Sign in to follow this  
radubraharu

Recomandare casca

Recommended Posts

A mea e intr-adevar foarte bine aerisita, dar din pacate nu are plasa pentru insecte, si de asta chiar imi pare rau... As avea din ce sa ii confectionez eu una, dar ramane problema gasirii unui adeziv care sa reziste la transpiratie si caldura dar care sa nu atace polistirenul. Asa ca eu, personal, ma voi asigura ca urmatoarea casca are plasa respectiva chiar daca e deficitara la alte capitole (greutate, aspect, ventilatie) fata de cea de acum.

In ultimii 2 ani am luat o singura insectă in cuiburile de la Catlike. Vara, cel puțin in sud, aerisirea e un VIP. Te simți ca si cum ai lua MVP (most valuable player - NBA title). Asa ca pentru mine plasa e pe ultimul loc, deși nu sunt tuns scurt, ceea ce ar putea fi o problema astfel încât insecta sa se rămână ceva mai mult timp sub casca.
Spuma se arde ușor sau e atacată in timp de la chestiile de lipit, așa ca, dacă e top necesitați, e bine sa fie luată astfel de la bun început.
In schimb, culmea, am luat multe insecte in ochelari, nu plec fără ei de acasă.

• Upvote 1

în urmă cu 31 minute, majikstone said:

Iar daca ai ghinionul sa ai circumferinta capului la limita superioara a marimilor de casti (62-63 cm), neaparat trebuie probata inainte. Eu am patit ca multe casti cu marime de pana la 63 cm sa nu imi fie bune. Iar de spatiu pentru cagula sau bandana aproape nici nu se pune problema in cazul meu...

tu ești o abatere statistică :D

• Haha 1

6 minutes ago, MaC® said:

tu ești o abatere statistică :D

Stiu, am fost căpos din fragedă pruncie.

Profitand de niste reduceri de pe site-ul PlanetX, am decis sa imi cumpar si alta casca. Am ales modelul asta (redus la 15 lire), alb cu rosu, asumandu-mi riscul ca nici macar marimea Large sa nu imi fie potrivita.

Bineinteles ca marimea a fost extrem de la limita, a trebuit sa scot o parte dintre bureteii interni (cei de pe lateralul benzii de plastic care se strange in jurul capului), pentru ca altfel era imposibil sa o pun pe cap. Altfel e o casca decenta, destul de usoara, confortabila (chiar si cu bureteii aia lipsa) si, important, cu plasa anti-insecte (care, e drept, acopera doar gaurile din partea de jos, dar tot e mai buna decat una complet inexistenta). Un minus major in schimb a fost cozorocul detasabil, care s-a rupt in momentul in care am incercat sa-l detasez prima oara (eram curios cum arata casca fara el). In concluzie a ajuns la gunoi, dar oricum cred ca as fi folosit-o fara cozoroc.

Per total isi merita banii zic eu, dar am avut un noroc fantastic ca am reusit sa mi-o potrivesc pe cap. Chiar si la 20 de lire (pretul actual, fara reducere) cred ca e o casca decenta.

Casca aia este identica cu Carerra Edge pe care o am eu. Probabil ca ambele sunt niste chinezarii rebranduite.

La mine a fost invers - mi-am luat S-M dar era tot prea mare. Am rezolvat cu niste bureti mai grosi.

Dintre aceste casti pe care o recomandati?

1. Bell Catalyst

2. Met Terra

3. Giro Artex

Daca aveti si alte idei, as vrea o casca ventilata dar la care sa pot pune si cozoroc.De preferabil Alba/argintie sau Alb cu negru sau rosu.(culori deschise) marime mai mare de la 55-61 asta era la modelul meu(Merida MG-3)

Pe aia care ti se potriveste mai bine. Daca nu ai probat-o pe nici una fie le probezi fie le comanzi pe toate si le returneze pe cele care nu ti se potrivesc. Varianta 2a merge pe bike 24 unde returul e moca peste o anumită sumă.

