hostlocal

XC hardtail 2500 lei

Recommended Posts

furcile celor 3 bicle sunt cam asemanatoare ca performante si fiabilitate, asdica dupa o anumita perioada de utilizare vei simti nevoia sa le upgradezi!

dintre cele 3 bicle, se distinge clar focusul prin cele 9 pinioane pe care le ofera prin deraiorul spate alivio, modelul nou.

Salutare,

As putea spune ca sunt incepator in ale bicicletelor moderne ... cum nu am mai avut contact de ceva ani buni cu lumea asta ... vin la voi sa va cer ajutorul. Si cum am cam adunat ceva greutate in ultima vreme, tocmai m-am hotarat sa ma re-apuc de pedalat serios si as vrea sa-mi achizitionez un hardtail "sanatos", cu frane pe disc.

Am un buget de aprox 2000 lei care in caz de nevoie poate urca si pana la 3000 lei.

Bicicleta o voi folosi pe trasee montane (urcari/coborari), drumuri forestiere, etc ... si moderat in Bucuresti. Peste cam un an planuiesc sa incep si cu trasee mai lungi gen 40-50 km sau chiar mai mult. Dilema mea cea mai mare este ca vreau o bicicleta cat se poate de solida ... dar si fiabila. Am 1,83m si acum atarn la cantar cam 125 kg si se pare ca merg destul de "agresiv". Pana acum am reusit sa "demoralizez" bine un DHS Adventure in vreo 3 luni prin Bucuresti. Mai mult ca sigur ca o sa scad in greutate dar imi trebuie ceva sa faca fata cu brio acum la inceput.

As vrea sa va mai intreb si daca considerati ca as iesi mai bine cu o bicicleta custom made (bani vs calitate) ... si daca da imi puteti da ceva sfaturi cam ce piese ar trebui sa contina (macar cele mai importante).

Aici am pus si vreo cateva modele care mie mi-au parut promitatoare:

CUBE Analog Disc - http://www.bicishop.ro/Cube-Analog-Disc-EDITIE-SPECIALA-1221.html

Rockrider 5.3 (Decathlon) - http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-3-2011-175236315/

Kellys Spider Disc - http://www.bicishop.ro/Kellys-SPIDER-Disc-1400.html

Va multumesc anticipat pentru ajutor si sper ca v-am dat toate informatiile pertinente.

cauta ceva 19"(daca nu gasesti ia 18" sau 20")

Kellys e prea mare, rockrider e slabut.

Salut Mircea,

Eu iti recomand cu caldura asta: Linkul meu

Imagine postată

Daca nu iti place poate mai intai ne spui cam la ce ai vrea s-o folosesti (sosea, munte, oras etc.)

Bun venit pe forum! :)

• Upvote 1

O bicicleta cat de cat buna,ar fii Focus Whistler DiSC2011,e potrivita atat pentru plimbari in parc cat si pentru iesiri mai offroad,iar pretul este si el unul redus fiind sfarsit de sezon,incearca sa aflii mai multe de aici:

http://www.marosbike..._2011-3212.html

am vazut ca merida a scos mtb 29er model 2012 cu frane disc pe la 2300 ron.este de preferat modelul cu roti mai mari? si eu caut un mtb iarna asta

@emp

Parerea mea e ca alegerea intre 26er si 29er ar trebui sa fie facuta in primul rand in functie de inaltimea biciclistului (in special in cazurile extreme - foarte scund sau foarte inalt). Sa tii cont si de faptul ca la 29er oferta de furci si, intr-o masura mai mica, cea de anvelope, e mai limitata comparativ cu 26er.

Si eu sunt de parere ca ar trebui sa iti iei un Canyon Yelowstone 4.0 sau 5.0 depinde ce buget ai alocat. Din pacate furcile de pe bicicletele de 23-25 mil sunt modeste, depinde ce vei face si tu cu bicileta, daca vrei sa mergi la plimbare prin padure sunt f bune toate biciletele prezentate (poti chiar sa iti iei cu vbrake), daca vrei ceva mai mult unte-te la canyon. recomandarea este sa iti iei o furca buna face toti banii. macar un dart 2-3 sau mai sus.

