hostlocal

XC hardtail 2500 lei

Recommended Posts

probabil e ca si cum ti-ai alege o masina dupa culoare.

In cazul asta nu e deloc o chestiune de estetica.

Multumesc pentru raspuns. Diferenta intre Focus si Cube este data si de frane, la Cube fiind V-brake, varianta cu frane pe disc este undeva la 2600 de lei.

Hm, chiar ca, credeam ca e pe V-brake-uri. Bun, pai eu as merge fara sa clipesc pe Focus, franele alea fac banii. Eu am predecesoarele lor, Auriga Comp, de care sunt foarte multumita. Iar restul configuratiei e ok. Doar furca e degeaba, dar asta e cazul tuturor furcilor din aceasta gama de pret.

Si eu as merge tot pe Focus. Cauta si modelele din 2010, poate mai gasesti la promotie ceva. Focus in general are un raport foarte bun echipare - pret. Sper ca nu am fost prea subiectiv (detin un Focus) :D

Si eu as merge tot pe Focus. Cauta si modelele din 2010, poate mai gasesti la promotie ceva. Focus in general are un raport foarte bun echipare - pret. Sper ca nu am fost prea subiectiv (detin un Focus) :D

Cred ca am vazut pe okazii modelul 2010 la vreo 1600 de lei si cu schimbatoare Deore fata+spate. Dar este cu frane V-brake.

Totusi eu inca ma uit la biciclete cu cadru Dirt. Nu stiu de ce ma atrag :) Ceva de genul asta:

http://www.crosscycle.com/products/view/89/spotster2db

Salut,

Si eu iti recomand tot modelul acesta Focus Whistler 2011, are frane hidraulice si linie alivio model 2011, adica e pe 9viteze iar manetele sunt identice deore.

Uite aici cred ca gasesti modele focus whistler, eu cand am trecut pe la ei le aveau pe toate 3, poate iti faci o idee.

http://sportwin.ro/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=whistler&submit_search=Cauta

Bafta

silviu2403 >

Omul avea deja Focus Whistler 2011 pe lista si pe ala i l-am recomandat si noi. Doar ca de la un magazin mai de prestigiu. Faci cumva reclama?

Poti sa o iei ca pe un avertisment, la urmatorul stii ce se intampla.

Eu as vota pentru Analog, nu pentru Focus, din trei motive:

- nu stiu cat de bune sunt franele hidraulice de pe Focus, din cateva pareri de pe net se pare ca nu foarte. S-ar putea sa aduca dezavantajele unei frane hidraulice fara avantajele unui set mai scump/performant

- pedalier/monobloc Suntour pe Focus. Nu stiu exact cat de bune sunt, pe Analog ai pedalier Alivio (am si eu pe armasar, e ok) si un monobloc Shimano BB-UN26 (despre care nu gasesc insa mare lucru, poate unul din colegii de forum stie mai multe).

- Deore Shadow pe spate pe Analog. Mai bun decat Alivio de pe Focus. Shadow inseamna ca deraiorul sta intr-o pozitie mai apropiata de roata, deci nu iese asa mult in profil si e mai ferit de impactul cu pietre/copaci sau ce mai gasesti contondent prin paduri + nu iti bate in cadru pe teren accidentat. Eu am Deore non-shadow si pot sa-ti spun ca aceste doua lucruri sunt singurele care ma deranjeaza la el, deci in viitor vreau sa-mi iau ceva pe Shadow.

Furcile sunt comparabile, cred, pe toate 3. Trek-ul e cel mai scump si nu iese cu nimic in evidenta (plus ca e pe 8 viteze).

Daca iti iei Analog-ul va trebui sa faci mai incolo upgrade la frana pe disc, insa mi se pare cea mai echilibrata configuratie in banii astia.

Vezi Stevens 3 s ( [reclama] ) sau Stevens 4 S 2011 ( [reclama] )

Ambele au furca Suntour XCR , fata de XCM de la cele alese de tine si sunt mai usoare ...

Salutare!

De curand (de cand a venit primavara) ma tot gandesc serios sa imi cumpar o bicicleta, cu gandul la anii de liceu cand petreceam ore intregi prin Bucuresti plimbandu-ma cu prietenii.

Am rasfoit site-uri, am citit review-uri si totusi inca nu ma pot decide, asa ca imi permit sa va intreb pe voi care ar fi cea mai buna alegere.

Bugetul ar fi undeva pana in maxim 2300 de lei, iar ca model ma intereseaza un MTB Hardtail Cross Country, chiar daca nu o voi folosi prea mult pe dealuri sau prin paduri, e strict o chestie de gust, sunt innebunit dupa cum arata si asta e criteriul de baza. Problema e ca nu ma pricep sa aleg intre diferitele echipari, schimbatoare, frane etc.

