hostlocal

XC hardtail 2500 lei

Recommended Posts

Salut,

Ma intereseaza o biciclete hardtail pentru plimbari pe la munte, cum nu prea ma pricep la biciclete, dupa o evaluare ochiometrica rapida, ma gandeam sa merg pe un cube aim v-brake 29er. Avand 1.83m inaltime si 93kg am zis cu cat mai mare cu atat mai bine :). Ce parere aveti de aceasta bicicleta? Imi puteti recomanda ceva mai bun in acelasi buget? De asemenea nu-mi dau seama daca franele pe disc merita diferenta de pret, as putea sa ma mai intind putin sa iau varianta cu frane pe disc in ideea ca nu vreau sa mai schimb nimic la bicicleta dupa ce o cumpar.

Multumesc anticipat.

Daca te uiti la 29er, uita-te la asta :

http://www.decathlon.ro/RO/bicicleta-big-rr-5-3-237940252/

Merita mai degraba, un raport calitate-pret mai bun.

Aici ai imagini cu bicicleta intreaga si un test-ride:

http://www.freerider.ro/teste/rockrider-big-rr-5-3-2012-34238.html

Multumesc pentru recomandare, nu tin neaparat sa fie 29er. Am fost azi la Decathlon sa vad bicicleta, e ok dar nu prea imi place cum arata :). De asemenea schimbarea vitezelor ma asteptam sa se faca putin mai bine, nu zic ca nu e ok dar cateodata e nevoie de mai multe click-uri pentru schimbarea vitezei, cand dau un click coboara mai multe pinioane, sau dau un click pentru coborare si scapa doua clickuri. Cursa pentru schimbarea foii in sus mi se pare prea lunga, daca stau cu podul palmei fix pe ghidon nu ajung cu degetul mare pana la capat. Poate am eu asteptari prea mari in banii astia sau poate nu era reglata bine, daca nu gasesc ceva mai ok pana la sfarsitul satpamanii o sa ma mai duc o data la Decathlon sa mai dau o tura si sa discut cu baietii de acolo de schimbarea vitezelor. Acum cativa ani am inchiriat o bicicleta intr-o excursie la munte, bicicleta era zgariata, avea urme de uzura, per total nu arata foarte bine, in schimb am fost surprins cat de bine mergea, schimbarea vitezelor se facea cu un singur click si se facea perfect de fiecare data. Nu mai tin minte ce marca era bicicleta sau ce schimbatoare avea, stiu doar ca era neagra si schimbatoarele erau shimano :). Avand in vedere bugetul, care mie mi se pare destul de ridicat pentru o bicicleta, ma asteptam sa gasesc ceva asemanator.

Dacă nu ţi-au plăcut manetele de viteze X5 mă îndoiesc că or să-ţi placă ST-EF-urile de pe Cube. E posibil să nu fi fost bine reglate. Poziţia manetelor se mai poate schimba.

SRAM X7 ar trebui sa fie mai bune, nu? Vad ca primul model cu alte schimbatoare este RR 8.1. Putin cam scump si nu stiu sigur daca ma pot intinde atat, dar in cazul in care ma hotarasc asupra lui credeti ca este o alegere buna pentru 3000ron?

X5-urile de pe BigRR schimba foarte usor, chiar si in sarcina. Alea din magazin sigur nu erau reglate corect. 

dr_p, întrebare un pic offtopic: Ce dimensiune de cadru ai la Big RR, și la ce dimensiuni ale tale? Mulțumesc!

XL (cel mai mare) si eu am 193cm si 120kg. 

Mulțam. Eu am 1,83 și cam 83 în craci. Rămâne să mă urc pe un L să văd cum e.

Imi place cum "imi vine" pe teren accindentat si e comod prin oras (gropi, pozitie ridicata de mers "la costum") dar la sosea cu peste 25-30km/h imi blestem zilele, ca-s fix in vant. Pare sa aiba o geometrie mai relaxata si deci daca esti intre marimi as alege-o pe aia mai mica. 

XL nu aș lua, m-am urcat în iarnă pe ea în magazin și e enormă, L nu aveau. Rămâne să îmi mai caut un loc de muncă, altfel iese din fabricație până mi-o permit, ceea ce nu se poate. Nu se deschide odată topicul cu frustrați...

Salutare. initial am postat la buget 1500 lei.

Acum am crescut dimensiunea si suma... aprox 2500 lei, deci ma incadrez in acest topic.

Am mai studiat...

