Rubyca

2013.07.06 - MTB Maraton Baia Mare

Recommended Posts

A 7-a ediție a concursului MTB Maraton Baia Mare are loc anul acesta în data de 06.07.2013 și este organizat de AS Club Sportiv Mad Snails Baia Mare. Ca și anul trecut organizatorii speră să fie vreme frumoasă și la o participare cât mai numeroasă.

Startul și sosirea vor avea loc la Cabana Brazi 2 situată în Stațiunea Izvoare din județul Maramureș sub vârful Ignis, în partea de SV a Munților Gutâi, înconjurată de un peisaj montan pitoresc. Cabana BRAZI 2 oferă doritorilor posibilități de cazare și masă.

Mai multe detalii legate de taxa de participare, înscrieri, categorii de concurs, trasee sau alte detalii organizatorice le găsiți pe site-ul concursului.

• Upvote 2

Prezent! :).

Cat de bine va fi semnalizat? deoarece nu o sa am timp sa merg la recunoastere... sper sa nu ma ratacesc.

Eu am participat de doua ori si nu au fost probleme de marcaj. Acum doi ani a fost ceata si au fost cateva locuri unde trebuia sa casti ochii mai bine dupa marcaje,dar oricum nu se mergea cu viteza pe acolo.

si anul asa vom incerca sa marcam cat de bine traseul. marcajele vor fii binecunoscutele benzi alb-rosii, iar intersectiile, zonele mai problematice, si niste marcaje de confiemare vor fii marcate cu spray portocaliu "fosforescent" care ,zic eu, sare in ochi si pe ceata, si de la distanta!(asta sper sa confirme dl haarp:) )

Si cum vom sti pe care traseu mergem? Is individial marcate? Eu merg la 50km.

marcajul e aceeasi, dar la bifurcatii de categorii, 30/100+50 sunt oameni, iar la 50/100 e bine marcat cu spray, si cu hartii cu sageti, asa inainte, cat si mult dupa, cu nr. de km. atat de confirmare, car si de cel gresit, si tras peste el...

noi consideram ca e suficient de bine marcat, si nu necesita mai nimica "orientare", dar avand oameni in cunostinta de cauza pe traseele noastre, asteptam pareri; comentarii; reprosuri, sa incercam sa ambientizam...

si anul asa vom incerca sa marcam cat de bine traseul. marcajele vor fii binecunoscutele benzi alb-rosii, iar intersectiile, zonele mai problematice, si niste marcaje de confiemare vor fii marcate cu spray portocaliu "fosforescent" care ,zic eu, sare in ochi si pe ceata, si de la distanta!(asta sper sa confirme dl haarp:) )

Confirm!

Am inteles! Ne vedem acolo! :).

Azi, 04.07.2013, este ultima zi in care se pot face inscrieri online. De maine va asteptam la Cabana Brazi 2 - Izvoare unde se pot face inscrieri la fata locului.

A fost aseara o ploita scurta dar nimic care sa schimbe ceva, acum e cand soare cand nori dar ok, daca nu mai ploua o sa fie perfect traseul ca in ultima săptămâna a fost uscat.

Un concurs frumos, organizare excelenta, premii generoase. Ne vedem la anul! 

mersi de laude domn'le haarp, speram ca v-ati simtit bine cu totii.in 2-3 zile vor urma si pozele, suntem in proces de strangere de la fotografii de pe traseu

sal all.vand cadru stare buna cannondale moto     pt poze detalii messenger:vad_voci_05

Sigur,nu ai gresit topicul?

Maraton MTB Baia Mare.50 km. , Loc 1 la cat de varsta.

Zone frumoase,organizare excelenta,se vede ca a fost,si este facut de pasionati de MTB,nu ca la ultimele doua maratoane,la care am fost Moneasa si Tarcu.

Traseul de 50,a fost in 97 % ciclabil,cu urcari frumoase,poteci placute,si coborari placute.M-am simtit deosebit de bine,in acele locuri.

Multumesc organizatorilor pentru traseul de concurs (50 km),multumesc tuturor voluntarilor,si ei in numar mare,dar putin comunicativi,sau cel putin nu in limba RO.Multi fotografi,si se pare ca printre ei se aflau si cateva "ateliere" foto instalate in diverse locuri mai interesante.

A,....a fost gulas bun,au fost si ceva formatii live care au intretinut atmosfera pe timpul duratei concursului,dar,specific concursurilor de MTB,nimeni la final,care sa iti "rasplateasca" efortul,dar,sunt obisnuit cu asta....

