hostlocal

XC hardtail 2500 lei

Recommended Posts

in primul rind ma intereseaza sa fie cit mai usoara

am sa o folosesc mai mult ca un all around bike, si pe trasee montane, (eu locuesc la poalele apusenilor :) ) si de oras

daca tot am strins banii astia zic sa i-au ceva mai calitativ

sint multe variabile in ecuatie si nu prea ma pot hotari la una anume, din cite am selectat ar cam fi urmatoarele

Merida Matts TFS XC 100-D

Univega Alpina HT-LTD Disc

CUBE ANALOG ANALOG V-BRAKE

probabil mai sint si altele in gama aceasta de pret

nu sint disperat sa am frine pe disc, dar vreau sa am posibilitatea ca ulterior daca mai string bani sa fac un upgrade

un mic ajutor din partea voastra ar fi apreciat.

ms

postul tau e formulat cat de cat corect fata de altele care intreaba de biciclete fara sa mentioneze la ce vor fi folosite, dar:

1. daca vrei ajutor in primul rand pune un link la magazinele care vand fiecare model, nu e foarte politicos sa ii faci pe cei carora le soliciti ajutorul sa isi piarda din timpul lor si scriind sfaturi si cautand pe google dupa bicicletele tale.

2. apoi, spune ce inaltime si greutate ai, in functie de asta se aleg unele componente si poate vei primi ponturi cu biciclete de anul trecut la reducere daca sunt in stoc pe marimea ta.

Pai mofturile tale se bat cap in cap... daca vrei nou trebuie sa renunti la "cat mai usoara" sau sa dublezi bugetul.

Intre SH 11.5 kg, reba, xt, discuri si nou 13.5 kg Suntour, Alivio, v-brake mie alegerea mi se pare evidenta. Dar nah, fiecare cu mofturile lui.

La inaltimea ta nu iti trebuie cadru mai mare de 18.5".

As merge pe Univega ca dotare dar, doar asa la prima ochire.

in marja de pret o doresc pe cea mai usoara daca se poate si din cite am vazut cube-ul ar fi cea mai potrivita dar cum zic in rest nu ma pricep la cit de bune sint frinele schimbatoatele..samd de aia intreb aici

secand nu vreau desi stiu ca pot gasi mult mai buna la acelasi pret poate si mai putin

eu am enumerat cam ce am gasit ma gindesc ca mai sint si alte modele in banii astia

Pai mofturile tale se bat cap in cap... daca vrei nou trebuie sa renunti la "cat mai usoara" sau sa dublezi bugetul.

Intre SH 11.5 kg, reba, xt, discuri si nou 13.5 kg Suntour, Alivio, v-brake mie alegerea mi se pare evidenta. Dar nah, fiecare cu mofturile lui.

Vad ca este marimea 20 Analog-ul, sper ca nu gresesc si mai este unul 18-18,5 cat ti-ar trebui tie. Deci daca este numai acesta, iti este mare si nici nu m-a impresionat la dotari. E loc si de mai bine.

daca vrei usoara,nu iti iei frane pe disc; daca vrei frane pe disc,nu prea au ce sa caute cele mecanice,cubul ala cu frane mecanice mi se pare cea mai proasta alegere.

asa ceva mi se pare ok.

sunt total de acord cu pinkbike, si io ti-as recomanda ceva sh, dar daca tu vrei noua, atunci noua vei avea.

http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2050

dai un ban, da stai in fata!

salut,uita-te si la un Corratec Superbow Trail 2010 la 2100lei.Vei avea un cadru de invidiat si cu timpul o poti up-grada.

de acord cu tine, dar din pacate sint limitat la 2400 roni , am avut alte cheltuieli neprevazute luna aceasta si nu vreau sa mai astept ca nu stiu ce mai poate interveni asa ca trebuie sa ma decid pina am banii astia :)

m-am uitat si la focus black am si cititi review-ul e destul de ok in banii aia doar ca furca ar fi cam grea

poate sa-mi zica cineva o parere despre aceasta merida 40-d

daca vrei usoara,nu iti iei frane pe disc; daca vrei frane pe disc,nu prea au ce sa caute cele mecanice,cubul ala cu frane mecanice mi se pare cea mai proasta alegere.

