata" "ii rupe capul" "tesatorista" " cu numele acesta nu are nici o sansa" " este mic in rosu si cocarjit pe bicicleta...nu ai cum sa nu il vezi" " cea mai mare gluma este sa lipesti o guma pe un tablou de la luvru" "taran prost" " in piata aceasta ai nevoie de tupeu numai ca sa privesti in vitrina" in ultimul kilometruu de tur ...cand in fundal se auzea comentatorul francez plin de verva ...acestia comentau despre pizza napoli si " nui o mare vitejie sa mananci pe chans-elizee" apoi despre cum a murit cel mai mare cantaret francez intr-o piata apoi despre cum au luat viza in franta in 1998 in timp ce ,cei de la ambasada se uitau la meci ...DOMNILOR A FOST PENIBIL...cum ati ajuns acolo ...sunt alti oameni capabili lasatii sasi faca meseria...si mai spuneti ca de 10 ani comentati turul acesta(vrajeli ca mai sus si alte mangleli) RUSINE!!! eurosport tv romania

Aici este mai potrivit de postat! :mrgreen:

Felicia, trebuie să-ţi pui 3 întrebări:

1. Ştiu eu să pronunţ, în franţuzeşte, numele Câmpiilor Elizee?

2. Am eu vreun pic de umor sau sunt bâtă?

3. Deţin eu ceva cultură? Am citit eu ceva? Am călătorit, altfel decât pentru a le culege lor căpşunile?

Dacă la aceste întrebări obţii 3 puncte, abia apoi poţi să te apuci de criticat...

Înainte, vezi de minuscule în loc de majuscule şi ce-i cu linioarele alea de unire... Ăia le-ar zice cratime.

roller, cu tot respectul, n-ai de unde sa stii cum se califica membrii forumului la cele trei intrebari, de ce crezi ca predomina incultii pe aici? Ca nu a fost felicia singura persoana care i-a criticat.

Vad ca exista o tendinta de a lua lucrurile personal, n-am inteles de ce. E vreo problema daca cineva critica prestatia cuiva? Trebuie neaparat sa fim toti fericiti si impresionati de ce debiteaza doi insi? Ne intoarcem iar la vremurile apuse? Nu ati avut destula uniformitate atunci? Aplicam iar 'cine nu-i cu noi e impotriva noastra'?

Uite exista si oameni la care nu le place cum isi fac meseria cei doi comentatori. Asta inseamna neaparat ca sunt inculti? Sau ca sunt niste nimeni? Sau alte idiotenii? Se arunca calificative dar nu stim cu cine discutam... Nu vorbesc exclusiv de tine, se intampla ca citind posturile tale aveam asteptari mai mari de la tine decat de la altii care discuta cu televizorul (ca eu altfel nu pot interpreta 'e rau sa te uiti ca mutul' postat mai sus) si de aceea am ramas putin surprins ca ai ales sa raspunzi asa. Nu stiu cine e felicia dar n-am de ce sa cred ca e o persoana inculta, fara simtul umorului, care nu stie limbi straine si n-a iesit din casa. Si de ce presupui toate astea? Numai pentru ca a criticat ceva care tie iti place? Poate ca punctuatia putea fi mai buna, dar nu sunt sigur ca asta justifica restul parerilor.

E pacat ca nu se poate discuta decat agresiv, ne mai miram de trafic cand nu suntem in stare sa schimbam cateva idei simple...

Nici vorbă să mă fi adresat tuturor forumiştilor sau celor care îi critică.

Am explicat că am şi eu rezervele mele, într-o relaţie ”personală” cu ei. Cred, de asemenea, că par plictisiţi, blazaţi.

Cu toate astea, nu cred că pot fi judecaţi atât de aspru de cineva care scrie: ”sunt alti oameni capabili lasatii sasi faca meseria...”

Nu atât completul analfabetism al textului m-a iritat, ci neadevărul lui. Păi, am scoate noi din joben, acum, alţii mai buni pentru un comentariu care se întinde pe 5 ore în unele etape?

Textul se adresează numai Feliciei şi nu criticilor.

Sunt de partea lui Kogălniceanu, care scria: ”Scrieţi, băieţi, numai scrieţi...”

Parafraza e: ”Criticaţi, băieţi, criticaţi” Pentru că chiar aveţi ce spune.

Dar uitaţi-vă în oglindă, pentru a vă cunoaşte lungul nasului.

