ombun

Placuta "Gabarit depasit"

Recommended Posts

Tocmai faceam bagajele pentru a traversa Europa cu bicicletele pe masina cand am aflat ca in Spania si Italia trebuie sa avem atasata o placuta de "gabarit depasit", in cazul in care bicicletele sunt la exterior.

In Italia este obligatoriu sa fie din aluminiu. Informatia ne-a luat pe nepregatite.

Are cineva (din Bucuresti) o astfel de placuta ? Am inteles ca ea mai este utilizata in cazul rulotelor. Daca are cineva si citeste la timp acest mesaj (azi sau maine), va rog sa dati o veste.

Daca nu... o sa cautam solutii. :)

Am gasit de plastic: http://netcar.ro/shop/index.php?id_product=17&controller=product

Si de aluminiu, la 177 lei.

Dar nu stim de unde sunt si in cat timp livreaza.

... am aflat ca in Spania si Italia trebuie sa avem atasata o placuta de "gabarit depasit", in cazul in care bicicletele sunt la exterior.

Vezi ca "placutele" pentru aceste tari nu sint identice - tipic pentu UE.

Vezi ca "placutele" pentru aceste tari nu sint identice - tipic pentu UE.

Nu trecem decat prin Italia.

Incearca la un atelier de materiale de  publicitate - din aceia care fac placute personalizate cu nume.

Exemplu: http://www.numerepersonalizate.ro/

Unul pe care-l stiu fiindca trec pe langa el des este la intersectia Cal. Mosilor cu Str. Latina/ Bd. Carol.

Mai poti incerca in targul Vitan sau la niste magazine specializate in piese de camioane pe sos Viilor la intersectia cu Dr. Constantin Istrati.

Eu n-am vazut in viata mea asa ceva in Spania sau Italia. De cand este legea asta?

Hai ca m-ati bagat in ceata. Nu de alta, dar o sa avem si noi o tura mixta: masina + bicle cu Italia, Germania, Austria. 

De unde e informatia cum ca ar fi nevoie de placuta respectiva? Si cum arata in fiecare tara? Gugalul nu prea m-a ajutat...

50 X 50 cm inseamna ca jumatate din luneta mea va fi acoperita. hmm... pana acum nu ne-a intrebat nimeni de asa ceva si jur ca nu am vazut pe nimeni cu semne de-astea... Mai shershetam... 

@Frank, multam de link. Ma pun pe bricolat in caz ca nu gasesc nimic :D 

E nevoie de o tabla pe care lipesti cateva fasii de banda reflectorizanta.

Pun pariu ca nu vine politaiul cu magnetul sa-ti controleze placa daca e din aluminiu sau fier.

Eu o sa plec la sfarsitul lui iunie in Italia . Nu o sa iau asa ceva cu mine :)

Am mai fost in Austria, Italia, Germania cu bicla pe masina si nu ne-a intrebat nimeni nimic :) Sunt curios cati italieni/austrieci citesc legislatia din Ro inainte sa vina aici cu masina :)

Eu zic sa stai linistit. Vorba aceea: " mai catolic decat Papa" vine de la ei :P

Din ce zice acolo in regulament se refera doar la abateri longitudinale, deci pentru genul de suporti de bicicleta pentru carligul de remorcare, pe plafon nu se aplica..

LE - am citit gresit ce a a scris pinkbike... am spus ce a spus si el, dar cu alte cuvinte. :)

Pana in Italia, am oprit in cateva benzinarii si magazine mari in speranta sa gasim placuta buclucasa. Cred ca am pierdut vreo 2 ore din aceasta cauza. N-am gasit-o si nimeni nu auzise de ea.

In Italia am oprit la prima benzinarie sa cumparam o astfel de placa. Nu aveau. Dar cand ne-am intors la masina, un politist deja era lipit de bicicletele noastre si ne explica ce trebuie sa facem. Adica... sa avem placuta metalica, cu 5 dungi rosii... etc

Ne-a recomandat sa mergem pe jos la primul service (la 100 m)... dar acela era desfiintat.

Cu mare greutate am gasit respectivul semn la o firma care vindea materiale de constructii.

30 de euro.

Asta este povestea placutei care ne-a scos peri albi. :)

Intrebare de baza: cand te-au pus sa instalezi placuta, aveai si stopuri si numar suplimentar pe spate? Adica e nevoie de ambele, sau placuta e doar in cazul in care nu ai stopuri?