asa ceva mi se pare ok.

sunt total de acord cu pinkbike, si io ti-as recomanda ceva sh, dar daca tu vrei noua, atunci noua vei avea.

http://www.canyon.co...ike.html?b=2050

dai un ban, da stai in fata!

e ciudat cadrul acesta, poate daca as avea posibilitatea sa il vad live ar fi altfel problema dar asa din poze imi este greu sa ma decid

ms oricum de sfat ;)

salut,uita-te si la un Corratec Superbow Trail 2010 la 2100lei.Vei avea un cadru de invidiat si cu timpul o poti up-grada.

Si Corratec-ul si Focus-ul pot fii variante de luat in seama.

salut, unde-i corratecu ala? da linku' te rog. mersi!

salut! sunt eu interesat de SH-ul descris de tine. spune-mi te rog unde l-ai vazut!Mersi!!

cum am mai spus:daca vrei frane pe disc, nu te mai uita la cele mecanice, mai usoare si mai usor de reglat si intretinut sunt cele in v;

ca sa puna niste hidraulice si pretul sa ramana in jur de 2000-2200 de lei s-a facut rabat la calitate la alte componenete: furca, deraioare, pedalier. daca vrei in continuare noua, ia-ti una cu niste v-brakeuri, o furca acceptabila(desi ma indoiesc ca ai de unde alege) cu lockout si caseta cu 9 pinioane. Ar fi pacat sa dai peste 20 de milioane pe bicla si tu sa ai 8 pinioane, mai ales ca pe asfalt plat vei simti nevoia de un pinion si mai mic.

e nu m-am gandit si la chestia cu vitezele, pina la urma m-am decis

cube analog v-brake 2011 - pret 2200 si ulterior o sa pot upgrada la frine pe disc daca o sa am neaparat nevoie

multumesc tuturor de sfaturi

Da, tetelu are mare dreptate,nu mai repet ce a zis el,intra pe google la bicishop.ro si la veloteca.ro sectiunea corratec.La bicishop este mai ieftin si corratec superbow trail(2019lei) si mai e un model,corratec x-vert expert cu cadru obisnuit,la 2380lei.Ambele au echipari destul de bune,la banii astia.Cea mai buna varianta ar fi fost totusi un SH cu echipare mult mai buna.

Salutare!

De curand (de cand a venit primavara) ma tot gandesc serios sa imi cumpar o bicicleta, cu gandul la anii de liceu cand petreceam ore intregi prin Bucuresti plimbandu-ma cu prietenii.

Am rasfoit site-uri, am citit review-uri si totusi inca nu ma pot decide, asa ca imi permit sa va intreb pe voi care ar fi cea mai buna alegere.

Bugetul ar fi undeva pana in maxim 2300 de lei, iar ca model ma intereseaza un MTB Hardtail Cross Country, chiar daca nu o voi folosi prea mult pe dealuri sau prin paduri, e strict o chestie de gust, sunt innebunit dupa cum arata si asta e criteriul de baza. Problema e ca nu ma pricep sa aleg intre diferitele echipari, schimbatoare, frane etc.

Printre modelele care mi-au facut cu ochiul ar fi:

Focus Whistler 2011

– mi se pare cea mai buna alegere

Cube Analog V-Brake 2011

– laudata de toata lumea dar nu prea ma convinge

Trek 4300

– am gasit pareri pro si contra, deci indecis

Drag Climber TE

– nu am reusit sa gasesc review-uri sau pareri despre aceasta bicicleta

KTM Knoxville

– dimensiuni mici?

Ar mai fi unele modele de la Univega sau Magellan, dar comparate cu Cube sau Focus pur si simplu nu au nici o sansa, cel putin din ce am citit eu pana acum.

