muntos

Upgrade sau 29er ?

Recommended Posts

Salut,

ma bate gandul ca pe la sfarsitul anului sa fac o schimbare la actuala bita (Cannondale RZ120 XLR 2), pe care o voi folosi la competitii.

As vrea una mai usoara si nu stiu daca merita sa upgradez la cea actuala sau sa o schimb cu un 29er ?

Daca ar fi un upgrade cu ce sa incep ca sa aiba un impact cat mai semnificativ la greutate (11,3kg fara pedale) ?

Configuratie:

Cadru: RZ One Twenty smartformed 120mm, Alloy, BB30 1.5 SI Head Tube
Amortizor spate: Fox RP2
Furca: Lefty Ultra XLR 120 mm, OPI, Solo Air
Pipa/ghidon Cannondale C2 riser, 680 X 20 mm, 2014 Alloy
Sa Fi'zi: k Tundra2 MG
Angrenaj SRAM S2210, BB30, 44/33/22
Pedale Shimano SPD XT PD-M785
Frane Avid Elixir 7
Schimbatoare Shimano XTR spate, X9 fata
Manete schimbatoare: Shimano XT
Lant/pinioane KMC X10SL 10-Speed / SRAM PG-1030 11-36, 10-Speed
Butuci Lefty SL front, Sunringle Dirty Flea rear
Jante STAN'S ZTR Arch 26, 28 hole front, 32 hole rear
Cauciucuri Schwalbe Racing Ralph Evo, 2.25
  • Upvote 1

Înceacă mai întăi un 29er. Dacă-ţi place, ia-ţi şi tu unul.

Asa zic si eu :) 

Daca ai sansa sa incerci o zi sau doua un 29er, competitiv (adica sa aiba piese comparabile cu a tale) si-ti place, poti trece pe unul.

Am mentionat de piese ca nu cumva sa incerci un entry level cu Alivio, care mai are si geometrie "chopper" si apoi sa zici ca 29er e de cacao.

Eu am trecut de pe Cannondale Flash 26 la F29 si-mi place :)

Da, stiu eu unul roz care mi-ar place sa-l incerc... :P

Serios acum, sansele sunt destul de mici sa-ti dea cineva pe mana jucaria lui daca nu ti-e prieten, iar eu n-am (inca) prieteni cu 29-ere Cannondale (caci tot Cannondale imi voi lua in caz ca schimb actuala :) )

Atunci va trebui sa ma crezi pe cuvant, ca F29 e chiar fain :) mai ales daca vrei sa-l folosesti la competitii.

N-am ales Scalpel 29 deoarece e putin mai greu dar si pentru ca un hardtail cred ca ma avantajeaza la ce fac eu cu el. 

LE: sau la sf de an licitezi pt el :D

Dragilor 

Intre cele doua bicle de mai jos ce a-ti alege?

http://www.canyon.com/mountainbikes/bike.html?b=3020#tab-reiter2

si 

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Black-Sin-29er-8-0_id_21726_.htm#ausstattung

O analiza literar morfologica nu ar fi rea :)

ma refer la o comparatie intre componente, furca etc, inca nu am mers dar la anul sigur trec pe 29er, sincer nu stiu cum e sa mergi pe sram, pana acum am avut doar Shimano

Cat despre geometrie , habar nu am ce cadru imi trebuie la 1,82 

Multam mult

Iti place Rock Shox sau Fox? Shimano sau SRAM? Cred ca acolo se joaca alegerea mai mult :) Cadrul este ok la ambele firme, desi personal imi place Canyon mai mult din toate aspectele.

Dragilor 

Intre cele doua bicle de mai jos ce a-ti alege?

http://www.canyon.com/mountainbikes/bike.html?b=3020#tab-reiter2

si 

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Black-Sin-29er-8-0_id_21726_.htm#ausstattung

O analiza literar morfologica nu ar fi rea :)

ma refer la o comparatie intre componente, furca etc, inca nu am mers dar la anul sigur trec pe 29er, sincer nu stiu cum e sa mergi pe sram, pana acum am avut doar Shimano

Cat despre geometrie , habar nu am ce cadru imi trebuie la 1,82 

Multam mult

Un plus pentru Radon e că are ax de 15 pe faţă, ceea ce înseamnă mult la un 29er. În rest, greu, foarte greu de zis. Nu-mi dau seama la Radon dacă angrenajul e pe două sau trei plăci - dacă e pe trei ăsta ar fi un minus.