Printre modelele care mi-au facut cu ochiul ar fi:

Focus Whistler 2011

– mi se pare cea mai buna alegere

Cube Analog V-Brake 2011

– laudata de toata lumea dar nu prea ma convinge

Trek 4300

– am gasit pareri pro si contra, deci indecis

Drag Climber TE

– nu am reusit sa gasesc review-uri sau pareri despre aceasta bicicleta

KTM Knoxville

– dimensiuni mici?

Ar mai fi unele modele de la Univega sau Magellan, dar comparate cu Cube sau Focus pur si simplu nu au nici o sansa, cel putin din ce am citit eu pana acum.

Si inca o mica-mare problema. Inaltimea mea este undeva la 1.82m si din ce am citit cam peste tot se recomanda ca dimensiunile cadrului (sau ale bicicletei) trebuie sa fie proportionale cumva cu inaltimea. Pentru mine, cred ca 20'' ar fi aceasta marime, dar trebuie totusi sa o probez intr-un magazin ca sa-mi fac o idee. Intrebarea este: sunt aceste masuri stricte sau e vorba si de felul cum te simti pe bicicleta? Cat de mult m-ar afecta o bicicleta mai mica?

Multumesc!

Edited by E-1
[reclama]

Multumesc pentru sugestii!

Canyon-ul arata super si cred ca este superioara celor care le-am cercetat eu, dar dupa cum ai spus si tu, prea multa bataie de cap sa o aduc de afara.

Stevens S4 iarasi imi place, dar pretul depaseste bugetul meu.

In final, alegerea mea este Univega RAM XF-906 2011, am fost si am si probat-o si este fix ce imi doresc.

Multumesc pentru sugestii!

Canyon-ul arata super si cred ca este superioara celor care le-am cercetat eu, dar dupa cum ai spus si tu, prea multa bataie de cap sa o aduc de afara.

Stevens S4 iarasi imi place, dar pretul depaseste bugetul meu.

In final, alegerea mea este Univega RAM XF-906 2011, am fost si am si probat-o si este fix ce imi doresc.

Really, ce batai de cap crezi ca sunt sa o aduci de afara? Uite asta: http://www.canyon.com/mountainbikes/bike.html?b=2050

Cauta pe forum un topic inceput de mine, "comenzi la Canyon" sau ceva de genul asta si informeaza-te.

nu e nici o bataie de cap. dai comanda si vine la usa!

Ce-mi plac oamenii care cer sfaturi, primesc o gramada si apoi le ignora pe toate si cumpara ceva doar pe baza aspectului... :rolleyes:

• Upvote 2

Ce-mi plac oamenii care cer sfaturi, primesc o gramada si apoi le ignora pe toate si cumpara ceva doar pe baza aspectului... :rolleyes:

Desi a contat foarte mult si felul cum arata, echiparea bicicletei este la acelasi nivel cu cele alese initial.

Adrian, acea bicicleta xf-906 este o bicicleta de dirt-jump. Daca vrei sa mergi pe munte sau distante mai lungi nu e recomandata. Este potrivita pentru distante scurte si park. Este la acelasi nivel cu whistler 2011 insa vad ca e mai scumpa cu aprox 250ron. Daca tie iti place atunci e perfect insa conteaza pentru ce o folosesti. Bicicletele care le-ai ales initial pentru comparatie nu fac parte din aceeasi categorie cu aceasta. Cadrele pentru seria xf de la Univega sunt mici deci o sa iti fie greu sa mergi mai mult pe ea. Bafta

salut, sunt nou in domeniul mtb sau hardtail(sau cum se numeste), pe vremea mea se numea bmx :),(si pe forum sunt nou =nu stiu cum se foloseste) am cam 40.000km dar cu cursiera http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif trasee gen bv-cheia, bv-sinaia, prietenii ma roaga sa vin cu ei pe trasee de munte(ortopedul imi recomanda bicicleta :blink:), de ciclism amator m-am lasat acum 5-6ani(m-am insurat :().

Vreau MTB buget 2300-2600ron, mid-level , 2011model , am 1.83m si 80kg deci cred ca am nevoie de size20",

NU vreau cross,magellan etc Ma uit doar la Merida, Focus, Cube, Trek etc.

Caracteristici urmarite de mine:

• Frana disc hidraulic , nu V-break sau mecanic hidraulic

• schimbatoare peste Alivio(sau alivio 2011 care am inteles ca sunt aproape cat deore2010)
  • manete schimbatoare peste Alivio (sau alivio 2011 care am inteles ca sunt aproape cat deore2010)
  • furca blocabila si reglabila> la banii astia RST sau SR

• ?>altceva mai trebuie sa iau in comparatie?