Dezgrop topicul pentru că

On 13.04.2021 at 10:28, majikstone said:

- nu inteleg din ce motiv peste 90% din castile de sosea si o mare parte din cele de MTB nu au plasa de insecte; cred ca nu a fost an sa nu fiu muscat de cap macar o data de albine/viespi/tauni care intrau prin gaurile frontale ale castii; de bine de rau am reusit sa gasesc ceva de la MET in marime XL cu plasa de insecte, dar dupa multe zeci de minute de cautat, sa vedem daca chiar intra pe capul meu de 62+ cm circumferinta; am incercat sa adaug eu o plasa de protectie pe interiorul castii actuale, dar e prea multa bataie de cap pentru a obtine ceva rezistent si clean

După ce-am luat niște albine-n blană, mi-am revizuit criteriile de cumpărat cască: 1) să încapă pe bostan, și 2) să aibă aerisiri multe și cu plasă în față. În rest, că e groasă sau cu cozoroc sau e roz cu Hello Kitty, nu mă interesează. Tre' să-și facă funcția, de estetică mi se fâlfâie că nu-s pe catwalk și nu mă uit la ea când o țin pe cap. Nu-s chiaaaaar atât de greu de găsit, da' trebuie să te obișnuiești să schimbi obiceiul de a te uita dacă design-ul sau culoarea sau forma îți plac.

• Upvote 1
  • Confused 1

28 minutes ago, puterfixer said:

da' trebuie să te obișnuiești să schimbi obiceiul de a te uita dacă design-ul sau culoarea sau forma îți plac.

Tre' sa fii cam masochist sa cumperi/porti ceva ce nu-ti place sau sa pretinzi ca nu te intereseaza...

• Upvote 1

Pai chiar nu am avut vreodata criteriul estetic in minte (nici macar nu trag o linie la castile cu Hello Kitty, imi plac mâdzele), dar, cum spuneam mai sus:

- majoritatea castilor de pe piata nu sunt gandite pentru bostani de peste 62 cm (si si dintre cele de 62 nu toate imi intra pe cap din cauza ca nu se potriveste forma lor), am probat deja destule casti in marime 58-62 sau 59-62 care imi erau mici

- majoritatea covarsitoare a castilor de pe piata nu au plase pentru insecte (cu atat mai mult daca discutam de cele aerisite)

Cred ca fara sa exagerez, in Decathlon nu am gasit nici un model de casca care sa respecte ambele criterii, iar literalmente sub 5% din toate castile pe care le-am vazut in magazinele online bifau ambele casute. Mai adaugam si absenta lor din stoc sau preturile absurde ale unora si aia e.

Din fericire, am gasit zilele astea MET Crossover in marime XL (pana la 64 cm), cu plase de insecte si bine ventilata. Nu e nici foarte scumpa (40-50€ in functie de magazin), am primit-o ieri, intra bine mersi pe bostan, e usurica si se aseaza bine. Fiind de MTB, are si cozoroc, dar e detasabil, ceea ce e bine pentru cine sta mai pe burta pe bicicleta. Cred ca o sa ne intelegem de minune.

Daca e sa fiu critic, mi se pare un pic ciudata ca forma, in sensul in care in fata si pe lateral mi se pare ca iese cam mult in exteriorul capului, in timp ce in spate nu prea, dar asta e extrem de subiectiv. Si probabil ca mi-as fi luat-o tot neagra ca ultimele doua casti daca nu eram zgarcit si plateam 10€ in plus celor de la Bike-Discount, care o au in stoc in marime XL in mai multe culori.

Sigur, ma puteam orienta catre o casca "inchisa", cum sunt cele de city, dirt bike sau alea aero de sosea, dar e foarte important si pentru mine sa fie bine ventilata, si ideal sa nici nu coste mai mult de 100€. Dar altfel nu vad nici o scuza sau justificare alta decat reducerea costurilor de fabricatie pentru faptul ca plasele de insecte nu sunt standard la majoritatea covarsitoare a castilor.

