hostlocal

XC hardtail 2500 lei

Recommended Posts

Am avut si eu aceeasi dilema :http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6863-kellys-oxygen-blue-versuscorratec-superbow-trail-2010/page__fromsearch__1

Am ales Corratec-ul si nu am regretat nici o secunda. Bicla este fantastica, urca excelent, e foarte agila, componente ok(oricum o pregatesc de intrarea intr-un serios program de upgrade). Am deja aproape 2000km cu ea si nici acum nu ma satur sa ma uit la cadrul ala.....

Modelul inca mai este disponibil aici:http://www.bicishop.ro/prod-CORRATEC-32/

Nici Focusul nu e insa de neglijat.

Bafta!

este oferta la playbike cube acid 2.800 sau attention 2.250( de la 2990). Mi se par niste biciclete foarte bune si cu dotari ok care satisfac o plaja larga de biciclisti. E o reducere destul de mare. Eu am un Cube si sunt foarte multumit de el.

Multumesc pentru sfaturi. O sa le iau pe rand...

1. Varianta SH nu prea tine. Motivul? Majoritatea ofertelor sunt din Bucuresti (si Iasi, acea Kona). Asta presupune ALTE cheltueli (transport pana acolo + expertiza la un magazin specializat + transport bicicleta inapoi acasa) Ar fi ok sa gasesc ceva ok pe CLUJ (sunt din Zalau si cei 90 de km nu sunt atat de mult). Cu parere de rau... SH nu prea tine.

2. Corratec'ul de la BiciShop e marimea 44. Eu am nevoie de 50m (cam 20 inch)

3. Legat de CUBE. Nu am nimic cu ele INSA le evit datorita pretului mare pe care il platesti pt BRAND. Prefer -sa zicem- o Univega mai bine dotata la acelasi bani decat brandul CUBE.

4. Legat de BUGET, 2.500 intins la maximum (ideal 2.000) Unii ati venuit cu biciclete de 700 euro...

Poti incerca aici...... http://www.bicicletebucuresti.ro/mtb-xc-hardtail/33-bicicleta-corratec-superbow-trail.html.

...sau tot noua, de aici: http://www.निषिद्ध/catalog/45084056/bicicleta-corratec-superbow-trail.html..

....sau o varianta cu o echipare identica, doar ca pe un cadru "normal" : http://www.निषिद्ध/catalog/55193887/bicicleta-corratec-x-vert-motion.html

Toate astea doar daca nu vrei neaparat frane pe disc. Acesta pot veni ca un upgrade dupa un timp.

De platit sigur nu vei plati brand-ul, acesta nefiind unul foarte cunoscut, dar vei fi posesorul unei biciclete care v-a intoarce multe capete pe strada ;)

pai mai ieftin ca Attention la 2250 cu echiparea asta nu cred ca gasesti. Mi se pare ca pretul asta e exact fara comisionul de brand si inca redus ceva.

Problema cu Attention-ul este ca pretul excelent are o justificare foarte simpla.... nu mai au decat marimea 14"

Cred ca cel mai usor este sa te orientezi la cateva modele de la marosbike , suni inainte si vezi la care au marimea ta pe stoc. oricum au multe oferte bune, reduceri de 400-500 de lei la univega si focus.

Daca te-ai fi uitat pe site vedeai ca au redus modele noi si nu sunt reduse cele vechi care au ramas pe stoc.

Nu fac reclama dar consider ca sunt mai ok bicicletele Cube ca si Univega. Daca tot iei ceva nemtesc macar sa iei ceva care si arata foarte bine la banii aia.

Ce e nemtesc in ele?

Daca cumpar componentele si cadru de la chinezi si taiwanezi, asa cum fac si ei, si eu pot sa il asamblez la aceeasi calitate aproape :D

Ce e nemtesc in ele?

Daca cumpar componentele si cadru de la chinezi si taiwanezi, asa cum fac si ei, si eu pot sa il asamblez la aceeasi calitate aproape :D

conceptul, geometria, testele si controlul calitatii. asta bineanteles la firmele mari ;)

Bineinteles ca ai si tu dreptate. In teorie...