Imi puteti recomanda si mie un magazin de biciclete din bucuresti care sa fie mai serios. As dori sa-mi cumpar un focus whistler, ce parere aveti despre ea, s-au ce bicicleta imi recomandati pentru un buget de 2000 lei

RzV, sa ne tii la curent cu ce ti-ai luat ...pt ca intentionez sa-mi iau si eu ceva mai spre primavara tot la acelasi buget...

Eu zic ca-si merita banii Focus Whistler acum ca e la reducere.

Si-a luat un prieten de curand si l-a bagat si la 2 concursuri, a si cazut o data mai serios si n-are nici pe naiba, merge ca-n prima zi.

Omul a si avut grija de el, dupa fiecare folosire il curata si verifica daca totul e in regula.

Ar mai fi si Focus Black Hills 2011 care sare cu putin de 2000 lei (tot la reducere), dar e si un pic mai bine dotata.

Craciunul se apropie, unele branduri de biciclete si-au inceput de ceva timp reducerile, asa ca e vremea sa ne apucam de cumparaturi....

Am un buget de aprox 2.000 lei (pot urca la nevoie pana pe la 2.500) si vreau un hardtail.

Dupa ceva cautari pe net m-am oprit la Focus Fat Boy 2011 @ 2.500 (pret redus) 8->

Am urcat pana la suma asta atras fiind de echiparea Deore.

Voi ce ziceti? Exista ceva mai bun la banii astia?

PS: In zona lui 2.000 lei ar mai fi un Black Hills 2011 cu echipare ceva mai slabuta (Alivio) si cu 500g in plus (Total 14kg). Pentru economia de 500 de lei merita sa fac compromisul si sa renunta la Fat Boy?

Alte biciclete ce mi-au facut cu ochiul

La 2.200 o Kelly's Spider (interesanta optiune dar trebuie sa o primesc prin posta - n-o pot vedea inainte de a cumpara = cam nasol)

La 1.750 o Univega Alpina HT-LTD (dar nu e full deore) si cantareste destul de multisor 14,6kg :(|)

Am mai citit [pareri bune despre Canyon...

Asadar, ce sa aleg? (avand in vedere ca e prima mea bicicleta si ca o voi folosi in special offroad: drumuri forestire, dealuri etc...)

Multumesc.

In perioada asta vad ca multi au nevoie de bani si si-au pus bicicletele la vanzare. Cauta si ceva sh.

Asculta ce a zis Trevizes, cu banii astia, acum cand "FOAMEA" pandeste peste tot, poti cumpara biciclete SH super deosebite si bine echipate, oricum un SH bun are mai mare uzura morala decat fizica. Poti gasi bicle la 40% din pretul de nou, fara sa fie mai vechi de un an, doi si fara sa fie furaciuni.

Recomand si eu eu bicla cube din link. Pare in stare foarte buna, dar daca preferi ceva nou mergi pe fatboy. bafta !

Chestia la SH e că e important e să le poţi vedea, proba şi duce la un magazin să se uite oamenii la ea înainte s-o cumperi. Dacă n-ai chef de bătăi de cap şi/sau n-ai multe alegeri în oraş, ia Fat Boy nou şi stai liniştit.

Macar recomandati bicicletele unor biciclisti seriosi care vor sa faca upgrade, nu cele ale unor bisnitari la care a oprit tirul cu biciclete in spatele casei.

Un exemplu ar fi(daca ma insel corectati-ma):

http://www.ciclism.r...teppenwolf-mtb/

Sau si mai bun, o bicicleta cunoscuta din Iasi: http://forum.iasibike.org/viewtopic.php?f=8&t=5624 Insa nu stiu daca mai e de vanzare.

Ambele sunt ok pt inaltimea ta.