Recommended Posts

Salut. A venit momentul sa imi cumpar o casca, pentru ca am ajuns sa fac ture (pe asfalt) si de 100 km, cu coborari la 50-60 km/h, si nu ma simt in siguranta. Bugetul ar fi de aproximativ 200-250 de lei, dar nu prea am gasit sugestii cu modele care merita cumparate, dpdv al sigurantei si aerisirii. Poate ma ajutati voi sa fac o alegere buna. Eventual sa imi recomandati si ceva mai scump(pana in 350), daca isi merita banii, as putea sa fac un efort financiar

Radu, bine ai venit. Totusi, vezi ca sunt nenumarate oferte pe websiturile magazinelor de la noi, de toate felurile (road/XC/AM...) si toate culorile.

Este greu de dat o sugestie, deocamdata nu pot decat sa-ti recomand o casca de sosea, devreme ce pe acolo te dai. Marci bune sunt destule : Kali, Lazer, Rudy Project, Met, Catlike... si lista poate continua.

Din punct de vedere al ventilaţiei eu am fost foarte încântat de MET şi de Lazer.

Ca şi siguranţă nu am avut decât un singur incident în care să testez casca, cu un Lazer Magma XC, care s-a comportat admirabil.

Vezi la MarosBike că au diverse modele de BBB în bugetul tău. În general modelele cu cozoroc sunt de MTB şi cele fără sunt de şosea, dar se pot folosi şi invers.

Eu am trecut la Troy Lee Designs, dar Kali Amara ramane printre favorite: inmold, cu protectie extinsa la spate si cu prinderi interschimbabile pentru camera de filmat. Recomand.

http://www.sport-mall.ro/casca-met-aliseo-red-2010/d-83808-c-982/?size=52-57

Asta isi merita banii? Nu stiu ce fel de vrajeala e si cu reducerea de 167 lei, dar toate castile MET sunt la acelasi pret, si anume 82.2 lei. Inca o intrebare, e de incredere site-ul?

Am mai gasit si asta: http://www.mondofdistribution.ro/kali-helmet-amara-bicro-white

Acuma am observat si eu. Am vazut ca site-ul e cehesc. Seful meu are birou si in Cehia, si as avea posibilitate sa cumpar de acolo, sigurat o sa ies mai ieftin. Care din aceste modele ar merita cumparat? http://www.sportmall.cz/cyklistika/c-958/?m=1971

Vad ca sunt mai multe modele MET(Aliseo, Cosmo, Crackerjack, Falco, Mythos, Testagrossa), si nu am idee care e mai bun

Deci inteleg ca ar fi o varianta buna. Deocamdata asta ar fi prima mea optiune, dar inca nu ma grabesc. Vineri s-ar putea sa ajung in Cluj, si as trece pe la Decathlon. Exista sansa sa gasesc acolo ceva de calitate?

Dintre cei pe care ii cunosc eu, cine si-a luat initial de la Decathlon si a progresat in ale sportului si-a cumparat dupa un an ceva mai bun (confort, design, aerisire).

Du-te si probeaza daca tot ajungi, stai cu ea pe cap cateva minute acolo, regleaz-o, pune-ti si ochelari sa vezi daca nu cumva iti imping casca in sus sau te doare deasupra urechilor de la crose, uita-te in oglinda sa vezi ce urme iti lasa casca pe frunte etc.

Sigur, la Decathlon gasesti altceva decat in hypermarket, dar daca nu ai de gand s-o schimbi prea curand, eu cred ca ar fi mai bine sa sari etapa asta si sa iti cumperi direct ce iti trebuie.

Am fost in Decathlon, Hervis, mai multe magazine sa probez unele casti. Nu am observat sa am urme pe cap, dar nici nu le-am tinut mult. Am facut reglaje, n-am observat disconforturi, desi ar fi culmea sa simt dupa 5 min de utilizare, fara efort fizic. M-am hotarat sa-mi comand Amara Bicro, dar poate imi dati un feedback la site-ul mondofdistribution.ro, nu am mai auzit de el niciodata, si nici nu prea am pe cine sa intreb o parere

Am folosit o casca de la BBB, timp de 2 ani, excelenta, comoda de numa. Acum folosesc un Author, design exact la fel ca si BBB-ul, numai strangerea difera.

Și eu am casca Author, am cumpărat-o pentru că mi-i s-a potrivit perfect pe cap. Soția are BBB și ca și calitate este un pic peste Author, ambele costând în jur de 250 Ron.

[...] M-am hotarat sa-mi comand Amara Bicro, dar poate imi dati un feedback la site-ul mondofdistribution.ro, nu am mai auzit de el niciodata, si nici nu prea am pe cine sa intreb o parere

E magazinul online al importatorului in Romania pentru tot ce inseamna Kali Protectives, Troy Lee Designs, Leatt...

Masura M/L la Amara Bicro e pentru 58-64 cm circumferinta. Nu ti se potriveste?

Lista cu dealerii la care Mondo distribuie Kali e aici. Kingbike nu e dealer si nici nu are in stoc. Ca la orice marfa mai de cautare, apar tot felul de magazine online care iau cu copy-paste descrierile distribuitorilor si le pun la ei pe site pe principiul ca daca pica, pica.

Comanda direct la mondofdistribution.ro, e cel mai sanatos. Livreaza in 24 ore.

A purtat cineva casca neagra? Am gasit o Specialized Propero 2 si, desi pare foarte bine ventilata, ma intreb care sunt sansele sa-ti fiarba creierasul in ea.

casca-specialized-propero-ii~702.jpg

Am avut eu o casca no name neagra,te incalzeai in ea.Totusi era si slab ventilata.

A purtat cineva casca neagra? Am gasit o Specialized Propero 2 si, desi pare foarte bine ventilata, ma intreb care sunt sansele sa-ti fiarba creierasul in ea.

casca-specialized-propero-ii~702.jpg

Facusera unii un test, e adevarat pe masini, alba versus neagra. Amandoua lasate in soare. Diferenta era de vreo 20 de grade C. Acum 20 nu or fi dar imi aduc aminte de cand purtam tricouri negre ca erau criminale vara.

Ia-ti alba de bicicleta iar pe cea neagra las-o pt ski

Intrebarea este unde te dai?

Eu am casca neagra si zic ca e ok. Adevarul este ca eu ma plimb in majoritatea timpului prin paduri , deci soare mai putin. Astfel, pentru mine nu are prea mare importanta culoarea...

In al doilea rand, probabil nici caldura de la Craiova nu se aseamana cu cea de la Brasov...

Si in oras, si in jurul lui, seara sunt 30-40 de grade (sunt in masina pana pe la 6-8 seara si vad mereu temperatura, recordul repetat a fost de 42 grade la 6 in oras).

Daca e dupa mine, culoare trebuie sa fie un neon, sa fii cat mai vizibil soferilor dar nu gasesc momentan.

Probabil e mai bine sa iti cauti altceva, o sa te coci in aia.

Cred ca si unul rosu obisnuit ar fi ok ca vizibilitate. Pe de alta parte, la casca mea neagra, probabil si la altele, sunt elemente rosii bine vizibile cat  si reflectorizante pe spate deci culoarea aia tipatoare nu prea se justifica. Dupa parerea mea. 

Din spectrul de culori, negrul si albul sunt la extreme dpdv al absorbtiei radiatiei solare.

Negrul converteste in caldura cel mai mult din radiatia solara iar albul cel mai putin (reflexie maxima).

Din cauza asta, captoarele solare (termo) au suprafata absorbanta vopsita in negru.

Pt. mers in spatii expuse la soare sunt indicate culori deschise, cat mai apropiate de alb.