Nota 10,la organizare,nota 9 la PA-uri......si nimic de obiectat.

Felicitari tuturor participantilor....

Cum am mers eu:

http://app.strava.com/activities/65076553

Paginal oficiala al evenimentului:

http://www.mtbmaratonbaiamare.ro/

Sigur,nu ai gresit topicul?

Maraton MTB Baia Mare.50 km. , Loc 1 la cat de varsta.

Zone frumoase,organizare excelenta,se vede ca a fost,si este facut de pasionati de MTB,nu ca la ultimele doua maratoane,la care am fost Moneasa si Tarcu.

Traseul de 50,a fost in 97 % ciclabil,cu urcari frumoase,poteci placute,si coborari placute.M-am simtit deosebit de bine,in acele locuri.

Multumesc organizatorilor pentru traseul de concurs (50 km),multumesc tuturor voluntarilor,si ei in numar mare,dar putin comunicativi,sau cel putin nu in limba RO.Multi fotografi,si se pare ca printre ei se aflau si cateva "ateliere" foto instalate in diverse locuri mai interesante.

A,....a fost gulas bun,au fost si ceva formatii live care au intretinut atmosfera pe timpul duratei concursului,dar,specific concursurilor de MTB,nimeni la final,care sa iti "rasplateasca" efortul,dar,sunt obisnuit cu asta....

Nota 10,la organizare,nota 9 la PA-uri......si nimic de obiectat.

Felicitari tuturor participantilor....

Cum am mers eu:

http://app.strava.com/activities/65076553

Paginal oficiala al evenimentului:

http://www.mtbmaratonbaiamare.ro/

Va salut,

Nu inteleg cum a iesit diferenta de nivel peste 2100m?..sau sunt gresite datele de pe site-l lor respectiv 1750m?!

Mersi.

Ps.felicitari de altfel!

Nu inteleg cum a iesit diferenta de nivel peste 2100m?..sau sunt gresite datele de pe site-l lor respectiv 1750m?!

Da,asa este cum spui.Strava,caci pe acest server/aplicatie rulez eu,calculeaza tot aiurea aceasta diferenta de nivel.Nu stiu cum,dar asa face.

Am inteles ca daca descarci de pe un Garmin,adica faci upload direct pe strava,atunci dispare aceasta neregula cu acest calcul de altitudine,eronata.

Daca este vreun cunoscator in ale GPS-ului,si poate da explicatii....ii multumesc.

Salut,

Incerc eu sa dau o explicatie cu diferenta de nivel ... Strava foloseste senzorul GPS pentru determinarea altitudinii, acesta are cele mai multe erori pe verticala, motivul este vizibilitatea proasta cand se merge pe vai, pe poteci printre vegetatia inalta.

Vizibilitatea proasta reduce numarul de sateliti de la care  receptorul poate primii, mai mult majoritatea vor fi grupati unul langa altul, in campul vizibil. Pentru acuratete pe verticala ar fi necesar sa avem sateliti in lateral, nu doar deasupra, si cate de multi.

Garmin are GPS + senzor barometric, GPS-ul da pozitiile pe verticala + coordonatele geografice, dar pe baza senzorului barometric erorile de pe verticala sunt eliminate. Eu am vazut cazuri in care GPS-ul citeste pe vai, diferente de 100 de m pe verticala in 250 de m distanta parcursa(pante de 40%), aceste sunt usor eliminate pe baza senzorului barometric.

Mie de exemplu la Baia Mare pe traseul de 50km mi-a citit Garmin 1600m diferenta de nivel, acuma nici asta nu e perfect, senzorul barometric poate fi influentat de schimbari bruste climatice, dar curbele pe care le da cu senzorul barometric sunt mai plauzibile decat datele GPS directe.

In camp deschis nu prea exista problema asta cu GPS, diferentele sunt foarte mici fata de ce da Garmin, doar cand scade mult vizibilitatea atunci incepe sa genereze prostii.

• Upvote 1

Putin off topic:

s'atunci ce sa-mi cumpar pan'la urma sa-mi fie cat mai precis,si la pret minim,deci ma intereseaza doar diferenta de nivel(cat mai precisa),altceva nu ma intereseaza ,nu am nevoie de navigare...cumva ma descurc eu sa nu ma ratacesc,nici cadente,si temperaturi.

Mentionez ca ies doar in padure.deci telefon,gps sau ciclocouter?