• Upvote 1

PS: mai gasisem in cautarile mele si Mavic Aksium Elite in marime 63 si cu plasa de insecte (desi modelele mai scumpe nu mai aveau plasa de insecte, for whatever the reason). Mi-as fi luat-o fara sa ezit daca o mai gaseam pe undeva in stoc. Asta e, data viitoare.

29 minutes ago, majikstone said:

nu am avut vreodata criteriul estetic in minte

Hai, pune o poză. Să râdem.

P.S. Eu port bandană sau șepcuță, asta din urmă fiind cea mai bună variantă. N-am avut probleme cu insectele niciodată.

• Haha 1

Bandana sau sepcuta cand deja nu gasesti casti suficient de mari pentru capul tau actual? Good luck with that =)) 

Sub asta de 64 probabil ca as putea inghesui ceva, dar la nici una dintre cele doua casti anterioare, de 62 cm, asta nu a fost o optiune. Plus ca oricum la cat de intens transpir inclusiv iarna, ultimul lucru pe care il vreau e o bucata de material textil ud leoarca lipit de cap. Inclusiv la temperaturi de 0-5 grade prefer sa fiu cu capul si ceafa goale cand fac sport decat sa folosesc cagule, buffuri si alte cele. Am incercat, nu mi-a placut deloc senzatia.

Pentru cei cu capul mare chiar e o problemă să găsească niște căști cât găleata. Uneori abia încape propria chică, darămite și o izmană cât de subțire. Și mărimea indicată de producători diverși nu se chiar pupă întotdeauna cu realitatea.

Pentru vreme rece mai e varianta să tragi peste toată casca o husă de ploaie, și atunci nu intră insecte. Adio ventilație da' fiind așa frig nici nu îți îngheață sinapsele. În același sistem DIY ai putea lua plase pentru păr (cum folosesc lucrătorii în bucătăriile restaurantelor) și să tragi una peste cască, da' atunci CHIAR întorci capete pe stradă cu plasa albă peste Hello Kitty :))

1 hour ago, haarp said:

Tre' sa fii cam masochist sa cumperi/porti ceva ce nu-ti place sau sa pretinzi ca nu te intereseaza...

Alternativa fiind care, să mă frece grija de părerea trecătorilor despre cum arăt? Cu aia ar trebui să fii vaccinat deja de când începi să umbli în lycra pe stradă. :D

• Upvote 1
  • Haha 2

Primit si probat la o tura casca MET Crossover in marime XL. Intra bine pe cap, sta bine pe cap, plasa anti-insecte e generoasa (acopera toate gaurile frontale), iar cozorocul se da jos si se pune la loc usor. E si destul de usoara si sistemul de reglare e usor de folosit.

Ca downside, feelingul meu ca partea din fata a castii iese mai/prea mult in exterior a fost confirmat si pe teren. In special cand stau in dropuri, varful castii (chiar si cu cozorocul dat jos) imi obtureaza partial campul vizual, ceea ce nu era cazul la castile anterioare, din game "de sosea". Nu e neaparat penalizant, dar in anumite situatii ma obliga sa imi ridic capul ceva mai mult decat e cazul. In conditiile date, cozorocul trebuie dat jos fara discutii, prezenta lui obturand considerabil campul vizual. Chiar si asa, e un pret mic de platit pentru faptul ca (sper eu) voi scapa de neplacerile cauzate de muscaturile de insecte.

In schimb tot nu inteleg de ce procentul de casti de sosea (sau chiar si de MTB) cu plase de insecte integrate e infim. Inteleg ca nu toti ciclistii de sosea au chelie la 30 de ani, dar tot mi se pare o scapare grosolana a producatorilor. Faptul ca e greu sa gasesc casti pentru capete cu circumferinta de peste 62 cm mi se pare mai de inteles, ca se incadreaza la categoria aberatii statistice, dar incasatul de insecte agresive in freza e ceva ce afecteaza pe toata lumea, in special vara.