@Felicia: Etapa de ieri a fost prima pe care ai vazut-o in viata ta? Te intreb pt. ca ai avut de pierdut, in cazul asta... Poate s-au discutat lucruri interesante intre timp, fara ca tu sa stii.

Eu am ras cu lacrimi in timp ce Radu Banciu povestea despre ambasada respectiva :mrgreen:.

Cat despre Tur, de fiecare data cand aparea ceva interesant in pluton, cei doi se opreau din povesti si faceau referire la evenimentul respectiv.

de fiecare data cand aparea ceva interesant in pluton, cei doi se opreau din povesti si faceau referire la evenimentul respectiv.

De ex., in ultima etapa, nu s-au oprit deloc, atunci cand unuia dintre ciclisti, i s-a desprins saua, la o cursiera de cateva mii de euro! :-P

ce se putea comenta "din pluton" intr-o etapa la care s-a baut sampanie din mers?

Pai tocmai, atunci cand s-a baut sampanie, s-a comentat despre acest lucru, iar atunci cand mai erau doar 10Km pana la finish, se taragana discutia despre ambasada buclucasa!

Chiar mai rau, Manolo i se adresa lui Banciu: "Mi-ai ramas mie si telespectatorilor, dator cu continuarea intamplarii de la ambasada"...

Chiar daca discutia cu ambasada, ar fi inceput odata cu etapa, tot nu s-ar fi rezolvat cu aberatiile, intrucat ar fi gasit Radu Banciu, sa povesteasca el ceva, de prin mahalaua lui, pe ultimul Km din Turul Frantei! :mrgreen:

Ai dreptate Alexx... nu putem (si nu cred ca e bine) sa avem toti aceeasi opinie (oamenii nu sunt egali). E pacat sa aruncam cu piatra atunci cand noi nu suntem mai sfinti (asta apropo de ce zicea Roller despre fata aia si comentariile ei...)! Una peste alta azi la job (unde urmarim cu mare interes Turul...) ne-am trezit cu un mare GOL... lipsea Turul si ne lipseau si comentariile celor doi...care sunt trei...sau patru! Pentru mine sunt un spectacol... ma binedispun.

Partea buna e ca urmeaza Turul Spaniei... si cu toata imbecilitatea noastra, constienti fiind ca ne vom uita la niste dopati si ca vor comenta unii care bat campii, vom urmari zi de zi spectacolul asta numit CICLISM si ne va face placere! :)

...hai sa visam bine......

Turul Spaniei 2008 - La Vuelta 2008

Etapa 1 sambata 30 august Granada - contratimp pe echipe 7 km

Etapa 2 duminica 31 august Granada - Jaen 167 km

Etapa 3 luni 1 septembrie Jaen - Cordoba 165 km

Etapa 4 marti 2 septembrie Cordoba - Puertollano 153 km

Etapa 5 miercuri 3 septembrie Ciudad Real - contratimp individual 40 km

Etapa 6 joi 4 septembrie Ciudad Real - Toledo 162 km

Vineri 5 septembrie zi de pauza

Etapa 7 sambata 6 Barbastro - La Rabassa, Andorre 224 km

Etapa 8 duminica 7 septembrie Escaldes-Engordany, Andorre - Pla de Beret 160 km

Etapa 9 luni 8 septembrie Viella - Sabinanigo 198 km

Etapa 10 marti 9 septembrie Sabinanigo - Zaragoza 173km

Etapa 11 miercuri 10 septembrie Calahorra - Burgos 178 km

Etapa 12 joi 11 septembrie Burgos – Suances 180 km

Vineri 12 septembrie zi de pauza

Etapa 13 sambata 13 septembrie San Vicente de la Barquera - Alto de L'Angliru 199 km

Etapa 14 duminica 14 septembrie Oviedo - Fuentes de Invierno 158 km

Etapa 15 luni 15 septembrie Cudillero - Ponferrada 194 km

Etapa 16 marti 16 septembrie Ponferrada-Zamora 185 km

Etapa 17 miercuri 17 septembrie Zamora – Valladolid 160 km

Etapa 18 joi 18 septembrie Valladolid - Las Rozas 179 km

Etapa 19 vineri 19 septembrie Las Rozas - Segovia 161 km

Etapa 20 sambata 20 septembrie La Granja - Navacerrada - contratimp individual 16km

Etapa 21 duminica 21 septembrie San Sebastian de los Reyes - Madrid 110 km

Imagine postată

Ca tot zicea cineva ca poti sa adormi linistit in timp ce ei comenteaza...

