Rubyca

2013.07.07 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Surmont Club va invită pe 6 și 7 iulie la Azuga pentru a IV-a ediție a Surmont MTB Challenge, un concurs de maraton dedicat tuturor mountain bikerilor iubitori de natură sălbatică, de la amatori entuziaști până la competitori căliți și experimentați.
Traseele de concurs au grade progresive de dificultate, începând pe drumurile forestiere din idilica vale Azuga, continuate pe potecile de pădure și gol alpin ale munților Baiului. Porțiunile întinse și line se împletesc cu secțiuni tehnice, urcări și coborâri abrupte, cu diferență mare de nivel.

Pentru ziua concursului de duminică 7 iulie avem din nou trei trasee de dificultate diferită și mai multe categorii de concurs, astfel încât fiecare să se poată simți în largul său pe parcursul acestei confruntări.
De asemenea, avem pregătite pe traseul lung și doua probe speciale, "King Of The Hill", trofeul pentru cel mai bun cățărător și "Speed Master", distincția pentru cel mai aprig coborâtor.

Sâmbătă, 6 iulie, concurenții și publicul sunt invitați la "Trek Fest 2013", cu workshop-uri tehnice și sesiuni de teste ale unor biciclete din colecția Trek MTB 2013, iar seara sunt invitați la un foc de tabara și la o călătorie în trecut cu proiecții de filme din arhiva de evenimente Surmont, cel mai longeviv club de mountainbike din România. De la prieteni pentru prieteni!

Surmont Mountainbike Challenge 2013 este un eveniment organizat în parteneriat cu Primăria Orașului Azuga, susținut de Surmont Sport, reprezentantul Trek Bicycle Co în România și este sinonim cu 19 ani de la primul concurs de mountainbike din Romania, organizat de Surmont Club în 1994, la Sibiu.

Vă asteptăm cu drag la Azuga, în inima naturii, acolo unde mountainbiking-ul este ACASĂ!

Echipa voastră Surmont Club

V-am intrebat pe pagina voastra de facebook si ati sters intrebarea dupa nici 5 minute:

Care sunt premiile, doar buturugile alea ?

Vreti sa strangem mana de la mana si sa luam niste premii mai de "Doamne ajuta" pentru "Surmont Sport, reprezentantul Trek Bicycle Co în România"

Probabil au șters mesajul pentru că dacă ai fi avut cea mai mică intenție să participi ai fi văzut mesajul ăsta:

Baremul premiilor se va cunoaște după încheierea activităților de pregătire a concursului și a înscrierii tuturor concurenților.

Vrea si el sa castige un ban din datul pe mountainbike, ce e rau in asta ?

• Upvote 3

Păi nu cred că este nimic rău, ideal ar fi să învețe prima dată să citească:)

• Upvote 1

Avand in vedere ca marcajele au fost facute cu vopsea pe copaci, cred ca se mai vad si acum.

am fost duminica pe traseul mediu (o mare parte din el). Sunt tablite verzi si rosii, vopsea pe copaci etc. Daca se merge cu un print al hartii de pe site sau bikemap este usor de facut traseul.

Uitasem cat de frumoase si tehnice sunt coborarile de pe traseul mediu. Pentru cel lung mai trebuie un pic de antrenament in plus ...

Nu va faceti probleme de ursi pe potecile de pe munte. Noi am intalnit un pui de urs, in lastaris, la cca. 2 km de pastravarie pe valea Azugii :-) la 5-10 m de drumul forestier la ora 14:00 la pranz.... nu avea nici o treaba. Deci recomand sa mergeti in grupuri mai mari si ev. cu un fluier sa va anuntati prezenta prin zonele mai putin circulate.

Mama ursoaica lipsea dar o asteptau jandarmii :-)

• Upvote 1

am fost duminica pe traseul mediu (o mare parte din el). Sunt tablite verzi si rosii, vopsea pe copaci etc. Daca se merge cu un print al hartii de pe site sau bikemap este usor de facut traseul.