Plasa de insecte mi se pare ceva mai mult placebo. Nu-mi amintesc sa fi fost vreodata intepat sau muscat de vreo insecta. Doar momentant enervat. Dar se vede ca vestul te-a inmuiat. :D

Cu toate astea, casca actuala are si asta si o recomand: Uvex i-vo cc. Eu am prins-o pe la 55 euro si e usurica, foarte bine aerisita, cureaua de barbie e usor reglabila, iar in spate poti pune un stop ca asta: https://www.bike24.com/p2111465.html

• Upvote 1
  • Haha 1

Marimea L e 57-60 cm, mult prea mica pentru capul meu :( 

Cat despre insecte, la ultima muscatura, incasata toamna trecuta, probabil de la un taun, m-am ales cu o umflatura de 10 cm diametru pe frunte, care s-a resorbit abia dupa o saptamana, nu inainte de a se "scurge" catre zona dintre ochi, transformandu-ma temporar in klingonian.

Si culmea ca in general nu sunt alergic la albine/viespi, daca ma musca ma aleg cu cate o mica galma, dar nimic iesit din comun. 

On 24.04.2021 at 23:34, LucianLS said:

Nu-mi amintesc sa fi fost vreodata intepat sau muscat de vreo insecta. Doar momentant enervat. Dar se vede ca vestul te-a inmuiat.

Am cam fost surprins ce multă faună am întâlnit în vest. Stau la oraș și am un măcăleandru în tufele din curte, cântă așa de frumos de câteva ori pe zi. Mierle-s vreo trei în copacii din jur. Un stol de papagali africani și-au săpat adăposturi în anveloparea de polistiren a clădirii de vizavi. Albine - e plin de ele, și e ilegal să le fac rău, cu amenzi uriașe (și te dă oricine în gât fiindcă „așa e corect”), ai portiță de scăpare doar dacă știi că ești cu risc de șoc anafilactic dacă ești înțepat. Ăia care merg cu biclele pe coclauri trebuie să fie atenți dacă asigurarea lor acoperă și ciocnirile de animale sălbatice și CARE animale, că nu-s chiar atât de rare întâlnirile de gradul trei, și te poți trezi că ai asigurare pentru păsări și căprioare da' te-a doborât un mistreț și e fix problema ta. În România nu mă confruntam cu așa ceva; aici, da.

21 minutes ago, puterfixer said:

Ăia care merg cu biclele pe coclauri trebuie să fie atenți dacă asigurarea lor ...

Asigurare? Care asigurare? Banuiesc ca nu te referi la asigurarea de sanatate...

Asigurarea de accidente, sau tu-n ce republică bananieră ești unde așa ceva nu e obligatorie pentru orice fel de vehicul ai conduce?

In Franta nu e obligatorie nici o asigurare de nici un fel pentru biciclisti, indiferent ca se dau pe sosea sau pe coclauri.

LE: e bine de stiut ca in Germania exista obligativitatea asta, va trebui sa ma documentez in ce masura va trebui sa imi fac vreo asigurare in acest sens daca am de gand sa trec podul peste Rin dupa ce trece pandemia si sa pedalez si pe acolo. Verificasem deja daca in Elvetia e nevoie de asa ceva, si nu e, dar de la Germania nu m-am asteptat in schimb.

La cât pot să fie pagubele în caz că ceva, chiar și-n România era recomandat să-ți faci o asigurare, cum îi zicea, „pentru răspundere civilă”, un fel de RCA dar pentru tine personal și ce pagube ai putea provoca, indiferent cum. Costă mai nimic pe an, da' dacă faci pană și te izbești cu bicla într-o mașină parcată, ești bun de plată. Sau te învârți printr-un magazin în mijloc de tură să-ți iei o apă și-o banană, și cu ghiozdanul tragi niște sticle de pe raft; poate magazinul sătesc are numa' sticle de șampanie de 50€ bucata, și tu o plătești și cel mult o miroși pe pardoseală. Păi cum să nu-ți faci asigurare, te dau afară banii din casă?