Sprint Apolon Elite 29er - 2200

Cross BigFoot 29er – 2700

Cross Grip 927 – 2600

Trek Wahoo Matte Ti 2013 – 2450

Bicicleta Cube Aim Disc 29 – 2900

Cross Euphoria G27(27,5″) – 3000

Cross Euphoria G24 (27,5″) – 2450

Ce parere aveti?

Mentionez ca am 1,88 m, 96 kg si 86 cm lungimea piciorului.

Da, e adevarat, sunt tentat de 29ere (desi sunt si cele 2 de 27.5" luate in calcul). La cele de 27,5 nu mi-este clar cu oferta de anvelope, camere... daca le gasesc si la ce pret.

In ceea ce priveste dotarile este mai bun 5.3 Big RR, recunosc.

Am vazut-o si am probat-o. Dar... Nu-mi place... cum arata la modul general. TopTube care coboara de la ghidon direct catre butucul spate, si culoarea alba, inclusive ghidon si jante.

In plus am probat un XL (nu aveau L) si mi s-a parut enorma. De asemenea, frana pe disc este mecanica.

Eu mai mult stau intre:

Cross BigFoot 29er – 2700

Cross Grip 927 – 2600

Insa am zis sa va cer si voua parerea... poate veniti cu o idee mai buna.

Atunci dintre cele 2 clar Grip 927 - are frane hidraulice de la Shimano, in mod normal sunt mai bune decat tektro de pe cealalta, iar rotile au butuci centerlock, ceea ce inseamna o centrare mai buna a discului de frana. Si culmea, e mai ieftina :)

Buna ziua si bine v`am gasit. Ca nou membru si viitor posesor de bicicleta, voi incerca cu ajutorul vostru sa ajung cat mai aproape de modelul aproape ideal de bicicleta. Dar mai intai cateva detalii despre mine si activitatile pe care le voi avea cu bicicleta:

In primavara asta am primit pentru un sezon un MTB Giant Yukon destul de bine echipat, din ce zicea nenea de la service. Bicicleta a costat second 3.500ron acum vreo 4 ani. Ca specificatii, ce imi vin acum in minte: butuci magura pro, angrenaj truvativ, furca marzocchi bomber dirt jump, etc..prea putin conteaza asta, pentru ca nu e a mea :)

1. Cadrul este de 17" (eu avand 1.75m si 82kg). din cate stiu este un cadru potrivit pentru inaltimea mea, dar am senzatia ca ar trebui sa stau putin mai inalt pe ea..parca stau prea aplecat..si nu stiu de ce. Nu ma dor bratele, imi e comoda, dar....aici as avea nevoie de ajutorul vostru.

2. Pedalez prin oras zilnic aproximativ 15-20km (deh, munca asta :) )

3. Saptamana trecuta am fost pe un traseu forestier si mi-a placut foarte mult, abia astept sa repet experienta, deci e clar ca vreau si asa ceva. Cred ca trebuie sa mentionez ca rezistenta nu e punctul meu forte, asadar nu stiu cum m`as descurca la distante lungi, continue. mai tot timpul stau in picioare pe pedale, scaunul e de forma.

Dat fiind faptul ca se apropie sezonul rece (implicit si reducerile), am trecut pe la un magazin de biciclete sa ma delectez putin. Am luat mai multe biciclete la calarit, printrecare:

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cube-analog-26-disc-gri-alb.html

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cube-attention-26-negru-verde.html

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-black-hills-2012-negru.html

Abia dupa ce m`am pus pe ele mi`am dat seama nu as cumpara o bicicleta pe care sa nu o incerc (ma tenta si ma tenteaza in continuare si ideea de second-hand, dar neaparat probata). Focus nu mi-a placut, pozitia era prea inalta pentru mine..la fel si Cube Attention. In schimb Cube Analog mi s-a parut excelenta..cel putin in pozitie statica. Mi-as fi dorit de asemenea sa incerc http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cannondale-trail-sl-4-negru-cu-verde.html si http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cross-grip-127-26-inch.html , dar nu le aveau expuse si nu am insistat, neavand fonduri deocamdata.

Si ca tot veni vorba de finante, suma nu cred ca va fi mai mare de 2.200ron (doar intr`un caz exceptional as pune un + pentru cele ce depasesc 2.200ron).

Pana aici sper ca nu am plictisit prea mult..ce marci imi fac mie cu ochiul?

