Recommended Posts

Am gasit o Propero 2 alba, sa vedem daca e pe bune sau teapa.

Casca neagră nu e totuna cu maşina neagră. Polistirenul din cască e un foarte bun izolator termic. Nu contează culoarea, doar ventilaţia la o cască.

• Upvote 3

Mi-a venit cașcheta, totul in regula.

Credeam ca mi se pare mie cand vedeam la TV castile de la Specialized ca fiind mai late/aplatizate dar acum m-am convins ca arata diferit fata de toate celelalte. ;))

Redeschid un topic mai vechi. Recomandati vreun model aerisit destul de bine pentru sosea, pana in 450 lei, preferabil? Incerc sa mai pandesc si ceva la reducere. Din variantele gasite momentan ar fi:

- Giro Savant cu negru si rosu (- e shiny, nu e mata, ca modelul din inaintea ei, cel cu negru, alb si rosu, pe care l-am cautat in lung si in lat) ~ 80e

- Bell Array ~ 60e

- Giro Atmos ~130e

- Bell Volt (desi am observat ca e si de....XC)

- Rudy Project Airstorm

Din ce observ, foarte multe modele sunt shiny, ceea ce incerc sa evit pe cat posibil.

Mersi in avans!

Aia care iti vine mai bine - la modul serios. Intre casti asemanatoare diferenta majora e de cum iti sta pe dovleac (sau bostan de la caz la caz). Castile se iau pe probate..sau de la magazinele ce ofera posibilitaea de retur.

Din toate care le-am incercat pana acum Giro Aeon e de departe cea mai usoara si bine aerisita. Pe site-u oficial apare la 200 grame, a mea in marime M are 187

Este incredibil de comoda si e alegerea perfecta pt turele f lungi si toride de vara, singura cu care am rezistat la peste 6 ore fara sa-mi vina s-o dau isteric de pamant. Uiti ca o ai pe cap efectiv. Ma si batea gandul sa mai iau una noua la vreo ocazie, asta face curand 5 ani si e obosita rau. Vazusem una pe bazar recent.

Totusi, recomand calduros sa probezi daca ai ocazia cateva modele, fiecare simte altfel echipamentul. Prima mea casca fusese cumparata doar pt review-uri si look-ul ei si a fost un real chin s-o port de fiecare data, am ajuns s-o fac cadou doar ca sa scap de ea.

A venit timpul sa schimb si eu casca, a inceput sa se dezintegreze, dupa 5 ani. Tot citind pe aici am intrat din ce in ce mai in deruta. Parca a fost mai bine cand am luat-o pe asta, nu stiam mai nimic despre ele, ca poate fi fake, ventilatie, protectie, oricum a fost un model ieftin, deci nici pretentii. Am incercat doua si care a stat mai bine pe cap, pe-aia am luat-o, a fost un Met. Si tot pe probate vreau si acum. Desi am dovleacul mic, vreo 54, totusi e singurul pe care il am si acum as lua una buna (desi n-am patit-o niciodata pana acum, pe-aproape am mai fost), numai sa stiu ca banii mi se introrc in buna masura prin produs. Merg pe sosea, si as dori o culoare deschisa, eventual si mai vie, pt vizibilitate, in caz ca are cineva in vedere un model concret. @Mookyama, tu ce ti-ai luat pana la urma si de unde, ca inteleg ca e important si de unde iei, ca sa ai cat de cat o garantie ca e originala.

Personal, eu Giro nu aș mai cumpăra. E doar părerea mea. Sunt destule mărci și destule modele, cu siguranță aș putea găsi ceva drăguț.

Eu am luat Catlike de la MosIonRoata, dar lookul ei nu e pentru toată lumea. Cască însă e foarte mișto.

Mda, cam ai dreptate cu aspectul. Mi le-am reamintit de prin tururi, pareau cam caraghioase dupa gustul meu, daca e vorba doar de aspect. Parca Olula ar mai merge, cel putin din poza. Cred ca o sa trec pe acolo, desi vad la Olula doar masura mare, dar macar ca idee.

La giro si eu am rezerve pentru ca inteleg ca sunt falsificate cel mai mult. 

Cu greutatea sunt iarasi in oarece dilema. Vad ca unii se lauda, si vorbesc de casti mai scumpe, cu 260g ca o mare usurinta, dar cine e atent vede ca si casti ieftine sunt cam tot pe acolo. Am cantarit de curiozitate batranul si ieftinul meu Met, are 285g, si nu cred ca s-a mai subtiat de la atata frecare cu aerul (cred ca are vreo 2000 de ore).

Chiar weekendul asta am vazut Olula la cineva in compartiment. Nu am incercat-o. Si oricum, capurile sunt diferite ca si forma. El era mai rotunjor, dar tare inalt, ii venea bine, zic eu. Avea o ciupica cu Cinelli sub, nu pot oricum sa imi dau cu parerea foarte bine, dar era foarte ok omul cu ea :) Eu unul am fost sceptic fata de Whisper, dar acum nu as lua altceva. Lazer ar fi o varianta urmatoare, daca nu as mai gasi ce am pe stoc. Plus ca a mea e negru mat cu dunga rosie, fara numar de Alba Iulia :P

în urmă cu 26 minute, Mookyama said:

Si oricum, capurile sunt diferite ca si forma.