Daca e sa o luam asa unde sunt facute cadrele, toate sunt facute acolo in Taiwan...deci tot acolo ajungem : unde sunt ansamblate si verificate. Piesele sunt facute toate in acelasi loc......

pana la urma e o bicicleta , nu iti defineste viata, merita sa iei ceva sa te satisfaca si sa te bucuri de ea. Daca in banii aia poti lua nu stiu ce seria Shimano sau SRAM si nu stiu ce furca ok. Pana la urma toate au cadru 2 roti si un ghidon

Gandeste-te si asa:

Eu cand mi-am luat bicicleta noua, vroiam sa iau ceva pe la 1800-2000 lei,

dar am mai redus bugetul de bicicleta pe la 1600 lei, iar de restul pana la 2000 am luat casca, ochelari, lumini, imbracaminte, 2 cauciucuri pt asfalt, etc.

dar daca tu le ai deja, atunci eu mi-as lua in locul tau Fat Boy-ul ;)

Ma mananca sa-mi cumpar un Giant Defy 4...; am citit ceva pe un forum, ca este o cursiera de viteza, ca este comfortabila, etc...voi ati incercat acest model ?

Multumesc.

Sunt in drum spre Cluj sa iau Fat Boy'ul

Reduceri suplimentare la Maros... (2.200 lei) :>

Sincer, la banii astia mi se pare Best Deal.

Foarte tare pretul, alta varianta nu cred ca mai este asa buna.

Sa o stapanesti sanatos si sa iti alegi marimea care trebuie sa nu pleci cu alta doar vrajit de pretul mic

post-11610-0-33695900-1324483994_thumb.jpg

Am cumparat FatBoy, versiunea pe gri, marimea XL (52cm)

Ma declar multumit de promptitudinea si amabilitatea celor de la Maros (cu o mica rezerva - vezi mai jos).

Legat de design & paint: Credeam ca inscrisurile sunt vopsea. Cand colo sunt DOAR stickere & exista riscul sa se desfaca in timp. De asemenea, vopseaua e mata (oricum se poarta asta).

Legat de partea hardware: nu cred ca mi-au reglat bine schimbatoarele. Imi sare de pe un pinion pe altul in timpul mersului (sosea, drum drept)... E normal sa faca asa? (o sa-i contactez si pe cei de la Maros, dar cel mai probabil ma vor chema cu ea in Cluj - cam nasol cu transportul).

Arata bine ,sa o calaresti sanatos! cadrul mi se pare urias, nu iti este cam mare ? cauta ca o sa gasesti o gramada de articole pe net cum sa iti reglezi schimbatoarele, nu prea se merita sa bati drumul doar pt acest lucru.

Pentru mine ar fi un plus treaba cu colantele că prefer cît mai puţine pe bicicletă. :) Dar stai liniştit că nu se desprind aşa de uşor.

Nicio bicicletă nu vine perfect reglată din fabrică, mai ales dacă ai cumpărat-o la distanţă e foarte probabil să nu fi fost desfăcută din pachet deloc de cei din magazin. Nu-i nimic, sînt mecanisme simple şi ai ocazia perfectă să înveţi ceva ce oricum trebuia. Citeşte tutorialele celor de la Park Tool, sînt printre cele mai bune.

Multumesc pt recomandari. Bine ca nu e grav: eram gata sa ma duc cu ea inapoi in Cluj.

Legat de cadru: La inceput si mie mi s-a parut mare, dar cand am vazut cat de micuţ e cel L (48) ma zis că îl iau pe ăsta. Şi nu îmi pare rău nicio clipă.

Iar in ceea ce priveste colante: nici mie nu imi plac "bicicletele sorcovă" (cele cu multe-multe înscrisuri). Totuşi perferam direct vopsea. (deh, piticul de pe creier)

Salut! Sunt si eu in cautarea unei biciclete cam in acelasi buget. In momentul actual oscilez intre Fat Boy si Univega Alpina HT-530: preturile sunt aceleasi; ht530 are frane peste focus insa sta mai prost la capitolul transmisie. Pareri? Multumesc!

ca si sfat,cauta-ti un prieten care se pricepe si orienteaza-te spre un second,nu iti va parea rau,garantat.