Eu chiar am patit-o. Partea proasta e ca eram la lucru. Da oricum, dupa 15 minute m-am trezit. :mrgreen:

De-aia nici nu-mi place sa urmaresc ciclism. Mi se pare plictisitor. :neutral:

Am rezolvat problema imbecilior care comenteaza in limba romana. Digi Cablu:D, pot schimba limba si aud comentariul in engleza.

Doamne ajuta!:D

Nici Sean Kelly nu exceleaza in meseria de comentator. Se descurca mai bine be bicicleta. Tot RN si RB raman punctul de referinta. Noii comentatori de lb. romana ar trebui eutanasiati ca sa nu se mai chinuie.

Banciu si Naum ma distrau copios, in parte si datorita faptului ca habar nu aveau ce e un STI/Ergopower, Dura-ace/Record etc. Defapt cred ca nici nu au vazut asa ceva vreodata decat la TV. Dar un comentariu despre ciorba de slaninuta in timpul etapei sau despre faptul ca Burghart arata ca un aruncator cu ciocanul(ce s-ar fi facut el daca nu se inventa ciocanul?) e oricand binevenit. Oricum nici Kelly nu cred ca le prea are cu STI sau alte lucruri de genul asta avand in vedere ca pana in `95 cand s-a retras a alergat pe pedale cu ratrape si curele. Despre noii comentatori nu mai zic nimic, nu merita efortul:D

mie personal imi place cum vorbesc...foarte calm si linistit...ei prezinta o cultura generala satisfacatoare despre ciclism...acum stiu ca si ei spuneau si ii aprob: sunt cel mai bun somnifer...multi prieteni imi povestesc ca nu au mai reusit sa urmareasca etapele, deoarece adormeau in timpul comentariilor lor, si se trezeau cand se faceau premierile...daca eu ma uit la vreun tur si mai este cineva in camera cu mine, toti in afara de mine, dorm bustean...recunosc odata am adormit si eu:rolleyes:

m-am uitat si la tururi in limba engleza, dar nu sunt pe lungimea mea de unda, nu se vorbeste decat despre ciclism, ori e bine sa mai spui si o gluma sa mai schimbi subiectul asa cum fac the 2 x radu...

bine pentru un profesionist ei sunt plictisitori...deci totul depinde de cine-i asculta...

ma intreb cum ar suna comentariul in romana sustinut de un prezentator agitat din domeniul fotbalului...:confused:

Sa vedeti ca zicalla 'se poate si mai rau' sau 'rau cu rau dar mai rau fara rau' este valabila si in cazul de fata.Baietii nu erai biciclisti dar aveau umor cum bine a subliniat prietenu' Ovidiu .Acum cu 'bolovanii' astia chiar ca tre' sa inchizi sonorul.Q.E.D. :D

nu vreau sa par pe alta lungime de unda da io ma uitam la tur doar ca sa-i aud pe ei.au accentu ala misto de francezi. se uita pana si bunica-mea la tur:eek:

multe sunt trecatoare. naum si jean (banciu), ciorba de slaninuta, asemanarea lui bernhard kohl cu un boxeor, nu stiu daca isi mai aduce cineva aminte de "association amicale de gastronomes ...", dar si banciu care cauta cu disperare poze cu fetele cand comenta ciclism feminin. astea vor ramane ... poate ca nu erau expertii expertilor in tehnica acestui sport, dar nu poti comenta un tur al frantei cu transmisiuni de 3-4 ore pe zi fara glume si fara oricare dintre cei 2 radu.

. Oricum nici Kelly nu cred ca le prea are cu STI sau alte lucruri de genul asta avand in vedere ca pana in `95 cand s-a retras a alergat pe pedale cu ratrape si curele.

Iti garantez ca Sean Kelly e la curent cu toate; conduce o academie de ciclism: Sean Kelly Cycling Academy si o echipa de ciclism: 2009 Sean Kelly Cycling Team announced

Si, cel mai important, continua sa se antreneze.

Din 'garnitura' de comentatori actuala, Alexandru Hofco (sper ca i-am scris bine numele) stie despre ce e vorba, se vede ca studiaza fenomenul. Insa apare mai rar in calitate de comentator, se baga 'istetii' ceilalti prea des.