Uitasem cat de frumoase si tehnice sunt coborarile de pe traseul mediu. Pentru cel lung mai trebuie un pic de antrenament in plus ...

Nu va faceti probleme de ursi pe potecile de pe munte. Noi am intalnit un pui de urs, in lastaris, la cca. 2 km de pastravarie pe valea Azugii :-) la 5-10 m de drumul forestier la ora 14:00 la pranz.... nu avea nici o treaba. Deci recomand sa mergeti in grupuri mai mari si ev. cu un fluier sa va anuntati prezenta prin zonele mai putin circulate.

Mama ursoaica lipsea dar o asteptau jandarmii :-)

Hmm,se pare ca n am fost singuru' care l a vazut pe Mos Martin.Cred ca era acelasi,insa eu l am vazut pe la 11.30 ,cam tot in acelasi loc.De asemenea n am stat prea mult sa l privesc,in ideea ca ar fi fost si vreo ruda de gradul 1 prin apropiere.

Si eu vroiam sa fac traseul mediu dar nu prea am avut timp asa incat am iesit la o alergare, si m-am intalnit si eu cu ala micu. L-am vazut pe forestierul care pleaca de la partie.

Daca apare 'mnealui pe traseu sunt convins ca multi ne vom imbunatatii timpii de anul trecut...

• Upvote 4

Am filmat ursuletul anul trecut inainte de concurs. O fi acelasi?

se combina cineva la drum? Plecarea in dimineata concursului si intoarcerea in aceeasi zi pe la ora 16.

daca esti cineva interesat sa mearga de sambata, mai avem locuri in microbuz

detalii pe privat ;)   

Salut,

Din pacate nu am reusit sa imi repar bicla rupta la PE si ca urmare nu pot participa la competitia de la Azuga, draga mie de altfel. Donez locul meu daca este cineva interesat, m-am inscris si am achitat taxa, sper sa fie posibil acest lucru.

De maine nu mai am acces la computer, insa in situatia in care este necesar cred ca putem gestiona cumva...

We fain.

A

Daca ploua si la Azuga asa ca la Bucale, o sa fie comedie mare... e cineva de-al locului sa ne spuna si noua cum se prezinta traseul si cum e vremea ? 

Te uiti pe webcam-urile instalate acolo. Acum e soare, cer partial noros. Aseara a plouat, o sa mai ploua maine dimineata inainte de start. :)

PS. Nu vreau sa starnesc discutiile cu cauciucurile :).

@ santino88

Stai acasa ca este nasol de tot.

:)

a plouat intermitent, cam de 3 ori astazi, intercalat cu perioade calde si soare. Terenul nu este asa de rau cum pare, pentru ca temperatura destul de ridicata a contribuit la evaporare. Problema mai mare este riscul cu  descarcarile electrice si din acest motiv este foarte posibil ca vom scoate din traseul lung creasta Tzigailor. In rest probabil ca vom pastra planul initial. Decizia finala legata de trasee va fi inaintea startului. O foita subtire de ploaie face acum toti banii :) La fel si papucii spd cu crampoane si cauciucurile de noroi. Succes!

Stau in masina la Azuga si ploua. Ascult la radio versurile unui cantec: "si de ce sa stau in casa, uite ce marfa e afara :)" Start Surmont MTB Challenge in 30min... I'm ready!
  • Upvote 2

Hai ca a fost fain pana la urma. Am demonstrat ca se poate organiza fara greseli un concurs cu 600 de participanti, chiar daca vremea este potrivnica.

Felicitari tuturor celor care au terminat cursa!

E prima data cand particip la tura medie, si desi detest frigul si noroiul, mi-a placut traseul. Cred ca pe soare, traseul mediu e delicios :)

Organizare de nota 10.

La minusuri am doar doi concurenti care bineinteles au sarit gardul ca sa plece din fata. Foarte greu o sa ne civilizam. Asta daca o s-o facem vreodata.

Numa' bine.

Guest
This topic is now closed to further replies.