Si inca o mica-mare problema. Inaltimea mea este undeva la 1.82m si din ce am citit cam peste tot se recomanda ca dimensiunile cadrului (sau ale bicicletei) trebuie sa fie proportionale cumva cu inaltimea. Pentru mine, cred ca 20'' ar fi aceasta marime, dar trebuie totusi sa o probez intr-un magazin ca sa-mi fac o idee. Intrebarea este: sunt aceste masuri stricte sau e vorba si de felul cum te simti pe bicicleta? Cat de mult m-ar afecta o bicicleta mai mica?

Multumesc!

Drag Climber TE si KTM Knoxville nu sunt Mountain Bike-uri de Cross Country.

Dintre celelalte 3, eu as alege Cube Analog V-Brake.

La inaltimea ta, un MTB de 18" cred ca ti-ar fi cam mic, dar nu stiu daca un 20" nu e putin prea mare. Trebuie sa probezi.

O bicicleta prea mica iti poate creea probleme mari pe termen lung si cand faci distante mai lungi. In principal pe la genunchi. Nu vrei sa incerci experienta. Foloseste cu incredere un calculator de alegere a masurii bicicletei si ia aminte de sfaturile primite. De exemplu, asta e foarte bun: http://www.competitivecyclist.com/za/CCY?PAGE=FIT_CALCULATOR_INTRO

Despre bicicletele alese de tine:

- Focus-ul are un raport calitate pret ok

- Cube-ul are in plus fata de Focus schimbatorul spate Deore si angrenajul Shimano Alivio in loc de Suntour XCR. Diferentele sunt relativ minore.

- Trek-ul nu are nimic in plus fata de Cube, doar pretul si un schimbator spate un pic mai slab

- Drag-ul: schimbator fata si manete mai slabe decat la toate celelalte, frana pe disc pe fata; geometrie dubioasa inspre dirt

- KTM-ul are frane pe disc (dar niste frane pe disc pe care le-as evita) si din nou schimbatorul spate Deore; geometrie dubioasa inspre dirt

Diferentele intre primele trei sunt foarte mici, cu minusul la Trek pentru pretul ceva mai crescut. Asa ca eu in locul tau as alege dintre primele doua, dupa preferintele de look and feel :P.

Drag Climber TE si KTM Knoxville nu sunt Mountain Bike-uri de Cross Country.

Dintre celelalte 3, eu as alege Cube Analog V-Brake.

La inaltimea ta, un MTB de 18" cred ca ti-ar fi cam mic, dar nu stiu daca un 20" nu e putin prea mare. Trebuie sa probezi.

Da, sunt sigur ca ai dreptate. Nu ma orientez neaparat dupa categoria din care fac parte sau nu (Cross Country), ci dupa forma cadrului. Stiu ca probabil este o blasfemie, intre cunoscatori, probabil e ca si cum ti-ai alege o masina dupa culoare. Dar, revin si spun, este ceea ce imi doresc.

O bicicleta prea mica iti poate creea probleme mari pe termen lung si cand faci distante mai lungi. In principal pe la genunchi. Nu vrei sa incerci experienta. Foloseste cu incredere un calculator de alegere a masurii bicicletei si ia aminte de sfaturile primite. De exemplu, asta e foarte bun: http://www.competiti...ALCULATOR_INTRO

Despre bicicletele alese de tine:

- Focus-ul are un raport calitate pret ok

- Cube-ul are in plus fata de Focus schimbatorul spate Deore si angrenajul Shimano Alivio in loc de Suntour XCR. Diferentele sunt relativ minore.

- Trek-ul nu are nimic in plus fata de Cube, doar pretul si un schimbator spate un pic mai slab

- Drag-ul: schimbator fata si manete mai slabe decat la toate celelalte, frana pe disc pe fata; geometrie dubioasa inspre dirt

- KTM-ul are frane pe disc (dar niste frane pe disc pe care le-as evita) si din nou schimbatorul spate Deore; geometrie dubioasa inspre dirt

Diferentele intre primele trei sunt foarte mici, cu minusul la Trek pentru pretul ceva mai crescut. Asa ca eu in locul tau as alege dintre primele doua, dupa preferintele de look and feel :P.

Multumesc pentru raspuns. Diferenta intre Focus si Cube este data si de frane, la Cube fiind V-brake, varianta cu frane pe disc este undeva la 2600 de lei.