Lasand la o parte chestiile de coloristica si chiar si echiparea XT vs X9 (oarecum echivalente), ramane de ales intre:

- RS Sid vs Fox 32 Float

- Avid Elixir 5 vs Formula RX Tune

Cam astea ar fi componentele cele mai scumpe, care te cam seaca de bani in cazul unui eventual upgrade. Incearca sa aduni informatii despre aceste piese si poate te ajuta sa iei o decizie.

In caz ca esti obsedat de greutate (a bicicletei, nu a ta :D), Radon-ul e (teoretic) mai usor cu 300g.

Eu zic că şi roţile dor la buget, şi crossride sunt nişte roţi grele.

Am mai analizat şi Radonul e cu XT pe trei plăci, ceea ce mie nu-mi place. Pe de altă parte are axurile de 15 faţă şi 12/142 pe spate ceea ce înseamnă că e ceva mai rigidă, deci ar fi un plus.

Apropos de greutăţi, eu zic că au peste 11 kg ambele, aşa la ochiul meu...

Si Canyon-ul are ax fata - spate ...

LE: Si eu zic ca alegerea se rezuma in mare la furca si frane (si eventual geometrie, care ti-o fi mai potrivita).

La frane as merge pe Formula, la furca pe RS (comportament relativ similar cu Fox-ul, in schimb intretinere mai ieftina). Grea decizie :)

Eu zic că şi roţile dor la buget, şi crossride sunt nişte roţi grele.

Am mai analizat şi Radonul e cu XT pe trei plăci, ceea ce mie nu-mi place. Pe de altă parte are axurile de 15 faţă şi 12/142 pe spate ceea ce înseamnă că e ceva mai rigidă, deci ar fi un plus.

Apropos de greutăţi, eu zic că au peste 11 kg ambele, aşa la ochiul meu...

Intradevar Radonul are 3 placi.

Greutatea este data pentru marimile S, asa ca sigur ajungi pe la 11kg si ceva cu tot kilometraj si pedale pentru o marime mai mare.

Din cate stiu eu ( fara sa am experienta personala ) , daca problema se reduce la furca si frane, Formula sunt greu de setat si Fox e probabil modelul Evo care e cel mai slab dintre Fox-uri, dar probabil e mai rigid decat RS Sid. Eu zic Canyon. 

La Canyon vad ca mai e disponibil doar XL din modelul ala, iar la 1.82 inaltime e prea mare XL, asa ca pica varianta Canyon. 

Nu sa ales nimic rau

Si eu am aceeasi dilema, upgrade de cadru , gasisem cadul on-one de carbon, sau sa mai strang bani pana de craciun si apoi sa caut ceva nou de 26" sau 29" la promotie

Gata, am facut pasul decisiv la un F29 Carbon 1  8->

Eram putin circumspect cu privire la schema de culori dar in realitate arata superb.. deh, ce sa zic si eu acum ca e a mea... :P

N-am apucat s-o alerg prea mult, inca astept pedalele noi dar o simt mai sprintena si chiar mai manevrabila ca 26-ele actual.

E foarte bine configurata bicicleta (mai putin transmisia am obiectii) si rigida (e mai rigida fata ca la 26er-ul tau).

Daca transformi Manetele si deraiorul spate in X.0 si XX, o sa fie si mai misto. :)

Cand schimbam in forta pe panta, mi-era frica sa nu rup jucaria aia de XTR, asa fragila mi se parea parghia pe care o facea sa-mi mute lantul. X.0 e mai...ferm. :D

Oooo culorile sunt foarte importante , daca nu e colorata cum vrea "pasarica" mea nu sunt zen

h3xor daca nu are ultima tehnologie nu poate sa doarma :) un slx pe spate si manete sram attack de 20 eur(ambele) ce au bre?

E foarte bine configurata bicicleta (mai putin transmisia am obiectii) si rigida (e mai rigida fata ca la 26er-ul tau).

Daca transformi Manetele si deraiorul spate in X.0 si XX, o sa fie si mai misto. :)

Cand schimbam in forta pe panta, mi-era frica sa nu rup jucaria aia de XTR, asa fragila mi se parea parghia pe care o facea sa-mi mute lantul. X.0 e mai...ferm. :D

Pana acum XTR-urile nu m-au dezamagit deloc, pana nu-mi dau motive sa le schimb n-am de ce...:D

De la Alivio la XT se merita dar de la XTR la altceva inseamna aruncat cu bani :)

Eu am ramas la XT, merge parfum schimba cand vreau cum vreau cate pinioane vreau, cand o cadea asta o sa trec pe sram dar mai mult de X7 , X9 

Ar fi deja extrem sa cauti sa faci upgrade la xtr :)) .

Dar de upgradat X.0 ce mai zici?:))