Dacă mai văd "ca și" folosit în locul unui simplu "ca", voi comite o tentativă de atentat de crimă de omor.

Distinși concetățeni si concitadini!

Nu mai schingiuiți româneasca, ea e o comoară în adâncuri înfundată și voi tot vreți s-o dezgropați cu de-a sila! :)

Nota bene: acesta este un pamflet, dar nu prea!

• Upvote 5

@MookyamaEu am inteles raspunsul foarte bine si a fost cam singurul care s-a straduit sa-mi zica ceva.

Am vazut Olula dar nu aveau decat masura mare, totusi m-am uitat mai bine la ea. Mi s-a parut cam aiurea ca gaurile de ventilare erau orientate in sus, practic erau cam perpendiculare pe casca, foarte putin profilate catre spate, adica nu te aeriseau, mai mult expuneau capul in soare. Am vazut si lazer o2. Naspa rau, buretele e foarte subtire in partea de sus, daca imi puneam ceaunul bunicii in cap, cam tot asa as fi simtit. Am vazut si probat multe marci si modele, ieri toata ziua doar asta am facut, si ieftine si foarte scumpe, si chiar as fi luat una scumpa daca ar fi meritat. Insa  doar privind in detaliu la o casca sumpa nu as fi ghicit pretul. Lucratura mi s-a parut cam la fel. O fi ceva diferit in stratul protector sa merite diferenta de pret, nu stiu, ca in rest eu nu am vazut ceva evident diferit. Ca si culoare (o fi bine "si" aici?) as fi vrut una verde neon, insa pe astea e o eticheta care spune ca sunt mult mai expuse decolorarii in timp si am renuntat. M-a mai incurcat dovleacul mic, in general cam orice casca sta nasol pe un cap mic, mai ales ca acum sunt multe casti cam ca turbanul, desi se mulau bine pe cap, aratam ca baiazid. In final am luat o Vittoria v200, negru mat cu niste ceva albastru, e ok pe cap, si mai ales greutatea, 235g, ventilata mai bine ca batranul meu met, am iesit azi vreo 2-3 ore in arena.

Deci la următoarea comanda ți le trimit produsele prin colet ca să fiu sigur de o treabă :)) mulțumesc de atențiune.

Iar de negru mat și dungi roșii, cam așa am echipamentul, am zis să nu îl stric cu altceva.
Singurul detaliu ce ar avea de suferit este faptul ca spuma în Whisper este deschisă la culoare, un gri deschis. La modelele mai noi au schimbat acest lucru. E un moft vizual observat chiar și de alți purtători de Catlike. Așa cum este acum, are un contrast între negru mat și griul respectiv, vezi pe net.
Însă pot să îți spun un lucru sigur : ochelarii stau bine în gauri, iar casca e foarte aerisita, pe panta de 10% nu am simțit prea multe broboade de la efort. Găurile sunt așa de mari încât în repaus ar putea să își facă niște vrabiuțe un cuib.

@ViorelCapruciu am vazut mesajul tau ulterior, dupa ce am scris. Nu am pipait foarte bine castile de mai sus, Lazer nu stiu unde ai gasit la noi, dar as fi interesat sa dau o vizita pe acolo, in speranta ca gasesc un Z1. Modelul asta mi-a placut de la ei si e in top 3 pentru mine. Cat despre grautate nu mi-am mai batut capul, m-a interesat sa fie bine ventilata, la un pret decent. Foarte grele nu sunt cele scumpe oricum.

Modelul ales de tine are plasa in fata, un bonus frumos, unii chiar nu isi aleg castile fara plasa respectiva in fata. Din ce am observat are posibilitatea de a ii pune cozoroc, adica sa o folosesti si pentru mtb, ceea ce e chiar foarte bine. Asa are si Whisper, un cozoroc pentru 10 euro in plus. Sa o folosesti sanatos! :)

Heh, la arena nu rezist mai mult de o ora si jumatate la aproape full power. :D De obicei raman fara apa din cele doua bidoane.

în urmă cu 2 ore, Mookyama said:

De obicei raman fara apa din cele doua bidoane.

La arena se poate lua apa, e mai greu sa iti explic de unde, orientativ e un teren de minifotbal pe dreapta, dincolo de gard, tot acolo e si gura de apa, e un robinet sub cerul liber, poti intreba bodyguardul. E o apa chiar ok. Si e chiar si toaleta pe arena dar nu tot acolo.

Din ce am observat are posibilitatea de a ii pune cozoroc

Cu cozoroc a venit, i l-am scos din prima si pentru gaurile ramase vine cu niste dopuri. Nu merg pe mtb si chiar si asa nu stiu de ce mi-ar trebui cozoroc. Si la cea veche am avut si am mers cu el vreo doi ani, pana m-am prins ca se poate scoate.

Acum caut niste abtibilduri de culoare stridenta sa o fac mai vizibila in trafic.

Foarte grele nu sunt cele scumpe oricum.

Exista scumpe si grele, desi pe net vei vedea la descriere ca sunt foarte usoare, cantaresc numai 280g, sau pe acolo.