Am ales niste modele si rog putin ajutor sa ma decid >

1.merida 2011 TFS -300D > pl=2850 > cu reducere vreo 2400-2500ron

http://www.probike.r...uct.php?id=1129

1.1 merida 2011 TFS-100D pl=2550ron > cu reducere 2250ron

2. focus black hills disc 2011 > pl=2600ron > cu reducere vreo 2300ron

http://www.marosbike...astru-2926.html

3.cube analog disc pl= 2600 reducere 10% > 2350ron

http://www.playbike....?id_produs=4126

4. trek wahoo fisher 2350 ron

http://www.playbike....?id_produs=4818 daca aveti si alte idei sa vad > NU gen magellan, kona, univega etc

merida300D -2850ron-10%=2550ron>>idem>>cube attention 2999ron-10%=2700ron> >>>>>>>>>>>>>>>

http://www.playbike....?id_produs=4125

Concluzia mea > atentie pret > amandoua la 2300ron poz 1 si 2

1.Focus 2011 Black Hills disc = furca RST omega-T(cea mai slaba de la omega fara(( Damping System

RL/ TNL : Hydraulic CartridgeBrake Type)) dar peste Gila) + schimbatoare SLX si manete Alivio2011 , frana Tektro Drako la fel ca Merida TFS 2011 100-D

2.Merida TFS 2011 100-D = furca RST Gila-TnL(RL, TnL ML , T) , schimbatoare Alivio 2011, manete SL non name(alivio)

3.Merida 300-D dar aia e la 2550ron(diferenta 250ron) = furca SR XCM-RLO 100remote, Schimbatoare spate XT, fata Alivio, Manete SL alivio, Frana disc hidraulic M445

Rog sa vorbim de modele2011 DAR de buget 2500> stiu ca Rock, Magura, Fox, Avid sau XT sunt superbe dar atentie la buget!

ROG Comparatie intre furca SR XCM-RLO 100 remote si RST OMEGA -T (Capa, Gila-RL*TnL*ML*T, Gila pro, M29, Omega-RL* TnL* T)

ROG comparatie Tektro Drako cu M445

Ce este? : Damping System RL/ TNL : Hydraulic CartridgeBrake Type ?

Saut si bine ai venit

"Clasamentul" l-ai facut bine, am avut si eu Focus si sunt foarte multumit, nu am avut absolut nici o problema, deci chiar iti recomand modelul ales de tine

Din cate stiu, damping system, este sistemul de blocare/reglare rapida a furcii, comanda specifica bicicletelor de XC

Cea mai buna bicicleta in banii astia ar fi Canyon Yellowstone 3.0: http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2050

Cu tot cu transport ajunge 616EUR ~= 2600RON - nu cred ca ai nevoie de OptiTune (alt arc la furca) la greutatea ta.

P.S. Nu inteleg ce ai cu Kona :/

Edit: My bad, cu tot cu cutie e 616 - transportul e inca 40, deci iese din calcul.

Salut,te poti uita si dupa Corratec x-verts expert sau super bow.Vezi oferte la veloteca sau bicishop.

Si eu aveam de gand sa fac un topic de acest gen deoarece si eu sunt in cautarea unei biciclete cu aceste performante/buget.Astept si eu parerile unor persoane cu experienta.

am si eu cateva intrebari:

1.Unde ai gasit tu Cube Analog disc la 2350 ron si Focus Black Hils disc cu 10% reducere?

2.Furca XCM de pe Cube e chiar asa de proasta pe cat se spune?Sunt diferente foarte mari fata de Rock Shox Dart 3 pe traseu ?

[vad ca esti din onesti, eu din brasov, cred ca raman pe focus black hills 2011 disc (am inteles ca e doar montata in germania dar e ok)> dar pun pe ea si platesc doar diferenta =manete SLX M660 si schimbator fata SLX M660 = sa fie totul SLX M660 2011 > daca vrei hai sa luam impreuna 2*buc .

2.Furca XCM de pe Cube e chiar asa de proasta pe cat se spune?Sunt diferente foarte mari fata de Rock Shox Dart 3 pe traseu ?

Nu este proasta deloc raportata la pret mai ales variantele V2 si V3. Dart 3 este ceva mai rafinat decat un XCM cu 100 mm cursa.

Eu am avut un XCM V2 de pe un analog de 2 ani - acum pe bicileta neveste-mi - si inca merge foarte bine fara nici un joc si lucreza decent. Problema ei o reprezinta denivelarile mici pe care nu le scoate aproape deloc . Nu trebuie sa abuzezi de ea si sa urmezi instructiuile pentru care a fost facuta. Mai conteza si greutatea pe care o ai pentru ca nu are preload si daca esti mai plinut se duce o buna bucata din cursa.

Salutare,

De curand am hotarat sa achizitionez o bicicleta dupa muuulti ani de mers cu masina :)

Bugetul alocat este momentan de 2000ron.

Pentru inceput as dori sa aflu de la voi pareri pro si contra despre urmatoarele trei modele pe care le-am gasit eu, legate in special de raportul calitate/pret.

Focus Whistler

Cross GRX8

Merida MATTS 40D

Astept in special pareri de la oameni are au interactionat fizic cu oricare din componentele acestor biciclete :), mai ales cu furca, pentru ca am vazut ca acolo pot aparea cele mai multe probleme

Multumesc