- Cannondale

- GT

- Orbea (nu gasesc la Cluj)

- Scott (nu gasesc)

- Giant (cred ca este Brass 2, dar nu stiu daca eu ma incadrez in perimetrul de dirt)

- Cube

Si daca ar fi sa ma rezum la anumite modele, ar fi urmatoarele:

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cube-analog-26-disc-gri-alb.html - imi place

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cannondale-trail-sl-4-negru-cu-verde.html - trebuie incercat

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-cross-grip-127-26-inch.html - trebuie incercat

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-gt-avalanche-3-0-26-inch-neagra.html - trebuie incercat

Cam astea sunt limitele, modele sunt, dar repet..pe neprobate nu iau. Si acum intrebarea suprema: care din ele? Ideea e ca pe parcurs voi investi in ea..furca, angrenaj si alte cele. mai greu e cu suma de 2000+ data din prima, pe viitor nu as avea o problema sa investesc 800-1.000ron intr`o furca de exemplu.

Cu multumirile de rigoare, astept critici, idei, sugestii. o zi frumoasa

Salut si bine ai venit!

1. Pozitia pe un MTB modern inseamna (in principiu) trunchiul flexat undeva la 45-60 de grade fata de orizontala. Nu poti sa ai pozitia verticala de pe o bicicleta de oras.

3. Ce cauti "mai tot timpul in picioare pe pedale"? Asta e pozitie pentru bmx si dirtjump. Cand mergi pe bicicleta, pe un MTB cross-country, in general stai in sa iar de ridicat te ridici cand treci peste obstacole sau pe coborari.

Un cadru de 17-18" iti va fi potrivit, cel mai probabil. Oferta de la Cannondale Trail SL 4 mi se pare buna.

Multumesc de promptitudine. Incerc sa iti raspund cu o intrebare..e posibil sa stau mai mult ridicat din cauza ca nu imi prea convine pozitia pe bicicleta? Daca da, atunci cred ca din cauza asta..simt ca nu e ok coloana, stau cocosat..si compensez ridicandu`ma complet din sa. Daca ar fi sa stau corect pe ea, as atinge ghidonul cu varful degetelor, cel putin asa simt ca as avea o pozitie mai confortabila (ceea ce imi ofera cube analog, singurul care mi`a placut din cele probate). Am sa merg zilele urmatoare sa vad neaparat Cannondale. Imi place si mie foarte mult..cand zici ca ti se pare buna te referi la dotarile cu care vine in comparatie cu restul bicicletelor expuse sau la faptul ca ar fi o afacere mai buna pe viitor, dupa cateva investitii in piese mai bune? cu multumiri

Ma refeream la echipare. Piese mai bune se pot cauta si gasi mereu :) , dar pentru 2500 ea vine cu cadrul Cannondale (ei au o reputatie foarte buna), 3x9 viteze, furca XCR, discuri hidraulice.

Inca o data : nu te astepta sa ai pozitia verticala pe MTB, nu este cazul. Pozitia oblica mai atenueaza transmiterea socurilor/vibratiilor catre coloana, lucru de dorit la MTB.

Putem presupune ca distanta sa-ghidon era prea mare fata de ce ai tu nevoie, caz in care poti monta o pipa mai scurta si eventual un ghidon cu rise mai mare, rotit usor catre tine.  

exact raspunsuri de care aveam nevoie :). daca mai e cineva cu alte idei e binevenit. abia astept sa ajung sa probez cannondale, daca imi vine bine, al meu e :). oricum de mult eram eu setat pe cannondale..bine`nteles, psihologic, neavand cunostintele necesare si nici o bicicleta in sine sub sigla lor. numele, reputatia si furcile lefty m`au facut sa inclin spre ei..

Încă ceva, "probatul" nu ajută la mare lucru...Îți trebuie 2-3 drumuri mai lunguțe pe ea ca să îți dai seama ce și cum...Asta e părerea mea....Deci dacă te pui pe ea si mergi 200m nu simți adevărata valoare în materie de confort a bicicletei....

Da, stiu ca trebuie miscare cu ea, dar cine ma lasa sa o probez luata proaspat din magazin? Oricum am simtit diferente intre bicicletele pe care m`am urcat, fie si asa, pe loc. Alta varianta nu este, decat cea second-hand..pentru probat. Dar mai greu sa gasesc modelul :). Multumesc de sfaturi..apropos, de Cross ce parere aveti? Ma refer la cadru, celelalte piese vor fi probabil schimbate de`a lungul timpului.

Da, la Scott le spală cu lacrimi de căprioară când ies din fabrică.

De ce întrebi şi ce importanţă are?

• Upvote 1