Recommended Posts

Daca fiecare vehicul cu pedale, functie de model(mtb, trekking, sosea, bmx) are avantaje si dezavantaje, trike-ul mi se pare jucaria cu cele mai multe avantaje. Daca mai are si amortizoare e si mai bine, confortul si versatilitatea pe orice teren sunt la ele acasa, ba mai mult, pe ele pot merge atat persoane care nu stiu sau nu au mers vreodata pe bicicleta cat si persoane cu dizabilitati, in spatii largi cred ca ar fi interesant si pentru nevazatori! :)

Pe lângă aspectul financiar, un singur lucru mă împiedică să fac pasul spre trike: teama că voi fi prea puțin vizibil în traficul urban, aglomerat (trebuie să ies cumva din oraș, nu? și blonda din spatele volanului de suv cum mă vede dincolo de capotă, când eu aș fi cât roata?). Ceva relații în sensul ăsta de la posesori sau cei care au experimentat fenomenul?

Am vazut soferi care au dat peste TIR-uri!!! Depinde peste ce netrebnic dai, ce-a consumat, unde-i e capul cand conduce etc.

Daca fiecare vehicul cu pedale, functie de model(mtb, trekking, sosea, bmx) are avantaje si dezavantaje, trike-ul mi se pare jucaria cu cele mai multe avantaje.

Subscriu

Am avut de gind sa investesc in acest exemplar Lepus Comfort  cind ajung “mai boshorog”, adica, pensionar. As alege modelul cu combinatia Rohloff, diferential, SON si frine hidraulice (eventual suporti pentru cirje ;) ).

... ba mai mult, pe ele pot merge atat persoane care nu stiu sau nu au mers vreodata pe bicicleta cat si persoane cu dizabilitati, ...

Cu citiva ani in urma (la poalelel pasului Nufenen) am facut cunostinta cu un biciclar pe un Lepus. Omul era bolnav de cancer, operat si taiat (artificial anus) si traversa Alpii – dupa spusele lui n-ar fi fost in stare sa faca asta cu o bicicleta “normala”.

Filmul asta trebuie sa fie aici

• Upvote 1

Una ca asta o să iau când o să mă fac mare! Și e doar €4000! :)

Ala e pretul de baza, daca vrei rohloff, mai dai 1500-1800$, dinam etc., la ce a pus asta pe ea, in magazin, pretul e aproape dublu.

Asta pentru ca mi-am luat batz de selfie! :D

trike%20stefanesti%2061_zpskj4l94s7.jpg

• Upvote 3

De azi nu mai sufar de insolatie!

• Upvote 2

Dă-i, bre, zmeul înapoi copilului! :P

Când o să-mi iau trike, o să-i pun un suport vertical rigid în partea din spate (în locul tijei cu steguleț) pe care o să-l umplu de licurici de-ăia roșii, ca să mă vadă și SUV-iștii peste capotele lor bombate... :)

• Upvote 1

Problema n-ar fi ca nu te vad, ci ca te ignora!

Mi se pare mie sau incet, incet te indrepti catre ... 4 roti ? :P

Patru roti am din '88, nu stiu clar catre ce ma indrept dar cu siguranta raman la pozitia orizontala si nu ma mai intorc la cea hemoroidala in veci de veci amin!

• Upvote 2

Proaspat de azi, viata e grea la sol! :D

• Upvote 4

Cum naiba poți fi așa de stăpân pe tine în situațiile astea? Eu simt nevoia să mă opresc și să îi „latru” la rândul meu... :)

• Upvote 1

Intotdeauna am avut un curaj aproape de nebunie!  :-W

Ciomagit ala de le da de mancare...

Te-au simtit ca-ti plac animalele, si doar te-au insotit si incurajat putin pe drum.  :D/

Ala mai insistent cred ca voia chiar sa-mi mangleasca telefonul!?